Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> SS a policja
     
pseudomiles
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.540
Nr użytkownika: 38.593

 
 
post 15/01/2010, 10:15 Quote Post

Witajcie. Założyłem ten temat by wyjaśnić pewne niedopowiedzenie, którego nie wyklarowała mi literatura, a mianowicie gdzie dokładnie przebiegała granica pomiędzy SS a formacjami policyjnymi III Rzeszy. Wiadomo, że wszystkie od pewnego momentu ( od 1936 r.) były podporządkowane Himmlerowi, jednak nie oznaczało to, że każdy funkcjonariusz był esesmanem. Z pewnością kierownictwo np. w szefostwie Orpo musiało mieć przynależność do SS, ale co ze zwykłymi policjantami ?

Na kim spoczywał główny ciężar zadań okupacyjnych ? Były takie formacje jak SD, gestapo czy kripo, które prowadziły śledztwa i różne rozpracowania, ale kto odwalał całą brudną robotę, czyli patrole, warty, łapanki, posterunki w gettach i temu podobne ? Z pewnością sami śledczy z wcześniej wymienionych służb nie mogliby tego robić, więc czynili to szeregowi i podoficerowie Orpo - czy więc cała masakra jaka dokonywała się w okupowanych miastach to były bezpośrednio ekscesy nie-esesmanów i typowy obrazek z filmów wojennych jak to żołnierze w mundurach SS szerzą terror na polskich ulicach był nieścisły ?

Gdzieś wyczytałem, że w 1942 r. przemianowano pułki policyjne Orpo w pułki policyjne SS. Czy to oznacza, że ludzie z tych jednostek porzucili wtedy mundury policyjne na rzecz uniformów SS ? A może skład i umundurowanie takich jednostek były mieszane, czyli policyjno-esesowskie ?

Z tego wynikałoby, że przed 1942 r. na codzień na ulicach okupowanych krajów prawie nie było widać gwardzistów Hitlera, a jedynie żołnierzy Wehrmachtu z jednostek tyłowych oraz zwykłych policjantów ?

Mam przed sobą książkę Philip'a Blood'a Siepacze Hitlera. Jest tam zdjęcie trzech osobników z podpisem "oficer SS z psem i dwaj policjanci pozują do zdjęcia obrazującego współpracę policji i SS". Wszyscy w mundurach SS, ale o dziwo bez esesowskiego orzełka na lewym ramieniu. O co tu chodzi ? Powyżej zdjęcie von dem Bach'a z jakimś oficerem prawdopodobnie Wehrmachtu (wnioskuję po kołnierzu), ale mającego gapę na lewym ramieniu. Nic nie rozumiem, panowie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Vaolin
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 55.099

Bartek Czarnecki
Zawód: uczen
 
 
post 15/01/2010, 16:36 Quote Post

Jak wiadomo, policja skoszarowana została wchłonięta przez SS, patrz dyw. SS Polizei. Były to jednostki wykorzystywane często do oupacji, chociaż też wykorzystywano je w boju(Francja 1940) Większość jednostk okupacyjnych to faktycznie WH, jednak jesdntoski WH w dużej części przypadków, żeby nie było że tworże mit o rycerskim WH, nie uczestniczyło w planowych eksterminacjach. Zapewniali oni raczje "bezpieczeństwo" na ulicach, ochronę niemieckich budynków itd. Należy pamiętać, że jednostki SD i Gestapo nie posidały czaszek ani piorunów na patach kołnierzowych, tylko "czystą" patkę. W zwlaczaniu ruchu oporu uczestniczyło głównie gestapo, często jako silę "wykonawczą" wykorzystując WH. Oczywiście w tych wyżje wyminionychakcjach i przypadkach mogła uczestniczyć policja. Zajmowanie się gettami, łapankami to już "działka" w przeważającej większości SS. Na koniec należy zauważyć, że, co było zamierzonym efektem, kompetencje różnych służb często zazębiały się, więcj nie można całkowicie jednoznacznie określić kto co miał przykazane robić, często zależało to od tego, jakiego kraju było to terytorium okupowane, co innego Dania(która była wizytówką okupacji) czy Polski, tudzież ZSRR.

Ps. Oficer opisany przez Ciebie, to oficer 4 dywzji SS Polizei, powstałej z pułków skoszaroanej policji, co pisałem już wczśniej, to pewnego czasu posługiwali się oni odznaczeniami policyjnymi n patkach, a orłami SS. Było to spowodowane zawiłą sytuacją "prawną" tej jednostki.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 15/01/2010, 18:52 Quote Post

Dla jasności - zaczne systematyke policji niemieckiej /bo padły tu pewne skróty/
Jak się dzieliła policja niemiecka; otóż obok siebie działały :
OrPo - Ordnugspolizei; policja porządkowa /coś jak dziś nasza "prewencja"; działała w latach 1936-1945
obok niej działała także "policja bezpieczeństwa"; z dzisiejszego punktu możemy określić ich mianem policji dochodzodzeniowo śledczej. W jej składzie znajdowały się
Kripo - Kriminalpolizei /chyba nie trzeba tłumaczyć/
Gestapo -Geheim Staatspolizei - tajna policja państwowa /z założenia -nasz CBŚ/
SD - Sicherheitdinst - kontrwywiad oraz wydział wewnętrzny SS.

Niemcy jako nacja pragmatyczna pozwalali - nawet popierali tworzenie lokalnych OrPo na terenach okupowanych/stąd nasza "policja granatowa"/ a nawet w gettach.
To myśle garść podstawowych informacji dla uporządkowania tematu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
pseudomiles
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.540
Nr użytkownika: 38.593

 
 
post 15/01/2010, 20:31 Quote Post

Podział niemieckiej policji jest mi znany, tu wszystko wiem. Interesuje mnie co innego. To co napisał Vaolin
QUOTE
Zajmowanie się gettami, łapankami to już "działka" w przeważającej większości SS.

mianowicie - co to byli za jedni ? Dywizje frontowe SS zajmowały się ogólnie walką, załogi Totenkopf służyły w obozach, funkcjonariusze śledczy SD i Sipo bezpośrednio brudną robotą parali się tylko od czasu do czasu, więc jakie jednostki SS na codzień zajmowały się takimi zadaniami okupacyjnymi jak np. likwidacja getta ? Co w dyspozycji miał lokalny dowódca SS i policji, poza oczywiście służbami śledczymi i Orpo ? Kto wykonywał te wszystkie łapanki ? Chodzi mi o typ formacji.

Jakimi oddziałami np. Stroop tłumił powstanie w getcie ?


QUOTE
Jak wiadomo, policja skoszarowana została wchłonięta przez SS

I tego właśnie nie wiadomo, bo założyłem ten wątek by ustalić na czym polegało to wchłonięcie. Wyczytałem, że kadra oficerska Orpo musiała mieć członkostwo w SS i w takich mundurach się pokazywała, ale nie mam pewności odnośnie zwykłych policjantów i tego co oznaczało przemianowanie batalionów policyjnych w pułki policyjne SS w roku 1942. To chciałem ustalić.

Konkretne pytanie : czy istniały czysto esesowskie jednostki policji, złożone z samych esesmanów, nie będące Orpo ani służbami śledczymi i wywiadowczymi ?


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Vaolin
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 55.099

Bartek Czarnecki
Zawód: uczen
 
 
post 16/01/2010, 20:30 Quote Post

Więc, poszukałem, i dowiedziałem się, obsługą gett i łapanek zajmowali się funkcjonariusze SD i Einsnatzgruppen.
Gdzie kolega wyczytał że kadra oficerska ORPO musiała mieć człokowstwo w SS? Nigdy o tym nie słyszałem.
Zależy jakeigo typu byął to łapanka, jeśli chodziło o wywózki do pracy, to wykonywał to WH albo policja, a jeśli były to łapanki do rozstrzelnia, wzięcia zakładików itp., wykonywało to S lub lub bataliony polcji wchłonięte przez SS, które z racji niskiej przydatności bojowej pozostawiano do zaań okupacyjnych. Czasam wykonywały to jednostki Totenkopf Verbande.
Ja wyczytałem że jednostki policji zostały wchłonięte w 1940 roku. Do likwidacji gett wykorzystywano jednostki Totenkpf albo Waffen-SS, zalezało kogo wyznaczono.
SS samo w sobie nie posiadało policji gdyż była już rodzajem organizacji, więc nie wydzielano z niej sił formalnie policyjnych, jednak de acto niektóre jednostki pełnił taką rolę, są to w większości jednostki cudzioziemskie, np. Brygada Diriwalgera.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 17/01/2010, 16:53 Quote Post

Wyglada na to ze uzytkownik pseudomiles otworzyl przyslowiowa "skrzynke Pandory". Roznorodnosc najrozniejszych policji w III Rzeszy jest wprost przytlaczajaca i trzeba naprawde bystrego badacza aby nie zagubic sie w rozeznaniu, kto komu podlegal, kto z kim wspolpracowal, zakres terytorium dzialania, zakres funkcji, zaleznosc jednego od drugiego, odpowiedni przedzial czasowy, itp itp. W zrodle ktorego uzywam, indeks tego typu organizacji zabiera 10 bitych stron. Wezmy na przyklad KRIPO (Kriminalpolizei). Wydawaloby sie - prosta sprawa, instytucja majaca na celu zwykle przestepstwa kryminalne. I co znajduje ? Razem z Gestapo wchodzila w sklad SIPO (Sicherheitzpolizei) czyli "policji bezpieczenstwa" a od 1939 roku stala sie Amt V (wydzial 5) w RSHA (Reichssicherheitshauptamt) - Glowny Urzad Bezpieczenstwa Rzeszy. A tego rodzaju zmiany to nowe formy dzialania, nowe zaleznosci, restrukturyzacja itp. Wazne jest podkreslic, ze jak na razie to dotykamy wylacznie struktur zlokalizowanych na terenie III Rzeszy bo jesli zaczniemy badac sytuacje na terenach zagarnietych i okupowanych to sprawa robi sie jeszcze bardziej skomplikowana.

N_S

Zrodlo: H.Hohne; The Order of the Death's Head, the Story of Hitler's SS
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
pseudomiles
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.540
Nr użytkownika: 38.593

 
 
post 17/01/2010, 18:54 Quote Post

QUOTE
Gdzie kolega wyczytał że kadra oficerska ORPO musiała mieć człokowstwo w SS? Nigdy o tym nie słyszałem.

Wyczytałem to na jednej z anglojęzycznych stron internetowych o niemieckim wojsku.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 17/01/2010, 20:17 Quote Post

pseudomiles:
QUOTE
QUOTE
Gdzie kolega wyczytał że kadra oficerska ORPO musiała mieć człokowstwo w SS? Nigdy o tym nie słyszałem.

Wyczytałem to na jednej z anglojęzycznych stron internetowych o niemieckim wojsku.

Przesledzmy to.
ORPO = Ordnungspolizei, policja porzadkowa w sklad ktorej wchodzily: Schutzpolizei (zwykla policja mundurowa, stanowiaca wiekszosc w ORPO), Gendarmerie (policja na obszarach pozamiejskich, w tym policja ruchu drogowego), Feuerschutzpolizei (cos w rodzaju policji dotyczacej spraw pozarnictwa).
Teza mowiaca ze kadra oficerska ORPO musiala nalezec do SS ? Dwie pierwsze formacje - nie zdziwilbym sie ale trzecia, policja "od pozarow" i mandatow za pusta gasnice ppoz. ?
Dobrze by bylo znalezc jakis dokument regulujacy to zagadnienie, czy strona internetowa zawiera cos takiego ?

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
zgrywus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 33.149

Zawód: absolwent ;P
 
 
post 29/01/2010, 22:54 Quote Post

Polecam książkę Heinz Hohne "SS zakon trupiej czaszki" niestety nie mam jej teraz w swoich zborach bo ją pożyczyłem, ale z tego co pamiętam jest tam wszystko pięknie opisane.
Pozdrawiam

A jakie zrodlo podalem w moim poscie # 6 ???
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 30/01/2010, 1:03
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
pietka
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 4.601

Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 30/01/2010, 8:24 Quote Post

QUOTE(zgrywus @ 29/01/2010, 22:54)
Polecam książkę Heinz Hohne "SS zakon trupiej czaszki" niestety nie mam jej teraz w swoich zborach bo ją pożyczyłem, ale z tego co pamiętam jest tam wszystko pięknie opisane.
Pozdrawiam

A jakie zrodlo podalem w moim poscie # 6 ???
Moderator N_S

*



Net Skater - zapomniałeś, że nie wszyscy muszą znać język angielski
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
zgrywus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 33.149

Zawód: absolwent ;P
 
 
post 30/01/2010, 12:24 Quote Post

Proszę o wybaczenie pomyłki. nie doczytałem dokładnie... A angielski znam smile.gif
Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Monsieur_Joseph
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 65.436

 
 
post 10/05/2010, 2:24 Quote Post

a ja polecam ksiazke "SS czarna gwardia Hitlera" Karola Grunberga
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
pseudomiles
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.540
Nr użytkownika: 38.593

 
 
post 10/05/2010, 18:31 Quote Post

Tam nie ma odpowiedzi na moje pytanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej