Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> I Wojna Swiatowa - nazewnictwo wydarzenia,

Gwiazdka2002*

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 105.960

Agnieszka Rogal

post 19/05/2020, 20:18 Quote Post

Mam pytanie dotyczące naszego narodu i nazewnictwa. Mianowicie, dlaczego mówimy I wojna światowa, a nie Wielka wojna? Cały świat przecież używa drugiej nazwy (ang. Great war).

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

wysoki

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier

post 19/05/2020, 20:30 Quote Post

QUOTE(Gwiazdka2002* @ 19/05/2020, 21:18)
Mam pytanie dotyczące naszego narodu i nazewnictwa. Mianowicie, dlaczego mówimy I wojna światowa, a nie Wielka wojna? Cały świat przecież używa drugiej nazwy (ang. Great war).
*

Nie wiem czy cały świat używa tylko tej nazwy, bo i po angielsku jest też i World War I. Z kolei i u nas w książkach występuje Wielka wojna. Oczywiście zanim nadeszła II, z oczywistych względów wszędzie była tylko Wielka.
Czemu przeważa u nas nazwa "numerowana"? Powiedziałbym, że z tego powodu, że dla nas dużo więcej emocji wiąże się z II wojną światową, bo wtedy braliśmy udział w walkach jako państwo, ponieśliśmy ogromne straty i utraciliśmy wolność.
Dla Zachodu z kolei hekatombą była bardziej I wojna, więc i stąd zapewne zachowanie pierwotnej nazwy, czyli że ta z lat 1914-1918 była tą wielką.

Notabene u nas jest też Wielka wojna z Zakonem.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

Toki

IV ranga
Nr użytkownika: 99.963

post 19/05/2020, 22:33 Quote Post

QUOTE(Gwiazdka2002* @ 19/05/2020, 20:18)
Cały świat przecież używa drugiej nazwy (ang. Great war).
*

No ale jak cały? U mnie mówią "prvi svjetski rat", serbscy sąsiedzi niemal tak samo ("svetski"), po niemiecku przeważa, zdaje się, "Erster Weltkrieg", a po niderlandzku - "Eerste Wereldoorlog". A i po angielsku mam wrażenie, że "the great war" przeżywa renesans w ostatnich latach, z 10-15 lat temu chyba częściej się spotykało "World War I" czy nawet "first world war". Podobnie to wygląda na tym wykresie google:
https://trends.google.com/trends/explore?da...rld%20war%20one
Do 2009 r. w wyszukiwaniach przeważało określenie "World War I", dopiero potem popularniejsze stało się "great war".

Ten post był edytowany przez Toki: 19/05/2020, 22:33

User is offline  PMMini Profile Post #3

Daweo

VI ranga
Nr użytkownika: 77.396

post 20/05/2020, 16:43 Quote Post

QUOTE(Gwiazdka2002* @ 19/05/2020, 20:18)
(...)Cały świat przecież używa drugiej nazwy (ang. Great war).
*

Nie mogę się z tym zgodzić, przykładowo książka Keegana o tym konflikcie została wydany pod tytułem The First World War. Co do drugiej nazwy to zrobiłem małe poszukiwanie i francuska Wikipedia ma artykuł Appellations de la Première Guerre mondiale właśnie o nazewnictwie tego konfliktu. Z tego co udało mi się zrozumieć przy wykorzystaniu translatora, to nazwa Grande Guerre zwyciężyła z innymi używanymi w prasie tego okresu i była stosowana z powodu niespotykanej do tej pory skali mobilizacji ekonomicznej i ludzkiej. Mam nadzieję, że ktoś rozumiejący język fr. będzie w stanie przetłumaczyć lub streścić ten artykuł.

User is offline  PMMini Profile Post #4

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej