Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kącik lustracyjny, Wpisujmy informacje o ujawnionych TW

alcesalces1

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator

post 28/02/2009, 6:50 Quote Post

Od upadku komunizmu w Polsce mniejszym lub większym strumieniem przenikają do mediów informacje o osobach, które współpracowały ze Służbą Bezpieczeństwa. Każdy przypadek jest inny i wymaga osobnego traktowania. Jedni przyznają się i okazują skruchę, najczęściej po tym jak zostaną ujawnieni, inni idą w zaparte lub bagatelizują swoją działalność twierdząc, że nikomu nią szkody nie wyrządzili.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do opisywania poszczególnych przypadków i komentowania.

"Na każdym zebraniu jest tak, że ktoś musi zacząć pierwszy"
Więć zaczynam. Sokrat Janowicz - postać zapewne dla większość użytkowników zapewne nieznana. Jest to działacz mniejszości białoruskiej w Polsce, poeta, publicysta, prozaik itd. W rzeszowskiego oddziału IPN ukazał się artykuł "TW Kastuś i Służba Bezpieczeństwa a środowisko białoruskie na Białostocczyźnie" ukazał się w wydawnictwie "Aparat represji w Polsce Ludowej 1944-1989". Do współpracy z SB przyznał się rezygnując w 2007 r. ze startu w wyborach do sejmiku wojewódzkiego. Przyznając się do współpracy z SB, tłumaczył, że chodziło mu o obronę "spraw białoruskich". Przyjął pseudonim "Kastuś" od Konstantego Kalinowskiego powstańca styczniowego i białoruskiego bohatera narodowego. Jego współpraca z SB trwała od 1958. W 1970 zerwał ją, prosząc w oświadczeniu SB o zwrot oryginału dokumentu zobowiązania do współpracy. Wkrótce po tym oświadczeniu został wyrzucony z Partii i stracił pracę.Współpraca moja okazała się typową robótką szpicla (!): co, kiedy i kto z wybitnych jednostek białoruskich powiedział lub głośno pomyślał. Brzydzę się tej swojej minionej działalności" - słowa Janowicza. Zerwanie współpracy motywował również tym, że zaszkodził swojemu środowisku i swojej karierze zawodowej.

Autor twierdził, że był szykanowany i zwalniano go z zakładów pracy. Jednak w 1973 została wydana jego książka.

User is offline  PMMini Profile Post #1

Coobeck

Moderator IV 2004 - IV 2014
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 696

post 3/03/2009, 7:59 Quote Post

Vitam

Jakoś nikt nie chce zabrać głosu smile.gif
Zdzisław Najder "Zapalniczka", zwany też złośliwie "Sokole Oko". Postać co się zowie historyczna - pierwszy (tak mi się wydajne) po '89 ujawniony współpracownik.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Anakin

Premier RP wg Historyków.org
Nr użytkownika: 1.334

post 3/03/2009, 8:16 Quote Post

a w jakim trybie będzie rozpatrywać odwołania i wnioski o wykreśelenie z "Listy Alcesalcesta1" ?

jako, że wątek pojawił sie w bieżących wydarzeniach sądze, że albo mówimy o jakims obecnej współpracy z jakąś Służbą Bezpieczeństwa, ale nasza lista stanie się wydarzeniem bieżącym (będziemy sławni, może nie mniej niż Isabel)

Nie mam (jako moderator) nic przeciwko dyskutowaniu o agenturze w dziale dotyczącym PRL.
Pod warunkiem wszak podaniem źródeł, a bibliogragrafia nie ograniczała się do linku do Polonica

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

Coobeck

post 3/03/2009, 13:00 Quote Post

Vitam

a w jakim trybie będzie rozpatrywać odwołania i wnioski o wykreśelenie z "Listy Alcesalcesta1" ? (Anakin)

W żadnym. Podobnie jak nie było żadnego trybu w przypadku sławetnej Listy Wildsteina.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

wojtek_bartnik

III ranga
Nr użytkownika: 46.197

Wojtek Bartnik
Stopień akademicki: bez brawury
Zawód: student

post 3/03/2009, 13:14 Quote Post

I jeszcze bardziej sławetnej listy Macierewicza. A skutki znamy i nie chcę tu mleć mąki na ten temat.

Inicjatywa "Kącik Lustracyjny" brzmi dowcipnie i może taka była inicjatywa twórcy? Dlatego przyłączam się do inicjatywy Anakina i mój pierwszy typ:

Anna Fotyga. Niechybnie agentka, która miała skompromitować najwyższe władze RP. Narobiła chyba więcej szkody, niż słynna Anastazja 20lat temu i Isabel obecnie razem wzięte. Agentka albo rosyjska albo TVN-u, co i tak wychodzi najczęściej na jedno a zawsze na gorsze.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

Coobeck

post 3/03/2009, 13:25 Quote Post

Vitam

Isabel

Drugi tu już raz pada - więc widać ktoś znany - z tym, że mnie nic to nie mówi. Kto to jest, do czorta??

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

Anakin

post 3/03/2009, 13:30 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 3/03/2009, 13:25)
Isabel

Drugi tu już raz pada - więc widać ktoś znany -  z tym, że mnie nic to nie mówi. Kto to jest, do czorta??
*

niech poezja sama ją przedstawi:

http://kmarcinkiewicz.blog.onet.pl/

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

Gerhard

podkułacznik
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych

post 3/03/2009, 13:32 Quote Post

Isabel

Drugi tu już raz pada - więc widać ktoś znany -  z tym, że mnie nic to nie mówi. Kto to jest, do czorta??
*

Szczęśliwy człowiek. Plotek nie zna...

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

Anakin

post 3/03/2009, 14:00 Quote Post

QUOTE(Gerhard @ 3/03/2009, 13:32)

Isabel

*

Szczęśliwy człowiek. Plotek nie zna...
*

rzecz w tym, że Coobeck jako człowiek pozbawiony (za niepłacenie abonamentu) telewizora jest skazany na plotki
Izabel nie jest przedmiotem plotek (oprócz może tych o jej własnie agenturalności) lecz normalnych informacji i to ze samego źródła, którego właśnie przytoczyłem.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

Coobeck

post 3/03/2009, 14:19 Quote Post

Vitam

Szczęśliwy człowiek. Plotek nie zna... (Gerhard)

Kwestia priorytetów. Pewne rzeczy człowiek uważa za ważne i się nimi zajmuje, inne za mniej ważne - i zajmuje się nimi proporcjonalnie mniej - wreszcie jeszcze inne za zupełnie nieważne i nawet nie wie, że istnieją.

Izabel nie jest przedmiotem plotek (oprócz może tych o jej własnie agenturalności) lecz normalnych informacji i to ze samego źródła, którego właśnie przytoczyłem. (Anakin)

A ja dalej nie jestem żabą i nie qmam. Dlaczego Marcinkiewicz zaczął na swoim własnym blogu pisać pod pseudonimem? Rozdwojenie jaźni? Pogorszyło mu się na tle rozwodu, czy jak?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

kmat

Podkarpacki Rabator
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr

post 3/03/2009, 14:30 Quote Post

Coobeck

Pogorszyło mu się na tle rozwodu, czy jak?

A to kiedyś było lepiej?

User is offline  PMMini Profile Post #11

Anakin

post 3/03/2009, 15:23 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 3/03/2009, 14:19)
A ja dalej nie jestem żabą i nie qmam. Dlaczego Marcinkiewicz zaczął na swoim własnym blogu pisać pod pseudonimem? Rozdwojenie jaźni? Pogorszyło mu się na tle rozwodu, czy jak?
*

bo to nie rozdwojenie tylko gościnne występy przyczyny rozwodu

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

Gerhard

podkułacznik
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych

post 3/03/2009, 15:24 Quote Post

Vitam

Szczęśliwy człowiek. Plotek nie zna... (Gerhard)

Kwestia priorytetów. Pewne rzeczy człowiek uważa za ważne i się nimi zajmuje, inne za mniej ważne - i zajmuje się nimi proporcjonalnie mniej - wreszcie jeszcze inne za zupełnie nieważne i nawet nie wie, że istnieją.

Toż o romansie K.Marcinkiewicza z Izabel głośno ostatnio w TV, radio, portalach internetowych. Sprawa stała się także polityczna - ewentualne poparcie dla K.M. w ewentualnych wyborach prezydenckich spadło o połowę..
Co więcej ukazały się zabójcze artykuły w brukowcach, a jak Kazimierz M. postanowił z tym walczyć prawnie- to usłyszał "Proszę bardzo. Proces będzie trwał miesiącami, a my będziemy codziennie coś o was pisac". (Ten element zrobił na mnie największe wrażenie)

Izabel nie jest przedmiotem plotek (oprócz może tych o jej własnie agenturalności) lecz normalnych informacji i to ze samego źródła, którego właśnie przytoczyłem. (Anakin)

I tu się trochę zawiodłem. Okazało się, że coś słyszałeś..
Aby zakończyć temat: Izabel jest przyczyną tego rozwodu.

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

alcesalces1

VII ranga
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator

post 3/03/2009, 20:13 Quote Post

QUOTE(Anakin @ 3/03/2009, 9:16)
a w jakim trybie będzie rozpatrywać odwołania i wnioski o wykreśelenie z "Listy Alcesalcesta1" ?

jako, że wątek pojawił sie w bieżących wydarzeniach sądze, że albo mówimy o jakims obecnej współpracy z jakąś Służbą Bezpieczeństwa, ale nasza lista stanie się wydarzeniem bieżącym (będziemy sławni, może nie mniej niż Isabel)

Nie mam (jako moderator) nic przeciwko dyskutowaniu o agenturze  w dziale dotyczącym PRL.
Pod warunkiem wszak podaniem źródeł, a bibliogragrafia nie ograniczała się do linku do Polonica
*

Uprzejmie zaznaczam, że podałem publikację, w której opisano przypadek współpracy Sokrata Janowicza z SB. W internecie można znaleźć również artykuły omawiające ten przypadek. Do współpracy przyznał się sam zainteresowany.
28 maja poseł na Sejm Janusz Korwin-Mikke wystąpił ze szlachetną inicjatywą uchwały sejmowej, która zobowiązywałaby rząd do podania pełnej informacji na temat tajnych współpracowników służb specjalnych w latach 1945-1992 sprawujących funkcję posłów, senatorów, urzędników administracji państwowej od wojewody wzwyż. Potem poseł przypomniał przypadek członka Koła Polskiego z Dumy, który okazał się agentem Ochrany. Szef ochrany skontaktował się z szefem Koła Polskiego. Poseł zrezygnował z mandatu. Po tej krótkiej dygresji Korwin-Mikke zwrócił się do zaproponował agentom opuszczenie sali.
Moim zdaniem była to bardzo szlachetna inicjatywa. Lepiej żyć w państwie, którym nie rządzą mający na sumieniu współpracę z tajnymi służbami. Takie osoby nie ujawniwszy swojej współpracy, mogły być ofiarami presji i szantażu ze strony oficerów prowadzących. Młodszych forumowiczów może zdziwić fakt, że po 1989 w "wolnej Polsce" byli jacyś agenci policji poltycznej. Przypominam, że Urząd Ochrony Państwa - spadkobierca Służby Bezpieczeństwa prowadził inwigilacją i działania dezintegracyjne wobec Polskiej Partii Socjalistycznej i Porozumienia Centrum.

Dziwi mnie brak reakcji ze stron zwykle czujnych moderatorów na posty nie związane z tematem i próbujące ośmieszyć i zdyskredytować.

Nie mam (jako moderator) nic przeciwko dyskutowaniu o agenturze  w dziale dotyczącym PRL.
- Czy w tym temacie zawarte było jakieś odniesienie do stron Polonica. Czy może trzeba trawestować powyższą wypowiedź: "Nie mam nic przeciwko dyskutowaniu o agenturze w dziale dotyczącym PRL, pod warunkiem wszak podania źródeł, a bibliografia będzie się ograniczać do gejzeru mądrości wszelakiej "Gazety Wyborczej".
Dopóki ostatni tajny współpracownik nie wycofa się z życia publicznego będzie to temat BIEŻĄCY.

User is offline  PMMini Profile Post #14

Ironside

VIII ranga
Nr użytkownika: 8.937

post 3/03/2009, 22:06 Quote Post

QUOTE(alcesalces1)
Dziwi mnie brak reakcji ze stron zwykle czujnych moderatorów na posty nie związane z tematem i próbujące ośmieszyć i zdyskredytować.

Mnie zaś dziwi, że taki stary user zachowuje się, jakby nie słyszał o zakazie publicznej krytyki działalności moderatorów.

Panowie - można pochwalić inicjatywę Autora tematu i wziąć udział w zaproponowanej przez niego wyliczance. Można się nie zgodzić i skrytykować - byle merytorycznie. Można zamienić ten temat w kolejną polityczną dyskusję o lustracji - proszę bardzo. Ale do licha ciężkiego - dyskutowanie tutaj o narzeczonej Marcinkiewicza to chyba lekkie przegięcie, nie sądzicie?
Także uprzejmie proszę o pisanie w ramach i tak szeroko pojętego zakresu tematycznego tego wątku.

User is offline  PMMini Profile Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2021 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej