Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Naród Śląski Czy Górnośląski A RaŚ?, Naród Śląski czy Górnośląski a RAŚ?
     
Mścisław100
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 209
Nr użytkownika: 99.429

 
 
post 24/02/2018, 15:45 Quote Post

Jestem urodzony we Wrocłwiu i czuję się Ślązakiem. Ale przede wszystkim czuję się Polakiem. Swoją śląskość traktuję tak samo jak Mazowszanin swoją mazowieckość itd. Mam korzenie autochtoniczne z okolic północnego Śląska. Moim przodkowie nie przybyli tutaj zza Buga po 45 roku. Czuję się urażony tym, że mała grupka ludzi z RAŚ przywłaszcza sobie pojęcie "Naród Śląśki". Uważam, że nie istnieje takie pojęcie, ale skoro już muszą brnąć w tę stronę, to czy nie powinni domagać się swych praw pod szyldem "Naród Górnośląski"? Tak z racji historii. Śląsk właściwy to Dolny Śląsk, a ściślej okolice Wrocłwia i góry Ślęży. Dzisiejszy Górny Śląsk (województwo śląskie, a powinno być górnośląskie), to peryferia dzielnicy opolsko-raciborskiej, która była zalążkiem Górnego Śląska (na wschód od przesieki śląśkiej) oraz tereny przekazane Śląskowi Górnemu przez Małopolskę w XII wieku (kasztelania bytomska). Pomijam tu Zagłębie, bo pomijam administarację, a wchodzę w buty umysłowe członków RAŚ.
A zatem mamy tutaj do czynienia z dylematem. Co ważniejsze? Historia czy tożsamość małej grupy ludzi, mniejszości wśród swych pobratymców? I czy można to rozdzielać? Czy nie należałoby zawrzeć kompromisu intelektualnego i zacząć określać dążnia RAŚ jako dążenia Górnoślązaków? Dla mnie dzisiejsze województwo śląskie jest lekkim zgrzytem. Może nie skandalem, ale właśnie zgrzytem. A może trwa właśnie pewnien proces w którym wszyscy uczestniczymu... albo my ich, albo oni nas... pewnie tak jest, ale szacunek dla drugiej strony należy się każdemu, więc oczekuję go także ze strony Górnoślązaków...
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej