Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojna Trojańska
     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 7/10/2007, 11:37 Quote Post

Chodzi Ci Sewer o wojnę LELANTYŃSKĄ smile.gif
Toczyła się ona w okolicach roku 700 p.n.e. (przed i po). Jej początek był dosyć niewinny, był to bowiem lokalny zatrag o równinę lelantyńską rozciągającą się między Eretrią a Chalkis. Obydwa miasta chciały wejść w jej posiadanie.
Szybko jednakże w wojnę zaangażowały się pozostałe państewka greckie. Wynik sporu Chalkis z Eretrią nie był im obojętny, jako że mógł bezpośrednio przełożyć się na ich życie gospodarcze. Ówczesne potęgi handlowe zależnie od usytuowania, ewentualnego zysku, a także sympatii politycznych opowiadały się za Eretrią (która panowała nad wyspą Andros, Keos, Tenos), bądź Chalkis (władająca cieśniną Euripos). Ponadto zarówno Chalkis jak i Eretria sprawowały kontrolę nad cieśniną, którą statki innych państw przedostawały się do Etrurii. W interesie państw parających się handlem morskim leżało więc jak najszybsze zakończenie sporu dwóch miast. Tak więc wojna wciągnęła niemal wszystkie greckie miasta-państwa. Oczywistym jest, że każde z nich starało się nie tyle wspomagać Chalkis czy Eretrię, co wywalczyć udogodnienia dla własnej "floty" i pozyskać silnego partnera na przyszłość.
Po stronie Chalkis opowiedziało się Samos i Korynt, z Eretrią sprzymierzył się Milet i Megara.
Do decydującego starcia doszło na lądzie. Eretria wystawiła do walki 3 tysięczną armię piechoty, 600 jazdy i 60 wozów bojowych, co mimo wszystko nie przyniosło jej zwycięstwa. O pozytywnym dla Chalkis wyniku bitwy zdecydowała jazda tessalska. W trakcie bitwy najprawdopodobniej w użyciu były także rydwany, podobne do tych opisywanych jeszcze przez Homera.
Po zwycięstwie panowanie nad Chalkidiki przejęła Chalkis. Innym pozytywnym dla zwycięskiego miasta wynikiem wojny było też jego długotrwałe przymierze handlowe z Koryntem.
Z przejęcia władzy przez Chalkis skorzystała również wyspa Andros, która po wyzwoleniu spod panowania Eretrii założyła nawet własne kolonie na Chalkidiki.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 7/10/2007, 12:22 Quote Post

QUOTE
Chodzi Ci Sewer o wojnę LELANTYŃSKĄ
tongue.gif
Zawsze miałem problem z odmianą tych nazw Greckich. tongue.gif

Może jeszcze podasz źródło tych informacji ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 7/10/2007, 16:23 Quote Post

Jak najbardziej smile.gif : N.G.L. Hammond, Dzieje Grecji, Państwowy Instytut Wydawniczy 1994 (tzw. seria ceramowska)
Pozdrawiam cieplutko wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 7/10/2007, 19:50 Quote Post

QUOTE
Pozdrawiam cieplutko


Dzięki bardzo..i tak jeszcze z ciekawości na jakich źródłach starożytnych opierał się Hammond confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 7/10/2007, 20:12 Quote Post

Powołuje się na poniższych historyków:
1. Tukidydes, I 15,3; I 13,3
2. Herodot, V 99
3. Arystoteles, Fragmenta 98
smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 7/10/2007, 21:22 Quote Post

QUOTE
Powołuje się na poniższych historyków:
1. Tukidydes, I 15,3; I 13,3
2. Herodot, V 99
3. Arystoteles, Fragmenta 98

Jeszcze raz dzięki fodele
Z tych trzech mam tylko Tukidydesa. Ale rzeczywiście ta wojna musiała odbić się na Grecji mocno. Pewnie dlatego że była jednym dużym wydarzeniem przed Wielkiej Kolonizacji.

Mnie ciekawi odnalezienie tego grobu wojownika z ofiarą ludzką. Trzeba będzie chyba zweryfikować pogląd o poziomie cywilizacyjnym Greków tamtych czasów.

A czepiają się Rzymian i tych dzieci wyrzucanych na śmietniska dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 8/10/2007, 10:29 Quote Post

Przykro mi, naszukałam się, ale nie znalazłam nic na temat grobu wojownika, o którym piszesz. Podpowiedz mi SKĄD MASZ tę informację, może to w jakimś stopniu ułatwi sprawę. Czekam z niecierpliwością, gdyż nie ukrywam, że mocno zaciekawiłeś mnie tematem.
Wysyłam Ci inną stronkę (choć nie jestem pewna czy Cię to zainteresuje smile.gif ). Na samym końcu cały tekst powtórzony jest w j. angielskim.
http://www.rhodes.aegean.gr/tms/%CE%91%CE%...g.%20Excav..htm

Pozdrawiam serdecznie!
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 8/10/2007, 15:50 Quote Post

Więc tak odkopano kurhan w miejscu zwanym Toumba (grobowiec). Pisałem już o wyposażeniu grobu ale opisze go od zewnątrz. Nad grobem wzniesiono drewnianą "kolumnadę" które wznoszono podobno 200 lat później.

Natomiast w Kseropolis kopią Archeolodzy Brytyjskiej Szkoły Archeologicznej w Atenach. Więc może i to ciebie zaciekawi. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 8/10/2007, 16:27 Quote Post

No cóż, chyba niewiele to pomogło... sad.gif
O Toumba znalazłam jedynie to: http://odysseus.culture.gr/h/2/gh251.jsp?obj_id=5561
ale i tak najprawdopodobniej nie o ten grób chodziło, gdyż jest to pochówek dużo starszy od tego, na który Ty się powołujesz. Ponadto jest to typowy grób tolosowy (niemal wierne odbicie grobu Agamemnona), no i przede wszystkim został obrabowany dużo przedtem zanim do jego wnętrza dostali się αrcheolodzy...
A to jest oficjalna strona Brytyjskiej Szkoły Archeologicznej w Atenach: http://www.archetai.gr/site/content.php?sel=15
Nie ma NIC o Kseropolis...
Bardzo jestem rozczarowana sad.gif
Nic to, może jakąś inną drogą się uda. Masz jakiś pomysł?
Pozdrawiam!!!
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 8/10/2007, 16:32 Quote Post

Chwila, ale ja czegoś nie kapuję smile.gif

QUOTE
Ponadto zarówno Chalkis jak i Eretria sprawowały kontrolę nad cieśniną, którą statki innych państw przedostawały się do Etrurii.
Cieśnina Euripos leży mniej więcej przy brzegach pośrodku Eubei. Wiec o jaką Etrurię chodzi?
Bo jeśli o tę w Italii, to płynąc z Samos, Miletu, Megary i Koryntu nie trzeba przepływać w ogóle koło Eretrii i Chalkis. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 8/10/2007, 17:06 Quote Post

fodele
Jeśli schprechasz po niemiecku to mam coś dla ciebie smile.gif
Oprócz tego są ciekawe szkice.
http://user.uni-frankfurt.de/~gejic/tod_je...s/lefkandi.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 8/10/2007, 17:36 Quote Post

"Ponadto zarówno Chalkis jak i Eretria sprawowały kontrolę nad cieśniną, którą statki innych państw przedostawały się do Etrurii."
Rzeczywiście sargonie, tu się zapędziłam. Sorry worthy.gif Gafa!
Chodziło o to, że obydwa te miasta (jak pisze Hammond) "dzieliły panowanie nad Chalkidyką i terenami, przez które wiodła droga do Etrurii."
Jeszcze raz przepraszam i dziękuję za zwrócenie uwagi, zwłaszcza, że jak widać, ktoś został wprowadzony w błąd.

Sewer, ja po niemiecku ni w ząb sad.gif , ale za obrazki bardzo dziękuję! smile.gif
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 8/10/2007, 18:55 Quote Post

Eeeeee, fodele, nic straconego dzięki Babelfish smile.gif
http://babelfish.altavista.com/babelfish/u...s/lefkandi.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 8/10/2007, 21:15 Quote Post

Panowie, mam, ZNALAZŁAM! smile.gif

Tu są linki:


Jako że nie ma tu nic w językach powszechnie znanych, pozwolę sobie pokrótce przekazać Wam, co w tych artykułach jest napisane.
http://www.lilantio.gr/article.php?cat=20

"Wykopaliska na tym terenie rozpoczęła w latach 60-tych XX wieku Angielska Szkoła Archeologiczna w Atenach. Blisko plaży na wzniesieniu Ksiropoli odkryto ważną osadę starożytną. Człowiek osiedlił się w tym miejscu po raz pierwszy ok. 3000 lat p.n.e., a szczytowy rozwój miejsce to osiągnęło w czasach prehistorycznych i poźniejszych. Tzn późnym geometrycznym i geometrycznym, aż do ok. 700 p.n.e., kiedy to osada została opuszczona. Znalezione tu przedmioty świadczą o bliskich kontaktach z Troadą w Azji Mniejszej i wyspami wschodniego Morza Egejskiego.

Następnie teren wykopalisk rozciągnął się na położone ok. 500 m na zachód od Ksiropoli wzgórze Toumba. Najważniejszym znaleziskiem jest tu kopułowa zbudowana z kamieni budowla o planie prostokąta długości ok. 48 m, szerokości 10 m. Budowla datowana jest na ok. połowę X wieku p.n.e. i stanowi "prodromos" - wczesną formę świątyni greckiej. Pod podłożem tejże budowli, będącej prawdopodobnie budynkiem należącym do jakiegoś przywódcy, znaleziono podwójny grób o dwóch przegrodach skalnych należacy do hegemonów _ mężczyzny i kobiety. Według jednego z lokalnych podań nazwa miejscowości "βασιλικη" (królewska) pochodzi właśnie od istniejącego w niej grobu królewskiego.
Rydwan pogrzebowy ciągnęły niewielie konie, które zostały zrzucone z wysoka, a ich szkielety wyszły na światło dzienne dzięki archeologicznym pracom wykopaliskowym. Mężczyzna został spalony i ułożono przy nim broń. W brązowym naczyniu, w którym umieszczone były jego prochy, znaleziono złożoną lnianą szatę. Jest to przyodziewek pogrzebowy zmarłego, czyli długa aż do stóp szata, która nie posiada otworów na ręce.
Jest to najstarsza (1100 p.n.e.)znaleziona do dnia dzisiejszego szata na terenie Grecji, a być może równiez na całym świecie.
Pochowana kobieta miała na sobie złote ozdoby rytualne. Miała ok. 30 lat i, jak wynika z badania kości szkieletu, cierpiała na anemię śródziemnomorską. Łącznie w tym miejscu odnaleziono 57 grobów i 16 stosów pogrzebowych.
Zaskoczenie budzi współistnienie w tym samym okresie dwóch form pochówku - grzebanie i spalanie zmarłych.

Cmentarz Toumba charakteryzuje także duże bogactwo znalezisk(złote ozdoby i przedmioty zbytku ze Wschodu, przedmioty i naczynia z brązu, wiele naczyń ceramicznych). Świadczy to o wysokiej formie rozwoju i poziomie cywilizacji mieszkańców tej eubejskiej osady, ale też o ich długotrwałych kontaktach z krajami Wschodu.
Wykopaliska w Lefkadia udowadniają wielki udział mieszkańców równiny lelantyńskiej X i IX wieku p.n.e. w ekonomicznym i duchowym rozwoju Grecji okresu historycznego.
Znaleziska można podziwiać w pobliskim muzeum archeologicznym w Eretrii i w Muzeum Archeologicznym w Atenach.
Znaleziska te odgryają ważną rolę przy zapoznaniu się z cywilizacją 1-go tysiąclecia p.n.e., nazywanego wiekami ciemnymi. Dane ujawnione dzięki wykopaliskom dotyczą wiary, budowy świątyń, mitów i pomagają lepiej zrozumieć niektóre aspekty eposu homeryckiego, migracji społecznych, kontaktów ze Wschodem, zapożyczenia alfabetu.
Wykopaliska wydobyły na światło dzienne wiele znalezisk okresu wczesnogeometrycznego, groby tolosowe zawierające puchary, amfory, pozłacane naczynia i złote blaszki. Ukazały też budowlę datowaną na ok. 1100 r.p.n.e., i znajdujący się pod jej podłogą na 3 metrach głębokości, wykuty w skale grób o dwóch pomieszczeniach. W jednym z pomieszczeń znaleziono szczątki dwojga osób. Był to zachowany w całości szkielet należący do ok. 30 letniej kobiety pochowanej w złotym gorsecie, złotej masce i złotym naszyjniku. Obok szkieletu znaleziono żelazny nóż o elefantynowej rączce, zdaniem archeologów będący dowodem na to, iż po śmierci męża kobieta została złożona w ofierze i pochowana przy jego prochach. Przy szkielecie zmarłej znaleziono popiół z ciała spalonego mężczyzny owinięty w lniany chiton. Materiał ma długość 1,40 cm i jest to najistotniejsze znalezisko, gdyż najprawdopodobniej jest to najstarsze płótno znalezione na terenie Grecji i Europy. Znaleziono również żelazną broń: szablę, ostrze sztyletu i kamienną ostrzałkę, co świadczy o tym, że zmarły był wojownikiem lub należał do rodziny królewskiej.

http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?...3083&m=Z09&aa=1
I jeszcze tylko to, co jest najważniejsze w artykule z gazety "BHMA":
Na terenie wykopalisk znaleziono glinianego centaura z drugiej połowy X w.p.n.e. piękne dzieło, złamane na pół. Dwie części figurki odkryto w dwóch różnych grobach. (!!!)

Sorry, jeśli coś przetłumaczyłam mało gramatycznie. Spieszyłam się. smile.gif
Niesamowita sprawa! Aż wstyd, że o tym nie wiedziałam.
Dzięki ogromne sewer!!!
Pozdrawiam cieplutko!


 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 9/10/2007, 5:34 Quote Post

QUOTE
Jako że nie ma tu nic w językach powszechnie znanych, pozwolę sobie pokrótce przekazać Wam, co w tych artykułach jest napisane.


Wow
Co znaczy że umiesz Grecki...szacuneczek respekt.gif

QUOTE
  Dzięki ogromne sewer!!!

Nie ma za co smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej