Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Gdzie pochowano cara Aleksandra I?
     
kwapiszon
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 98.032

Adrian K.
Zawód: przedownik miejski
 
 
post 10/01/2016, 13:01 Quote Post

Okoliczności śmierci cara Aleksandra I są tajemnicze, budząc kontrowersje do dziś. Nawet Wikipedia poddaje Je w wątpliwość. Nie wiadomo gdzie car zmarł i gdzie Go pochowali. W książce Maria I. Kwiatkowska Katedra św. Jana PWN Warszawa 1978 natrafiłem na takie coś:

"Do najwspanialszych uroczystości jakie odprawiły się w katedrze w czasach Królestwa Kongresowego należał niewątpliwie, obrzęd żałobny po wiekopomnej pamięci Najjaśniejszego Aleksandra I, które celebrowano 7 kwietna 1826. Orszak pogrzebowy w starannie obmyślonym układzie z marami na których stała trumna z popiersiem zmarłego szedł z zamku przez plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, plac Saski ulice Wierzbową i Bielańską Długa Miodową Senatorska i Świętojańska do katedry. Zdjętą z mar królewskich i niesioną przez generałów i senatorów trumnę z popiersiem najjaśniejszego cesarza Aleksandra" idt. Jest to strona 157 i 158.

Czy to oznacza, że Aleksandra pochowano w Warszawie w katedrze świętego Jana, albo gdzie indziej?

Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 11/01/2016, 23:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.877
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 10/01/2016, 13:15 Quote Post

Weź sobie to kwapiszonie przeczytaj jeszcze raz, tylko ze zwróceniem uwagi na całość wyrażenia wink.gif.
QUOTE
stała trumna z popiersiem zmarłego (...) trumnę z popiersiem najjaśniejszego cesarza Aleksandra

Chodzi po prostu o pustą symboliczną trumnę i dlatego dodano popiersie.
Zwróć też uwagę na to, co odbywało się w katedrze:
QUOTE
obrzęd żałobny po wielkopomnej pamięci Najjaśniejszego Aleksandra

Odbył się tam symboliczny obrzęd żałobny a nie prawdziwy pogrzeb i jest to jasno opisane.

Takie same niezrozumienie jak ze słynnym zdjęciem "Hitler na pogrzebie Piłsudskiego", które przedstawia Hitlera w Berlinie na nabożeństwie żałobnym przy symbolicznej trumnie.


EDIT:
Natomiast to:
QUOTE
Nawet Wikipedia poddaje Je w wątpliwość

Wikipedia to podręczna encyklopedia ale nie podstawa ocen. Zresztą zerknąłem i na polską wikipedię i na rosyjską i nie wiem gdzie to wyczytałeś. Zajrzyj jeszcze raz wink.gif.

QUOTE
Niewiadomo gdzie car zmarł i gdzie Go pochowali

Przynajmniej oficjalnie wiadomo, więc wniosek błędny.

Ten post był edytowany przez wysoki: 10/01/2016, 13:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
kwapiszon
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 98.032

Adrian K.
Zawód: przedownik miejski
 
 
post 10/01/2016, 13:45 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 10/01/2016, 13:15)
Weź sobie to kwapiszonie przeczytaj jeszcze raz, tylko ze zwróceniem uwagi na całość wyrażenia wink.gif.
QUOTE
stała trumna z popiersiem zmarłego (...) trumnę z popiersiem najjaśniejszego cesarza Aleksandra

Chodzi po prostu o pustą symboliczną trumnę i dlatego dodano popiersie.
Zwróć też uwagę na to, co odbywało się w katedrze:
QUOTE
obrzęd żałobny po wielkopomnej pamięci Najjaśniejszego Aleksandra

Odbył się tam symboliczny obrzęd żałobny a nie prawdziwy pogrzeb i jest to jasno opisane.

Takie same niezrozumienie jak ze słynnym zdjęciem "Hitler na pogrzebie Piłsudskiego", które przedstawia Hitlera w Berlinie na nabożeństwie żałobnym przy symbolicznej trumnie.


EDIT:
Natomiast to:
QUOTE
Nawet Wikipedia poddaje Je w wątpliwość

Wikipedia to podręczna encyklopedia ale nie podstawa ocen. Zresztą zerknąłem i na polską wikipedię i na rosyjską i nie wiem gdzie to wyczytałeś. Zajrzyj jeszcze raz wink.gif.
*



Wikipedia podaje że

Kontrowersje wokół śmierci.
Oficjalnie uważa się, że cesarz zmarł w listopadzie 1825 roku w trakcie jednej ze swych licznych podróży po kraju, gdy spędzał wakacje z żoną na Krymie. Puszkin napisał nawet epitafium: „Всю жизнь свою провел в дороге, простыл и умер в Таганроге” (Całe życie spędził w drodze, umarł w Taganrogu). Potwierdzają to liczne dokumenty, świadectwa osób obecnych przy chorobie i śmierci cara. Tak też przyjęto w doktrynie historycznej.

Istnieje jednak kontrowersyjna hipoteza głosząca, że śmierć Aleksandra I została przez niego samego sfingowana. Jak wyżej wspomniano, skierował uwagę ku religii, ponadto zainteresował się analizą świata pozazmysłowego. Alternatywna teoria losów cara głosi, że w związku z tym zrezygnował z udziału w życiu politycznym i tronu oraz przez resztę życia był mnichem na Krymie bądź Syberii. Dowodem mającym przemawiać za prawdziwością nowego wcielenia Aleksandra I była pusta trumna, w której miał być pochowany w 1825 roku, jak rzekomo wykazała ekshumacja. Do pewnych wniosków mógł skłaniać fakt przewozu trumny do Sankt Petersburga aż przez dwa miesiące. Powodem tak długiego okresu transportu była biurokracja oraz słaba jakość ówczesnych dróg w imperium. Ciało cara było zaś zakryte w celu ukrycia daleko posuniętego rozkładu zwłok.

Zagadkowym tropem było podobieństwo do byłego cara pewnego mnicha Fiodora Kuźmicza (w 1984 kanonizowanego przez Cerkiew Prawosławną). Kuźmicz posiadał też znajomość szczegółów kampanii rosyjskiej z 1812 i zagadnień wojskowości.

W 2003 r. nakręcono 10-odcinkowy dramat historyczny Sfinks Północy (ros. Северный сфинкс, trans. Siewiernyj sfinks)[1] w reż. Arkadija Sirienki, poświęcony ostatnim latom życia cara.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_I_Romanow

Czyli jednak jakieś wątpliwości jednak są.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.877
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 10/01/2016, 15:06 Quote Post

QUOTE
Czyli jednak jakieś wątpliwości jednak są.

Wątpliwości a
QUOTE
Niewiadomo gdzie car zmarł i gdzie Go pochowali
to spora różnica na zasadzie: nie wiadomo wcale a nie wiadomo na pewno. Natomiast to, że wiki coś podała to bym do tego się bardzo nie przywiązywał i rzecz sprawdzał najpierw na czym jest oparty sam wpis (czy jest podane źródło informacji i jakie). W przypadku Aleksandra mamy przynajmniej porządne ale nie zawsze tak jest i stąd nie warto się do "na mur" do wiki przywiązywać w stylu: "nawet wiki tak podała to na pewno prawda".

I oczywiście sprawę masz nawet na wiki wink.gif przedstawioną tak:
QUOTE
umarł w Taganrogu). Potwierdzają to liczne dokumenty, świadectwa osób obecnych przy chorobie i śmierci cara.

"Król rocka" wg oficjalnych dokumentów i relacji świadków nie żyje, jednak niektórzy mają co do tego wątpliwości, bo przecież: http://pl.memgenerator.pl/mem-image/elvis-...a-tez-pl-ffffff . Takie historie się zdarzają wink.gif.


Wiadomo kiedy i gdzie zmarł Aleksander, po prostu istnieje hipoteza, że jednak wyglądało to inaczej. To, że ktoś ją stworzył nie znaczy, iż tak naprawdę są jakieś wątpliwości. I tak masz to przedstawione nawet na wiki - jest podana data urodzenia z miejscem i datą śmierci, też z miejscem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 10/01/2016, 15:11 Quote Post

Mam nieodparte wrażenie, że teraz to już na pewno trzeba wprowadzić nauczanie historii Warszawy jako osobny przedmiot... Skoro Cara tu pochowali to musi być jednak bardzo ważne miasto w dziejach wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
kwapiszon
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 98.032

Adrian K.
Zawód: przedownik miejski
 
 
post 10/01/2016, 16:36 Quote Post

QUOTE(czarny piotruś @ 10/01/2016, 15:11)
Mam nieodparte wrażenie, że teraz to już na pewno trzeba wprowadzić nauczanie historii Warszawy jako osobny przedmiot... Skoro Cara tu pochowali to musi być jednak bardzo ważne miasto w dziejach wink.gif
*



A czy ja coś mówię o takim osobnym przedmiocie nauczania w szkole? Temat dotyczy cara Aleksandra, co do którego istnieją pewne wątpliwości, czy rzeczywiście zmarł wtedy kiedy uważa się że zmarł. A tym samym, jeśli wtedy albo nie wtedy, to gdzie został pochowany. Warszawska katedra św. Jana, też mogła być brana w uwagę, tym bardziej że to właśnie tam a nie gdzie indziej odbyły się żałobne uroczystości pogrzebowe.

Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 11/01/2016, 23:13
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Halsey42
 

Dauntless Wildcat Avenger
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.936
Nr użytkownika: 63.420

Tomasz Borówka
 
 
post 10/01/2016, 23:18 Quote Post

QUOTE(kwapiszon @ 10/01/2016, 16:36)
Warszawska katedra św. Jana też tu przecież mogła być brana w uwagę tym bardziej że to właśnie tam a nie gdzieś indziej odbyły się żałobne uroczystości pochówkowe.
*


Wedle zbliżonej logiki można domniemywać, że Piłsudskiego tak naprawdę pochowano w Berlinie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.877
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 10/01/2016, 23:46 Quote Post

QUOTE
Warszawska katedra św. Jana też tu przecież mogła być brana w uwagę tym bardziej że to właśnie tam a nie gdzieś indziej odbyły się żałobne uroczystości pochówkowe

Nie wiem co przez to rozumiesz i co to wg Ciebie w ogóle jest, ale tam, jak sam zacytowałeś, odbył się
QUOTE
obrzęd żałobny po wielkopomnej pamięci Najjaśniejszego Aleksandra I

Nic tam nie ma o żadnym pochówku.

Tego rodzaju obrzęd odbył się zapewne nie tylko w Warszawie, czy ma to oznaczać, iż cara pochowano w kilku miejscach? Istniał pod kilkoma postaciami?

W opisywanej sytuacji odbył się obrzęd ku pamięci zmarłego. Tak jak ludzie w chrześcijaństwie wiedzą, że Bóg jest wszędzie, tak jednocześnie nie chodzą na mszę wszędzie, tylko w konkretne miejsca zwane kościołami. Tam, choć wiedzą, że Bóg jest wszędzie, nie modlą się do ściany, tylko chcą mieć personifikację swojego Boga na obrazie. I modlą się do obrazu, który jest symbolem Boga.

Tak też podobnie i tutaj, z braku ciała cara (bo leżało w grobie w Peterburku) wzięto pustą trumnę, aby była symbolem prawdziwej, zapewne ją zamknięto ale górna część była otwarta, i tam, aby pokazać symbolicznie ciało zmarłego, wstawiono jego popiersie.
Czemu wstawiono popiersie? Bo był (do dzisiaj jest w wielu miejscach) zwyczaj, że zmarłego wystawia się na widok publiczny. Z Aleksandrem był taki problem, że jego właśnie wyjątkowo nie wystawiono, i stąd pojawiły się plotki, że pochowano nie jego a on swoją śmierć sfingował. Oczywiście wiadomo, że skoro wieziono go dwa miesiące (choć w zimie) to zapewne do okazania ludowi jego twarz się nie nadawała.

I tyle, jest to często występujący sposób postępowania, ludzie chcą mieć widoczny symbol.
QUOTE
Zdjętą z mar królewskich i niesioną przez generałów i senatorów trumnę z popiersiem najjaśniejszego cesarza Aleksandra

Wyraźnie jest przecież napisane, że trumna nie zawierała ciała lecz popiersie cara.

Nie ma żadnych podstaw do tego, aby katedrę brać pod uwagę jako miejsce jego pochowania...
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
monx
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.038
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik
 
 
post 11/01/2016, 1:08 Quote Post

Na serio ktos mysli ze cara Rosji pochowanoby na terenie Królestwa Polskiego nie beda do tego przymuszonym transportowymi okolicznosciami a jak wiadomo zmarł na południu Rosji?
Jaki byłby cel chowania go na terenie Warszawy a nie w Petersburgu nawet jesli w sumie nienajgorzej zapisał sie w pamieci Polaków?
Zreszta były i inne spiskowe teorie dziejów z nim zwiazane ze np ze zył jeszcze wiele lat samotnie na Syberii albo udał sie do monastyru rolleyes.gif .

Ten post był edytowany przez monx: 11/01/2016, 1:10
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.321
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 11/01/2016, 1:20 Quote Post

Mnie tam bardziej interesują te kontrowersje dotyczące sfingowanej śmierci Aleksandra I. Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić, aby potężny władca nagle zmienił się do tego stopnia, aby dobrowolnie zrezygnować z sprawowanej władzy w celu zostania mnichem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
kwapiszon
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 98.032

Adrian K.
Zawód: przedownik miejski
 
 
post 11/01/2016, 17:08 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 10/01/2016, 23:46)
I tyle, jest to często występujący sposób postępowania, ludzie chcą mieć widoczny symbol.
QUOTE
Zdjętą z mar królewskich i niesioną przez generałów i senatorów trumnę z popiersiem najjaśniejszego cesarza Aleksandra

Wyraźnie jest przecież napisane, że trumna nie zawierała ciała lecz popiersie cara.

Nie ma żadnych podstaw do tego, aby katedrę brać pod uwagę jako miejsce jego pochowania...
*



Niby pozornie może masz racje, ale z drugiej strony nigdzie wyraźnie nie zostało napisane, że trumna była pusta? Napisałem tylko, że była ona z popiersiem. A to popiersie mogło stać, na przykład, na trumnie. A ona mogła być wypełniona ciałem cara.

Styl, styl, i jeszcze raz styl.
S.


Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 11/01/2016, 23:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.877
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 11/01/2016, 18:02 Quote Post

QUOTE(kwapiszon @ 11/01/2016, 18:08)
QUOTE(wysoki @ 10/01/2016, 23:46)

I tyle, jest to często występujący sposób postępowania, ludzie chcą mieć widoczny symbol.
QUOTE
Zdjętą z mar królewskich i niesioną przez generałów i senatorów trumnę z popiersiem najjaśniejszego cesarza Aleksandra

Wyraźnie jest przecież napisane, że trumna nie zawierała ciała lecz popiersie cara.

Nie ma żadnych podstaw do tego, aby katedrę brać pod uwagę jako miejsce jego pochowania...
*



Niby pozornie masz może racje ale z 2 strony przecież też nigdzie wyrażnie nie pisze że ta trumna była pusta? Piszę tylko że była ona z popiersiem. A to popierse mogło przecież naprzykład stać na trumnie? A ona mogłaby by być wypełniona czymś naprzykład ciałem cara?
*


Popiersie stało na trumnie i tak ją sobie nosili po Warszawie wink.gif? Po co miano by stawiać na trumnie ze zwłokami jeszcze popiersie?
Owszem, w kościele mogło by sobie być wystawione, ale używać go do noszenia na trumnie?

1. Ale OK, to weź mi zacytuj gdzie masz w tym tekście informację, że w trumnie było ciało?
Czemu autor nie napisał logicznie: "trumnę z ciałem najjaśniejszego cesarza Aleksandra, na której stało jego popiersie" albo ewentualnie "trumnę najjaśniejszego cesarza Aleksandra, na której stało jego popiersie", tylko "trumnę z popiersiem najjaśniejszego cesarza Aleksandra". Języka polskiego nie zna, do szkoły nie chodził? Jak widzę całość tekstu całkiem dobrze sobie z nim radzi...

2. Weź mi zacytuj gdzie w tekście jest informacja o pogrzebie. Odbyła się msza żałobna, orszak przeszedł ulicami Warszawy i co dalej? Gdzie tę trumnę złożono? Co się z nią stało?
Przecież to clou całej ceremonii...

QUOTE
A ona mogłaby by być wypełniona czymś naprzykład ciałem cara?

Dawaj argumenty, że ciało mogło zostać przywiezione do Warszawy. W tym mieście mieszkało wtedy trochę ludzi, widzieli pogrzeb, umieli pisać, mieli co najmniej jedną gazetę - bez problemu powinieneś znaleźć relację.
Czekam, a ze mną pewnie i wszyscy, którzy tu zajrzeli, na kolejne cytaty.
Bo na razie wykazałeś tylko brak wiedzy o epoce i brak umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Każdy się może pomylić ale tak twardo brnąć wbrew faktom to już trzeba potrafić wink.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
kwapiszon
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 98.032

Adrian K.
Zawód: przedownik miejski
 
 
post 11/01/2016, 18:27 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 11/01/2016, 18:02)
Popiersie stało na trumnie i tak ją sobie nosili po Warszawie wink.gif? Po co miano by stawiać na trumnie ze zwłokami jeszcze popiersie?
Owszem, w kościele mogło by sobie być wystawione, ale używać go do noszenia na trumnie?

1. Ale OK, to weź mi zacytuj gdzie masz w tym tekście informację, że w trumnie było ciało?
Czemu autor nie napisał logicznie: "trumnę z ciałem najjaśniejszego cesarza Aleksandra, na której stało jego popiersie" albo ewentualnie "trumnę najjaśniejszego cesarza Aleksandra, na której stało jego popiersie", tylko "trumnę z popiersiem najjaśniejszego cesarza Aleksandra". Języka polskiego nie zna, do szkoły nie chodził? Jak widzę całość tekstu całkiem dobrze sobie z nim radzi...

2. Weź mi zacytuj gdzie w tekście jest informacja o pogrzebie. Odbyła się msza żałobna, orszak przeszedł ulicami Warszawy i co dalej? Gdzie tę trumnę złożono? Co się z nią stało?
Przecież to clou całej ceremonii...

QUOTE
A ona mogłaby by być wypełniona czymś naprzykład ciałem cara?

Dawaj argumenty, że ciało mogło zostać przywiezione do Warszawy. W tym mieście mieszkało wtedy trochę ludzi, widzieli pogrzeb, umieli pisać, mieli co najmniej jedną gazetę - bez problemu powinieneś znaleźć relację.
Czekam, a ze mną pewnie i wszyscy, którzy tu zajrzeli, na kolejne cytaty.
Bo na razie wykazałeś tylko brak wiedzy o epoce i brak umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Każdy się może pomylić ale tak twardo brnąć wbrew faktom to już trzeba potrafić wink.gif.
*



Chyba jasne że trumna zasadniczo jest po to żeby umieścić w niej nieboszczyka? Owszem nigdzie nie zostało napisane, że złożono w niej ciało. Ale też nigdzie wyraźnie nie zostało napisane, że była ona pusta. Napisano tylko, że była z popiersiem. Ale przecież, to że była z popiersiem nie oznacza automatycznie że była ona pusta. Mogła być z nieboszczykiem, nie koniecznie oczywiście carskim a oprócz tego mogło na niej lub koło niej stać popiersie.


Może trochę strony biernej w zdaniach. Będą czytelniejsze. No i słownictwo. "Nieboszczyk" to nie najlepszy zwrot w zdaniu
S.


Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 11/01/2016, 23:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.877
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 11/01/2016, 18:31 Quote Post

QUOTE
Chyba jasne że trumna zasadniczo jest po to żeby umieścić w Niej nieboszczyka? Owszem nigdzie nie pisze że ją zapełniono ale też nigdzie wyrażnie nie pisze że była ona pusta. Pisze tylko ze była z popiersiem. Ale przecież toze była z popiersiem nie oznacza automatycznie że była ona była pusta. Mogła być z nieboszczykiem nie koniecznie oczywiście carskim a oprócz tego mogło na niej lub koło Niej stać poperisie.

Jeżeli nie masz świadomości, że trumna nie musi być z ciąłem to sprawę wyjaśniłem Ci już wyżej, choćby na przykładzie pogrzebu Piłsudskiego (to najbardziej znany, wręcz sztandarowy przykład).
Natomiast obecnie, zamiast kolejnej porcji Twoich przemyśleń jak mogło być, z chęcią zobaczył bym konkretne argumenty, o które poprosiłem w poprzednim poście.

Jesteś w stanie je podać? Krótko - tak, nie?
Bo to, że nie masz o sprawie pojęcia już wystarczająco wyłożyłeś i nie ma sensu się powtarzać.

Masz dwa pytania i proszę o cytaty.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
kwapiszon
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 98.032

Adrian K.
Zawód: przedownik miejski
 
 
post 11/01/2016, 18:39 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 11/01/2016, 18:31)
Jeżeli nie masz świadomości, że trumna nie musi być z ciąłem to sprawę wyjaśniłem Ci już wyżej, choćby na przykładzie pogrzebu Piłsudskiego (to najbardziej znany, wręcz sztandarowy przykład).
Natomiast obecnie, zamiast kolejnej porcji Twoich przemyśleń jak mogło być, z chęcią zobaczył bym konkretne argumenty, o które poprosiłem w poprzednim poście.

Jesteś w stanie je podać? Krótko - tak, nie?
Bo to, że nie masz o sprawie pojęcia już wystarczająco wyłożyłeś i nie ma sensu się powtarzać.

Masz dwa pytania i proszę o cytaty.
*



Jakież miałbym dawać cytaty? Zacytowałem w całości urywek książki o katedrze, więcej tam na ten temat niema.

A tak w ogóle, co z resztą znacznie ważniejsze to to, po co było urządzać obrzęd skoro to, Twoim zdaniem, nie miałoby by być na poważnie? Dla jaj? Od tego należałoby chyba w ogóle wyjść.


Twoje zdania to jakieś potworki. Proszę nad nimi popracować.
S.


Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 11/01/2016, 23:34
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej