Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojna pancerna na froncie wschodnim 1941-1942, Robert Forczyk

Barg

IX ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 56.976

post 13/08/2019, 7:32 Quote Post

Wojna pancerna na Froncie Wschodnim 1941-1942 Schwerpunkt, Robert Forczyk - ktoś może przeczytał? Jestem wstępnie zainteresowany zakupem, ale nie wiem czy warto. Wiem że autor także napisał parę Osprei, ale ich nie czytałem.

https://aros.pl/ksiazka/wojna-pancerna-na-f...942-schwerpunkt

Ten post był edytowany przez Barg: 13/08/2019, 7:32

User is offline  PMMini Profile Post #1

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 13/08/2019, 8:33 Quote Post

Jeszcze nie czytałem, na razie mogę opisać tzw. pierwsze wrażenia. Na pewno ogólnie do zakupu bym zachęcał.

Format jest dosyć mały, ale książka gruba - ok. 550 stron plus na końcu wkładka z 16 stronami zdjęć. Czcionka duża.
Przełożył S. Kędzierski, "firma" sama w sobie, więc o jakość tłumaczenia nie ma się co martwić (choć w sumie na dws-ie pewnie by ktoś zwrócił uwagę, że powinien być zapis Pak, a nie PaK).

W tekście jest ok. 10 tabelek ze stanami i przykładowymi stratami stron, na końcu aneksy zawierające OdB, podstawowe dane sprzętu i o jego produkcji.

Jedynym minusem, jaki mi się rzucił w oczy są mapy. Jest ich 10 (miałem nadzieję na więcej) i są bardzo schematyczne (tu może "rozpieszczony" ospreyami liczyłem na coś dokładniejszego).

Ja trafiłem na bonito na jakąś promocję/wyprzedaż i kupiłem za 27,50, może coś znowu będą mieli?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

obodrzyta

VI ranga
Nr użytkownika: 88.774

Zawód: student historii Vr

post 13/08/2019, 10:13 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 13/08/2019, 8:33)

Przełożył S. Kędzierski, "firma" sama w sobie, więc o jakość tłumaczenia nie ma się co martwić (choć w sumie na dws-ie pewnie by ktoś zwrócił uwagę, że powinien być zapis Pak, a nie PaK).

Oba skróty są poprawne, ale to zależy od tego co skracamy.

Panzerabwehrkanone -> Pak

Panzerabwehr-Kanone -> PaK

pozdrawiam

User is offline  PMMini Profile Post #3

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 13/08/2019, 10:52 Quote Post

QUOTE(obodrzyta @ 13/08/2019, 11:13)
QUOTE(wysoki @ 13/08/2019, 8:33)

Oba skróty są poprawne, ale to zależy od tego co skracamy.

Panzerabwehrkanone -> Pak

Panzerabwehr-Kanone -> PaK

pozdrawiam
*

A to już obodrzyto zachęcam do włączenia się do dyskusji na dws-ie, gdzie osoby korzystające z niemieckich dokumentów podają, że właściwy jest tylko ten pierwszy sposób.
Najnowsza (bo już jakieś widziałem wcześniej) dyskusja od postu (jeśli dobrze liczę) 13 od góry: https://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=98&p...841dde#p1867135

Natomiast ja wróciłem się do wątku, ponieważ zapomniałem o przypisach i bibliografii.
Te pierwsze są na końcu - dla mnie spory minus.
Bibliografia skromna, tylko 3 strony i są to opracowania/artykuły lub wspomnienia.
Z rosyjskich są Bieszanow, Biessonow, Drabkin i Szeremiet, Isajew, Kamenir, Katukow, Kolomijec, Zylin, Zukow (sorry za zapis, piszę z telefonu).

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

wojtekem

Nowicjusz
Nr użytkownika: 101.279

wojciech m.
Stopień akademicki: mgr

post 19/08/2019, 11:51 Quote Post

Zależy czego szukasz.
W przedmowie autor napisał "...skupiłem się na poziomie taktycznym i operacyjnym walk..." co zrealizował z naciskiem na poziom operacyjny. Opisy operacji dotyczą działań niemieckich dywizji pancernych i zmotoryzowanych (bez działań dywizji piechoty z kormusów zmot.), po stronie radzieckiej to korpusy zmech. i panc. oraz brygady panc., gdyż "...zagadnienia, które mają luźny związek z działaniami pancernymi poruszane są jedynie pobieżnie lub w ogóle pomijane...".
Na pewno warto zapoznać się z wnioskami autora dotyczącymi wpływu logistyki, jakości czołgów i pogody (szczególnie pod koniec 1941 r.) na działania niemieckich jednostek pancernych, poparte praktyką autora, byłego czołgisty US Army.

(wysoki @ 13/08/2019, 8:33)

Powiedzmy, że z tłumaczeniem nie jest najgorzej (mama kilka wątpliwości, ale nie wiem czy do autora czy tłumacza, a "... 1 Dywizja Pancerna im. Tadeusza Kościuszki..." robi wrażenie), natoniast w książce jest o dużo za dużo "cyfrówek", choć w większości łatwych do wychwycenia i skorygowania.
Z mojej stony polecam i pozdrawiam.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

wysoki

X ranga

Rafal Mazur

post 20/08/2019, 9:30 Quote Post

Hmm, ta dywizja faktycznie robi wrażenie, choć oczywiście nawet tak poważny przypadek, jeśli wyjątkowy, można wyjaśnić np. poprawianiem tekstu wyszukiwarką. No ale poczytam i zobaczę smile.gif.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

Gajusz Mariusz TW

Ambasador San Escobar
Nr użytkownika: 98.326

Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus

post 21/08/2019, 17:46 Quote Post

Zakupiłem tę pozycję kilka tygodni temu, właśnie po skojarzeniu autora (ta promocja o której wspomniał wysoki, bodaj -49% była już po zakupie mad.gif). Ospreye Forczyka, mimo określonego formatu broszurowego, pozostawiły dobre wrażenie. Chciałem zobaczyć jak autor daje sobie radę mając do dyspozycji mniej ograniczony format. A ożywienie tematu zachęciło mnie by przestawić książkę w kolejce, w mojej "poczekalni", na bardziej eksponowane miejsce. Od siebie dodam, że w książce jest zapowiedź kontynuacji o tytule: Wojna pancerna na froncie wschodnim 1943-1945 Czerwony walec.

User is offline  PMMini Profile Post #7

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej