Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Naskuteczniejsze służby specjalne na świecie
     
Mumin87
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 51.325

 
 
post 26/01/2010, 1:15 Quote Post

Krótkie pytanko- które państwo ma według Was najskuteczniejsze służby specjalne. Osobiście stawiam na Izrael - Mossad i Aman. Takie sprawy jak uprowadzenie Eichmana, walka z Czarnym Wrześniem, operacja Plumbat czy Thunderblot mówią same za siebie. Drugie miejsce daje Rosjanom- za ogromną zdolność do werbowania obcych agentów, trzecie- mimo wszystko CIA- za najnowocześniejsze technologie i ogromny budżet.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Michalo
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 194
Nr użytkownika: 40.484

Zawód: Pracownik produkcji
 
 
post 26/01/2010, 2:08 Quote Post

Ja bym do tego dodał Stasi wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 26/01/2010, 9:10 Quote Post

To wszystko prawda, towarzysze, ale... zalecam do poczytania książkę Andre Kielczynskiego "Amerykański piorun". Autor, agent CIA i wysoki urzednik izraelskich służb specjalnych, twierdzi, że najlepsze służby to te, o których najmniej słychać: tu wymienia m.in. japońskie, tez kilka innych, których w tej chwili nie pomnę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 27/01/2010, 17:50 Quote Post

Ja osobiście uważam że są to służby specjalne Stanów Zjednoczonych.
Choćby ze względu na fakt iż USA posiadają obecnie 16 agencji wywiadowczych z łącznym budżetem 70 miliardów USD.
Jednak wysoki stopień zorganizowania amerykańsich służb specjalnych nie przekłada się na skuteczność amerykańskiej obrony cywilnej.
Powiedział bym że jest wprost przeciwnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 27/01/2010, 23:22 Quote Post

QUOTE("florek-xxx")
Ja osobiście uważam że są to służby specjalne Stanów Zjednoczonych.
Choćby ze względu na fakt iż USA posiadają obecnie 16 agencji wywiadowczych z łącznym budżetem 70 miliardów USD.

No i co im z tych miliardów, jak znowu przegapili samolotowego samobójcę... farta mieli, ot co.

QUOTE
Jednak wysoki stopień zorganizowania amerykańsich służb specjalnych nie przekłada się na skuteczność amerykańskiej obrony cywilnej.

??? Co ma wspólnego "obrona cywilna" (jak rozumiem, chodzi o FEMA?) z agencjami wywiadowczymi? Tym bardziej, ze "16 agencji wywiadowczych" to raczej "dezorganizacja" niż "wysoki stopień zorgaizowania"...
 
Post #5

     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 27/01/2010, 23:40 Quote Post

QUOTE(Michalo @ 26/01/2010, 2:08)
Ja bym do tego dodał Stasi  wink.gif
*



To zależy, o którym dokładnie okresie mówimy. Stasi rzeczywiście miało mocną pozycję wśród służb specjalnych na świecie w okresie zimnej wojny. Warto zauważyć, że agenci Stasi, zarówno bardzo dobrze orientowali się w sytuacji wewnętrznej NRD, jak i pracowali dla bardzo wielu krajów 3-go świata jako doradcy. Obecnie jak wiadomo ta służba już nie istnieje.
Co do światowego rankingu, to jednak zgodziłbym się z Muminem i postawił na słynny Mosad, który zarówno w okresie zimnej wojny jak i obecnie bardzo się liczy w świecie służb specjalnych. Warto wymienić również takie służby specjalne jak francuskie SCEDE czy brytyjski MI6.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
_Axel_
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 62.690

Stopień akademicki: magister
Zawód: Architekt IT
 
 
post 28/01/2010, 18:44 Quote Post

QUOTE(Cartaphilus @ 27/01/2010, 23:40)
... i postawił na słynny Mosad, który zarówno w okresie zimnej wojny jak i obecnie bardzo się liczy w świecie służb specjalnych.
*



Ja mam wrażenie czasem, że Mossad to taka troche "baba" z przysłowia "Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle" dla USA. Mossad był od czasu do czasu odpowiedzialny za akcje, których z różnych względów nie chciały przeprowadzić służby amerykańskie (vide przelot Munira Redfa na MiGu-21 do Izraela, samolot został później przetransportowany do USA).

Nie zmienia to faktu, że rzeczywiście na dzień dzisiejszy można go uważać za jedną z lepiej działających służb.

A skoro było o Stasi to co myślicie o (nie istniejącym już dziś na szczęście) Głównym Zarządzie Kontrwywiadu - dla niewtajemniczonych Smiersz?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Goworozec
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 115
Nr użytkownika: 61.376

Stopień akademicki: dr
Zawód: zoolog - ekolog
 
 
post 28/01/2010, 19:07 Quote Post

Rację ma Kol. godfrydl.
Jeżeli mówimy o tajnych służbach to z definicji najlepsze służby to te o których nic nie wiemy.
Natomiast pojęcie s. specjalne jest chyba szersze?
No i dodajmy o jakim okresie mówimy.
Jeżeli po zimnej wojnie to ja stawiam na Chiny.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
mgaurelius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 618
Nr użytkownika: 40.018

Zawód: Magnat - Spekulant.
 
 
post 31/01/2010, 14:33 Quote Post

W ramach ciekawostki o działaniu Mossadu.
Ostatnio zginął ważny hamasowiec, podaje Gazeta Wyborcza.

Jeden z założycieli palestyńskiego Hamasu został otruty i porażony prądem w pokoju hotelowym w Dubaju- poinformował Hamas. Mahmud-al-Mabhu był jednym z założycieli organizacji i odpowiadał za wiele zamachów w Izraelu. Zdaniem Hamasu Mahmuda zabił wywiad izraelski
Gazeta Wyborcza 30-31 stycznia 2010.

Jeśli chodzi o najskuteczniejszy wywiad, to taki o którym się nie wspomina. Dla mnie nadal w czołówce pozostaje Mossad.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 31/01/2010, 16:17 Quote Post

QUOTE(mgaurelius @ 31/01/2010, 14:33)
W ramach ciekawostki o działaniu Mossadu.
Ostatnio zginął ważny hamasowiec, podaje Gazeta Wyborcza.

Jeden z założycieli palestyńskiego Hamasu został otruty i porażony prądem w pokoju hotelowym w Dubaju- poinformował Hamas. Mahmud-al-Mabhu był jednym z założycieli organizacji i odpowiadał za wiele zamachów w Izraelu. Zdaniem Hamasu Mahmuda zabił wywiad izraelski
Gazeta Wyborcza 30-31 stycznia 2010.

Jeśli chodzi o najskuteczniejszy wywiad, to taki o którym się nie wspomina. Dla mnie nadal w czołówce pozostaje Mossad.
*


Rzadko wspomina się o wywiadzie choćby Nauru, znaczy że najskuteczniejszy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
mgaurelius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 618
Nr użytkownika: 40.018

Zawód: Magnat - Spekulant.
 
 
post 31/01/2010, 17:29 Quote Post

QUOTE(secesjonista @ 31/01/2010, 16:17)
QUOTE(mgaurelius @ 31/01/2010, 14:33)
W ramach ciekawostki o działaniu Mossadu.
Ostatnio zginął ważny hamasowiec, podaje Gazeta Wyborcza.

Jeden z założycieli palestyńskiego Hamasu został otruty i porażony prądem w pokoju hotelowym w Dubaju- poinformował Hamas. Mahmud-al-Mabhu był jednym z założycieli organizacji i odpowiadał za wiele zamachów w Izraelu. Zdaniem Hamasu Mahmuda zabił wywiad izraelski
Gazeta Wyborcza 30-31 stycznia 2010.

Jeśli chodzi o najskuteczniejszy wywiad, to taki o którym się nie wspomina. Dla mnie nadal w czołówce pozostaje Mossad.
*


Rzadko wspomina się o wywiadzie choćby Nauru, znaczy że najskuteczniejszy?
*



Widzę, że pasjonujesz się Mikronezją :] Albo rozmawiamy poważnie albo sobie drwisz. Jak masz obracać wypowiedzi innych w żart to daj sobie spokój.

Z założenia wywiad ma być niewykrywalny a jego akcje powinny pozostawać w tajemnicy. Chyba, że zadanie wymaga czegoś innego.

Żartownisiu widziałeś kiedyś wywiad, którego działania byłyby bezpośrednio rozpoznane i poparte dowodami?

Celem i głównym założeniem wywiadu jest anonimowość ---> co oznacza, że informacje nie pojawiają się w mediach.

Jak masz inne zdanie to je przestaw i posłuż się argumentami. Na pewno to nie nadwyręży Twojego poczucia humoru.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
chillout
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 62.814

 
 
post 31/01/2010, 20:00 Quote Post

Według mnie najlepszy jest Mosad.
Kiedyś przeczytałem książkę Suworowa pt. "Akwarium" przedstawiały służby GRU w czasach ZSRR i dowiedziałem się dużo ciekawych informacji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Chris_w
 

miejsce na moją reklamę
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 689
Nr użytkownika: 60.361

Chris W
 
 
post 5/02/2010, 11:03 Quote Post

Najlepsze wywiady są tam gdzie kraj ma dużo (lub może mieć) wrogów zewnętrznych. Nauru - teoretycznie może mieć super agentów - ale po co im wiedza operacyjna o radzieckich ruchach wojsk gdzieś pod Jakuckiem albo inwigilacja amerykańskich baz na Alasce - więc idąc dalej tym rozumowaniem, że 'potrzeba' generuje pewne procesy - to ja takiej potrzeby w Nauru nie widzę, i dlatego skłonny byłbym skłaniać sie do opinii że Nauru ma słaby wywiad (choć agenci moga być świetni) - nie ogarną globalnych mechanizmów, również z powodów ludnościowych - np. posiadanie agentów w innych krajach, tak aby byli oni skuteczni, spowodowaloby, że na tej wysepce jedynymi mieszkańcami byliby szefowie wywiadu. Co z kolei może być super obroną kontrwywiadowczą ale istnieje duża podatność na eliminację całego wywiadu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 5/02/2010, 11:14 Quote Post

Nauru - to była kontrargument w dyskusji, gdzie powiedziano, że najlepsza służba to ta, o której nic nie słyszymy.
Zarazem to z gruntu zły argument, służby czasem nagłaśniają swój udział - ma to działanie prewencyjne i odstraszające.
Jęsli chodzi o temat:
Mosad
Szin Beth
Stasi
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Chris_w
 

miejsce na moją reklamę
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 689
Nr użytkownika: 60.361

Chris W
 
 
post 5/02/2010, 11:41 Quote Post

Co nie zmienia faktu że te kilkanaście tysięcy mieszkańców Nauru trudno jest zinwigilować w klasyczny sposób (za pomocą agentów). Każdy każdego zna z imienia, w mojej rodzinnej wiosce jest więcej mieszkańców jak w stolicy Nauru, a i tak sie wszyscy znają i nawet wiedza kto jest do 'kupienia' i kto mógłby donosić (lub to robi) - więc może kontrwywiadowczo są naprawdę w czołówce?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej