Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Pochodzenie wulgaryzmu k******, ----------------------------------------
     
DANIEL1990PL
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 56.885

 
 
post 16/07/2009, 22:47 Quote Post

Oglądałem film "Rok 1612" w którym kilka razy słyszałem z ust polskich żołnierzy wulgarne słowo na "K". Chciał bym się dowiedzieć kiedy powstało słowo k****? Słowo na "K" jest dziś często używane, ale czy w 1612 roku Polacy znali to słowo, czy tylko rosyjscy twórcy filmu chcieli pokazać Polaków jako ludzi bez kultury i wprowadzili do filmu nieprawdziwe wydarzenia? Ten film ma więcej i bardziej fikcyjnych wydarzeń, np. Jednorożec.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 16/07/2009, 22:55 Quote Post

Oczywiście że znali. Już u Kochanowskiego znajdziesz je w dość powszechnym użyciu. To jeden z niewielu naszych wulgaryzmów który funkcjonuje do dziś w niezmienionej postaci.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Metalfish
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 129
Nr użytkownika: 50.802

Michal F.
Zawód: uczen
 
 
post 16/07/2009, 22:56 Quote Post

Ja nie wiem dokładnie kiedy, ale słyszałem, że pochodzi ono od słowa zakręt po niemiecku. wink.gif A dlaczego? Bo panny lekkich obyczajów stały na zakrętach. smile.gif Tylko niestety nie powiem ci kiedy, a to cię interesuje najbardziej, więc sry. Sam nie wiem też na ile to co słyszałem jest prawdą, bo na stronie pwn jest coś takiego:

QUOTE
Czy mógłbym prosić o wytłumaczenie etymologii wulgarnego słowa k***? W Internecie można znaleźć wiele sprzecznych wersji pochodzenia tego słowa i trudno dotrzeć, która jest zgodna z prawdą.
Najnowszy słownik etymologiczny Wiesława Borysia wywodzi interesujące Pana słowo z prasłowiańskiego rdzenia kurъ o znaczeniu 'kogut'. Autor uważa, że z pierwotnego znaczenia 'kura' rozwinęło się wtórne 'kobieta lekkiego prowadzenia', i pokazuje, że analogiczna zmiana zaszła we francuskim słowie cocotte, z którego notabene, może za pośrednictwem niemieckim, wzięła się polska kokota.
Innego zdania jest Andrzej Bańkowski, który za punkt wyjścia przyjmuje prasłowiańskie słowo o znaczeniu 'kobieta niezamężna', a sens pejoratywny wiąże z wyrażeniem kurъve matere synъ, czyli 'syn niezamężnej matki'.
Obaj badacze są zgodni co do tego, że k*** jest wyrazem słowiańskim. Wiązanie go z łacińskim przymiotnikiem curvus 'krzywy' należy uznać za przykład etymologii ludowej.

— Mirosław Bańko, PWN
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 16/07/2009, 23:01 Quote Post

QUOTE(Metalfish @ 16/07/2009, 23:56)
Ja nie wiem dokładnie kiedy, ale słyszałem, że pochodzi ono od słowa zakręt po niemiecku.


Polskiej etymologii tego słowa nie znam, ale ten niemiecki "zakręt" pochodzi od łacińskiego "curvus". Połowa zachodnich języków ma różne warianty tego słowa z łaciny właśnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 17/07/2009, 0:54 Quote Post

prof. Jan Miodek twardo obstawał przy rodzimej kurze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Ryszard Lwie Serce
 

الشيطان
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.405
Nr użytkownika: 24.473

Zaurak
Stopień akademicki: magister iuris
Zawód: Mlot na Fiskusa
 
 
post 17/07/2009, 8:39 Quote Post

Do mnie najbardziej przemawia teoria, jakoby wulgarne określenie prostytutki wzięło się z łacińskiego "curva" co znaczy "zgięta". "Giąć" w staropolskim oznaczało po prostu "kopulować".

Zupełnie inną sprawą jest to, kiedy rzeczona "curva" stała się, poza określeniem prostytutki, także popularnym przecinkiem w zdaniu...

Więcej na temat wulgaryzmów w temacie: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=7082&st=0
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 17/07/2009, 9:04 Quote Post

Bardzo polski temat.Slowa tego uzywal bez watpienia Wladyslaw IV."To tak jakbym te pieniadze na wlasne kurwy wydal"-tak skomentowal decyzje sejmu o likwidacji nowych zaciagow piechoty.
W hiszpanskim curva to zakret.Tak wiec w niemieckim tez z pewnoscia pochodzenie jest lacinskie.Troche smiesza tablice przy drogach:curva peligrosa-niebezpieczny zakret,zwlaszcza jezeli gdzies przy tej szosie stoja panie wiadomej profesji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.513
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 17/07/2009, 9:21 Quote Post

QUOTE(Ryszard Lwie Serce @ 17/07/2009, 8:39)

Zupełnie inną sprawą jest to, kiedy rzeczona "curva" stała się, poza określeniem prostytutki, także popularnym przecinkiem w zdaniu...

*



No właśnie - nie tyle chodzi o "historię" słowa k...wa jako określenie prostytutki, chodzi o przekleństwo - od kiedy stosowano je w Polsce jako pospolite przekleństwo (przerywnik w zdaniu) bez bezpośredniej konotacji z paniami lekkich obyczajów?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 17/07/2009, 10:13 Quote Post

No to juz jest dylemat,obawiam sie ze literatura pamietnikarska odpowiedzi nam na to nie da. Chyba u Paska wystepuje slowo z kurwy-syny,wprawdzie nie jako przerywnik ale wulgarna obelga.Musze sprawdzic.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 17/07/2009, 11:23 Quote Post

I tutaj swego czasu wywiązała się ładna dyskusja na temat wulgaryzmów:

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=49162&st=0

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 29/07/2009, 23:56 Quote Post

Ja zaś słyszałem o innej etymologii. K*** miała być prastarą pożyczką z gockiego "hora", które to słowo jest kognatem niemieckiego "Hure" czy angielskiego "whore".
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej