Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Krucjaty przeciwko Husytom, 1420-1433
     
Sick
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 12.167

 
 
post 22/12/2005, 16:46 Quote Post

Mam prośbę. Mógłby mi ktoś coś szerzej powiedzieć o tej V krucjacie antyhusyckiej ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Chadziaj
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 12.185

 
 
post 23/12/2005, 21:41 Quote Post

QUOTE
Michałek Andrzej, Wyprawy Krzyzowe. Husyci, 2004


Michałek nie jest zbyt wiarygodny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Václav
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 551

Václav
Stopień akademicki: magister
Zawód: przewodnik
 
 
post 5/01/2006, 14:19 Quote Post

Proponuje:

Šmahel František, Husitské Čechy. Struktury, procesy, ideje; Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2001

na stronach 671-728 jest spis literatury, nie tylko czeskiej, ale europejskiej

Ten samy autor napisal olbrzymie dzielo:

Husitská revoluce I-IV, Praha 1995-1996

František Šmahel jest najwiekszym czeskim ekspertem na Ruch husycki

Potem duze arcydzielo:

Čornej Petr, Velké dějiny zemí Koruny české V. 1402-1437, Paseka, Praha - Litomyšl 2000

na stronach 739-765 jest spis zrodel i literatury
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Coen
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 13.689

?
Zawód: student
 
 
post 31/01/2006, 13:25 Quote Post

bibliografia do tematu husytyzmu:
Popiołek Kazimierz, Śląsk i Polska w okresie wojen husyckich, Katowice 1937
ibidem, Tragedia Śląska w czasie rewolucji husyckiej, Katowice 1936
Grygiel Jerzy, Życie i działalność Zygmunta Korybutowicza...,Wrocław (?) 1988(7)
Paner Anna, Jan Hus
Grugiel Jerzy, Contrwa Behemos..., [w:] Zeszyty Naukowe UJ, z. 125(lub 126)
i to by było tyle co pamiętam na teraz, postaram się uzupełnićsmile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Belglunard Little
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 15.406

Pavel
Zawód: Antykwariusz/Student
 
 
post 14/03/2006, 23:21 Quote Post

[SIZE=1][SIZE=7]Coś trochę późniejszego czasowo:

R. Heck, Tabor a kandydatura jagiellońska w Czechach (1438-1444), Wrocław 1964

oraz:

S. Bylina, Husyci w Europie,[w] Schyłek Średniowiecznej Europy, red. H. Samsonowicz, Warszawa 2003, s. 185-204

a ponadto:

Polskie echa hysytyzmu, red. S. Bylina, R. Gładkiewicz, Warszawa 1999

Na razie tyle, jak coś znajdę jeszcze dopiszę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Mastah Historicus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Nr użytkownika: 16.672

Zawód: uczen
 
 
post 27/05/2006, 15:56 Quote Post

Mam pytanie związane z tematem:jaki był stosunek Polski do husytów??Czy POlska mająca wtedy opinie tolerancyjnego kraju wspierała husytów??Czy w polsce husyci zdobyli popularność??
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Lord_Draak
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 129
Nr użytkownika: 4.539

Stopień akademicki: student
Zawód: pijak historyczny
 
 
post 30/05/2006, 10:11 Quote Post

W sumie cięzko jednoznacznie odpowiedzieć. Z jednej strony Husyci mieli swoje lobby wśród wpływowych dostojników (Piotr Szafraniec z Pieskowej Skały) z drugiej mieli też wielu wrogów zwłaszcza wśród duchowieństwa, co rozumie się samo przez się (Zbigniew Oleśnicki). Wielu szeregowych rycerzy popierało niektóre postutulaty husyckiej (głównie trzeci artykuł, czyli sekularyzację dóbr kościelnych) a nawet walczyło pod sztandarami Zygmunta Korybutowicza, lub też indywidualnie np. w roku 1437, kiedy wojska cesarza Zygmunta zdobyły twierdzę Jana Rohaca z Dube Syjon po stronie hetmana husyckiego walczył polski rycerz Wyszek Raczyński. Jeśli chodzi o postawę samego króla to początkowe łagodne kary dla Husytów w Polsce (ustawy antyhusyckie z roku 1420) tłumaczyć można raczej sytuacją polityczną (po niekorzystnym dla Polski wyroku wrocławskim Zygmunt Luksemburczyk stał się dla Królestwa wrogiem nr. 1 dlatego prześladowania husytów kłóciłyby się z polską racją stanu). Jednak po roku 1423 (Jagiełło i Zygmunt Luksemburczyk dogadali się w Kieżmarku) przestano tolerować husytów (rok później wydano tzw. Edykt Wieluński, który już przewidywał poważne kary dla Husytów). W późniejszych czasach nastąpiło ocieplenie stosunków Polski i Husytów. W 1433 ruszyła nawet wspólna polsko-czeska wyprawa przeciwko Zakonowi. Bardzo ważnym czynnikiem był też Uniwersytet JAgielloński. Uczeni husyccy (Piter Payne, Jan Kardynał) nieraz odwiedzali Kraków, aby prowadzić z tamtejszymi profesorami dysputy teologiczne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Sick
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 12.167

 
 
post 6/08/2006, 15:44 Quote Post

Witam. Mam pytanie o krucjatę antyhusycką z roku 1431. Otóż mam sprzeczne informacje na temat kilku spraw: jedno źródło mówi, że krzyżowcy przekroczyli granicę czeską 30 lipca trzema kolumnami i 1 sierpnia połączyli się koło Tachova a 8 sierpnia od Tachova odstąpili. Natomiast drugie źródło mówi, że krzyżowcy przekroczyli granicę czeską pirewszego sierpnia w kierunku na Tachov. Nie podaje którego dnia doszli krzyżowcy pod Tachov, podaje tylko że 8 sierpnia zakończyli oblężenie po kilku dniach (nie pisze konkretnie ilu) i podzielili się na 3 kolumny i poszli dalej. Trzecie źródło podaje, że oblężenie zaczęło się 7 lipca i trwało jeden dzień. Może ktoś zweryfikować te informacje ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
michu$
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 16.848

Zawód: wyksztalciuch
 
 
post 9/12/2006, 20:35 Quote Post

to też może sie przydać:

Bylina Stanisław, Ruchy heretyckie w średniowieczu: studia, Wrocław 1991.
Paner Anna, Jan Hus, Kraków 2002.
Zajączkowski Stanisław, Ruch husycki w Czechach, Warszawa 1984.
Panner Anna, Jan Żiżka z Trocnova, Gdańsk 2002. (juz ktoś podał ten tytuł ale był niekompletny)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Dan23
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.198
Nr użytkownika: 5.531

 
 
post 20/12/2006, 8:26 Quote Post

Bylina Stanisław "Na skraju lewicy husyckiej" Warszawa 2005. Świetna pozycja o największych radykałach wśród radykałów husyckich - czyli pikardach zwanych też adamitami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Riordian
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 36.458

Damian Skwira
 
 
post 28/10/2007, 22:13 Quote Post

smile.gif chciałem tylko podsumować i dodać że:
nie wiadomo dokładnie ile było krucjat na husytów ale wiadomo że było ich naprawdę bardzo wiele
apropo systemu walki husytów
husyci wymyślili jedną z najlepszychtaktyk taboru na świecie!
husyci w czasach istnienia stanowili najgroźniejsza armię europy i nie tylko.
ponad to byli to zwykli chłopi!
nazywano ich bożymi sierotkami
bo na początku nosili oni tylko uwaga!: koszule i cepy bojowe, lub halabardy w późniejszym nie długim z resztą czasie mieli oczywiście znane już wcześniej armaty, hakownice wożone na taborach(wozach)
mieli ogólnie wszystko co zdobyli a wiadomo jak sie zdobywano uzbrojenie w tym czasie wink.gif zresztą słynęli oni z bezwzględności, braku skrupułów, litości.
byli oni najemnikami.
padło pytanie o stosunek polska-husyci
otóż wtedy Jagiełło był już stary i liczył się z kościołem którego głowę stanowił Zbigniew oleśnicki więc Jagiełło nie miał nic do powiedzenia zresztą czemu miał być przeciwko kiedy husyci mieli zwolenników wśród naprawdę niezliczonych, znamienitych rycerzy polskich.
Tak samo Władysław Warneńczyk który był wręcz przeciwnikiem tępienia husytów przez Oleśnickiego i bitwy Pod Grotnikami w której zginęła większość tych rycerzy także Spytko z Melsztyna,
warto dodać że matką Warneńczyka Była Sonka (Zofia Holszyńska)na której dworze Spytko był częstym gościem.
to wszystko mam nadzieję że moja wypowiedź komuś się przyda
dziękuje. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
k_b
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 38.026

Karol
Zawód: student
 
 
post 28/11/2007, 20:02 Quote Post

Witam. temat husytów więc mam pytanie odnośnie Żiżki (zaznaczam ze nie posiadam jescze wymienionej publikacji o nim). Ma ktoś może jakieś informacje (np. o źródłach) o pobycie owego na zamku w Radzyniu Chełmińskim ?? Miało to mieć miejsce po zdobyciu zamku przez wojska królewskie wracające spod Malborka w 1410r. Spotkałem sie z taką wiadomością w jakimś historycznym atlasie miast z roku 1930 a dalej nic mi sie nie udało wyszperać
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Aldrin
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 515
Nr użytkownika: 14.667

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: n. akad.
 
 
post 28/11/2007, 22:22 Quote Post

QUOTE
Michałek nie jest zbyt wiarygodny.


Co masz dokładnie na myśli? Czasem próbuje tłumaczyć pewne rzeczy po swojemu, ale zwraca uwagę na pewne aspekty często pomijane (chodzi mi o wojskowość i okoliczności bitew)
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Sick
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 12.167

 
 
post 22/12/2007, 11:22 Quote Post

Mam takie pytanie skoro jesteśmy przy husytach: W książće Andrzeja Sapkowskiego "Lux Perpetua" ma miejsce rozmowa inkwizytora Grzegorza Hejnczego z biskupem wrocławskim, Kondradem z Oleśnicy. Konrad pyta się inkwizytora, jak tam w Szwajcarii, czy rozmawiał z biskupem Bazylei o tym, czy Szwajcarzy użyczyli by swojej piechoty na krucjatę przeciwko Czechom. A czy Bazylea nie dołączyła do Związku Szwajcarskiego dopiero w 1501 roku ? Akcja powieści toczy się na przełomie lat 20 i 20 XV wieku. Więc w czasie tej rozmowy biskup Bazylei raczej o szwajcarskiej piechocie decydować nie mógł. Więc czy to jest pomyłka w książce czy jednak ja o czymś nie wiem ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
cotlet
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 14.746

 
 
post 9/01/2008, 21:55 Quote Post

Książka kapitalna ma wspaniały swoisty klimat, lecz niestety nie podoba mi się zakończenie.
Czytając tą książkę rozważałem jak by to było gdyby Jagiełło się zgodził przyjąć koronę czeską, sprobował wprowadzić w Polsce husytyzm jak myślicie czy przyjął by się on i jakie by były ewentualne konsekwęcjie. (wyobraźcie sobie to wielkie państwo husyckie szerzące nową wiarę na eur zach i ewentualnie wsch)
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej