Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polacy - Zydzi
     
Sznur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 8.005

Stopień akademicki: absolwent
Zawód: uczen
 
 
post 25/08/2005, 18:52 Quote Post

Oglądałem "Szoah" i szczerze mówiąc jestem trochę zmieszany. To prawda, że Polacy przedstawieni są w tym filmie bardzo stronniczo (czyt. niekorzystnie), ale jest też konduktor z Trebliniki, który płakał...
Ale rzeczywiście - film jest wyraźnie antypolski. Zwłaszcza w ostatnim odcinku, kiedy wspomina się o takich ciekawostkach jak:
1. Brak jakiejkolwiek pomocy dla Powstańców Getta (i to mówił jeden z jego uczestników!)
2. Spokojnie działające sklepy, teatry [sic!] i kawiarnie w Warszawie (ciekawe o jakiej Warszawie mowa, bo na pewno nie o tej nad Wisłą).

A tak w ogóle to drobne akcenty antypolskie są też w "Pianiście". Zwłaszcza uderzyła mnie scena, gdzie jest targ, jest dużo towarów, a niemieccy żołnierze, sympatyczni panowie kurzą sobie i nie zwracają uwagi na Polaków, no w ogóle to nie ci niesympatyczni naziści. Niemcy nie zachowywaliby się tak choćby dlatego, że by się bali.

PS: Nie rozumiem niechęci Żydów do Polaków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Podlasiak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 3.281

Maciek
Zawód: przewodnik
 
 
post 26/08/2005, 18:57 Quote Post

Szanowny >>Sznurze<<
Życie donosi, że ludzie zazwyczaj są niechętni tym, którym coś zwdzięczają, jak i tym, którzy byli świadkami ich upokorzenia, słabości albo zdrady.
Pamiętam nie tak dawne słowa Marka Edelmana, iż "Polacy winni są grzechu obojętności względem Żydów podczas wojny".
Polecam głębsze studia nad fenomenem getta łódzkiego. W kręgach łódzkich mówi się, że nie było większej dla Żydów hańby, niż właśnie stosunki międzyludzkie panujące w tej "dzielnicy śmierci" Swoją drogą, to interesujące dlaczego podczas ubiegłorocznej, szumnie obchodzonej rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto, zabrakło zapowiadanych wcześniej najwyższych władz Państwa Izrael. Władze Łodzi podeszły do organizacji uroczystości bardzo sprawnie, pozostało kilka tablic i pomników. Jednakże trudno było oprzeć sie wrażeniu, że strona Polska nadal musi udowadniać, że holocaust to nie nasza wina...
Można zdołować się jeszcze bardziej oglądając podobny w wymowie do Shoah film Mariana Marzyńskiego - Shtetl (Miasteczko) traktujacy o Brańsku - maleńkiej podlaskiej mieścinie. Jednym z bohaterów jest Zbyszek Romaniuk - zapaleniec zafascynowany żydowską kulturą i przeszłością swojego miasta. Dla mnie niesłychanie wymowny w tym filmie jest fragment, w którym żydowska młódź w izraelskiej szkole atakuje swojego gościa (Romaniuka) pytaniami typu: jak to możliwe, że Polacy nie bronili Żydów? Przecież Niemców było stosunkowo niewielu a polaków mnóstwo, lecz oni nie zrobili NIC. (należało gremialnie rzucić się na Germańca i zadusić?)- pytanie moje, retoryczne niestety... Niesamowita jest atmosfera szkolnej klasy podczas postawienia "zielonego" młodego człowieka w sytuacji, gdzie tłum przekonanej o winie Polaków młodzieży, żąda odeń jakiejś ekspiacji i potwierdzenia ich własnych sądów.
Zachęcam do przeczytania artykułu z "Polityki" na temat filmu (w załączniku) Mam nadzieję, że Autorka nie weźmie mi tego za złe.

Załączony/e plik/i
Dodany plik  Miasteczko_Bra_sk.doc ( 405k ) Liczba pobrań: 2533
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Sznur
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 8.005

Stopień akademicki: absolwent
Zawód: uczen
 
 
post 26/08/2005, 19:10 Quote Post

Podlasiak - zgadzam się z Tobą w 100%. Tej izraelskiej młodzieży wpaja się od małego, że ich naród był jedyną ofiarą wojny. Oni nie rozumieją okupacji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 26/08/2005, 21:44 Quote Post

Mój dziadek Żydów nie lubił i głośno o tym mówił, kupował tylko w polskich sklepach, nie miał znajomych wśród Żydów i uważał że społeczeństwo nie powinno ich asymilować.Z drugiej strony nie próbował nawet przenosić swoich uprzedzeń na swoje dzieci ( moja mama bawiła się za zgoda ojca z dziećmi żydowskimi, a poglądy ojca poznała już jako osoba dorosła). Opowiadał mi historię o tym jak jadąc z kolegami na front ( wojna polsko - bolszewicka) porwali do wagonu jakiegoś Żyda i wysadzili go 100 km dalej i mieli z tego kupę radochy. Byłem trochę zniesmaczony i spytałem czy to takie śmieszne, ze porwali człowieka i dlaczego tak zrobili. Dziadek powiedział, ze oni byli ochotnikami, którzy jechali bić się za Polskę, że wszędzie ludzie rzucali im papierosy, żywność no i gorzałeczkę, a on przyszedł do nich do wagonu żeby sprzedać im lemoniadę - sprzedać nie dać i że to było powodem.
A w czasie okupacji niemieckiej wyniósł jakimśŻydom jeedzenie i ubrania....

Czy mój dziadek był antysemitą?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Podlasiak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 3.281

Maciek
Zawód: przewodnik
 
 
post 28/08/2005, 11:58 Quote Post

Dziwnej rzeczy domagasz się mości Bartłomieju - osądzenie szanownego Dziadka na podstawie przedstawionego materiału dowodowego jest (w świetle obowiązujących norm poprawności narodowościowo -politycznej) dziecinnie proste! Był antysemitą! Już za drobne, pojedyńcze przejawy niechęci do Żydów, takie jak próby polemiki, obrony własnych racji, czy skrzywienie się podczas słuchania oskarżeń - można wylądować w obozie antysemitów.
Iluż ludzi dzisiaj stać na bojkot obcych super-hipermarketów? Kogo stać na to, aby mimo wszystko kupować tylko w polskich sklepach? Uprzedzenia Twojego Dziadka mogą mieć rozmaite podłoże lub charakter bardzo osobisty, skoro wyrażał je jako swoje własne zdanie i nie przenosił ich na potomność.
Po klęsce Powstania Styczniowego odebrane Powstańcom majątki przekazywano Żydom. Wiele z nich jest do dziś przedmiotem roszczeń żydowskich spadkobierców - na jakiej podstawie? Carskiego ukazu? Być może w pamięci Dziadka tkwiła właśnie taka zadra z rodzinnej historii.
Izaak Bashevis Singer w powieści "Dwór" Napisał "Po powstaniu odżyła w Polsce aktywność, kraj jakby sie zbudził z długiego snu (...) na rynku światowym pojawiły sie polskie produkty (...) Z chwilą gdy Żydom przyznano prawo do swobodnego osiedlania się w miastach, kraj zaczął się rozwijać"
Polecam przeczytanie większości dorobku, tego urodzonego w Radzyminie Noblisty. Większość książek jest znakomicie napisana (niezwykłe opisy stanów metafizycznych, oraz mistyki chasydzkiej)
Książka "Niewolnik" nie powinna zbulwersować ludzi myślących, chociaż jest (aż do przesady) wybitnie antypolska.
Sprzeciwianie się asymilacji Żydów (bądź jakichkolwiek innych nacji) jest raczej działaniem na korzyść dla nich samych.
Poza tym, czy być antysemitą oznacza też niechęć do Arabów, Syryjczyków i Etiopczyków (Abisyńczyków) a także do starożytnych Fenicjan i Babilończyków? Wszyscy ci są potomkami Sema, najstarszego syna Noego. Uprasza sie uściślać.
"Spytajcie dziedzica antysemitę o Żydów, a odpowie wam:
- To najgorszy naród pod słońcem! Sami oszuści i złodzieje!
- A co jaśnie Pan powie o Dawidku?
- Hm, Dawidek to... poczciwości człowiek. Kupuje, panie dobrodzieju, moje zboże na pniu i nigdy mnie nie próbował wywieść w pole.
- A Samuel?
- Hm... ucziwości człowiek. Temu bym, panie bez wahania powierzył cały swój majątek...
Spytajcie Żyda o Żydów, a odpowie wam:
- To naród wybrany, naród proroków, mędrców i kapłanów!
- A jakie jest twoje zdanie o Dawidku?
- Oj, ten łotr, ten złodziej! On mnie sprzedał wagon pszenicy, po jakiej cenie!!! Jak ty śmiesz przy mnie o nim mówić?!
- A Samuel?
- Oj, niech go ziemia pochłonie!

Horacy Safrin "Przy szabasowych świecach" Wydawnictwo Łódzkie 1988

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 28/08/2005, 12:25 Quote Post

[quote=Podlasiak,28/08/2005, 13:58]
Dziwnej rzeczy domagasz się mości Bartłomieju

Nie Mospanie to była taka moja przewrotność, perfidna i niepoprawna politycznie prowokacja intelektualna.... wink.gif

ale cieszę się z pańskiej wypowiedzi......
a Singera czytałem pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Podlasiak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 3.281

Maciek
Zawód: przewodnik
 
 
post 28/08/2005, 12:45 Quote Post

Jam myślał, że prowokatorzy odeszli w zapomnienie wraz z Systemem, a tu masz!
Niemniej cieszę się, że ktoś czyta to, co napisałem.
Polecam do czytania również:
Ernest Łuniński - Berek Joselewicz i jego syn (Warszawa 1909)
Marek Halter - Judaizm
Aleksander Klugman - Żyd - co to znaczy? (Wiedza Powszechna, W-wa 2003)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 28/08/2005, 16:22 Quote Post

[quote=Podlasiak,28/08/2005, 14:45]
Jam myślał, że prowokatorzy odeszli w zapomnienie wraz z Systemem, a tu masz!

Prowokacje intelektualne nie mają nic wspólnego z systemem a jak Waszmość będziesz mi suponował żem prowokator komuszy to się rozsierdzę...
A po nicku sądząc Toś Waść z Podlasia?

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
gosc
 

III ranga
***
Grupa: Banita
Postów: 147
Nr użytkownika: 8.567

BANITA OD 2008 R.
Zawód:
 
 
post 11/10/2005, 16:33 Quote Post

QUOTE(Bartłomiej Rychlewski @ 26/08/2005, 22:44)
Dziadek powiedział, ze oni byli ochotnikami, którzy jechali bić się za Polskę, że wszędzie ludzie rzucali im papierosy, żywność no i gorzałeczkę, a on przyszedł do nich do wagonu żeby sprzedać im lemoniadę - sprzedać nie dać  i że to było powodem.
*



Garść wypowiedzi mojej babki:

1. Na początku września 1939 roku, na Dołach zatrzymała się kolumna czołgów. Niemcy nie wiedzieli jak mają dalej jechać na Warszawę, przez Łowicz czy przez Rawę. Ludność miasta ogarnęło przygnębienie, ale nie wszystkich, bowiem w krótkim czasie kolumnę otoczył wianuszek dwukółek ciągniętych ręcznie przez handełesów robiących bez żanych zachamowań geszefty z żołnierzami najeźdźcy. [Babka była wówczas mieszkanką Łodzi k/Zgierza]

2. Po ulicach chodzili dobrze odziani, zadowoleni z siebie Żydzi. Ich powiedzonkiem do Polaków było: "wasze ulice, nasze kamienice", ale to jednak żaden z Żydów, tylko ojciec babki pozwolił mieszkać ubogiej Żydówce z trójką dzieci w zaadaptowanych na mieszkalne pomieszczeniach gospodarczych swojej posesji. Płaciła za to symbolicznie, piorąc co jakiś czas pościel. Miejscowi Żydzi traktowali ją jak trędowatą, no bo przecież była biedna, a biedak to nieudacznik życiowy, to trędowaty. [Babka była wówczas mieszkanką Kalisza k/Winiar]

Z łódzkim Gettem też coś jest na rzeczy. Kilka lat temu, z okazji kolejnej rocznicy w trakcie uroczystości żałobnych wówczas jeszcze milicja musiała ochraniać honorowego gościa Żyda z dawnej starszyzny i to bynajmniej nie przed nikim innym jak swoimi rodakami. Tak byli mu wdzięczni za wzorową organizację morderczej pracy i planowe wywózki na zagładę. Kooperacja pomiędzy Żydami i Niemcami bynajmniej nie wpełni dobrowolna była tak dobra, że Hans Biebow, niemiecki zarządca Getta usilnie zabiegał o jego nielikwidację, niestety bezskutecznie.

Polecam także lekturę tego (a zwłaszcza p. 7) i innych dokumentów z tej strony. Po takiej lekturze z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że Polacy są takimi antysemitami jakimi antyrusofilami czy antykomunistami, jednakowoż Rosjanie nie robią z tego faktu ogólnoświatowej nagonki.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 1/12/2005, 12:35 Quote Post

A jak zapatrujecie się na to. Szukam w tej chwili materialów do tej sprawy - powiem ciężko...
Cytat poniżej zaczerpnąlem z przeglądu prasy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej...
Czy ktoś z was wie może więcej o tych wydarzeniach?

"Zbrodnia w Koniuchach – nowe dowody"
"29 stycznia 1944 roku, polska wieś Koniuchy, położona na skraju Puszczy Rudnickiej w gminie Bieniakonie, powiat Lida (z dala od głównych szlaków komunikacyjnych) została znienacka zaatakowana przez oddziały partyzantki sowiecko-żydowskiej. 120 najlepszych partyzantów ze wszystkich obozów, uzbrojonych w najlepszą broń, wyruszyło w stronę tej wsi. Między nimi było około 50 Żydów pod dowództwem Jaakowa (Jakuba) Prennera. O północy dotarli w okolicę wioski i zajęli pozycje wyjściowe. Rozkazano nie zostawić przy życiu nikogo, łącznie z żywym inwentarzem, a zabudowania spalić (...). W artykule liczne relacje ze źródeł żydowski i polskich. W tym relacje relacja pamiętnikarska Rejzli Korczak, która po raz pierwszy ukazała się po hebrajsku już w 1946 roku, a w 1977 została wydana po rosyjsku w Tel Avivie. Autorka posługiwała się relacjami uczestników zbrodni i dokumentami z archiwów sowieckich i izraelskich. W jej ocenie była to zaplanowana i przygotowana okrutna operacja, podczas której zabijano bez różnicy mężczyzn, kobiety i dzieci. „Zbrodnia w Koniuchach – nowe dowody” Nasz Polska nr 5/2004 r."

Do numeru Naszej Polski z 2004-go raczej nie mam szans dotrzeć (ni tutaj w niemczech)...
może ktoś ma gdzies w postaci elektronicznej? Na stronach www tygodnika archiwum konczy się niestety na początku 2005-go roku...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
komkomer
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 16.445

Robert
Stopień akademicki: gimnazjalista
Zawód: uczen
 
 
post 27/07/2006, 17:11 Quote Post

Jestem po lekturze "My z Jedwabnego". Czy czytaliście tę książkę? Jasno wynika z niej, że pod wpływem propagandy Kościoła w okresie międzywojennym i wielu innych czynników zaczęto nienawidzić ludność żydowską!
Za tzw. niemieckim przyzwoleniem Polacy, którzy stwierdzili, że to Żydzi sprowadzili na nich głód i wojnę masowo mordowali i okradali Żydów!
Zgadzacie się ze mną? Oczywiście nie stwierdzam, że dokonali tego wszyscy ówcześni Polacy, ale znaczna większość ludzi Kościoła i zwykłych szarych ludzi.
Macie odwagę powiedzieć (w przeciwieństwie do wielu Niemców), że Polacy również dla zabawy mordowali Żydów? sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Mendogus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 18.387

Stopień akademicki: -
Zawód: uczeñ
 
 
post 27/07/2006, 17:42 Quote Post

Hmmm ciekawe kto ma odwagę pisać takie bzdury. Słyszałeś kiedyś o kimś takim jak proboszcz parafi św. Antoniego w Warszawie, ks. prałat dr Stanisław Trzeciak? Albo prałat Godlewski? Obaj przed wojną wojujący antysemici. Przeczytaj wspomnienia Hirszfelda a nie tylko "My z Jedwabnego".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
magister
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 514
Nr użytkownika: 12.494

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 27/07/2006, 18:12 Quote Post

czy kś.Trzeciak nie zakładał Narodową Organizacje Radykalną za przyzwoleniem władz GG ?? Czy to o niego chodzi??

Co do antysemityzmu w II RP oraz odpowiedzialności za jego propagowanie endeków min.SN,OWP,ONR i części kleru to wiadomo że taka odpowiedzialnośc konkretnych osób,konkretnych pism istnieje.
Również sanacyjny OZN prowadził antysemickie akcje np.getta ławkowe
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 27/07/2006, 18:24 Quote Post

QUOTE(magister @ 27/07/2006, 19:12)
Również sanacyjny OZN prowadził antysemickie akcje np.getta ławkowe
*



ta sama osoba która inicjowała getta ławkowa poniosła w czasie wojny śmierć w obronie Żydów. To dotyczy wielu zaciekłych przedwojennych antysemitów.

Co innego antysemityzm werbalny lub na poziomie bojkotu sklepów, co innego eksterminacja. Przedwojenni antysemici nigdy przed taką świadomością nie stali.

Oczywiście antysemityzm to nic chwalebnego i w "ciemnym ludzie" (aczkolwiek to nie ci docierali do niego) na pewno mogło pozostawić coś co usprawiedliwiało w swych zachowaniach.

Ale decydujące jest co innego: oskarżenie Żydów o powszechną współprace z radzieckim okupantem (w części prawdziwe a w części - nieprawdziwe - ale kto miał wtedy komfort sprawdzania statystyk?), a dalej to już oczywiście chciwość.

Jest wszak charakterystyczny, że przypadki polskich mordów na Żydach zdarzały się tylko na terenach wcześniej zajętych przez ZSRR.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Ciołek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 873
Nr użytkownika: 9.200

 
 
post 27/07/2006, 18:50 Quote Post

QUOTE
Za tzw. niemieckim przyzwoleniem Polacy, którzy stwierdzili, że to Żydzi sprowadzili na nich głód i wojnę masowo mordowali i okradali Żydów!
Zgadzacie się ze mną? Oczywiście nie stwierdzam, że dokonali tego wszyscy ówcześni Polacy, ale znaczna większość ludzi Kościoła i zwykłych szarych ludzi.
Macie odwagę powiedzieć (w przeciwieństwie do wielu Niemców), że Polacy również dla zabawy mordowali Żydów?

Rozumiem,że według ciebie to Polacy mordowali Żydów, a Niemcy po prostu przymykali na to oko?? W dodatku były to masowe mordy? Do tego robiła to "znaczna większość" Polaków? A skoro robili to dla zabawy, to znaczy że znaczna większość Polaków to jacyś dewianci, tak? wallbash.gif
No cóż, skoro większość Polaków tak nienawidziła Żydów i mordowała ich przy każdej okazji, to pewnie dobrzy Niemcy musieli ich ukryć przed naszymi krwiożerczymi rodakami w chronionych obozach? A ich majątki ukryli przed polskimi złodziejami w szwajcarskich bankach...

QUOTE
Jest wszak charakterystyczny, że przypadki polskich mordów na Żydach zdarzały się tylko na terenach wcześniej zajętych przez ZSRR.
A użytkownik komkomer zaraz stwierdzi, że na tamtych terenach Kościół katolicki miał największe wpływy...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

7 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej