Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ideologie XIX wieku
 
Która ideologia jest najbardziej atrakcyjna ?
Konserwatyzm [ 52 ]  [27.81%]
Liberalizm [ 47 ]  [25.13%]
Socjalizm "utopijny" [ 12 ]  [6.42%]
Socjaldemokracja [ 24 ]  [12.83%]
Heglizm [ 5 ]  [2.67%]
Nacjonalizm [ 41 ]  [21.93%]
Anarchizm [ 5 ]  [2.67%]
Karbonaryzm [ 1 ]  [0.53%]
Komunizm [ 0 ]  [0.00%]
Chrzescijanska demokracja [ 0 ]  [0.00%]
Suma głosów: 187
Goście nie mogą głosować 
     
Ksawery
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 1.534

 
 
post 6/05/2005, 17:57 Quote Post

Która z powyższych ideologii rozwiniętych w XIXw. była najlepsza?

Zapraszam do głosowania.

*******
Oczywiscie "Socjalizm utopijny", proszę moderatora o poprawienie błędu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Polidaktyl
 

Teoretyk Kabaretu
*****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 625
Nr użytkownika: 2.700

Zawód: Kierownik Literacki
 
 
post 6/05/2005, 21:51 Quote Post

Spcjalizm utopijny ale jak sama nazwa wskazuje nie da się go wprowadzic zreszta kazdy sytem zakładał że będzie szczęśliwość
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ksawery
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 1.534

 
 
post 6/05/2005, 21:53 Quote Post

QUOTE(Polidaktyl @ May 6 2005, 10:51 PM)
Spcjalizm utopijny ale jak sama nazwa wskazuje nie da się go wprowadzic zreszta kazdy sytem zakładał że będzie szczęśliwość
*


Tak, ale podałem taką nazwę, aby wyeliminowac zbrodniczy i zakazany komunizm stworzony przez bolszewików, który zakładał m.in zniesienie własności prywatnej oraz tradycyjnych relacji pracodawca-robotnik.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Edward Wyznawca
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 5.687

Zawód: uczen
 
 
post 6/05/2005, 22:04 Quote Post

Najbardziej odpowiada mi ideologia nacjonalistyczna. Zawsze ceniłem przywiązanie do narodu i ucieleśniającej go państwowości. Oczywiście nie pochwalam przechodzenia nacjonalizmu w szowinizm , aczkolwiek stawianie interesów narodu przed interesem szerszej społeczności (czemu nie zbyt sprzyjał ówczesny system gospodarczy) oraz rozbudzanie poczucia wspólnoty jest pozytywne. Niestety nacjonalizm większych państw europejskich zaczął się przeradzać w imperializm , mniejszych zaś - w separatyzm.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Tanatos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 293
Nr użytkownika: 2.073

Zawód: milosny :(
 
 
post 6/05/2005, 22:36 Quote Post

Liberalizm i konserwatyzm to nie ideologie, to tylko formuly filozoficzne oznaczajace tolerancje danej osoby wobec tematow o ktorych mowa. Konserwatysta wiec moze byc rownie dobrze rozumiany jako fanatycznie przywiazany do moralnosci katolickiej homofob, jak i czlowiek, ktory nie uznaje wynalazkow XX wieku i kontaktuje sie ze swiatem poprzez telegraf. Liberal to samo, tylko w druga strone - slowo to oznacza podejscie awangardowe, uznawanie wszystkiego co nowe trendy ze soba niosa itd.

Nierozumiem pojec >>socjalizm "utopijny"<< i >>socjaldemokracja<<, sprecyzuj prosze co chciales wyrazic tymi haslami.

I na koniec : co to jest Helgizm? [to nie ironia, czy tez prowokacja - po prostu nie znam tego pojecia]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 6/05/2005, 22:47 Quote Post

QUOTE
I na koniec : co to jest Helgizm? [to nie ironia, czy tez prowokacja - po prostu nie znam tego pojecia]


Oczywiście błąd osoby która tworzyła tę ankietę - powinno być Heglizm. A czy Tanatosie nie słyszałeś nigdy o triadzie heglowskiej ? To własnie ten system filozoficzny tutaj ma byc proponowany.

Jestem jak najbardziej za nacjonalizmem - stawianiem dobra narodu nad korzyśc osobistą czy nawet społeczną(w wąskim pojęciu), a nawet stwierdzeniem 'mój naród ponad innymi narodami'. Oczywiście nacjonalizm jest dobry jeśli również zawiera szacunek do innych nacji, tolerancję i umiarkowanie w dążeniu do wywalczenia narodowych racji - w naszym przypadku oczywiście nacjonalizm nie powinien oznaczać wojny z ukrainą czy Białorusią o Kresy Wschodnie, natomiast jak najbardziej na sprostowaniu opini Rosjan o II WŚ i bezwzględnym bronieniu zachodniej granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej - czyli strategia: nie iśc na żadne ustępstwa wobec roszczeń niemieckich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Tanatos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 293
Nr użytkownika: 2.073

Zawód: milosny :(
 
 
post 7/05/2005, 0:34 Quote Post

Lol, nie pomyslalem, ze to moze byc literowka:) O Heglu niestety dane bylo mi slyszec z racji tego, ze juz 5ty rok wyklady z filozofii mam - po prostu zalozylem, ze to jakas ideologia ktorej nie znam wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Wulf
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 181
Nr użytkownika: 3.409

 
 
post 7/05/2005, 7:56 Quote Post

Dla mnie najlepszy jest anarchizm (i wszystkie ruchy wolnościowe - w tym libertarianizm), bo postuluje zaprzestanie patrzenia na ludzi przez pryzmat podziałów narodowościowych. Jest jedna rasa ludzka, podziały na narody są dość sztuczne i nie prowadzą do niczego dobrego. Gdyby państwo nie stało na straży narodu - nie byłoby wojen z powodu narodowości. Ludzie nie musieli by ginąć za kawałek szmaty powiewający na wietrze, za jakąś niesprecyzowaną grupę innych ludzi.
Szkoda tylko, że anarchizm jest tak "utopijny" i nierealistyczny sad.gif
Innym poglądem mi bliskim jest liberalizm - tolerancja wobec odmienności i pozwolenie tej odmienności na istnienie (o ile nie szkodzi ona innym).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 12/05/2005, 21:23 Quote Post

Dla mnie najlepszy był karbonaryzm.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 13/05/2005, 16:46 Quote Post

QUOTE
Ludzie nie musieli by ginąć za kawałek szmaty powiewający na wietrze, za jakąś niesprecyzowaną grupę innych ludzi.

Właśnie oto by kawałek biało-czerwonej "szmaty" mógł powiewać na wietrze,walczyli polscy żołnierze podczas II wojny św.Zdaję mi się,że cytowany wyżej osobnik polskojęzyczny tego nie zrozumie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Tanatos
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 293
Nr użytkownika: 2.073

Zawód: milosny :(
 
 
post 13/05/2005, 20:07 Quote Post

No wiec kolego Romanie (mam nadzieje, ze zrozumiesz tongue.gif) :

Otoz uwazam sie nie dosc, ze za Polaka, to jeszcze mam czelnosc nazywac sie patriota smile.gif Nie bede sie tutaj rozpisywal dlaczego - spelniam statutowe zalozenia i czuje przywiazanie zarowno do ziemi jak i tradycji polskiej. Natomiast mam swiadomosc, jako zem logik, ze bycie patriota to kwestia wyboru. I z punktu widzenia logiki jest to wybor idiotyczny. Bo kto to patriota ? Ktos kto na widok, badz co badz, kawalka szmaty, czy tez slyszac piosenke, albo widzac mundur staje sztywno i placze ? Urodzilem sie z przywiazaniem do pewnych narodowych symboli i dobrze mi z tym, natomiast nie mam na tyle zadufania w sobie, zeby wtlaczac w to wyzszosc moralna nad innymi wyborami. No bo dlaczego to, ze za polska flage umierali wczesniej ludzie ma nadawac patriotyzmowi aspekt moralny? Ludzie umieraja za rozne rzeczy, za Hitlera tez niejeden zginal, za najgorsze zbrodnie tez. To nic nie znaczy. Jesli mowimy o rzeczywistosci to patriotyzm jest WIARA, niczym wiecej. Uwazamy, ze kolory bialy nad czerwonym sa lepsze od czerwonego nad bialym, nie mowiac juz o innych kolorach i, ze to ma jakies specjalne znaczenie. No wiec mimo, ze ja kocham to ulozenie kolorow to mam swiadomosc jak to jest glupie. Ze wierze w kawalek szmaty, w piosenke i caly zestaw - dokonalem wyboru, ktory jest absurdalny i nijak nie lepszy od jakiegokolwiek innego. Bo z zalozenia, ze patriotyzm jest lepszy od, dajmy na to, anarchizmu jest malutki krok od zalozenia, ze NASZ patriotyzm jest lepszy od ICH - a to wlasnie jest faszyzm.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 29/05/2005, 11:07 Quote Post



Ze swojej strony powiem, że sam głosowałem na konserwatyzm, oczywiście w sferze społecznej, obyczajowej... W tłumaczeniu na język szanownych Tanatosa i Fiodora znaczy to m.w. "homofob". Gospodarka - dla mnie totalny liberalizm.

 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
MementoMori
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 45.579

 
 
post 22/05/2008, 22:29 Quote Post

W tej ankiecie zaznaczyłem socjalizm utopijny, chciałbym być obywatelem właśnie takiego państwa, w którym panowałby ten ustój. Jak sama nazwa wskazuje jest to wysoce idealny system, jednak często błędnie utożsamiany przez środowiska prawicowe i antykomunistyczne z bolszewizmem. Zarówno w Polsce, jak i w innych państwach tak naprawdę nigdy nie było socjalizmu utopijnego, a ludzie, którzy po wojnie rządzili naszym krajem niestety zrobili z pojęciem komunizmu to, co zrobili.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Shephard
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 75
Nr użytkownika: 655

 
 
post 23/05/2008, 20:43 Quote Post

Gospodarczo - liberalizm
Światopoglądowo - konserwatyzm

Co do socjalizmu. Nie, dzięki, nie lubię jak ktoś próbuje uszczęśliwiać kogoś drugiego na siłę. Wolę powierzyć swoją przyszłość sobie z pełnymi konsekwencjami moich czynów niż być prowadzonym za rączkę i jeszcze będąc zmuszanym za to płacić.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
maksio138
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 45.385

Zawód: uczeñ liceum
 
 
post 25/05/2008, 21:01 Quote Post

Nacjoanlizm & faszyzm(może się kłocić, bo nacjonalizm nie wyklucza demokracji,a faszyzm-owszem), co do gospodarki, to podczas pokoju oczywiście liberalizm,ale jak dzieje się w kraju źle , to proponowałbym interwencjonizm państwowy . . .



Co do mocih poglądów, to jak najbardziej popieram nacjonalizm ,ale z ograniczoną demokracją ponieważ w dzisiejszych czasach demokratyczny ustrój nie pomógłby w rządzeniu nacjonalistom , ponieważ nacisk liberalbncyh środowisk międzynarodowych i medailnych spowodowałby bunt obywateli i odsunięcie narodwców od włądzy . . .więc dlatego popieram nacjonalizm bez demokracji . . . albo chociażby nacjonalizm oparty na ustroju autorytarnym, ponieważ faszystowski jest zbyt radykalny i kompletne pozbawienie władzy obywateli też moze prowadzić do katastrofy państowej, jak to miało miejsce w przypadku ,powiedzmy sobie szczerze, idioty Mussoliniego, ktory owszem faszyzm wprowadził(i dobrze) ,ale "Zdupił" swój kraj ,prowadząc zupełnie nieopłącalną wojnę. . .




. . .W skrócie moze napiszę ,że odpwoedni jest dla mnie ustrój hiszpański za gen. Franco(narodowcy i katolicy rolleyes.gif )
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej