Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> KONSTANTYN WIELKI, Pierwszy chrześcijański cesarz
     
Ikswonarab
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 24

 
 
post 7/02/2007, 19:31 Quote Post

Oj chyba się nie rozumiemy, wysuwasz arguemnty czysto rozumowe, a ja Ci podaję psychologiczne oraz, a w zasadzie przede wszystkim źródłowe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Saniol
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 13.987

Michal Sadowski
Zawód: Gimnazjalista; Moder
 
 
post 1/04/2007, 22:24 Quote Post

Sorki za drobny offtop, ale potrzebuje informacji w jakich miastach Konstantyn oglaszal sie Augustem. Z gory dzieki

Co do tego snu, to w starozytnosci wodzowie bardzo czesto rzekomo miewali rozne sny, ktore mialy podniesc morale zolnierzy. Znak ktory kazal wymalowac na tarczach swoich zolnierzy nie koniecznie musial byc monogramm Chrystusa, bardzo mozliwe ze byl to poganski symbol slonca. Nalezy przypomniec ze jeszcze dwa lata wczesniej temu samemu Konstantynowi rzekomo przysnil sie Apollo...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Bodenschatz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 2.443

Zawód: Student
 
 
post 25/04/2007, 9:30 Quote Post

Osobiście ważam że Konstantynem kierowała dbałośc o swoje władztwo. Widział w chrześcijaństwie siłę która może scalić Imperium. Niestety, religia w której upatrywał czynnik scalający Imperium była wewnętrznie podzielona, wiec pogański Cesarz zwołał biskupów chrześcijańskich do Niceji w roku 325 by tam doprowadzić do ujednolicenia tej religii. Oczywiście jak wiemy z historii jednośc w chrześcijaństwie była i jest nadal trudna do uzyskania.

Sam Konstantyn swietoszkiem nie był i lubował się w mordach na swych członkach rodziny, nie wpisywał się zbytnio w chrześcijański ideał człowieka (oczywiście chrześcijaninem nie był aż do chwili swej śmierci ale chrześcijanie nadli mu przydomek Wielki sądzę ze tylko za zasługi a nie czyny i osobowość):

QUOTE
'przyodzianym w nową osobowość' i wydającym owoce swiętego ducha Bożego: miłość, radość, pokój, wielkoduszną cierpliwość, życzliwość, dobroć, wiarę, łagodność i panowanie nad sobą. (Kolosan 3:9-10; Galat? 5:22-23)


Wielka jego zasługą było założenie Konstantynopola, który miał być nową stolica odnowionego Imperium - rzym był stary i pogański a Konstantynopol nowy i chrześcijański. Ale warto dodać ze cały obrządek dotyczący zakładania miasta był arcy pogański i samo miasto zostało także ofiarowane pod opieke boga Antheusa. Ciekawą był postacią Konstantyn, poganin który zbudował wielkośc chrześcijaństwa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
emperor123
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 74.865

 
 
post 3/08/2017, 0:56 Quote Post

Witam serdecznie,
Czy istnieją jakieś inskrypcje, z których wynika, że cesarz (Konstantyn I) urodził się właśnie 27 lutego?
Mam nam myśli inskrypcję, z której by wynikało, że świętowano właśnie tę datę.
Ostatnio zacząłem interesować się tym okresem, a to pytanie mnie od dłuższego czasu nurtuje ...
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Krzysztow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.632
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen
 
 
post 9/09/2017, 20:46 Quote Post

Czy prawdą jest to że to Konstantyn wskazał bądź wybrał cztery ewangelie składające się na Nowy Testament? Spotkałem się z takim przekazem w programie dotyczącym wczesnego chrześcijaństwa nazwy programu niestety nie pamiętam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 9/09/2017, 21:22 Quote Post

Nie jest to prawda, akurat cztery Ewangelie są wcześniej poświadczone jako uznawane za natchnione, tak w ciągu II w. Określenie kanonu NT to nie zasługa Konstantyna, cała kwestia to niewłaściwie zrozumiany passus z Żywotu Konstantyna Euzebiusza z Cezarei.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
konfucjusz007
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 41
Nr użytkownika: 97.079

 
 
post 10/09/2017, 1:39 Quote Post

Jeśli mogę dodać swoje zdanie i kilka faktów do dyskusji wink.gif
Myślę, że wizja krzyża przed bitwą z Maksencjuszem, została wymyślona na potrzeby propagandowe, przez Konstantyna lub nawet przez kronikarzy dopiero po bitwie.
Na Łuku Konstantyna w Rzymie znajduje się między innymi przedstawienie bitwy przy Moście Mulwijskim - znaków krzyża brak. Może to świadczyć o tym, że legenda o widzeniu powstała jakiś czas później.

Jeśli chodzi o religijność Konstantyna, to wiele do myślenia daje wybudowany w 330 roku w Konstantynopolu pomnik cesarza 50-cio metrowej wysokości.
Na szczycie kolumny ustawiono posąg cesarza Konstantyna Wielkiego, stylizowany na boga Apollina. Cesarz-bóg trzymał w jednej dłoni glob ziemski, a drugiej - włócznię. Podobno w kuli ziemskiej umieszczono fragment tzw. Krzyża Prawdziwego, czyli pozostałości krzyża, na którym został zabity Jezus Chrystus. U stóp kolumny znajdowało się natomiast sanktuarium zawierające święte relikwie chrześcijańskie: fragmenty dwóch krzyży, na których zginęli na wzgórzu Golgota dwaj złoczyńcy oraz alabastrowy pojemnik na maść, należący do Marii Magdaleny. W tym samym miejscu przechowywano obiekty kultu pogańskiego, w tym Palladion czyli posążek bogini Ateny Pallas pochodzący z Troi.
http://turcjawsandalach.pl/content/kolumna...tyna-w-stambule

Czy przypadkiem Konstantyn sam nie chciał dołączyć do panteonu bogów ?

Hmm..., czy w ogóle można brać pod uwagę taką hipotezę, że Konstantyn nie został ochrzczony, a to wydarzenie zostało opisane w kronikach, ponieważ starano się zbudować obraz władcy idealnego z punku widzenia chrześcijaństwa ?




Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 10/09/2017, 12:09 Quote Post

CODE

Myślę, że wizja krzyża przed bitwą z Maksencjuszem, została wymyślona na potrzeby propagandowe, przez Konstantyna lub nawet przez kronikarzy dopiero po bitwie.


Obecnie doszła nowa interpretacja, mianowicie wizja Konstantyna znana z Euzebiusza VC to inny opis w duch chrześcijańskim wizji Apollona znanej z Panegiryku VI (VII) z 310 r. Natomiast znak chi=rho jest potwierdzony dość wcześnie po bitwie w ikonografii monetarnej - słynny srebrny medalion Konstantyna z 315 r., umieszczono ten znak na hełmie cesarza.
Na wnioskowanie z płaskorzeźb łuku Konstantyna bym uważał. Raczej zlecał go nie cesarz, na dodatek w 315 r. doszło do pewnych perturbacji przy okazji wizyty Konstantyna w Rzymie.
W każdym razie, można przyjąć, że w 312 r. jednak Konstantyn za swojego boskiego opiekuna uważał już Jezusa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Piner
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 160
Nr użytkownika: 99.876

Pawel Jez
Zawód: Kasjer
 
 
post 12/09/2017, 17:40 Quote Post

Myślę że można bezpiecznie założyć iż owa wizja była chwytem propagandowym, wszak podobnych było przez wieki. Jak ogłoszenie przez Scypiona iż zdobycie Nowej Kartaginy było możliwe dzięki łasce Neptuna. po prostu Konstantyn był pragmatykiem i w walce o władzę musiał się wyróżnić, a przy tym pozyskać nowe zastępy zwolenników.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 12/09/2017, 21:31 Quote Post

Czy ja wiem, akurat w zachodniej części Cesarstwa, w tych rejonach, gdzie toczyły się walki w 312 r., chrześcijaństwo nie miało takiego znaczenia, żeby wszystko zwalić na pragmatyzm Konstantyna. Wreszcie dochodzi jeszcze coś, to taka niezbyt pragmatyczna w naszym rozumieniu epoka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej