Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
18 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Napoleon: jego miejsce w XIX-wiecznej Europie
     
Wojownik Asslan
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 30.983

Magdalena Mikula
Zawód: uczen
 
 
post 11/04/2007, 17:43 Quote Post

Kim był dla Ciebie Napoleon? Bohaterem, wyzwolicielem, geniuszem czy barbarzyńcą XIX wiecznej Europy?

No, takie to pytanie dostałam i nie wiem jak na nie odpowiedzieć. Mile widziane będzie wasze zdanie. worthy.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Warnesis
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 30.890

Tomasz ktoś
Stopień akademicki: Dyplomowany uczen
Zawód: Bezrobotyny uczen
 
 
post 11/04/2007, 19:35 Quote Post

Dla mnie był on geniuszem, wyzwolicielem, bohaterem ale nie barbarzyńcą! To on wprowadził reformy wojska które w niektórych państwach obowiązują do dziś, był genialnym dowódcą który zastosował jeden z najgenialniejszych manewrów w dziedzinie wojskowości, wyzwoliciela przynajmniej udawał ponieważ tak naprawdę to utworzenie księstwa Warszawskiego było ruchem politycznym dla poparcia Polaków, a bohaterem to on był na pewno udało mu utworzyć największe cesarstwo od upadku Rzymu może dla Niemca jest barbarzyńcą ale za to dla Polaków zrobił wiele i mam nadzieje że tak go zapamiętamy- jako wyzwoliciela.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 11/04/2007, 20:10 Quote Post

Wielki kodyfikator, genialny strateg i dobry władca. Poza tym chyba w miarę porządny człowiek.

Raczej nie pisz o barbarzyńcy, bo dosyć trudno to udowodnić. Przyjąłbym opinię geniusza, bo łatwo to udowodnić na gruncie wojennym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Nico
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.938
Nr użytkownika: 3.969

 
 
post 11/04/2007, 20:46 Quote Post

Przede wszystkim mesjasz Europy rolleyes.gif , Bóg (wojny wink.gif ), zbawiciel Polski, geniusz 'skończony'.

Jak się czyta książki o nim, o tamtej epoce to aż człowiek, żałuje, że nie mógł w ten czas żyć i maszerować z Wielką Armią smile.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 12/04/2007, 8:02 Quote Post

Sam miałem taki temat założyć. Postać Napoleona jest wciąż dyskutowana, uwielbiana (vide Waldemar Łysiak), jak i kontestowana, a prawdy chyba nawet diabeł nie dojdzie. Był nepotem, który pousadzał rodzinkę i kumpli na tronach, ale w ten prosty sposób chciał zapewnić sobie lojalność. Był despotą, ale...wybranym demokratycznie!
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Jacques Cache
 

Łotr Gotycki
*****
Grupa: Banita
Postów: 741
Nr użytkownika: 25.426

 
 
post 12/04/2007, 8:49 Quote Post

Dla mnie był zwykłym uzurpatorem, gdyż nie pochodził zrodu królewskiego.Oszukiwał Polaków: wysłał ich na Haiti, gdzie prawie wszyscy zginęli, a Legiony, które zrobiły mu czarną robotę lepiej niż Włosi, po zawarciu pokoju oddał Austriakom.
Jednak jego prawdziwa wielkość wzięla się nie z pól bitwenych, ale z opieki nad żołnierzami chorymi na dżumę w Jaffie.o tym opowiada wiersz Puszkina "Gieroj".Po tym czynie jego sława dotarła do plemion afrykańskich, do wszystkich Arabów, a nawet na Wyspy Polinezji.później podróżnicy europejscy dziwili się, znajdując w świątyniach plemiennych bóstw popiersia cesarza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 12/04/2007, 9:04 Quote Post

Łysiak podaje też, jak wysłał ekspedycje karną w celu ukarania winnych krzywdy jednego egipskiego fellacha...
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
adamos2006
 

Crusader
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.518
Nr użytkownika: 19.582

Zawód: technik
 
 
post 12/04/2007, 11:55 Quote Post

Oceniajac jego postac przez pryzmat dokonan militarnych mozna o nim pisac wyłącznie w samych superlatywach.Najwiekszy,obok Aleksandra wodz wszechczasow.
A poza tym zreczny i utalentowany polityk,choc nie pozbawiony wad-najwieksza był chyba nepotyzm.
Byl tez tworca najlepszego w owych czasach zbioru praw,ale tu juz powinni sie prawnicy wypowiedziec.
Masz racje Jacquesie,ze byl uzurpatorem,ale zauwaz ze nie zabrał korony prawowitemu władcy,a grupie łajdakow,ktora od dziesieciu lat niszczyła Francje.To go w duzej mierze rozgrzesza.
Polske traktował rzecz jasna z perspektywy interesow Francji,ale jednak cos tam dla nas zrobił.
Generalnie oceniam go pozytywnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
alice
 

Secrètement l'épouse de Louis XIV.
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 530
Nr użytkownika: 22.057

Franciszka d'Augbiné
Zawód: reine
 
 
post 12/04/2007, 13:26 Quote Post

Ja również oceniam pozytywnie, ale tylko pod kątem zdolności wojskowych i umiejetność bardzo dobrego dowodzenia ludźmi. Jednak jeśli spojrzec na tegoż samego człowieka ze strony Polaka, przedstawia sie sylwetka Napoleona zdecydowanie gorzej... Wykorzystał nas, a gdy nie byliśmy mu juz potrtzebni, rzucił w kąt jak starą, zniszczoną zabawkę... Ale, co najsmieszniejsze, ten sam fakt dla Francuzów jest zapewne pozytywem, no bo troszczył sie przecież o interesy Francji jak nikt inny. No i moim zdaniem to dlatego zdania na temat Napoleona sa taaak podzielone.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Nico
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.938
Nr użytkownika: 3.969

 
 
post 12/04/2007, 14:59 Quote Post

QUOTE(alice @ 12/04/2007, 13:26)
JWykorzystał nas, a gdy nie byliśmy mu juz potrtzebni, rzucił w kąt jak starą, zniszczoną zabawkę...


Gdzie nas wykorzystał? Przekreślił rozbiory i traktat dwóch orłów z 1797 tworząc Ks.Warszawskie! Gdzie porzucił? Wstyd i hańba tak pisać sleep.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 12/04/2007, 15:47 Quote Post

QUOTE
Oszukiwał Polaków: wysłał ich na Haiti, gdzie prawie wszyscy zginęli

Polacy mieli pozostać na służbie w Etrurii, ale że uznali, że tam będzie trochę nudno, pojechali na te Antyle... Ale niektórzy wcale nie narzekali - taki generał Ignacy Blumer był komendantem jakiegoś okręgu i korsarzem. Tak więc Polacy pojechali na Haiti z własnej woli.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 12/04/2007, 16:39 Quote Post

Dla mnie Napoleon to byl Ten, z kim moj prapradziad Jakob byl w Moskwie .I obaj wrocili smile.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 12/04/2007, 21:13 Quote Post

Ten człowiek był ponad przeciętny w tylu dziedzinach, ze określenie "Geniusz" jest najbardziej odpowiednim do jego osoby.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 12/04/2007, 21:54 Quote Post

Dla mnie był świetnym generałem, a miernym politykiem. Na szczęście nie powiódł mu się desant na moją ukochaną Brytanię. Poza tym straszliwie eksploatował Księstwo Warszawskie, jego żołnierzy, finanse za co, nie wiadomo dlaczego Polacy sąmu bezgranicznie wdzięczni...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 12/04/2007, 22:27 Quote Post

Mierny polityk? Przykłady...
Do 1807 był politykiem genialnym, potem coś już się rzeczywiście załamało, ale średnia i tak wychodzi bardzo dobra!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

18 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej