Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony « < 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwa pod Jordanowem, 1-2 września
     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 20/08/2011, 13:37 Quote Post

Zdjęcie grobu Oblt. von Schwerdtnera poległego pod Wysoką pojawiło się na aukcji Ebay:

http://cgi.ebay.de/A134-PzReg3-Polen-KIA-2...=item3cbaee5c69

http://kurmark-antik.de/ebay/funzel300/05.08.2011/A134.jpg

Wklejam też na forum w razie gdyby aukcja zniknęła:

[attachmentid=14649]

Ten post był edytowany przez Domen: 20/08/2011, 13:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #91

     
piters
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 89
Nr użytkownika: 17.089

Piotrek
 
 
post 24/08/2011, 10:26 Quote Post

QUOTE
Na focie tablicy brakuje mi nazwisk:
st. ułan Wasilewski Leon (4szw.)
ułan Mitrus Edmund (2 szw.)
Gdzie zostali pochowani ? Czy ich zidentyfikowano ?

Są zasadniczo trzy możliwości (od najbardziej do najmniej prawdopodobnej):
- albo figurują w spisie z Wysokiej jako żołnierze NN i spoczywają w Wysokiej (tak wg J.Kołodzieja "Bądź pozdrowiona ziemio jordanowska oraz "Księgą pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wś" t.I),
- albo zostali pochowani w Jordanowie, gdzie pochowano ponoć "kilku" żołnierzy, a w księdze parafialnej figuruje tylko strz. Zygmunt Matuszewski, lat 24 (I/1 pp KOP),
- albo spoczywają do dziś w nieznanym miejscu.

Z imiennego wykazu strat, z grupy zaginionych wypis ks. Grygi potwierdza śmierć uł. Gąski. Losy pozostałej czwórki nie są znane.

Dodam jeszcze, że teren na wzg. Dział, na którym znajduje się krzyż i pomniczek w miejscu pierwszego pochówku kpr. Dziechciarza i uł. Podleśnego wykupiła osoba prywatna. Teren jest ogrodzony, ale sam pomniczek jest zadbany. Niestety przy plantowaniu terenu zrównano relikty okopów, które na tej działce były widoczne jeszcze 2 lata temu. Ich ślady zostały jeszcze na sąsiadującej posesji (również ogrodzonej), na której w 2009 r. kręcony był film "Pierwszy Virtuti" o kpr. Dziechciarzu i bitwie o Wysoką.

Ten post był edytowany przez piters: 24/08/2011, 10:37
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #92

     
marysza
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 20.878

maria fróg
Stopień akademicki: magister
Zawód: nauczyciel
 
 
post 14/04/2013, 22:21 Quote Post

Miro ciągle piszecie o opanowaniu Spytkowic przez Niemców wspominając godz, popołudniowe. Pamiętam bardzo dobrze relacje naszych rodziców Ks. Bronisława Wołocha niezwykłego ks.patrioty.P.Aleksandry Murzańskiej.
Niemcy swój sztab lokowali na plebanii o godz.9.Skąd się bierze u Was to opóźnienie.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #93

     
piters
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 89
Nr użytkownika: 17.089

Piotrek
 
 
post 11/05/2013, 20:29 Quote Post

Skoro pierwszy niemiecki patrol, złożony z trzech samochodów pancernych podał godzinę 10.35, to myślę że tego możemy się trzymać wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #94

     
minimax
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 42.000

Zawód: uczen
 
 
post 11/05/2013, 23:19 Quote Post

pierwszy niemiecki patrol, złożony z trzech samochodów pancernych podał godzinę 10.35,

A w czym jest to podane ? Bo to wcale nie wyklucza, że nie mogli być wcześniej. Może podając te godziny szli "zgodnie z planem"?

Ten post był edytowany przez minimax: 11/05/2013, 23:20
 
User is offline  PMMini Profile Post #95

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 12/05/2013, 6:12 Quote Post

QUOTE(piters @ 24/08/2011, 11:26)
Ich ślady zostały jeszcze na sąsiadującej posesji (również ogrodzonej), na której w 2009 r. kręcony był film "Pierwszy Virtuti" o kpr. Dziechciarzu i bitwie o Wysoką.


Rzuciłem okiem na stronę: http://www.dobroni.pl/rekonstrukcja-zdjecia,15067 gdzie są zamieszczone zdjęcia z tej produkcji; błędów co niemiara sad.gif od razu, co się rzuca w oczy to obuwie: na nogach żołnierzy w hełmach wz.16 są ... trzewiki wz.25 (sic!) http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum19/buty1934.jpg Ani ułani z 24pu, ani strzelcy z 10psk nic takiego nie nosili (nosili buty kawaleryjskie wz.31). Saperzy, służby mostowe, obrona opl i pancerniacy w 10BK nosili "saperki". Mundur kawaleryjski wz.36 różnił się nieco od munduru piechoty (pierwszy rzut oka to bryczesy, a kawalerześci mieli nieco dłuższe płaszcze). No i te błyszczące hełmy wz.16 - powinny być pomalowane na "nasz" zgniłozielony kolor khaki.
 
Post #96

     
piters
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 89
Nr użytkownika: 17.089

Piotrek
 
 
post 17/05/2013, 23:33 Quote Post

QUOTE
A w czym jest to podane ?

W anonimowej relacji niemieckiej, powołującej się w tym miejscu na radiogramy smile.gif

QUOTE
Bo to wcale nie wyklucza, że nie mogli być wcześniej.

To prawda, jednak niewiele wcześniej. O godz. 9.40 nadano meldunek z Podwilka. Po drodze patrol co jakiś czas zatrzymywał się dla zlustrowania okolicy.
Chodziło mi o to, że na pewno nie było to po południu. Również nie sądzę, żeby niemiecki sztab lokował się gdzieś wcześniej, niż dotarła szpica wink.gif
Znam dwie relacje oficerów KOP, którzy zgodnie podają, że kolumna czołgów wjechała do Spytkowic ok. 11.00.

QUOTE
Może podając te godziny szli "zgodnie z planem"?

Jakim planem? rolleyes.gif

QUOTE
błędów co niemiara

Niestety to prawda, film był kręcony w "oryginalnej" scenerii ale jeśli chodzi o rekonstrukcje raczej z tego, co było pod ręką. Oprócz GRH z Nowego Targu w scenach pojawili się rekonstruktorzy z SRH „Wrzesień39” - w mundurach piechoty; dla "pogłębienia realu" ktoś wpadł na pomysł i dwaj rekonstruktorzy otrzymali hełmy wz.16, bo tyle było w dyspozycji - z czego jeden w zachowanym malowaniu oryginalnym, a drugi zrobiony na zielono. A jak wiadomo, sam hełm ułana nie czyni...
Wytykać podobne błędy pewnie dałoby się jeszcze długo, tylko po co?
Nikt nie twierdził, że ma to być film historyczny w każdym szczególe zgodny z realiami. Zresztą, takich filmów od dawna się w Polsce nie robi sad.gif
Zresztą, sam tytuł też można uznać za mylący, bo czyn śp. kpr. Wincentego Dziechciarza nie był ani jedynym, ani pierwszym w tej bitwie, za który nadano VM. Kpr. Dziechciarz to jednak najbardziej znany bohater - stał się taki chyba dzięki Skibińskiemu - i Jego postać należy traktować jako pewien symbol.

Ten post był edytowany przez piters: 18/05/2013, 0:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #97

     
minimax
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 600
Nr użytkownika: 42.000

Zawód: uczen
 
 
post 19/05/2013, 8:12 Quote Post

A to masz ?

user posted image

Proboszcz twierdzi, że u niego byli 8 - 9-tej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #98

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 19/05/2013, 8:32 Quote Post

QUOTE
Nikt nie twierdził, że ma to być film historyczny w każdym szczególe zgodny z realiami. Zresztą, takich filmów od dawna się w Polsce nie robi


A "Tajemnice Westerplatte" wink.gif A na poważnie - ja tego nie wymagam. Ściągnięcie 2-3 rekonstruktorów ułanów z Krakowa czy Tarnowa, i założenie im hełmów wz.16 mogło być wykonalne. Sama GRH mogła robić za KOP.

QUOTE
Zresztą, sam tytuł też można uznać za mylący, bo czyn śp. kpr. Wincentego Dziechciarza nie był ani jedynym, ani pierwszym w tej bitwie, za który nadano VM. Kpr. Dziechciarz to jednak najbardziej znany bohater - stał się taki chyba dzięki Skibińskiemu - i Jego postać należy traktować jako pewien symbol.


Tu toczyła się dyskusja o nim:
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=94&t=4263
 
Post #99

     
piters
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 89
Nr użytkownika: 17.089

Piotrek
 
 
post 19/05/2013, 15:16 Quote Post

QUOTE
A to masz ?

Niestety nie, jak wiadomo dostęp to CAW jest obecnie utrudniony wallbash.gif

No cóż... Relacja jest z 1957 r. Jak widzę znaczna część podanych informacji jest zbieżna z innymi przekazami (godzina 8.00 jest identyczna z ustaleniami T. Kędlarskiego z lat 70., który robił wywiady w Spytkowicach, więc źródło może być to samo).
Niemniej z ilością 150 pochowanych Niemców to lekka przesada confused1.gif

W kwestii wejścia do Spytkowic istnieje jak widać pewien rozrzut czasowy i trudno będzie z całkowitą pewnością ustalić, jak było.
Godziny 8.00 nie mogę zupełnie wykluczyć, zważywszy na wczesną porę minięcia Jabłonki. Niemniej, istnieją relacje stwierdzające, że było to ok. 2 - 3 godz. później.
W innych źródłach niemieckich jest mowa o godzinach południowych (gegen Mittag), ale wtedy już na pewno w Spytkowicach były czołgi Pz.R.3 oraz przynajmniej część S.R.2. Wtedy też cofający się znad granicy oddział KOP ostrzelał wojska npla, które rozłożyły się na łąkach pod przełęczą Bory. W wymianie ognia zapaliły się pierwsze zabudowania, w których wg ustaleń T. Kędlarskiego zginęli Józef Socha oraz jego zięć (nie ma ich w księdze zmarłych).
Tak się składa, że od jakiegoś czasu mam zdjęcie, które dopiero niedawno rozpracowałem, przedstawiające widok z pozycji niemieckich na płonące zabudowania w zach. części Spytkowic, w godz. południowych 1 września.

user posted image

QUOTE
Ściągnięcie 2-3 rekonstruktorów ułanów z Krakowa czy Tarnowa, i założenie im hełmów wz.16 mogło być wykonalne. Sama GRH mogła robić za KOP.

I to byłoby chyba idealne rozwiązanie, bo (patrząc po hełmach) jedna scena w filmie sugeruje, że 24 p.uł. zastąpił KOP, a inna - że walczyli ramię w ramię. Nie wiem kto ustalał kwestie związane z udziałem GRH, pewnie producent filmu. Z opisu kolegi wnioskuję, że to grupa nowotarska została zaproszona do przez zaprzyjaźnioną ekipę.
A na Wysokiej plenery takie, że i dziś można robić bitwę z czołgami smile.gif

Ale dość wybrzydzania; wczoraj po raz pierwszy obejrzałem ten film w całości (choć mówię w nim parę słów, to jakoś dotąd nie było okazji smile.gif) i poza niuansami - może się podobać.


Z innych tematów - nawiązując do drugiego linka który podał kol. Ciekawy:
Odwiedzałem ostatnio Wysoką i na podstawie relacji por. Kiersza, analizy topografii oraz informacji przekazanych przez kol. Miro (dziękuję!) mogę potwierdzić, że zdjęcie rozbitego boforsa (mój post z 21/07/2010, 10:57) przedstawia z całą pewnością armatę kpr. Samujło, której stanowisko znajdowało się przy zabudowaniach na pd. stoku wzgórza. Być może zwłoki żołnierza to zwłoki st. uł. Dziuby, niemniej nie możemy być pewni, czy przy tej samej armacie jeszcze ktoś nie zginął.
Miejsce pierwotnego pochówku kpr. Dziechciarza, wskazujące na pewno rejon, w którym zginął, znajdowało się niespełna 300 m na pn. zach.


Z prawdziwą przyjemnością podaję również nazwisko nieznanego dotąd podchorążego, o którym pisze Ferenstein, a którego działon unieszkodliwił wiele pojazdów przeciwnika, zaś on sam wycofywał się niosąc celownik i zamek ze swojej armaty - był to

plut. pchor. Józef Mróz

z II. plutonu 1. szwadronu dywizjonu przeciwpancernego 10.BK, kawaler VM za bitwę pod Wysoką.

========
EDIT:

Szukajcie a znajdziecie.

Friedrich nach Gefecht bei Orawka und Podwilk um 11.00h Sytkowice erreicht. Gustav Ia
Tłumaczyć pewnie nie trzeba. Friedrich to kryptonim 2. Dywizji Pancernej, a Gustav - XVIII. Korpusu, pod który dywizja podlegała 1.9.1939. Treść meldunku I. oficera sztabu korpusu do dowódcy 14. Armii z godz. 12.10. Chyba nie kłamał? (brak jednej litery w nazwie Spytkowic wybaczamy)

Corpus delicti:
user posted image

Dla porządku:
Znany mi rozrzut w godzinach wejścia do Spytkowic jest od 8.00 do południa, a w wydarzeniach na granicy Raby Wyżnej - od 7.00 do 14.00. Jednak, mając do dyspozycji relacje i dokumenty niemieckie z 1939, dwie zgodne z nimi czasowo relacje polskie (pisane niedługo po 1939) oraz liczniejsze, ale niezgodne czasowo relacje polskie z lat 40. - 70., jakoś nie widzę powodu aby wierzyć tym ostatnim; przy czym nie jest to dyshonor dla autorów tychże relacji, po latach każdy ma prawo do pomyłki.

Ten post był edytowany przez piters: 19/05/2013, 20:12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #100

     
piters
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 89
Nr użytkownika: 17.089

Piotrek
 
 
post 28/03/2015, 23:43 Quote Post

QUOTE
QUOTE
Na focie tablicy brakuje mi nazwisk:
st. ułan Wasilewski Leon (4szw.)
ułan Mitrus Edmund (2 szw.)
Gdzie zostali pochowani ? Czy ich zidentyfikowano ?

Są zasadniczo trzy możliwości (od najbardziej do najmniej prawdopodobnej): (...)

Po latach wyjaśniam: st. ułan Leon Wasilewski leży na Wysokiej (ekshumowany w 1949), a ułan Edmund Mitrus w Myślenicach pod nazwiskiem Stefan Mitrus (zwłoki przywieziono do Myślenic 2.09.1939).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #101

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 29/03/2015, 8:39 Quote Post

Wielkie Dzięki za to info, na pewno przyda się w muzeum. Mam takie pytanie - artysta Stanisław Dobrowolski jest autorem pomnika zlokalizowano w okolicach Kasiny Wielkiej:
https://skomielnainfo.wordpress.com/opowies...iwa/opowiesc-2/
Co się stało z resztą Vickersa ? Są jakieś podania ?
 
Post #102

     
piters
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 89
Nr użytkownika: 17.089

Piotrek
 
 
post 30/03/2015, 19:32 Quote Post

Czołg jak wiadomo przez całą wojnę stał w potoku. Po wojnie przyszedł złomiarz (z Rabki?) i pociął go palnikiem. Oczywiście mieszkańcy wzięli niektóre części, a wieżą przykryto studnię. Dość dawno temu, na pewno przed 2000 rokiem eksploratorzy ze Śląska znaleźli w potoku gąsienice. To ucina spekulacje, jakoby była tam jeszcze wanna tego czołgu.
Niektóre części udało się odzyskać i są one eksponowane na makiecie Vickersa w Muzeum AK - kiedyś część z można było zobaczyć w Kraśniku.
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?...t=kasina#p94620

Temat uł. Mitrusa wyjaśniałem właśnie z p. Zdzisławem Winklerem z Muzeum. W myślenickich księgach figuruje on jak wspomniałem jako Stefan Mitrus, z adnotacją miles ex Lublin. Odnotowano też rok urodzenia 1915. Datę śmierci została określona jako 5.09.1939, niemniej doszliśmy z Z. Winklerem, że musi to być ta sama osoba.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #103

     
Delwin
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.951
Nr użytkownika: 30.421

 
 
post 7/11/2015, 20:07 Quote Post

Pytanie: w planach fortyfikacyjnych rejonu Karpat pojawia się pozycja "Jordanów". Czy cokolwiek z niej powstało i było wykorzystane w walkach?
 
User is offline  PMMini Profile Post #104

     
Halsey42
 

Dauntless Wildcat Avenger
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.936
Nr użytkownika: 63.420

Tomasz Borówka
 
 
post 7/11/2015, 21:17 Quote Post

Jerzy Sadowski & Piotr Suchanek, Fortyfikacje Węgierskiej Górki:

Załączony obrazek

Załączony obrazek



Ten post był edytowany przez Halsey42: 7/11/2015, 21:20
 
User is offline  PMMini Profile Post #105

8 Strony « < 5 6 7 8 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej