Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
28 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jaka Unia?
 
Jaki kształt powinna mieć Unia Europejska
Europa Ojczyzn [ 185 ]  [70.08%]
Ojczyzna Europejska [ 79 ]  [29.92%]
Suma głosów: 264
Goście nie mogą głosować 
     
Czarny Smok
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.283
Nr użytkownika: 51.589

Zawód: BANITA
 
 
post 7/06/2009, 11:44 Quote Post

Dodam jeszcze, że Irlandczycy mają silną świadomość narodową, chociaż większość z nich nie zna swojego ojczystego języka.

Naturalnie głosowałem za Europą Ojczyzn.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 7/06/2009, 11:53 Quote Post

Stan optymalny (EWG) już był. Teraz idzie ku gorszemu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 7/06/2009, 15:00 Quote Post

QUOTE
Naturalnie głosowałem za Europą Ojczyzn.

Jeśli już Unia Europejska koniecznie musi istnieć, to tylko w tej formie gotów ją jeszcze jestem zaakceptować, ale oczywiście spora część - jeśli nie większość - polskich politykierów gotowa jest tę ideę pogrzebać w imię swych doraźnych korzyści...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 13/06/2009, 18:26 Quote Post

Tak się złożyło, że byłem w kilku krajach europejskich. W dwóch nawet żyłem dłużej. Wspólne państwo europejskie i dążenie do ujednolicenia europejskich narodów jest słuszne. Pomoże ono w eliminacji zjawisk nietolerancji i ignorancji wobec innych narodów. Zlikwiduje też problem kompleksu niższości Polaków i innych wschodnioeuropejskich narodów wobec Niemców czy Francuzów. Zlikwiduje też zachodnioeuropejskie poczucie wyższości względem Europy wschodniej.

Jedno państwo europejskie = jedna ojczyzna europejska.

Powinien być jeden rząd europejski i zarządzanie na szczeblu regionów. Poziom państw można by zlikwidować zupełnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 13/06/2009, 18:34 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 13/06/2009, 19:26)
Wspólne państwo europejskie i dążenie do ujednolicenia europejskich narodów jest słuszne. Pomoże ono w eliminacji zjawisk nietolerancji i ignorancji wobec innych narodów.
Do tego nie jest potrzebna Europa zarządzana przez centralną biurokrację zdominowaną przez Niemcy i Francję.
QUOTE
Zlikwiduje też problem kompleksu niższości Polaków i innych wschodnioeuropejskich narodów wobec Niemców czy Francuzów.
Do tego z kolei sama swoboda podróżowania wystarczy.
QUOTE
Zlikwiduje też zachodnioeuropejskie poczucie wyższości względem Europy wschodniej.
Jakoś nie likwiduje.
QUOTE
Jedno państwo europejskie = jedna ojczyzna europejska.

Poziom państw można by zlikwidować zupełnie.



Jasne. Czy się to ludziom podoba czy nie. A jak im się nie podoba, to niech sp.... adają, bo to ciemnogród i wstecznictwo, odchylenie prawicowe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 13/06/2009, 19:12 Quote Post

QUOTE
Jakoś nie likwiduje.
emigrant

Unia Europejska w obecnym kształcie nie likwiduje problemów o jakich pisałem. Problemem są państwa narodowe. Likwidacja państw narodowych i zastąpienie ich samorządnymi regionami typu np.: Andaluzja, Bawaria, Sycylia, czy Wielkopolska, pozwoli bardziej ujednolicić Europę, zamazać granicę między narodami oraz wyeliminować szowinizmy. Moim zdaniem ten scenariusz byłby najlepszy dla naszego kontynentu, chociaż mało realny
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 13/06/2009, 19:56 Quote Post

QUOTE
Unia Europejska w obecnym kształcie nie likwiduje problemów o jakich pisałem. Problemem są państwa narodowe. Likwidacja państw narodowych i zastąpienie ich samorządnymi regionami typu np.: Andaluzja, Bawaria, Sycylia, czy Wielkopolska, pozwoli bardziej ujednolicić Europę, zamazać granicę między narodami oraz wyeliminować szowinizmy. Moim zdaniem ten scenariusz byłby najlepszy dla naszego kontynentu, chociaż mało realny


Ten projekt jest zupełnie nierealny, a nadto szkodliwy w wielu przypadkach. Podczas gdy takie regiony, jak wspomniana przez Ciebie Bawaria, Sycylia czy Andaluzja (chociaż w mniejszym stopniu), mają całkiem nieodległą tradycję odrębnej tożsamości i autonomii, i na upartego byłyby w stanie stworzyć jako-takie organizmy samorządne, w przypadku na przykład Wielkopolski (i ogólnie prowincji państw z długą tradycją unitarną) byłby to po prostu gwałt. I odgórna, sztuczna ingerencja, wbrew wszelkim przesłankom społecznym (co chyba w tym przypadku najważniejsze), kulturowym i gospodarczym (też bardzo ważny aspekt) na pewno nie spotkała by się z aplauzem, co więcej, myślę że na dłuższą metę by się po prostu nie opłacała. Dla mnie pomysły typu "samorządna Wielkopolska" czy "samorządna Prowansja" to zbyt daleko posunięta inżynieria polityki regionalnej. Aż strach bierze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 13/06/2009, 20:27 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 13/06/2009, 19:12)
QUOTE
Jakoś nie likwiduje.
emigrant

Unia Europejska w obecnym kształcie nie likwiduje problemów o jakich pisałem. Problemem są państwa narodowe. Likwidacja państw narodowych i zastąpienie ich samorządnymi regionami typu np.: Andaluzja, Bawaria, Sycylia, czy Wielkopolska, pozwoli bardziej ujednolicić Europę, zamazać granicę między narodami oraz wyeliminować szowinizmy. Moim zdaniem ten scenariusz byłby najlepszy dla naszego kontynentu, chociaż mało realny
*



Życie zawsze składa się z mniejszych i większych problemów. Do największych zaliczam nawiedzonych ideologów i polityków uwielbiających inżynierię społeczną.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 13/06/2009, 20:30 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 13/06/2009, 20:12)
Unia Europejska w obecnym kształcie nie likwiduje problemów o jakich pisałem.
Dlaczego nie? Kompleksy Polaków już, jeśli nie zlikwidowała, to znacznie zniwelowała możliwość podróży i przyglądnięcia się innym.
QUOTE
Problemem są państwa narodowe. Likwidacja państw narodowych i zastąpienie ich samorządnymi regionami typu np.: Andaluzja, Bawaria, Sycylia, czy Wielkopolska, pozwoli bardziej ujednolicić Europę, zamazać granicę między narodami oraz wyeliminować szowinizmy.


Ale bajki!

Zrób jak uważasz a zamiast szowinizmów hiszpańskich, niemieckick czy polskich będziesz miał andaluzyjski, bawarski, sycylijski (już jest i to jaki! w stosunku do reszty Włoch), czy wielkopolski.

Jakbyś się uparł i Europę rozdrobnił do a
samorządów dzielnicowych, to poszczególne dzielnice, będą szowinistyczne.

Państwa narodowe to nie jest wynik odgórnych zarządzeń jakichś mądrali od inżynierii społecznej, tylko naturalny proces formujący się wiekami. I tego żadne kretyńskie rozporządzenia biurokratów nie zmienią.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 14/06/2009, 9:12 Quote Post

QUOTE
Państwa narodowe to nie jest wynik odgórnych zarządzeń jakichś mądrali od inżynierii społecznej, tylko naturalny proces formujący się wiekami. I tego żadne kretyńskie rozporządzenia biurokratów nie zmienią.
emigrant

Jakoś jednak trzeba będzie rozwiązać problem więcej znaczących krajów w Unii Europejskiej. Nie widzę innego sposobu zapobieżenia dominacji Francji i Niemiec w UE jak tylko likwidacja tych krajów i zastąpienie ich samorządnymi regionami.

Wiem, że to co piszę to nierealne bajki, ale każdy ma prawo marzyć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Polak
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 580
Nr użytkownika: 3.593

Tomek
Zawód: Uczen
 
 
post 14/06/2009, 9:51 Quote Post

Bardzo mi się podoba to pojęcie "Ojczyzna Europejska".

Może dlatego, że jestem jeszcze młody i głupi, ale mam nadzieję że nie. Oczywiście twór taki wymagałby dłuugiego czasu tworzenia i nieustannego patrzenia na ręce innym państwom i narodom, czy nie próbują takowego państwa w jakiś sposób nienaturalny zdominować. Na pewno byłyby tarcia na początku i bardzo dużo konfliktów szczególnie strony takich PiSów czy innych oszołomów... Ale trudno. Ja na przykład wierzę że to się kiedyś uda. Wg mnie byłoby pięknie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 14/06/2009, 10:05 Quote Post

QUOTE
Bardzo mi się podoba to pojęcie "Ojczyzna Europejska".

Może dlatego, że jestem jeszcze młody i głupi, ale mam nadzieję że nie. Oczywiście twór taki wymagałby dłuugiego czasu tworzenia i nieustannego patrzenia na ręce innym państwom i narodom, czy nie próbują takowego państwa w jakiś sposób nienaturalny zdominować. Na pewno byłyby tarcia na początku i bardzo dużo konfliktów szczególnie strony takich PiSów czy innych oszołomów... Ale trudno. Ja na przykład wierzę że to się kiedyś uda. Wg mnie byłoby pięknie.

POLAK

elefant.gif

QUOTE
Jakoś jednak trzeba będzie rozwiązać problem więcej znaczących krajów w Unii Europejskiej. Nie widzę innego sposobu zapobieżenia dominacji Francji i Niemiec w UE jak tylko likwidacja tych krajów i zastąpienie ich samorządnymi regionami.

Równie dobrym pomysłem jest stworzenie obok Parlamentu Europejskiego (który jednak musi być ciałem ustawodawczym, innego wyjścia nie ma) także Senatu Europejskiego, czyli czegoś na kształt Senatu USA, w którym każde państwo reprezentowane będzie równą siłą głosu. Ograniczyłoby to z pewnością dominację większych państw, zwłaszcza gdyby przyznać Senatowi realne kompetencje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 14/06/2009, 10:45 Quote Post

QUOTE(Polak @ 14/06/2009, 10:51)
Bardzo mi się podoba to pojęcie "Ojczyzna Europejska".

To pojęcie me sens i to głęboki tyle, że w każdym innym sensie, tylko nie administracyjno-biurokratycznym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 14/06/2009, 13:01 Quote Post

QUOTE
Równie dobrym pomysłem jest stworzenie obok Parlamentu Europejskiego (który jednak musi być ciałem ustawodawczym, innego wyjścia nie ma) także Senatu Europejskiego, czyli czegoś na kształt Senatu USA, w którym każde państwo reprezentowane będzie równą siłą głosu. Ograniczyłoby to z pewnością dominację większych państw, zwłaszcza gdyby przyznać Senatowi realne kompetencje.
Ryszard Lwie Serce

Tak ale wówczas głos malutkiej Malty liczyłby się tyle samo co na przykład Francji. Tak jest skonstruowana obecna Komisja Europejska, po jednym komisarzu z każdego kraju. Promocja samorządnych regionów (przynajmniej w administracyjno-biurokratycznym sensie Wspólnoty Europejskiej) wyeliminowałaby ten paradoks gdyż regiony byłyby mniej więcej równe ludnościowo i terytorialnie.

Rzeczywiście, całkowita likwidacja państw narodowych byłaby zbyt radykalna i wbrew woli wielu mieszkańców. Państwa narodowe mogłyby przetrwać w formie fasadowej, jako strażnicy odrębności, tradycji i historii danego narodu, ale w formie administracyjnej ich kompetencje byłyby ograniczone kosztem regionów i rządu europejskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 14/06/2009, 13:40 Quote Post

QUOTE
Tak ale wówczas głos malutkiej Malty liczyłby się tyle samo co na przykład Francji.

W USA głos Alaski równa się głosowi Kalifornii. Głos Teksasu głosowi Rhode Island. A jakoś wszystko działa.

QUOTE
Tak jest skonstruowana obecna Komisja Europejska, po jednym komisarzu z każdego kraju.

Komisja nie jest reprezentacją regionów, ale jednolitym organem wykonawczym, podzielonym nie na państwa, ale na resorty, więc nie spełnia tych warunków co proponowany przeze mnie Senat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

28 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej