Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
26 Strony « < 22 23 24 25 26 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojna Zimowa 1939-40, i Kontynuacyjna 1941-1944
     
ku 250622
 

Unregistered

 
 
post 23/05/2014, 12:41 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 23/05/2014, 11:12)
Karghulu, nie odwracaj tzw. kota ogonem wink.gif.
[...]

"W polityce nie ma przyjaźni, są tylko interesy"

Po Twoim ironicznym poscie trudno zachowac powage. Zwracalem juz uwage na mozliwosc zawarcia porozumienia z Hitlerem nawet pomimo braku Wojny Zimowej. Taka opcja istniala.

QUOTE(wysoki @ 23/05/2014, 11:12)
Nieprawdziwość jednego ze stwierdzeń wykazał Ci już Barg,

Nie wykazal nieprawdziwosci, a jedynie ja uzupelnil. Hanko wrocilo do Finlandii. Zreszta ten drugi polwysep rowniez wrocil do Finlandii.
QUOTE(wysoki @ 23/05/2014, 11:12)
ja tylko zapytam: czy wiesz dlaczego i z jakiego powodu? Czy było to spowodowane może znanym pokojowym podejściem Stalina (które zrealizował w Polsce, Litwie, Estonii, Łotwie, części Niemiec, Czechosłowacji, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech i próbował w innych krajach) czy jednak innymi rzeczami (typu Zachód?).

Interesuje mnie wlasnie ta kwestia.

QUOTE(wysoki @ 23/05/2014, 11:12)
Znasz "Mroźne Piekło" i się na nie powołujesz, przecież masz tam jasno wyłożone (można oczywiście z tą teorią polemizować):
"Po upokorzeniu Finlandii i potwierdzeniu dominującej pozycji ZSRR, Stalin zadowolił się przekształceniem jej w gospodarcze okno na Zachód...".

Ja nie wymagam abyś uczestnicząc w dyskusji znał ileś tam książek ale tą, na którą sam się powołujesz to już chyba by wypadało, prawda wink.gif?

Jasne - przeciez jasno wykazujecie, ze Stalin chcial zaanektowac Finlandie. A tutaj taka wolta ?
 
Post #346

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 23/05/2014, 13:11 Quote Post

QUOTE
Po Twoim ironicznym poscie trudno zachowac powage. Zwracalem juz uwage na mozliwosc zawarcia porozumienia z Hitlerem nawet pomimo braku Wojny Zimowej. Taka opcja istniala.

Możesz nam coś na ten temat przybliżyć? Który z fińskich polityków tego chciał, dlaczego, jak wyglądały szanse?
QUOTE
Nie wykazal nieprawdziwosci, a jedynie ja uzupelnil. Hanko wrocilo do Finlandii. Zreszta ten drugi polwysep rowniez wrocil do Finlandii.

Przebieg działań w czasie DWŚ wykazał, że półwysep Hanko niewiele daje. Teraz wybrano taki, który leżał blisko Helsinek a nie miał być drugim ramieniem blokującym dostęp do Zatoki.
Tak samo było jeśli chodzi o półwysep Porkkala było tak samo, zmieniła się sytuacja, baza na zapleczu Finlandii tuż pod jej stolicą stała się zbędna, więc ją zlikwidowano.
Idąc Twoim tropem rozumowania ZSRR nie chciał nigdy zajmować Polski czy innych krajów, przecież wycofał się w 1991 roku wink.gif.
QUOTE
Interesuje mnie wlasnie ta kwestia.

I jak widzisz choćby poglądy autora "Mroźnego Piekła"?
QUOTE
Jasne - przeciez jasno wykazujecie, ze Stalin chcial zaanektowac Finlandie. A tutaj taka wolta ?

Jak wolta, ponieważ wybacz, ale nie rozumiem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #347

     
ku 250622
 

Unregistered

 
 
post 23/05/2014, 15:17 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 23/05/2014, 12:11)
Możesz nam coś na ten temat przybliżyć? Który z fińskich polityków tego chciał, dlaczego, jak wyglądały szanse?

user posted image
Przeciez znasz ta pozycje i sam uwazasz ja za dobra. Nie wiem dlaczego odrzucasz, wiec taka mozliwosc.
QUOTE(wysoki @ 23/05/2014, 12:11)
Idąc Twoim tropem rozumowania ZSRR nie chciał nigdy zajmować Polski czy innych krajów, przecież wycofał się w 1991 roku wink.gif.

Stalin chcial zajac cala Finlandie, tak jak i Polske. Nie bede temu zaprzeczal. Oczywiscie trzeba znac kontekst czasowy i strategiczny.
QUOTE(wysoki @ 23/05/2014, 12:11)
I jak widzisz choćby poglądy autora "Mroźnego Piekła"?

Bardziej chodzilo mi o presje USA na sama Finlandie i ZSRR.
QUOTE(wysoki @ 23/05/2014, 12:11)
Jak wolta, ponieważ wybacz, ale nie rozumiem?

Stalin chcial anektowac Finlandie czy ja tylko upokorzyc i uczynic oknem na swiat ? A moze sytuacja byla dynamiczna i ciezko okreslic dokladnie jak wszystko mialo sie potoczyc ?
 
Post #348

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 23/05/2014, 15:59 Quote Post

QUOTE
Przeciez znasz ta pozycje i sam uwazasz ja za dobra. Nie wiem dlaczego odrzucasz, wiec taka mozliwosc.

Karghulu, zadałem proste pytanie:
QUOTE
Możesz nam coś na ten temat przybliżyć? Który z fińskich polityków tego chciał, dlaczego, jak wyglądały szanse?

a co dostałem:
QUOTE
Was there a concerted plot on the part of certain Finnish generals and politicians to plunge the nation into war? Was the primary motive of these men - if indeed there was such a cabal - simply to regain the lands that Russia had seized in March 1940, or did vaster and more sinister schemes of aggrandizement fuel their machinations?

Po drugie nie odrzucam takiej możliwości ale trzeba by podać na nią konkretne argumenty, najlepiej sprzed wojny z 1939 roku.
QUOTE
Stalin chcial zajac cala Finlandie, tak jak i Polske. Nie bede temu zaprzeczal. Oczywiscie trzeba znac kontekst czasowy i strategiczny.

Czyli Stalin chciał w 1939 roku zająć Finlandię czy nie?
QUOTE
Bardziej chodzilo mi o presje USA na sama Finlandie i ZSRR.

Co zrozumiałe "Mroźne Piekło" zajmuje się głównie tematem wojny Zimowej, więc tych informacji trzeba by szukać gdzie indziej. Na forum już o tym dyskutowaliśmy, nie ma tu sensu tego powtarzać.
QUOTE
Stalin chcial anektowac Finlandie czy ja tylko upokorzyc i uczynic oknem na swiat ? A moze sytuacja byla dynamiczna i ciezko okreslic dokladnie jak wszystko mialo sie potoczyc ?

Dokładnie, ja to widzę tak, że najpierw chciał zająć a wobec zmienionej sytuacji musiał wybrać wariant "mniej zaawansowany".
 
User is offline  PMMini Profile Post #349

     
ku 250622
 

Unregistered

 
 
post 23/05/2014, 17:24 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 23/05/2014, 14:59)
Karghulu, zadałem proste pytanie

Pytanie nie jest wcale takie proste. Posluze sie przykladem Nevilla Chamberlaina. Chyba zgodzimy sie, ze nie byl on jakims podzegaczem wojennym, a jednak zmuszony byl wypowiedziec wojne III Rzeszy.
Finlandia miala takie polozenie, ze trudno bylo jej pozostac neutralnym w konflikcie dwoch gigantow.
QUOTE(wysoki @ 23/05/2014, 14:59)
Po drugie nie odrzucam takiej możliwości ale trzeba by podać na nią konkretne argumenty, najlepiej sprzed wojny z 1939 roku.

Trudno o takie, ale wtedy nikt chyba nie spodziewal sie "upadku" Aliantow.
QUOTE(wysoki @ 23/05/2014, 14:59)
Czyli Stalin chciał w 1939 roku zająć Finlandię czy nie?

Po podpisaniu paktu R-M zdecydowanie podjal kroki zmierzajace do tego celu, wiec moja odpowiedz jest twierdzaca. Czy chcial wczesniej tego nie wiem, ale na pewno chcial pozbawic Finlandii czesci terytorium.
QUOTE(wysoki @ 23/05/2014, 14:59)
Na forum już o tym dyskutowaliśmy, nie ma tu sensu tego powtarzać.

A ja chetnie bym poszerzyl wiedze w tym zakresie. Zrodla, bibliografia, jakies materialy w necie ?
QUOTE(wysoki @ 23/05/2014, 14:59)
Dokładnie, ja to widzę tak, że najpierw chciał zająć a wobec zmienionej sytuacji musiał wybrać wariant "mniej zaawansowany".

Na pewno po pakcie R-M chcial, ale z ta zmieniona sytuacja to rownie ciezko okreslic. Przeciez byl pogromca nazizmu, a Finlandia sojusznikiem Hitlera. Sytuacji lepszej niz w 1944r. chyba nie mogl juz miec. Szczegolnie w porownaniu z 1940r.
 
Post #350

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 23/05/2014, 20:47 Quote Post

QUOTE
Pytanie nie jest wcale takie proste. Posluze sie przykladem Nevilla Chamberlaina. Chyba zgodzimy sie, ze nie byl on jakims podzegaczem wojennym, a jednak zmuszony byl wypowiedziec wojne III Rzeszy.
Finlandia miala takie polozenie, ze trudno bylo jej pozostac neutralnym w konflikcie dwoch gigantow.

Tutaj nie koncentrujemy się na problemie Wojny Kontynuacyjnej tylko Zimowej, ponieważ chcemy zająć się problemem czy Stalin miał jakieś uzasadnienie do ataku na Finlandię czy nie. Czy znasz jakichś poważnych i mających poparcie fińskich polityków, którzy przed 1939 rokiem chcieli zawrzeć porozumienie z III Rzeszą? Napisałeś
QUOTE
Zwracalem juz uwage na mozliwosc zawarcia porozumienia z Hitlerem nawet pomimo braku Wojny Zimowej. Taka opcja istniala.

Czyli jesteś w stanie wykazać, że nawet gdyby nie wybuchła Wojna Zimowa możliwość zawarcia przymierza z Niemcami była prawdopodobna czy nie?
QUOTE
Trudno o takie, ale wtedy nikt chyba nie spodziewal sie "upadku" Aliantow.

Tak sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie ale czy istnieli pod koniec lat 30-tych poważni fińscy politycy optujący za porozumieniem z Niemcami? Bo wszystko co się stało po 1940 miało już nosić piętno przegranej i niesprawiedliwej wojny.
QUOTE
A ja chetnie bym poszerzyl wiedze w tym zakresie. Zrodla, bibliografia, jakies materialy w necie ?

Na początek temat z naszego forum: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=6331&st=0
 
User is offline  PMMini Profile Post #351

     
ku 250622
 

Unregistered

 
 
post 24/05/2014, 6:58 Quote Post

Nie, nie znam takich politykow
Podkresle jednak, ze nawet Finowie wciaz nie sa zdecydowani w kwestii dlaczego przylaczyli sie do wojny po stronie Hitlera. Czyli kwestia nie jest tak prosta - Wojna Zimowa i przylaczenie sie Finow do wojny po stronie III Rzeszy.
 
Post #352

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 24/05/2014, 16:52 Quote Post

QUOTE
Nie, nie znam takich politykow

No właśnie.
QUOTE
Podkresle jednak, ze nawet Finowie wciaz nie sa zdecydowani w kwestii dlaczego przylaczyli sie do wojny po stronie Hitlera. Czyli kwestia nie jest tak prosta - Wojna Zimowa i przylaczenie sie Finow do wojny po stronie III Rzeszy.

Oczywiście, że kwestia nie jest taka prosta, np. dalej nie zostało jednoznacznie określone, czy ZSRR miał prawo zaatakować Finlandię w 1941 r. czy nie wink.gif.
Trudno rozstrzygnąć czy osoby optujące za nawiązaniem współpracy z Niemcami robiły to bo chciały:
- zabezpieczyć kraj przed następną agresją ZSRR,
- przyłączyć się do krucjaty na Wschód.
A potem włączając się do wojny i atakując Południową Karelię chciały:
- zrealizować "odwieczne" dążenia,
- skorzystać z nadarzającej się okazji,
i wszystko to nastąpiło by nawet bez Wojny Zimowej.
Ale problem polega na tym, że Finlandia była krajem demokratycznym i bez względu na to, czy dany polityk chciał po prostu zaatakować ZSRR czy też dążył do zemsty to atak Stalina w 1939 r. dostarczał mu wspaniałej broni propagandowej skierowanej do własnego społeczeństwa. Z tego co wiemy jest bardzo mało prawdopodobne, aby fińscy obywatele poparli Wojnę Kontynuacyjną (już sama potrzeba znajdowania takiej nazwy mówi coś o nastrojach, prawda?) w sytuacji, gdyby nie było wcześniej Wojny Zimowej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #353

     
Marcin Ostoja
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 82.785

Marcin
 
 
post 23/01/2015, 10:57 Quote Post

Niedawno prywatnie rozmawiałem z jednym Rosyjskim historykiem o Wojnie Zimowej i Wojnie Kontynuacyjnej. Otóż uderzyło mnie że ten pan przytacza że zginęło podczas obu wojen 1,7 mln żołnierzy sowieckich. A że miał tylko wgląd do części dokumentów z tego okresu i tylko dotyczących Acz. a już niestety nie do danych dotyczących wojsk NKWD, to podejrzewa że liczba ta sięgnąć mogła nawet do 2 mln. Przy czym wlicza nie tylko zabitych ale też zaginionych bądź straconych przez NKWD, oraz zmarłych z ran w szpitalach już po wojnie. Dodam że on sam kilka razy powtarzał że to są dane mocno nieścisłe i przybliżone. Dwa miliony żołnierzy ! Nie chce mi się w to uwierzyć, mimo że ten pan historyk ma tytuły tak naukowe jak i wojskowe i jakoś mój znajomy który z nim czasem współpracuje nigdy go nie przyłapał na nieścisłościach. jakiś czas potem rozmawiałem już z rosyjskim amatorem historii wojskowości (no może nie taki amator bo Historie Sztuki skończył) i spytałem się go o te liczby. Chłopak odpowiedział mi że jest to jak najbardziej możliwe. Przyznam się że nigdy nie interesowałem się tą wojną i wiem tyle co i każdy. Wiem że Rosjanie nigdy nie podali do wiadomości publicznej prawdziwej liczby ofiar, i że tak do końca sami chyba jej nie ustalali w publicznym śledztwie. Wiem że Finowie też podawali przybliżone liczby i że tych ciał dokładnie nie policzyli a resztki niepochowanych lub nieoznaczone mogiły znajdowane są do dziś. Jednak 2 mln to naprawdę liczba tak olbrzymia że nie mieści mi się w głowie. Żeby nie wiem jak to chyba nawet Stalin aż takich strat nie umiał by ukryć przed swoimi poddanymi że już nie wspomnę o obcych dziennikarzach czy historykach. Szerze mówiąc to nawet ten 1 milion czyli połowa to już jest bardzo dużo i podejrzewam że było w obu wojnach o wiele mniej. Ktoś gdzieś z was czytał może o liczbach ofiar w jakiejś publikacji rzetelnej ? Co tym sądzicie ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #354

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 23/01/2015, 12:08 Quote Post

Marcin_Ostoja:
Jezeli znasz j. angielski to polecam strone z Axis History Forum http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=102950. Jezeli nie znasz jezyka, to daj znac. Przetlumacze.
W skrocie tutaj napisze, ze informacja ze strony Axis zawiera znacznie mniejsze liczby wiec przydaloby sie skonfrontowac to co tam jest podane z informacja ktora uzyskales. Z tego co napisales, Twoje informacje pochodza od nieznanego nam historyka o ktorym piszesz, "ze mial wglad". Zalozmy, ze tak bylo. Skonfrontujmy to ze stanem liczbowym sil sowieckich zaangazowanych w Wojne Zimowa ale ... Rozne zrodla podaja liczbe zolnierza zaangazowanego podzas calego okresu trwania Wojny Zimowej na + - 980 tysiecy. Natomiast nie wzialem pod uwage Wojny Kontynuacyjnej. Czyzby wiec sowieckie straty Wojny Kontynuacyjnej byly az tak ogromne, ze suma strat (Wojna Zimowa + Wojna kontynuacyjna) moze byc liczona w milionach ?

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #355

     
Gerhard
 

podkułacznik
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.348
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych
 
 
post 23/01/2015, 12:11 Quote Post

QUOTE(Marcin Ostoja @ 23/01/2015, 10:57)
Niedawno prywatnie rozmawiałem z jednym Rosyjskim historykiem o Wojnie Zimowej i Wojnie Kontynuacyjnej. Otóż uderzyło mnie że ten pan przytacza że zginęło podczas obu wojen 1,7 mln żołnierzy sowieckich.


Nie ma możliwości, aby taka liczba zabitych była prawdziwa.

Podejrzewam, że jest to kwestia interpretacji słowa "потеря" (poterja - straty).

W takim przypadku doliczając rannych i przede wszystkim chorych (często z niedożywienia) oraz okres oblężenia Leningradu - może się okazać, że liczba jest ok, tylko interpretacja inna .



Jako ciekawostka: w Wojnie Zimowej brało udział łącznie mniej niż 200 czołgów T-28.
Straty ("потеря") tych czołgów poniesione w czasie działań bojowych wyliczono na 482 sztuki.


QUOTE
Załóżmy, że tak było. Skonfrontujmy to ze stanem liczbowym sil sowieckich zaangażowanych w Wojnę Zimowa. Rożne źródła podają liczbę żołnierzy zaangażowanych podczas całego okresu trwania konfliktu na + - 980 tysięcy. To stawia w jaskrawej sprzeczności informacje które Tobie przedstawiono


Wojna Kontynuacyjna trwała ponad 3 lata i obejmowała też oblężenie Leningradu.
Jeżeli jako straty liczyć wszystkich żołnierzy, którzy w tym czasie przewinęli się przez szpitale na północ od Leningradu - może być.

Ten post był edytowany przez Gerhard: 23/01/2015, 12:57
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #356

     
Marcin Ostoja
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 82.785

Marcin
 
 
post 23/01/2015, 13:17 Quote Post

Właśnie nie wiem jak on to liczył. Nie chce podawać nazwiska tego Historyka bo sobie nie życzy, jest to jego prywatna opinia wypowiedziana w prywatnej rozmowie. Liczył to na podstawie materiałów do których uzyskał wgląd pod koniec lat osiemdziesiątych. Potrzebował tych danych do publikacji o Czystkach Stalinowskich.
Mi też nie chce się w taką liczbę uwierzyć. Pytałem się go o to że przecież cały stan osobowy ACz. podczas Wojny Zimowej to jest prawie okrągły milion, a on mi odpowiedział że było bardzo dużo uzupełnień na bieżąco tak wielkie straty były, i że Stawka to przewidywała i zawczasu się przygotowała. Twierdził też że prawdziwe straty były skrupulatnie ukrywane, z wiadomych powodów.
Ja wiem że tam była hekatomba, ale te liczby przerosły moją wyobraźnię, ja po prostu nie umiem tego zrozumieć jak można w niecałe cztery miesiące stracić dajmy na to pół miliona żołnierzy ! Nawet biorąc pod uwagę wszystkie przeciwności losu i pogody oraz terenu i to że Finowie znali swój teren i żołnierski fach to za przeproszeniem nadal mi się w głowie nie mieści. Owszem łącznie z Wojną Kontynuacyjną to liczył, no ale bez przesady 2 miliony istnień ludzkich to nawet Stalin nie mógł by chyba ukryć przed światem.
Biorąc pod uwagę straty Fińskie które są ponoć bardzo wiarygodne to wychodzi że na jednego poległego Fina bądź Niemca wypadało dziesięciu zabitych albo i więcej.
Szczerze mówiąc to za takie coś to powinno się stawiać od razu pod ścianę wyższe dowództwo i pruć z automatu jak leci.
Przecież podczas słynnej Operacji Barbarossa starty były o jeden milion większe i Sowieci strasznie te swoje straty podkreślali, co jeśli się doda te miliony które trafiły do niewoli i nie wróciły to jest kolosalną liczbą.
Dwa miliony ludzi to nie jest główka od szpilki, tego się tak łatwo ukryć chyba nie da. Nie wcisnęli chyba tego jakoś w 12,5 mln poległych podczas całej II Wojny ich żołnierzy ?
Z drugiej beczki ów historyk nie miał wglądu w wszystkie dokumenty, liczył to na podstawie tego do czego miał dostęp, a co jeśli straty były większe ?

Ps. Niestety znam tylko Niemiecki i Rosyjski, ale sobie jakoś poradzę w tłumaczeniu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #357

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 23/01/2015, 17:36 Quote Post

QUOTE
Pytałem się go o to że przecież cały stan osobowy ACz. podczas Wojny Zimowej to jest prawie okrągły milion, a on mi odpowiedział że było bardzo dużo uzupełnień na bieżąco tak wielkie straty były, i że Stawka to przewidywała i zawczasu się przygotowała. Twierdził też że prawdziwe straty były skrupulatnie ukrywane, z wiadomych powodów.

Hmmm, ale wiadomo przecież, że 2 mln zabitych i zmarłych to też odpowiednia liczba w rannych i chorych. Spokojnie trzeba by więc liczyć jakieś 3-4 mln razem jak nie więcej (kwestia ilu z tych 2 mln zmarłych to zabici i zmarli w walce a ilu z chorób, odmrożeń itp.). No i ktoś przecież w tej armii musiałby zostać, tak z 0,5 mln chociaż...

Wszelkie znane dane temu zaprzeczają (rozsądek też). Finowie byli na miejscu i w sumie nigdzie nie spotkałem się z danymi, aby oceniali, że aż tylu radzieckich żołnierzy udało im się zabić...

A udało mu się np. ustalić ilu z tych 2 mln to oficerowie? Znamy ich stan przed wojną, znane są straty, znana liczba "wyprodukowanych" (szkoły i awanse) i stan po. W tym momencie rodzi się pytanie - albo "wyprodukowano" znacznie więcej (jak?) albo nastąpił ich ogromny niedobór. Ale tego drugiego nie było.

Bez ujawnienia gdzie on to znalazł i podania jakichś konkretnych przykładów daleko nie zajedziemy...
 
User is offline  PMMini Profile Post #358

     
Ja(nie)historyk
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 101.679

 
 
post 15/10/2021, 10:47 Quote Post

Mam pytanie.
Słyszałem że zdarzało się że kazano żołnierzom sawieckim podczas walk z finami szturmować na nich będąc wyposażonymi jedynie w kije (sic!)
Czy to prawda?
 
User is offline  PMMini Profile Post #359

     
Paul Yank
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.093
Nr użytkownika: 74.131

Pawel
Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 15/10/2021, 11:08 Quote Post

Rosjanom nie brakowało broni. Zwłaszcza broni ręcznej: karabinów tj. Mosin wz. 91/30, rkm wz. DP 28, ckm Maxim . Nie mieli tylko pistoletów maszynowych. Wobec ich braku wyciągnęli z magazynów karabiny automatyczne Fiodorowa wz. 16/25. Generalnie byli świetnie uzbrojeni tylko słabo wyszkoleni, niedostatecznie wyposażeni w mundury zimowe, nieadekwatnie do warunków atmosferycznych odżywiani, a przede wszystkim bardzo kiepsko dowodzeni przez niekompetentnych dowódców i komisarzy politycznych. Więc teoria o wyposażeniu w kije jest bzdurą totalną.
 
User is offline  PMMini Profile Post #360

26 Strony « < 22 23 24 25 26 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej