Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czy Aleksander Wielki był faraonem ?
     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 4/09/2005, 23:49 Quote Post

QUOTE
Ja oglądałem progrem, ze egipcjanie nadali mu tytuł faraona, nie wiem czy to prawda


To przeczytaj sobie kilka wypowiedzi powyżej
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
adam58
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 9.689

Adam Mickiewicz
 
 
post 8/10/2005, 9:52 Quote Post

QUOTE(Egzeginum @ 6/06/2005, 16:26)
Nie byl faraonem, nawet nie dal Egiptowi autonomii terminalnej. Natomiast po podziale Imperium Ptolemeusze koronowali sie jako monarchowie. Faraonowie juz dawno "wygineli" w greckim i macedonskim mniemaniu.
*


Jak to nie był,koronowano go 14 listopada 332 roku.Został jednocześnie bogiem i królem,wcieleniem i synam Ra i Ozyrysa(za P.Green ,Aleksander Wielki)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 8/10/2005, 11:04 Quote Post

Ale Faraon znaczy więcej niż król, pierwszy kapłan itd. Dziś tez prezydent Iraku może się nazwać Szachem, ale pytanie czy tym szachem naprawdę będzie. Epoka faraonów to czas, który co najmniej 200 lat przed Aleksandrem bezpowrotnie przeminął. I nawet Wielki nie mógł go wskrzesić.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 10/10/2005, 4:54 Quote Post

QUOTE
Ale Faraon znaczy więcej niż król, pierwszy kapłan itd


Nie. Faraon znaczy dokładnie tyle co król. W egiptologii rzadko używa się określenia "faraon", znacznie częściej stosuje się zwyczjnie: "król". Wiadomo bowiem, że chodzi o władcę (króla) Egiptu starożytnego.

QUOTE
Epoka faraonów to czas, który co najmniej 200 lat przed Aleksandrem bezpowrotnie przeminął.


To też nie do końca prawda. Egipt faraoński to Egipt starożytny. Kiedy kończy się starożytność w Egipcie? W 525 p.n.e. ? W 332 p.n.e. ? W 30 p.n.e. ? A może jeszcze później? To tylko kwestia umowna. My tu rozmawiamy nie o epoce a o tym czy Aleksander był nominalnie faraonem. Otóż był. Kropka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 10/10/2005, 13:33 Quote Post

To akurat jest Twoje zdanie, w tej kwestii, choć tego nie lubie, prawda pewnie leży po środku. Poprostu nie da się tego stwierdzić. Dlatego pytanie jest bezzasadne, chyba że potraktujemy je jako rozważanie teoretyczne, dot. podstaw tego czy innego stanowiska. Dla mnie Aleksander, z całym szacunkiem do spuścizny jaką zostawił Macedonii i innym ze świata helleńskiego krajom, faraonem nie był, a choćby dlatego, tak jak studia nad okresem jego panowania to juz nie egiptologia a grekologia...;P. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 11/10/2005, 1:17 Quote Post

Nie, to akurat nie jest moje zdanie. Nie rozmawiamy wszak na tematy natury filozoficzej. Ja zwyczajnie usiłuję przedstawić fakty. Jakie one są? Poczytaj moje wcześniejsze wypowiedzi w tym temacie i inne podobne, w tematach innych. Nie bardzo zdajesz sobie sprawę z tego o czym mówisz. Wydaje mi się, że wkroczyłeś w dziedzinę nie najlepiej Ci znaną, ale zwyczajem większości forumowych dyskutantów chcesz, aby "racja była po twojej stronie". O Macedonii pisz sobie co chcesz i o spóściźnie Aleksandra jaką swej ojczyźnie pozostawił. Ale przyjmij zwyczajnie do wiadomości fakt że Aleksander był faraonem Egiptu. Podobnie zresztą jak jego przyrodni niedorozwinięty brat, Filip oraz syn z Roksany, Aleksander Ajgos, choć oni obaj nawet w Egipcie nie byli. Nominalnie byli faraonami i tyle!

QUOTE
tak jak studia nad okresem jego panowania to juz nie egiptologia a grekologia


Gdyby nie emotikonka postawiona na końcu zdania, uznałbym to za bzdurę wierutną. Temat bowiem (przeczytaj raz jeszcze jego tytuł i wypowiedzi przedmówców) dotyczy wyłącznie egipskiego etapu Aleksandra. O innych możesz podyskutować w innym miejscu i pewnie przyznam Ci tam rację. Tutaj - nie, gdyż zwyczajnie mylisz się.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 11/10/2005, 13:55 Quote Post

Wybacz, nie mam licencji na prawdę. Wręcz przeciwnie, jestem skory do zaakceptowania tez innych. ALE TO ZOSTAŁO JUŻ USTALONE. Teraz rozważam zasadność takiego tytułu, i czy faktycznie Aleksander jest faraonem w znaczeniu egipskim. I tyle. Nie będę się kłócił, a DYSKUTOWAŁ.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
menes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 314
Nr użytkownika: 2.388

 
 
post 12/10/2005, 4:53 Quote Post

Nie bierz do siebie moich zdecydowanych wypowiedzi. wink.gif Jasne, że jeżeli wyjdziemy z słusznego założenia, że nominalnie, oficjalnie, formalnie itd. Aleksander był faraonem Egiptu, bo był, to można dalej podyskutować nad zasadnością tego tytułu. Faktem jest, że został powitany przez Egipcjan jak wyzwoliciel. Fakt, zdobył Egipt, ale nie walcząc z Egipcjanami lecz z ich okupantami - Persami. Został przez kapłanów egipskich uznany za syna Amona (Ammona) co już dawało mu wystarczające prawo do tronu i uzasadniało nominację. W końcu został oficjalnie, z zachowaniem wszelkich reguł koronowany w Memfis przyjmując pełną tytulaturę królewską (faraońską).
Oczywiście, nie był Egipcjaninem a już na pewno nie urodził się w Egipcie i nie miał egipskiego pochodzenia. Był w znacznie mniejszym stopniu faraonem niż choćby, Ptolemeusz Lagos, również nie Egipcjanin. Dla Aleksandra, w odróżnieniu od Lagosa, Egipt był etapem, nie celem. Ale te fakty, sądziłem, są powszechnie znane... dlatego stawiam kropkę po stwierdzeniu że był faraonem, bowiem ten jest faraonem Egiptu, kto każe pisać swe imię w królewskim kartuszu i przyjmuje faraońską tytulaturę, choćby tylko to było jego jedynym dokonaniem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Nefernefernefer
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 10.705

taka jedna
Zawód: uczen
 
 
post 30/11/2005, 13:42 Quote Post

Zgadzam się z moimi przedmówcami w tym, że Aleksander był faraonem...
Jednakowoż wydaje mi się, że niektórzy wolą widzieć faraona jako osobę nieporuszenie siedząca na tronie z czerwono-białą koroną na głowie, budującego swoje świątynie,powiększającego Karnak i Luksor, zamieszkującego Memfis bądź Teby...
Putin jako car??? Genialny pomysl:p
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Durin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 192
Nr użytkownika: 19.221

Anonim
Zawód: Uczeñ
 
 
post 19/08/2006, 9:29 Quote Post

Aleksander był faraonem.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Ma..._Dolnego_Egiptu

http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adcy_Egiptu wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Iskariota
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 15.718

piotrek osa
Stopień akademicki: uczen
Zawód: uczeñ
 
 
post 19/08/2006, 22:58 Quote Post

oczywiście jeżeli ma ktoś watpliwosci to nawet przepisze odpowiednie fragmenty potwierzające to
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Szeherezada
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 23.399

 
 
post 14/11/2006, 21:06 Quote Post

Jako że Aleksander Wielki podbił Egipt, miał prawo do tytułu faraona, ale niespecjalnie się tym przejmował, podobnie jak i innymi tytułami, które mu się należały... Największe znaczenie miały dla niego tereny, które zajmował, chciał przecież opanować cały znany ludziom świat smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
James Sawyer
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 24.897

Zawód: Uczeñ
 
 
post 25/11/2006, 13:59 Quote Post

Tak jak wyrzej było napisane, Alexander Wielki został koronowany, i uznany Faraonem. Odwiedził Też wyrocznie Siwy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 14/01/2007, 2:17 Quote Post

Formalnie Aleksander nie był faraonem, ale dla Egipcjan raczej był, ponieważ padano przed nim na twarz i nazywano go synem Re.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Astaldo
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 27.787

Zawód: Student
 
 
post 31/03/2007, 14:15 Quote Post

Aleksander był na pewno traktowany przez samych Egipcjan jako faraon. Analogie można tu znaleźć u Ptolemeusza I. Powtarzając za prof. E. Wipszycką jego koronacja na faraona była czysto polityczna deklaracją ponieważ przez samych Egipcjan był juz od dawna traktowany jako faraon.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej