Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stanislaw Sieradzki "Świst", batalion AK "Zoska"
     
B-3
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 15.166

 
 
post 17/02/2009, 13:12 Quote Post

Z przykrością informuję, że w nocy z 15 na 16 lutego odszedł Pan Stanisław Sieradzki ps. "Świst", żołnierz plutonu "Felek", kompanii "Rudy", Batalionu "Zośka".

Cześć jego pamięci
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Trim
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 52.464

Cezar
Zawód: Len
 
 
post 21/02/2009, 14:49 Quote Post

user posted image

16 Lutego o godzinie 2 w nocy odszedł druh "Świst". Był wspaniałym człowiekiem, wielkim Polakiem i przede wszystkim wielkim przyjacielem młodzieży, z którą zawsze znajdywał wspólny język. Widziałem się z dh. "Świstem" kilka razy, raz byłem też na jego spotkaniu z młodzieżą z Wilna. Wywarł na mnie ogromne wrażenie... Mimo że był już schorowany (było to w 2007) nie odmówił tego spotkania. Tego samego roku brał udział we wszystkich uroczystościach związanych z wybuchem Powstania Warszawskiego. Ostatni raz widziałem się z druhem w maju ubiegłego roku, w rocznicę śmierci Jana Mazurkiewicza "Radosława". Powiedział wtedy: "My, starzy już ludzie odchodzimy na zasłużony spoczynek. Teraz wy, młodzi musicie o nas pamiętać, bo jeśli nie wy, to nikt. Nawet nie wiecie jak bardzo się cieszymy widząc was tu między nami." Potem gwałtownie podupadł na zdrowiu, ale nie poddawał się do końca... Druh był także wielkim przyjacielem i opiekunem Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław" do której należę. Wiele mu zawdzięczamy. Bardzo wiele.

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,95190,6...rz_legenda.html

http://www.tvnwarszawa.pl/-1,1586769,0,,zm...,wiadomosc.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 1/12/2012, 20:10 Quote Post

"Świst" został aresztowany w listopadzie 1944r. przez NKWD. Wie ktoś jakim sposobem znalazł się po powstaniu warszawskim na terenie Polski Lubelskiej? Z góry dziękuję za informację.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Albinos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 255
Nr użytkownika: 16.455

 
 
post 2/12/2012, 2:10 Quote Post

Na początek można sprawdzić tutaj: http://www.1944.pl/historia/powstancze-bio...law_Sieradzki_1
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
toff68
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 96.013

Tomasz Folwarski
Zawód: maga¯ynier
 
 
post 18/01/2015, 11:43 Quote Post

To już 6 lat jak odszedł dh. Świst, znałem go od 1990r. choć widywałem od 1978r. Setki razy rozmawialiśmy, był wzorem dla mnie nie jako były powstaniec tylko jako instruktor harcerski i podpora środowiska baonu Zośka. Pamiętam ze w 2008r. był już poważnie chory na białaczkę, przebywał w szpitalu a jednak 1 VIII uciekł by być z nami na Powązkach, to wtedy zrobiłem kilka fotek jak przytula moją czteroletnią córkę. Z jego odejściem coś się skończyło, spotkania rocznicowe i wyjazdy nie byłby takie same. Pamiętam jak jeszcze 31 VIII 2009r. wypatrywałem go w kościele na ul. Senatorskiej i w pewnej chwili uświadomiłem ze jego już nie ma. sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej