Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kara śmierci w Polsce średniowiecznej,
     
Peter-Durrandir
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 1.099

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 6/11/2004, 22:37 Quote Post

Hmm - prosilbym o polecenie mi jakis dobrych wydawnictw traktujących o problemie, ewentualnie źródeł gdzie sa jasne wzmianki ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Aggu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 2.151

 
 
post 6/11/2004, 23:04 Quote Post

Jan Długosz napisał w księdze VI „Dziejów Polskich” z 1203 r.: „Przez całe zaś lat piętnaście, w których te gmachy stawiano Bł. Jadwiga nie dozwoliła księciu Henrykowi, ani jego sędziom i urzędnikom, żadnego złoczyńcy, o jakąkolwiek bądź zbrodnię obwinionego, śmiercią karać, ale wszystkich przeznaczać do robót około klasztoru Trzebnickiego, tak iżby każdy według przewinienia swego cięższą lub lżejszą podejmując pracę, krócej lub dłużej za popełnione przestępstwo pokutował”. Przez całe piętnaście lat w średniowiecznej Polsce, na Piastowskim Śląsku kat nie ściął głowy złoczyńcy, zpowodu budowy owego klasztoru.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Gangsta
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 7.449

Zawód: uczen
 
 
post 18/06/2005, 20:00 Quote Post

Wiem o dwóch rodzajach kar śmierci.
Za zamach na króla groziło poćwiartowanie(Piekarski, choć to nie ta epoka historyczna),
Za fałszowanie pieniędzy wlewano do gardła gorący ołów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 16/08/2005, 20:06 Quote Post

Podstawowa praca na ten temat to:
Henryk Grajewski, Kara smierci w prawie polskim do polowy XIVw., Warszawa 1956.
Wiem, ze pozycja dosc stara, ale chyba nie ma nic nowszego i lepszego na ten temat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Peter-Durrandir
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 109
Nr użytkownika: 1.099

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 17/08/2005, 12:31 Quote Post

Heh - zaapomnialem juz o tym temacie...
Hmm - proponuje zamknąc go - prace zdalem juz dawno - za pomoc dziekuje... Praca byla zaliczona na 3+
Kto chce linka to PM
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Diadoch
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 52
Nr użytkownika: 7.441

Zawód: student
 
 
post 8/09/2005, 10:55 Quote Post

Jest w internecie bardzo fajna strona o jurysdykcji karnej na śląsku. Kary były rożne...od powieszenia po rozrywanie przez konie... Michał Piekarski w listopadzie 1620 roku zaatakował Jana III Wazę czekanem, kiedy on szedł do Kościoła św. Jana. Torturowano go różnie, śmierć poniósł przez rozerwanie go przez konie, ukazuje to pewien obraz graficzny, później został poćwiartowany a następnie jego szczątki wystrzelono z armaty. W średniowiecznej Polsce stosowano, przypalanie ciała gorącymi narzędziami, oślepianie czy za czasów Bolesława Chrobrego przybijano delikwenta, który nie dotrzymał postu seksualnego za mosznę do mostu. Pewnie go bolało....Tortur było bardzo dużo...U mnie w mieście w archiwum jest opis procesu. Człowieka tak męczono, że nie dożył to dnia, kiedy miał być powieszony.. Kazimierz IV zwany Wielkim, torturował innych tak, że wysyłał ich do kopalni, aby spalać nagromadzony tam metan, jak się łagodnie spalił, facio mógł iść wolny, bo Bóg darował mu życie. Jednak nie każdy miał takie szczęcie, pewnie każdy wie co się dzieje kiedy z metanem złączy się powietrze...BUM BUM.....
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
PatriotaŁucznik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 425
Nr użytkownika: 65.964

Dominik Lucznik
Stopień akademicki: uczen
Zawód: Lucznik
 
 
post 2/06/2010, 19:01 Quote Post

W Polsce średniowiecznej kara smierci groziła zapewne za zabicie rycerza czy króla czy jakiego kol wiek dostojnika państwowego lub kościelnego za zamach na te osoby też raczej groziła śmierć. Karol Bunsch w książce poświęconej zjednoczeniu Polski za Władysława Łokietka opisuje spalenie na stosie całej rodziny za "innowierstwo" ale nie wiem na ile jest to prawdziwa wiadomość ogólnie Polska była bardzo tolerancyjna dla innowierców. Kara śmierci za czasów Kazimierza wielkiego karano rycerstwo wójtów i sołtysów którzy nie stawili się na pospolite ruszenie w czasie wojny. Za czasów Władysława Łokietka za bunt miast Małopolski głownie Krakowa na czele z wójtem Albertem wójtowie miast buntowniczych "(...) zostali pozbawieni wójtostwa. Ci zaś, którzy nie umieli wymówić słów: soczewica, koło, miele, młyn, zostali ścięci " "Historia w tekstach źródłowych" - Toruń 1994
Na śmierć została skazana służka wraz z rodziną na dworze w Wyszehradzie za to że oskarżyła młodego królewicza Kazimierza o gwałt a jej ojciec odciął Elżbiecie Łokietkównie trzy palce
Zbójnicy prawdopodobnie w Polsce Kazimierzowskiej także byli wieszani lub ścinani ale nie jestem pewien nigdzie tego nie znalazłem to tylko moje przypuszczenia z tego że Kazimierz dbał o handel i bezpieczeństwo szlaków smile.gif
"(...) był to najtroskliwszy opiekun i obrońca dobrych i sprawiedliwych, bardzo srogi zaś prześladowca złych rozbójników, gwałcicieli i oszczerców. Kto kol wiek dopuszczał się łotrostwa lub kradzieży, choćby to był możny pan, tego polecał ściąć utopić lub zamorzyć głodem " - "Teksty źródłowe do nauki historii w szkole średniej " - Kraków 1923
Jak widać nawet kradzież potrafił potraktować okrutnie smile.gif
Za Mieszka I i Bolesława Chrobrego karą śmierci karano za fałszerstwo monet to również z książki Karola Bunscha wiedz nie potwierdzam tego na 100% smile.gif Tyle mogę na temat śmierci powiedzieć w średniowiecznej Polsce smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 2/06/2010, 19:09 Quote Post

Korzystając z okazji chciałem się spytać czy taka kara, jak w filmie "Gniazdo" jest poświadczona w dokumentach, czy była w miarę powszechna? Czy scenarzystę poniosła fantazja i malowniczość sceny?


http://www.youtube.com/watch?v=M3-f3MJN0Fg&NR=1

Od 1 min. 30 s.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/06/2010, 19:18 Quote Post

QUOTE(PatriotaŁucznik @ 2/06/2010, 20:01)
Na śmierć została skazana służka wraz z rodziną na dworze w Wyszehradzie za to że oskarżyła młodego królewicza Kazimierza o gwałt a jej ojciec odciął Elżbiecie Łokietkównie trzy palce

Nie, to właśnie on został ścięty za targnięcie na życie królowej i jej trwałe okaleczenie. Uwiedziona przez młodego Kazimierza dwórka nazywała się Klara Zach. Po ścięciu jej ojca, wymordowano całą jej rodzinę, a samą białogłowę trwale okaleczono na twarzy oraz obcięto jej palce u rąk.

QUOTE
Za Mieszka I i Bolesława Chrobrego karą śmierci karano za fałszerstwo monet to również z książki Karola Bunscha wiedz nie potwierdzam tego na 100% smile.gif Tyle mogę na temat śmierci powiedzieć w średniowiecznej Polsce smile.gif

Za Mieszka i Chrobrego charakterystyczną karą było okaleczenie genitaliów cudzołożników i cudzołożnic. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 2/06/2010, 19:24 Quote Post

QUOTE(Diadoch @ 8/09/2005, 10:55)
W średniowiecznej Polsce stosowano, przypalanie ciała gorącymi narzędziami,
Przypiekanie stosowano nie tylko w Polsce...
QUOTE
oślepianie
Czy to stosowano jako karę czy jako profilaktykę w przypadku chęci pozbycia się konkurenta do władzy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
PatriotaŁucznik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 425
Nr użytkownika: 65.964

Dominik Lucznik
Stopień akademicki: uczen
Zawód: Lucznik
 
 
post 2/06/2010, 19:25 Quote Post

Aha no też Ciekawie smile.gif sam nasz król Mieszko II był kastratem zrobiono mu to w Czechach .
A co do tego filmiku wcześniej hymm ta kara bardzo mnie się podoba zwłaszcza strzał z łuku ale nie wiem naprawdę nie jestem w stanie odpowiedzieć bo ja się pierwszy raz w życiu spotykam z taką sceną ale nic nie jest wykluczone. Niem moje czasy za bardzo myślę ze prostsze było powieszenie go ale chyba mało bolesne wiedz taka kara jak zhańbienie i zadanie bólu przy wykonywaniu kary jest bardzo prawdopodobne smile.gif
A z tym oślepieniem to naprawdę różnie no ale przyznajcie że to okropna kara jest smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/06/2010, 19:34 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 2/06/2010, 20:24)
Czy to stosowano jako karę czy jako profilaktykę w przypadku chęci pozbycia się konkurenta do władzy?

Na ten temat zastanawia się w magisterium jeden z naszych kolegów z forum o dźwięcznym nicku Palkoman. smile.gif Choć podstawowym problemem jaki przyszło mu rozwiązać, jest to, skąd przyszło oślepienie, z Zachodu czy ze Wschodu.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 2/06/2010, 19:34 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 2/06/2010, 19:18)
Za Mieszka i Chrobrego charakterystyczną karą było okaleczenie genitaliów cudzołożników i cudzołożnic. smile.gif


słyszałem o wybijaniu zębów tym, którzy nie pościli kulinarnie. Z tą Twoja karą to chyba nie przesadzano w gorliwości stosowania, bo pewnie Piastowie musieliby większość swoich poddanych wykastrować... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 2/06/2010, 19:40 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 2/06/2010, 20:34)
słyszałem o wybijaniu zębów tym, którzy nie pościli kulinarnie.

Tak, to też jest znane. smile.gif Wybijanie zębów oraz okaleczanie genitaliów to m.in. u J. Dowiata w "Chrzcie Polski". Stare ale jare, mam sentyment do tej książki. wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
PatriotaŁucznik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 425
Nr użytkownika: 65.964

Dominik Lucznik
Stopień akademicki: uczen
Zawód: Lucznik
 
 
post 2/06/2010, 19:41 Quote Post

To fakt Bolesław Chrobry karał wybijaniem zębów jeżeli ktoś nie przestrzegał postów ustanowionych przez kościół smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej