Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wykrywacz metalu, Wszystko dotyczace tej tematyki
     
Wróbel
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 90
Nr użytkownika: 20.632

Jose Maria Kutalaga
Stopień akademicki: Wszystkoznawca
Zawód: ?maturzysta?
 
 
post 27/09/2006, 19:45 Quote Post

Na wstępie prośba o niewyzywanie mnie od wandalów i chamów.

Więc tak: W mojej okolicy stoi sobie stare grodzisko, pochodzące prawdopodobnie z VIII-Xw. , w XVII umocnione zostało przez szwedów czasie oblężenie zamku Tenczyn, później na jego miejscu stał obóz w którym w czasie powstania kościuszkowskiego zbierali się chłopi, To "grodzisko" nigdy nie zostało amatorska nawet przebadane, nikt nic z tym nie zrobił, a jak stawiali linie wysokiego napięcia to je przez środek przeorali - i to mam na swoje usprawiedliwienie, a przechodząc do rzeczy:
Co przy pomocy wykrywacza i dobrych chęci mógł bym tam znaleźć??
I czy można to przeszukać/przebadać legalnie??
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 27/09/2006, 20:41 Quote Post

QUOTE(Wróbel @ 27/09/2006, 20:45)
Na wstępie prośba o niewyzywanie mnie od wandalów i chamów.

Więc tak: W mojej okolicy stoi sobie stare grodzisko, pochodzące prawdopodobnie z VIII-Xw. , w XVII umocnione zostało przez szwedów czasie oblężenie zamku Tenczyn, później na jego miejscu stał obóz w którym w czasie powstania kościuszkowskiego zbierali się chłopi, To "grodzisko" nigdy nie zostało amatorska nawet przebadane, nikt nic z tym nie zrobił, a jak stawiali linie wysokiego napięcia to je przez środek przeorali - i to mam na swoje usprawiedliwienie, a przechodząc do rzeczy:
Co przy pomocy wykrywacza i dobrych chęci mógł bym tam znaleźć??
I czy można to przeszukać/przebadać legalnie??
*


Nikt nie powie co tam znaleść możesz. Równie dobrze złoto lub nic, albo gwoździa. Co do legalności, to normalny wykop to już rabunek. Za samo łażenie nic ci nie zrobią, ale po co niszczyć stanowisko? Zgłoś je do konserwatora, jak oleje to masz przynajmniej spokojne sumienie, że jak nie ty to ktoś inny tongue.gif Chyba nie będę zbyt etycznym archoeologiem tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Andrzej
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 644
Nr użytkownika: 125

Stopień akademicki: magister
Zawód: archeolog
 
 
post 28/09/2006, 7:21 Quote Post

Przy tak wczesnym datowaniu tego stanowiska specjalnych cudów bym się nie spodziewał (szczególnie z wyrobów metalowych) - może trochę uzbrojenia, jakaś drobna moenta itp. Co do badań-skoro, jak piszesz, stanowisko zostało już poważnie naruszone, najlepiej byłoby wybrać się do jakiegoś młodego archeologa (oni jeszcze mają trochę zapału) z najbliższego muzeum czy innej jednostki naukowo-badawczej i porozmwiać o tym grodzisku. Może na tyle go to zainteresuje (może pospasuje mu pod prowadzony przez niego jakiś szerszy projekt badawczy), że wystara się o fundusze na badania ratunkowe. Samodzielną eksplorację jednak bym odradzał-bo i po co? Abstrahując od tego, że zabrania tego prawo, to co zrobisz z wykopanymi fantami? Postawisz nad kominkiem, sprzedaż na Allegro po dychu za sztukę...?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
FCarcheo
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 1.791

 
 
post 28/09/2006, 9:08 Quote Post

Legalnie tylko w ramach tzw. Powierzchniowych Badań Archeologicznych za zgodą WKZ. Badania takie prowadzone są miedzy innymi jako element praktyk studenckich, zazwyczaj na początku roku akademickiego oraz na wiosnę.

Możesz spróbować złapać kontakt z kimś na jakiejś uczelni, najlepiej z kimś od wczesnego średniowiecza.

Poszukiwania z wykrywaczem metalu w obrębie stanowisk archeologicznych są możliwe o ile wyczerpują znamiona badań archeologicznych.

Jeśli nie, to zastrzeganie o nie nazywanie wandalem - nie pomoże.
To jak zbieranie grzybów i jagód w ścisłym rezerwacie przyrody.
Można bardzo łatwo dokonać nieodwracalnych zniszczeń. Czy zniszczenie rezerwatu przyrody nie stanowi wandalizmu ?

W koło grodziska może istnieć także podgrodzie - także stanowiące obszar stanowiska archeologicznego - zabytek.

Ograniczenia poszukiwań powinny obejmować wszystkie zarejestrowane stanowiska archeologiczne, oraz te odkryte przez poszukiwaczy (po odkryciu). Reszta Polski może być wasza. Pomijając inne ograniczenia. Ostatnio czytałem, że jakiś 14 latek stracił nogi... Powinni was zarejestrować, ale jednak nie automatycznie. Powinna istnieć jakaś forma rejestracji poszukiwaczy. ZAKAZ dla niepełnoletnich. Poszukiwania tylko pod nadzorem osoby pełnoletniej i z pisemną zgodą rodzica.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Alek30
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 46.492

Marek T
Zawód: uczeñ
 
 
post 20/06/2008, 21:02 Quote Post

Chciałbym się dowiedzieć coś na temat używania wykrywacza metali.

Czy są regulacje prawne dotyczące tego hobby?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
ania02101
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 302
Nr użytkownika: 35.944

Ania
Zawód: uczennica
 
 
post 20/06/2008, 21:12 Quote Post

Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Art. 36, ust. 12)

Poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Jeśli go nie masz grozi za to około 5 lat.

Tyle wiem na ten temat biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Alek30
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 46.492

Marek T
Zawód: uczeñ
 
 
post 21/06/2008, 13:24 Quote Post

A są może sposoby, by ominąć ten kruczek??

Jaki wykrywacz polecacie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Klio20
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 86
Nr użytkownika: 44.459

anja
Zawód: studentka
 
 
post 21/06/2008, 15:40 Quote Post

Największym świętokradztwem jest używanie wykrywacza metali z nadzieją na znalezienie czegoś "fajnego", z równoczesnym niszczeniem stanowiska i warstwy kulturowej. Wykopując cokolwiek bezmyślnie i bez odpowiedniej dokumentacji, niszczysz bezpowrotnie stanowisko, które może mieć bardzo ważne znaczenie dla historii. Dlatego zamiast polecać Ci wykrywacze, polecam Ci znalezienie innego LEGALNEGO hobby, np:zbieranie znaczków, czy jazda na rowerze:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Alek30
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 46.492

Marek T
Zawód: uczeñ
 
 
post 21/06/2008, 16:03 Quote Post

heh, nie jestem żadnym typem "znajdę i sprzedam na allegro".

Zbieranie różnych staroci,jest moja pasją. Chciałbym ją rozwijać nie niszcząc niczeg.

Znaczki też zbieram


P.S. Nie będę tego robić dla pieniędzy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Klio20
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 86
Nr użytkownika: 44.459

anja
Zawód: studentka
 
 
post 21/06/2008, 16:18 Quote Post

Tak naprawdę nie chodzi o to czy robisz to dla pieniędzy czy nie.Tylko o to, że jak już wykrywacz coś zarejestruje, Ty bierzesz saperkę, kopiesz dziurę i wyciągasz to co znalazłeś, w większości takie artefakty są bezużyteczne, gdyż najważniejsze dla historii jest to w jakim otoczeniu i położeniu znajduje się zabytek. Dlatego każdy ruch (każdą kolejna warstwę kulturową) rejestruje się za pomocą rysunku, zdjęcia i opisu. Dlatego jeśli naprawdę kochasz historię i zależy Ci na dobru zabytków zostaw taką "zabawę" ludziom, którzy robią to zgodnie z prawem i znają się na rzeczy. A jeśli chcesz pogrzebać w ziemi to zawsze możem wkręcić się na jakieś wykopaliska i wszscy będą zadowoleni:)Pozdrawiam
P.S. Też kiedyś zbierałam znaczki, dopóki nie zaczęłam "grzebać" w ziemi:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Alek30
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 46.492

Marek T
Zawód: uczeñ
 
 
post 21/06/2008, 16:25 Quote Post

heh, myślę wybrać się na archeologię.

Sie zobaczy, może będę "Polskim Indiana Jones"?


P.S. Czy masz duży zbiór znaczków? Bo ja mam jeden złoty, a reszta to tam takie zwykłe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Klio20
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 86
Nr użytkownika: 44.459

anja
Zawód: studentka
 
 
post 21/06/2008, 16:42 Quote Post

Co do archeologii polecam jeśli naprawdę Cię to kręci.smile.gif
Mam 4 klasery znaczków i kilka kopert z nie uporządkowanymi znaczkami , ale raczej nic specjalnego. Jak byłam młodsza zbierałam te najładniejsze ( z konikami, kwiatkami i papużkami), a nie te najbardziej wartościowe:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Alek30
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 46.492

Marek T
Zawód: uczeñ
 
 
post 21/06/2008, 16:46 Quote Post

Heh, ja akurat mam zebrane znaczki związane z sportem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Filimer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 528
Nr użytkownika: 15.410

Stopień akademicki: (jeszcze) magistrant
Zawód: archeolog
 
 
post 30/06/2008, 15:15 Quote Post

QUOTE(Alek30 @ 21/06/2008, 16:46)
Heh, ja akurat mam zebrane znaczki związane z sportem.
*


To zbieraj dalej - z wykrywaczem możesz sobie biegać po polach, ale jeśli już zaczniesz kopać, to popełniasz przestępstwo - na razie takich płotek zbierających złom z czasów II wojny się nie ściga, ale sprawa jest na bieżąco monitorowana. Reasumując - jeżeli nie chcesz zostać przestępcą, to przestań myśleć o wykrywaczu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
S. Daro
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 46.430

Zawód: Student
 
 
post 25/11/2008, 15:41 Quote Post

Ja dopowiem Tak

żeby szukać z wykrywaczem trzeba mieć tzw. Pozwolenie na szukanie zabytków historii które tylko może wydać Wojewódzki Konserwator zabytków. Ale wiesz... jak Zatrzyma Cię policja możesz pościć trochę fantazji.. np. że szukasz meteorytów (to jest dozwolone) ponieważ one tak samo reagują jak metal i to całe wytłumaczenie, a jeżeli przy Tobie nie znajdą żadnych rzeczy (Guziki,amunicja itp.) to nic Ci nie mogą zrobić.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej