Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jan Wyhowski, info i okolicznosci smierci
     
Bohun(27luty1664r.)
 

Unregistered

 
 
post 2/04/2009, 9:26 Quote Post

Witam. prosze o informacje Janie Wyhowskim,o okolicznosciaqch smierci,jakim stronnictwem kozackim kierowal itp. prosze o szybkie odpowiedzi]
 
Post #1

     
Agrawen
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 636
Nr użytkownika: 31.137

Micha³ Pluta
Stopień akademicki: magister historii
Zawód: belfer
 
 
post 3/04/2009, 6:00 Quote Post

Iwan (Jan) Wyhowski był przywódcą propolskiego stronnictwa starszyzny kozackiej i jednym z twórców unii w Hadziaczu (1658 r). W czasie drugiej fazy wojny z Rosją (1660-69) Wyhowski na tyłach armii polskiej miał spiskować z Jurkiem (Gedeonem) Chmielnickim i kozakiem Iwanem Sulimą zapewne z zamiarem porzucenia Polski i przejścia na stronę Rosji. Spisek wykrył płk Sebastian Machowski i to on po procesie rozkazał rozstrzelać Wyhowskiego w obozie pod Olchowcem 16 marca 1664 r.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Bohun(27luty1664r.)
 

Unregistered

 
 
post 6/04/2009, 10:07 Quote Post

a czy to nie Tetera kazal go rozstrzelac? w jednej z ksiazek przeczytalem,iz jeden i drugi konkurowali o prymat w propolskiej grupie kozakow.a Tetera oskarzyl Wyhowskiego o knowania z Rosja,po czym rozstrzelano go.... nie wiesz czegos jeszcze?
 
Post #3

     
Agrawen
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 636
Nr użytkownika: 31.137

Micha³ Pluta
Stopień akademicki: magister historii
Zawód: belfer
 
 
post 6/04/2009, 18:18 Quote Post

I masz rację. Paweł Tetera był odpowiedzialny za zwabienie Wyhowskiego na radę wojenną do Korsunia. Tam oskarżył go knowania z Rosją (wcześniej aresztowano i odesłano do Malborka Juraszkę-Gedeona Chmielnickiego i to na polecenie samego Jana Kazimierza).Odbył się sąd i musiano mieć mocne dowody zdrady skoro Wyhowskiego nie uratowało ani stanowisko wojewody kijowskiego (tytularne) ani nie dano mu prawa do odwołania się do sądu królewskiego (do czego jako senator miał prawo). Wykonawcą wyroku był wspomniany płk. S. Machowski (tak przynajmniej pisze Konopczyński).
Wątpię (ale tego nie wiem) aby Tetera był sędzią - nie istniała taka procedura w polskim prawie aby płk kozacki mógł w sądzie skazywać na śmierć było-nie było dostojnika Rzeczypospolitej i jeszcze nie ponieść za to kary.
Oczywiście te posunięcia otwarły Teterze drogę do kozackiej buławy hetmańskiej .
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Bohun(27luty1664r.)
 

Unregistered

 
 
post 12/04/2009, 18:45 Quote Post

dziekuje Agrawen:) masz jeszcze info o udziale wyhowskiego w tworzenie wielkiego dziela, ktoremu na imie UNiA hadziacka?
bede dozgonnie wdzieczny:)
 
Post #5

     
Janusz Radziwiłł
 

Janusz I Radziwiłł, rex Lituaniae et defensor fidei ;)
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.100
Nr użytkownika: 52.111

Tomasz G.
Stopień akademicki: primus inter pares
Zawód: juz student
 
 
post 10/06/2009, 20:28 Quote Post

Iwan Wyhowski, hetman kozacki i współtwórca unii hadziackiej, zwycięzca spod Konotopu, został w 1664 r. skazany na śmierć przez polski sąd wojskowy i rozstrzelany. Co spowodowało taki wyrok? Czy Wyhowski nie mógł się w przyszłości jeszcze okazać pomocny Rzeczypospolitej Obojga Narodów? Jak oceniacie to wydarzenie, mości Forumowicze?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Agrawen
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 636
Nr użytkownika: 31.137

Micha³ Pluta
Stopień akademicki: magister historii
Zawód: belfer
 
 
post 11/06/2009, 10:02 Quote Post

Nie wiem czy znasz ostatnią pozycję - Łukasz Ossoliński - Rzecz o hetmanie Wyhowskim, wydanym prze Pruszyńskiego i S-kę. Inaczej on opisuje śmierć Wyhowskiego a mianowicie - "Wyhowski został rozstrzelany przez Polaków za domniemaną zdradę stanu w Korsuniu w 1664 roku - bez sądu i śledztwa. Stało się to bezprawnie - senatora Rzeczypospolitej nie można było sądzić bez zgody króla i izby wyższej. Nie wiadomo, gdzie został pochowany".
Za głównego architekta unii hadziackiej uważa się podkomorzego kijowskiego Jerzego Niemirycza - on miał przekonać Wyhowskiego do projektu unii z Rzeczpospolitą. Za to dostał urząd kanclerza ruskiego. I zginął tragicznie w 1659 r w czasie buntu czerni przeciwko Wyhowskiemu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Janusz Radziwiłł
 

Janusz I Radziwiłł, rex Lituaniae et defensor fidei ;)
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.100
Nr użytkownika: 52.111

Tomasz G.
Stopień akademicki: primus inter pares
Zawód: juz student
 
 
post 11/06/2009, 14:32 Quote Post

QUOTE(Agrawen @ 11/06/2009, 10:02)
Nie wiem czy znasz ostatnią pozycję - Łukasz Ossoliński - Rzecz o hetmanie Wyhowskim, wydanym prze Pruszyńskiego i S-kę.

Nie czytałem owej pozycji.

QUOTE(Agrawen @ 11/06/2009, 10:02)
"Wyhowski został rozstrzelany przez Polaków za domniemaną zdradę stanu w Korsuniu w 1664 roku - bez sądu i śledztwa.

Czy wiesz, co stanowiło ową (rzekomą czy nie) zdradę stanu? Czyżby kontakty z Moskwą? Jestem świeżo po lekturze artykułu Tomasza Bohuna w "Mówią wieki" (któryś numer z 1999 albo 2000 r.) o Iwanie Bohunie, w którym autor niedwuznacznie daje do zrozumienia, że Bohun został zamordowany właśnie za zdradę, czyli kontakty z wrogiem (oczywiście moskiewskim). Czy w przypadku Wyhowskiego mogło być podobnie?

QUOTE(Agrawen @ 11/06/2009, 10:02)
Za głównego architekta unii hadziackiej uważa się podkomorzego kijowskiego Jerzego Niemirycza - on miał przekonać Wyhowskiego do projektu unii z Rzeczpospolitą.

Dlatego napisałem, że Wyhowski jest współtwórcą unii - w końcu jego udział też jest widoczny.

QUOTE(Agrawen @ 11/06/2009, 10:02)
Za to dostał urząd kanclerza ruskiego.

Chyba miałeś na myśli wojewodę ruskiego?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 11/06/2009, 15:52 Quote Post

QUOTE(Janusz Radziwiłł @ 11/06/2009, 15:32)
QUOTE(Agrawen @ 11/06/2009, 10:02)
Za to dostał urząd kanclerza ruskiego.

Chyba miałeś na myśli wojewodę ruskiego?
*



Niemirycz faktycznie dostał urząd kanclerza ruskiego po zawarciu unii hadziackiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Janusz Radziwiłł
 

Janusz I Radziwiłł, rex Lituaniae et defensor fidei ;)
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.100
Nr użytkownika: 52.111

Tomasz G.
Stopień akademicki: primus inter pares
Zawód: juz student
 
 
post 11/06/2009, 16:28 Quote Post

QUOTE(Kytof @ 11/06/2009, 15:52)
Niemirycz faktycznie dostał urząd kanclerza ruskiego po zawarciu unii hadziackiej.

Nie słyszałem nigdy o takim urzędzie w RON confused1.gif Czy mógłbyś, mości Kytofie, wyjaśnić, jakie były kompetencje kanclerza ruskiego?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 11/06/2009, 17:04 Quote Post

QUOTE(Janusz Radziwiłł @ 11/06/2009, 17:28)
QUOTE(Kytof @ 11/06/2009, 15:52)
Niemirycz faktycznie dostał urząd kanclerza ruskiego po zawarciu unii hadziackiej.

Nie słyszałem nigdy o takim urzędzie w RON confused1.gif Czy mógłbyś, mości Kytofie, wyjaśnić, jakie były kompetencje kanclerza ruskiego?
*



To chyba ruski odpowiednik koronnego i litewskiego. Czyżby Niemirycz był jedynym takim kanclerzem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Janusz Radziwiłł
 

Janusz I Radziwiłł, rex Lituaniae et defensor fidei ;)
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.100
Nr użytkownika: 52.111

Tomasz G.
Stopień akademicki: primus inter pares
Zawód: juz student
 
 
post 11/06/2009, 19:54 Quote Post

QUOTE(Kytof @ 11/06/2009, 17:04)
To chyba ruski odpowiednik koronnego i litewskiego. Czyżby Niemirycz był jedynym takim kanclerzem?

Może ten urząd miał powstać na mocy unii hadziackiej confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 11/06/2009, 21:03 Quote Post

QUOTE(Janusz Radziwiłł @ 11/06/2009, 20:54)
QUOTE(Kytof @ 11/06/2009, 17:04)
To chyba ruski odpowiednik koronnego i litewskiego. Czyżby Niemirycz był jedynym takim kanclerzem?

Może ten urząd miał powstać na mocy unii hadziackiej confused1.gif
*



No tak, powstał smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Bohun(27luty1664r.)
 

Unregistered

 
 
post 15/06/2009, 15:27 Quote Post

Gdzie mozna zdoby te "mówią wieki?" podrzuccie mi smile.gif
 
Post #14

     
Janusz Radziwiłł
 

Janusz I Radziwiłł, rex Lituaniae et defensor fidei ;)
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.100
Nr użytkownika: 52.111

Tomasz G.
Stopień akademicki: primus inter pares
Zawód: juz student
 
 
post 16/06/2009, 16:19 Quote Post

QUOTE(Bohun(27luty1664r.) @ 15/06/2009, 15:27)
Gdzie mozna zdoby te "mówią wieki?" podrzuccie mi smile.gif

Myślę, że chodzi Ci o ten fragment jednej z moich wcześniejszych wypowiedzi:
QUOTE
Jestem świeżo po lekturze artykułu Tomasza Bohuna w "Mówią wieki" (któryś numer z 1999 albo 2000 r.) o Iwanie Bohunie, w którym autor niedwuznacznie daje do zrozumienia, że Bohun został zamordowany właśnie za zdradę, czyli kontakty z wrogiem (oczywiście moskiewskim).

Otóż jest to numer "Mówią wieki" z października 1999 (478). Dokładny tytuł artykułu brzmi: "Iwan Bohun - szkic do portretu" i, ja napisałem wcześniej, autorem jest Tomasz Bohun. Podrzucić to Ci nie podrzucę, bo nie mam takiej możliwości. Musisz poszukać po bibliotekach (także szkolnych - ja tam znalazłem ów numer smile.gif ) czy jakichś innych ośrodkach użyteczności publicznej biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej