Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nazwisko Kuczma
     
zopper
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 72.383

 
 
post 11/04/2011, 17:12 Quote Post

Witam wszystkich, piszę po raz pierwszy na forum. Mam pytanie jednakże nie wiem czy trafiłem do dobrego działu, jeśli nie to proszę o przeniesienie. Czy ktoś kiedykolwiek spotkał się z nazwiskiem Kuczma, oprócz Leonida Kuczmy. W jednej przyśpiewce husarskiej właśnie to było i kiedyś, dość dawno temu czytałem o jakimś rodzie Kuczma gdzieś na Litwie bodajże, ale było to na wikipedii więc pewności nie ma bo już to hasło zniknęło. Pozdrawiam wszystkich.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 11/04/2011, 17:53 Quote Post

Jeśli chodzi o obecne występowanie tego nazwiska w Polsce, to: http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/kuczma.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
zopper
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 72.383

 
 
post 11/04/2011, 18:54 Quote Post

Chodzi mi raczej o historyczne występowanie tego nazwiska.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 11/04/2011, 19:11 Quote Post

to jest taka ukrainska shzapka na glowa..-

«Кучма» або «кучмочка»
На півночі України, над річкою Прип’ять, в районі містечка Петриків ще й досі збереглася старовинної форми шапка, що називається «кучма», або «кучомка». Це висока, з випуклим верхом суконна шапка, долішня частина якої приблизно до половини висоти, обшита хутром. Такі шапки зустрічаються на малюнках київських князів.

В Ізборнику Святослава вся роди­на князя і сам князь зображені в таких шапках. В такій шапці зображений і князь Ярослав у Спасо-Нерєцькому храмі, а та­кож багато образів святих князів Бориса і Гліба; нарешті слав­нозвісна шапка Мономаха має теж форму надприп’ятської кучми.

to jest wysoka , sukonna szapka , wokol hutro..Taki szapki jest tez na risunkach kijowskich ksiazej 10-13 wieka..
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej