Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wykorzenianie polskosci na Litwie - apel, Kary administracyjne i przesladowania
     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 11/07/2010, 10:21 Quote Post

Witam
Na Forum , jest multum tematów , o stosunkach polsko - litewskich , i o sytuacji naszych rodaków na Wileńszczyźnie podawanych przymusowej lituanizacji , przez administracyjne zmiany nazwisk i imion , łączenie polskich regionów z litewskimi w celu uniemożliwienia , uzyskania przez Polaków reprezentacji w parlamencie , zakaz używania polskiego języka w przestrzeni publicznej ( napisy dwujęzyczne ), kradzież polskiej ziemi i nadawanie jej litewskim przybyszom , ograniczanie i ingerencje w polskie szkolnictwo , czyli w czystej postaci litewski hakatyzm ( vide Prusy z XIX w ). Warto dodać ,że taka polityka litewska stoi w sprzeczności z umowami jaki władze litewskie podpisały czyli "Konwencji ramowej Rady Europy o ochronie mniejszości narodowych" z 1995 r. i traktatu polsko-litewskiego z 1994.
Polecam temat http://www.historycy.org/index.php?showtopic=55410&hl=
( vide zdjęcia str 41 ) . Ostatnio , władze litewskie , przybrały ostrzejszy kurs wobec Polaków i polskości na Wileńszczyźnie , nakładając wysokie kary na polskich samorządowców za używanie języka polskiego , oraz na osoby prywatne np: polskich przewoźników , którzy obok języka państwowego , ośmielili sie podawać polskie nazwy miejscowe http://kurierwilenski.lt/2010/04/09/autobu...ko-do-vilniusu/
Zagrożeni , wysokimi karami są również właściciele domów , którzy popełnili "przestępstwo" wywieszenia polskich nazw ulic na prywatnej posesji ( dodam ze Litwini w RP , maja pełnię praw językowych , łącznie z napisami dwujęzycznymi ).
Nasz , Kolega user Polak z Litwy , poinformował mnie o Akcji zbierania Funduszy na pokrycie kosztów sadowych i kar administracyjnych , niepokornych rodaków na Wileńszczyźnie , wiec po uzyskaniu zgody Wysokiej Administracji Forum , podaje nr rachunku i zachęcam Kolegów do pomocy tym dzielnym ludziom , których jedyna wina jest to ze są i chcą pozostać Polakami w własnym kraju na ziemi swoich przodków :
Dziękuję.
Tu podaje
Bank: AB SEB bankas
Konto bankowe: LT79 7044 0600 0531 0008
AB SEB Bankas ma kod swift CBVI LT 2X.
dopisać: "wspieram język ojczysty"

konto złotówkowe

 
Post #1

     
arnold
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.590
Nr użytkownika: 6.231

 
 
post 11/07/2010, 10:30 Quote Post

Popieram niech każdy wpłaci i pomoże rodakom na Litwie. Ja już wpłaciłem i to porządną sumkę. Warto by chyba też nagłośnić sprawę w mediach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 11/07/2010, 11:03 Quote Post

Witam , tylko w jakich mediach ?
Spróbuje to ruszyć na , portalach polonijnych i krajowych .
To wstyd , ze rządy RP pozwalają na lamnie umowy międzypaństwowej przez 16 lat i nic dla Polaków z Wileńszczyzny nie robią .
 
Post #3

     
arnold
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.590
Nr użytkownika: 6.231

 
 
post 11/07/2010, 11:12 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 11/07/2010, 11:03)
Witam , tylko w jakich mediach ?
Spróbuje to ruszyć na , portalach polonijnych i krajowych .
To wstyd , ze rządy RP pozwalają na lamnie umowy międzypaństwowej przez 16 lat i nic dla Polaków z Wileńszczyzny nie robią  .
*



W telewizji polskiej sam widziałem materiał o likwidacji polskich szkól w Wilnie i pokazano też demonstracje Polaków przed gmachem władz miejskich. Takich materiałów powinno byc jednak więcej. O tej sprawie z napisami polskimi a autobusach póki co nic nie pokazano. Nie wiem jak to ruszyć w mediach, nie znam sie na tym ale trzeba o tym mówic głosno a nie udawać, że wszystko jest w porządku. Przynajmniej niech każdy wpłaci na podane przez ciebie konto. to juz będzie coś. Cała sprawa przypomina mi wypadki we Wrześni. Trudno uwierzyć, że w środku Europy, w XXI wieku ma miejsce coś takiego. Każdy z nas ma kolegów, znajomuch, rodzinę. Namówmy ich żeby wpłacili jakąs kwote na to konto. Ja kilka osób namówiłem. Przynajmniej tyle możemy zrobić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 11/07/2010, 11:17 Quote Post

Tak , wcześniej czy później będziemy zbierać na nowe Wozy Drzymały , o ile nic sie nie zmieni
pozdrawiam .
PS
Czy jakiś rząd polski , pozbawił tych ludzi i ich potomków polskiego obywatelstwa ? Jeśli , nie to ochrona ich praw należy do zadań polskiej dyplomacji .
 
Post #5

     
arnold
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.590
Nr użytkownika: 6.231

 
 
post 11/07/2010, 11:22 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 11/07/2010, 11:17)
Tak , wcześniej czy później będziemy zbierać na nowe Wozy Drzymały , o ile nic sie nie zmieni
pozdrawiam .
PS
Czy jakiś rząd polski , pozbawił tych ludzi i ich potomków polskiego obywatelstwa ? Jeśli , nie to ochrona ich praw należy do zadań polskiej dyplomacji .
*



Owszem najpierw rząd Bieruta a potem potwierdził to rząd Gomułki. Po 1989 roku nic w tej sprawie nie zrobiono. Dla mnie to skandal. Tak nie postępuje żaden kraj na świecie. Dobrze, że przynajmniej jest Karta Polaka ale to za mało. Każdy Polak powinien miec polskie obywatelstwo. Jeżeli uznano, że pozbawienie ludzi obywatelstwa w roku 1868 było bezprawne to niby dlaczego pozbawienie go w roku 1945 miałoby być zgodne z prawem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/07/2010, 11:26 Quote Post

Jacku!
Rządy przede wszystkim dbają o ciepłe posadki dla „swoich”. Polska polityka zagraniczna to albo awanturnictwo w rodzaju pamiętnego „lotu do Gruzji”, albo korne pokłony bite przed wielkimi tego świata. Na odcinku litewskim mieliśmy już składanie kwiatów przez polskich dyplomatów u stóp pomnika dowódcy antypolskich formacji wojskowych okresu II wojny światowej.

Jedna mała refleksja na temat postrzegania mniejszości narodowych w naszym państwie. Na trzecim roku studiów miałem przedmiot „Mniejszości narodowe w Polsce”. Wszystkie podręczniki bębniły bez przerwy jak to mniejszości są u nas bez przerwy poszkodowane, jak ich prawa zbyt wąskie itp. Żaden z owych podręczników nie pisał, jak polską mniejszość traktuje się w krajach ościennych. Ukraińcom czy Litwinom miała ciągle dziać się krzywda, a nikt ich sytuacji w RP nie porównywał z sytuacją Polaków na Ukrainie i Litwie.

Uwaga jeszcze jedna. Polskie władze nie powinny wykorzystywać polskich mniejszości do gry politycznej wymierzonej we władze danego kraju. Z historycznego punktu widzenia powinniśmy mieć najlepsze stosunki z Białorusią, a nie mamy. Nie dziwię się, że dyrektor kołchozu „Białoruś” zwalcza pewną polską organizację, gdyż jej liderzy w nadwiślańskich mediach nie ukrywają, co jest celem jej działalności. Cel ten to odsunięcie od władzy obecnego prezydenta naszego sąsiada. Związek Polaków na Białorusi powinien dbać o prawa polskiej mniejszości, a nie zajmować się tzw. „demokratyzacją” Białorusi. Łukaszenka bije w tych, którzy z nim walczą, a nie w tych, którzy chcą mówić po polsku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 11/07/2010, 11:35 Quote Post

Stonewallu , jak zawsze w pięknych słowach , trafnie opisałeś sytuacje , co do Białorusi to o ile udałoby się poprawić stosunki dwustronne , to myślę ze sytuacja polskiej mniejszości znacznie by sie poprawiła . Białorusini maja inna mentalność nie są szowinistami jak Litwini ( lub raczej ich spora cześć ).
 
Post #8

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 11/07/2010, 12:03 Quote Post

Parę miesięcy temu miałem możliwość spotkać Polaka z Litwy. Nie wyglądał mi na przedstawiciela ciemiężonej mniejszości polskiej i raczej bronił Litwinów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/07/2010, 12:34 Quote Post

Szanowny Przedmówco!
Przed kim bronił Litwinów i w jakiej sprawie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 11/07/2010, 13:39 Quote Post

Przed oskarżeniami o polonofobie. Mam kto i w jaki sposób zabiera Polakom ziemie na Litwę? Na czym polegają "ingerencje" władz litewskich w szkolnictwo polskie na Litwie? Co oznacza termin "szkolnictwo polskie" - językiem wykładowym jest w nich litewski czy polski?
Skoro mniejszość polska jest tak silna zwarta i bojowa, to myślę bez pomocy z zewnątrz zbierze potrzebną kwotę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Smardz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 842
Nr użytkownika: 34.798

Stopień akademicki: mgr prawa
Zawód: ekscentryczny
 
 
post 11/07/2010, 13:54 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 11/07/2010, 12:03)
Witam , tylko w jakich mediach ?
Spróbuje to ruszyć na , portalach polonijnych i krajowych .
To wstyd , ze rządy RP pozwalają na lamnie umowy międzypaństwowej przez 16 lat i nic dla Polaków z Wileńszczyzny nie robią  .
*


Powiedziałbym, że takich spraw nie załatwia się zbierając pieniądze "na kary sądowe dla Polaków" tylko zbierając pieniądze na przyzwoitą spółkę prawniczą, zakładając że Republika Litewska rzeczywiście łamie obowiązujące ja prawo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 11/07/2010, 13:54 Quote Post

QUOTE
Przed oskarżeniami o polonofobie. Mam kto i w jaki sposób zabiera Polakom ziemie na Litwę? Na czym polegają "ingerencje" władz litewskich w szkolnictwo polskie na Litwie? Co oznacza termin "szkolnictwo polskie" - językiem wykładowym jest w nich litewski czy polski?
Skoro mniejszość polska jest tak silna zwarta i bojowa, to myślę bez pomocy z zewnątrz zbierze potrzebną kwotę.

Nie chcesz nie pomagaj , ale po co te uwagi , w czasie zaboru , Polacy sobie pomagali , Galicja zbierała z Kongresówką , pieniądze na wóz Drzymały , dokształć się w temacie i tyle dry.gif
Jak nie wiesz na czym polegaja interwencje w polskie szkolnictwo , czy kwestia ziemi to , odsylam do dyskusji
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=55410&hl=
piszesz wiec zakładam , ze czytasz , milej lektury .
ps
temat zbyt poważny na osobiste pyskówki , wiec " cięte riposty " na PW , proszę .
 
Post #13

     
Smardz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 842
Nr użytkownika: 34.798

Stopień akademicki: mgr prawa
Zawód: ekscentryczny
 
 
post 11/07/2010, 13:59 Quote Post

Nia mam opcji edytuj(?)
ale jeśli Litwa jest przykładowo członkiem Rady Europy, od załatwiania takich spraw jest Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
Jest natomiast Litwa członkiem UE, więc od takich spraw jest też TSUE w Luksemburgu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 11/07/2010, 14:00 Quote Post

QUOTE(alcesalces1 @ 11/07/2010, 7:39)
...
Skoro mniejszość polska jest tak silna zwarta i bojowa, to myślę bez pomocy z zewnątrz zbierze potrzebną kwotę.
*


to zle myslisz kolego, zle myslisz - wez sobie przyklad z Zydow/Izraela, czy oni pozostawiaja swoich pobratymcow na pozarcie innym panstwom?
Moze nowczesne Polak powinien uczyc sie od wlasnie od naszych kuzynow z Izraela jak bronic swoich interesow?

Rzad tzw 'polski' od czasow komuny poprzez 2010 nie robi nic dla Polonii zwlaszcza ze Wschodu, a i u nas w US agenci komuny oraz inych grup post-1989 bardzo aktywnie rozsadzili polskie oranizacje zeby czasem nie powstalo polskie lobby w US - eh, wiadomo ze wladza urzeka i korumpuje, ale jakiez to krotkowzroczen i ahistoryczne
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej