Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

> Atomowa tarcza Rosji., Marek Depczyński

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 98.326

Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus

post 31/10/2017, 0:14 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Marka Depczyńskiego pt. Atomowa tarcza Rosji. Strategiczne wojska rakietowe

https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9257

Ponieważ otrzymałem dziś paczkę z arosa, mogę podrzucić także spis treści:

Wstęp - 7

ROZDZIAŁ I
Geneza Strategicznych Wojsk Rakietowych - 13
1.1. Radziecki dekret i niemiecka technologia rakietowa - 16
1.2. Pierwsza radziecko-niemiecka technologia rakietowa - 19
1.3. Radzieckie jednostopniowe rakiety balistyczne do 1959 - 26
1.4. Pierwsza międzykontynentalna oraz rozwój struktur - 39

ROZDZIAŁ II
Strategiczne Wojska Rakietowe w latach 1959-1965 - 57
2.1. Radzieckie rakiety balistyczne średniego zasięgu w latach 1959-1965 - 61
2.2. Radzieckie R-12 oraz E-14 na Karaibach - 76
2.3. Pierwsze wielostopniowe rakiety międzykontynentalne w latach 1959-1965 - 81
2.4. Zmiany struktur organizacyjnych SWR do 1965 roku - 98
2.5. Podsumowanie pierwszego etapu rozwoju SWR - 100

ROZDZIAŁ III
Strategiczne Wojska Rakietowe w latach 1965-1973 - 105
3.1. Radzieckie lekkie i ciężkie MRB na paliwo ciekłe w latach 1965-1973 - 108
3.2. Radzieckie lekkie i ciężkie MRB na paliwo stałe w latach 1965-1973 - 122
3.3. Rozwój SWR oraz ograniczenia nałożone porozumieniem SALT 1 - 134
3.4. Podsumowanie drugiego ego etapu rozwoju SWR - 137

ROZDZIAŁ IV
Strategiczne Wojska Rakietowe w latach 1973-1985 - 143
4.1. Radzieckie MRB trzeciej generacji na paliwo ciekłe w latach 1973-1985 - 145
4.2. Radzieckie MRB trzeciej generacji na paliwo stałe w latach 1973-1985 - 154
4.3. Zautomatyzowane systemy dowodzenia SWR - 176
4.4. Program modernizacji SWR w latach 1973-1985 - 182
4.5. Rozwój SWR oraz ograniczenia nałożone porozumieniem SALT II - 190

ROZDZIAŁ V
Strategiczne Wojska Rakietowe w latach 1985-1991 - 197
5.1. Radzieckie ciężkie MRB czwartej generacji na paliwo ciekłe do 1991 roku - 200
5.2. Radzieckie MRB czwartej generacji na paliwo stałe do 1991 roku - 204
5.3. Głowice (ładunki) manewrujące klasy MARV - 230
5.4. Radzieckie zobowiązania redukcyjne oraz potencjał SWR do 1991 roku - 237

ROZDZIAŁ VI
Strategiczne Wojska Rakietowe w latach 1991-2016 - 253
6.1. Rosyjskie MRB na paliwo stałe do 2016 roku - 259
6.2. Głowice, ładunki oraz systemy ich zwalczania - 286
6.3. Porozumienia redukcyjne oraz reorganizacja SWR - 298

ZAKOŃCZENIE - 341

Bibliografia - 345
Załącznik: Arsenały SWR oraz Wojsk Kosmicznych - 352
Załącznik: Pułki Inżynieryjne OND - 354
Załącznik: Pułki Rakietowe SWR - 357
Załącznik: Dyslokacja ZO i ZT SWR w 1996 roku - 366
Wykaz tabel - 367
Wykaz rysunków - 369
Wykaz skrótów - 373

Ogólnie, pierwsze wrażenie bardzo dobre.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #1

Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi

Barg

IX ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 56.976

post 31/10/2017, 18:27 Quote Post

Jak przeczytasz to podziel się wrażeniami. Ja sobie co prawda i tak kupię jak tylko zobaczę w księgarni.

User is offline  PMMini Profile Post #2

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 98.326

Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus

post 5/03/2018, 16:03 Quote Post

QUOTE(Barg @ 31/10/2017, 18:27)
Jak przeczytasz to podziel się wrażeniami. Ja sobie co prawda i tak kupię jak tylko zobaczę w księgarni.

Po tym co napisał przedmówca właściwie zostało mi tylko dopisać kilka rzeczy. W części w której autor maksymalnym skrótem opisał historię broni rakietowej był widoczny brak wzmianki o jej posiadaniu przez wojsko Królestwa Polskiego i jej wykorzystaniu w Powstaniu Listopadowym. Nie żeby to był fakt znaczący na skalę światową, ale raczej u polskiego autora spodziewałem się tego. Gdy czytamy o wprowadzaniu pierwszej generacji rakiet balistycznych do uzbrojenia ZSRR autor ubarwia rozdział jakże znanym oporem w różnych armiach oficerów starszej generacji gdy kosztem starych, sprawdzonych rodzajów broni wprowadzano nowe (np mechanizacja kawalerii)

W trakcie testów pierwszych R-1 jeden z radzieckich generałów stwierdził, że zastosowanie rakiety balistycznej napędzanej 4 tonami spirytusu do wykonania pojedynczego uderzenia na środek miejski i zniszczenia obiektów w promieniu ok. 25 m należy traktować jako szkodę w mieniu. Przekazanie 4 ton spirytusu do jednej dywizji piechoty gwarantuje większą pewność całkowitego opanowania miasta.

(pogrubienie już mojego autorstwa wink.gif )

Nie oceniam się jako znawca tematu lecz zupełnie zaskakującej mnie rzeczy raczej nie oczekiwałem. I to był błąd! Zautomatyzowany system kierowania uderzeniem odwetowym 15P011 Perymetr z jego rakietami... dowodzenia 15A11 (15E601) określany na zachodzie mianem Dead Hand (martwej ręki) był tym zaskoczeniem. Już nawet nie poziom automatyzacji w opóźnionym technologicznie UW ale wykorzystywanie do tego rakiet balistycznych stworzonych tylko i wyłącznie do aktywacji po swym starcie systemu radzieckich Strategicznych Wojsk Rakietowych. Przedmówca pisał o kilku wpadkach jak przy Tu-16. Ogólnie po poprzedniej lekturze Pretorian Putina i tejże (trzeciej wydanej przez wydawnictwo nie czytałem) wydaje mi się ze autor specjalizuje się w radzieckich/rosyjskich wojskach doby współczesnej. W innych armiach widać dość dziwne, proste błędy. Czytamy o pokładowych Super Etenderach, trochę później o Super Etandarach (czyli Super Étendard), OPARB-ach klasy Triomfan (czyli Le Triomphant), OPARB-ie klasy Inflexbil (L`Inflexible), o OPARB-ach klasy Vangard (Vanguard), o OPARB-ie klasy Ksia (Xia), o OPARB-ach klasy DŻIN (Jin). Oczywiście sama narzuca się podpowiedź: autor próbował zastosować transkrypcję. Lecz po prostu tego się nie robi! Zresztą w takim razie czemu OPARB-y klasy Ohio za każdym razem pozostają Ohio? smile.gif No i wpadka przy B2A. Na rok 2017 U.S.Air Force miała ich mieć 20 B2A w linii oraz 16 w rezerwie. Otóż nie. Po katastrofie jednego z nich 23 lutego 2008 jest ich już tylko 20 sztuk i więcej nie będzie. Książka zawiera mnóstwo zdjęć, rysunków, schematów wyrzutni, tabel, wykresów. Tu tylko do jednej można się doczepić. Wyraźnie ta przedstawiająca dynamikę redukcji liczby MRB w latach 1991-2017 oryginalnie była kolorowa. Ponieważ jest czarno-biała trzeba się wspomagać tekstem by wiedzieć która linia dotyczy jakiego systemu. Od kiedy pamiętam (ojciec "sprzedał" mnie i bratu zainteresowania) miałem pod ręką taką oto pozycję https://pictures.abebooks.com/ANTYKWARIATPO...18817818248.jpg gdzie schematy ówczesnych silosów i dane rakiet balistycznych państw NATO były dostępne (z racji ich przedstawiania w oficjalnej publikacji MON dostępne także w publikacjach zachodnich, wynikami prac wywiadu raczej w 1973 by się nie chwalono). Po latach doczekałem się w tym samym wydawnictwie schematów silosów i danych taktyczno-technicznych strony przeciwnej smile.gif

Podsumowując: uwagi mimo że liczne (jak to u marudy Gajusza) dotyczą właściwie rzeczy na marginesie głównego tematu. Ten zaś został przedstawiony w sposób który niestety niezbyt często występuje w wydawnictwie. A więc mamy wszystko czego szukamy na temat lądowej (strategicznej) części radzieckiej/rosyjskiej triady. Gdzie, co, kiedy, ile, w jakim tempie. Może nawet lekko zbyt nużące są fragmenty z dyslokacjami, rozformowaniami, przeformowaniami, przezbrojeniami poszczególnych jednostek. Tylko najwytrwalsi świadomie mogą śledzić czy aby ten i ten pułk ciągle w tym i tym roku należał do tej i tej dywizji i czy czasem autor się gdzieś nie pomylił. Dla mnie najciekawsze były fragmenty o konstruowaniu kolejnych systemów, powodach ich powstania, fazach testów i prób, skali produkcji i tempie wdrażania do wojska. Bardzo ciekawie czyta się także rozdziały o negocjacjach i umowach redukcyjnych. Smaczku dodają próby wzajemnej oceny obu głównych adwersarzy (wychodzi że zawsze się przeceniali). Na koniec na ile autor mógł opisał aktualny stan rosyjskich Strategicznych Wojsk Rakietowych i dającą się przewidzieć jej przyszłość. Tak więc Bargu, jeżeli jeszcze nie czytałeś, spokojnie polecam jak i wszystkim innym zainteresowanym tematyką.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #3

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej