Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tajna misja USS Indianapolis, Najtajniejsza misja na Pacyfiku
     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 1/11/2008, 23:28 Quote Post

QUOTE
Nie mam aż takiej wiedzy na ten temat, ale Wołoszański nie jest chyba jakimś bardzo wiarygodnym źródłem... W każdym razie, jakby nie było, jakimś jednak jest 

Przede wszystkim Wołoszański sam sobie zaprzecza. Najpierw pisze, że spotkanie nastąpiło przed zawinięciem Indianapolis na Tajwan (czyli przed 26 lipca), a za chwilę już po zatopieniu krążownika 30 lipca, że było to "3 dni przedtem" - czyli 27 lipca.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 4/11/2008, 17:47 Quote Post

Dobrym źródłem jest Opuścić okręt Richarda Newcomba. Można to chyba gdzieniegdzie po antykwariatach dostać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
vifon
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 281
Nr użytkownika: 33.547

Stopień akademicki: leñ dyplomowany
Zawód: student
 
 
post 4/11/2008, 18:38 Quote Post

QUOTE
Internetowa strona zawiera ogromna ilosc interesujacych detali i informacji a w odniesieniu do kapitana McVay jednoznacznie i stanowczo, slowami czlonkow zalogi krazownika, potepia postepowanie dowodztwa US Navy.
Faktycznie N_S- znalzłem źródło mojej błędnej informacji- Focus Historia, czyli źródło "średnio" rzetelne dry.gif - sorry za błąd, mogę jedynie polecić stronę podaną przez N_Sa. Nie zmienia to faktu, że zniszczono dobrego oficera z głupiego powodu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 5/11/2008, 22:47 Quote Post

QUOTE
Dobrym źródłem jest Opuścić okręt Richarda Newcomba. Można to chyba gdzieniegdzie po antykwariatach dostać.

Zapewne najlepszym. Zdaje się, że chyba niedawno było wznowienie (Bellona).
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 20/08/2017, 11:11 Quote Post

Temat wraca ...
Informacja z dzisiejszego Onetu:

Na Pacyfiku zlokalizowano wrak okrętu Indianapolis

Ekipa poszukiwaczy, na której czele stoi współzałożyciel Microsoftu Paul Allen, odnalazła wrak amerykańskiego krążownika Indianapolis, który zatonął 30 lipca 1945 r. po storpedowaniu przez japoński okręt podwodny – podało wczoraj dowództwo sił morskich
Wrak znajduje się na głębokości 5,5 km pod powierzchnią Pacyfiku. Z oświadczenia Paula Allena opublikowanego na jego stronie internetowej wynika, że został on zlokalizowany na Morzy Filipińskim dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu, po wielu miesiącach poszukiwań prowadzonych zgodnie z najnowszymi ustaleniami historyka Richarda Hulvera z 2016 r. na obszarze 1,5 tys. km kwadratowych.
Jednocześnie Allen zaznaczył, że dowództwo marynarki wojennej prosiło go o nieujawnianie szczegółowych parametrów znaleziska.

"Jako Amerykanie, mamy szczególny dług wdzięczności wobec członków załogi USS Indianapolis za ich odwagę, upór i poświęcenie w obliczu straszliwych okoliczności. Nasze poszukiwania dalszych części wraku będą oczywiście kontynuowane, ale mam nadzieję, że już teraz dla każdego, kto czuje więź z tym okrętem, skala oczekiwanego tak długo znaleziska jest już widoczna" – napisał Allen w krótkim komunikacie.

Zatopienie okrętu Indianapolis, które trwało nie dłużej niż 12 minut, spowodowało największe straty w ludziach, poniesione na skutek zatopienia jednego okrętu w całej historii Marynarki Wojennej USA. Niemal 800 spośród 1196 marynarzy zdołało przeżyć pójście okrętu na dno, ale tylko 316 udało się uratować.

Przyczyną śmierci członków załogi były ataki rekinów, odwodnienie, nadmiar sodu i wyziębienie organizmu. Dryfujący na tratwach rozbitkowie byli pozbawieni żywności i słodkiej wody przez kilka dni. Dopiero po pięciu dniach zostali przypadkowo dostrzeżeni przez samolot patrolowy PV-1 Ventura. Indianapolis nigdy nie nadał S.O.S.

Okręt był zwodowany w 1931 roku w Nowym Jorku. Brał udział w wojnie na Pacyfiku, służąc jako okręt flagowy admirała Raymonda Spruance'a, dowódcy Piątej Floty. Zatonął w drodze powrotnej do USA po dostarczeniu elementów bomby atomowej Little Boy (która została wkrótce zrzucona na Hiroszimę) do bazy Tinian, storpedowany przez japoński okręt podwodny I-58.

13-osobowa ekipa poszukiwawcza zamierza kontynuować poszukiwania pozostałych części wraku w najbliższych tygodniach. Informacja ta - podkreślają media – ma szczególną wagę dla 22 marynarzy uratowanych z Indianapolis, którzy wciąż jeszcze żyją.


user posted image

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 20/08/2017, 11:35 Quote Post

Onet jak to Onet...
Nie jest prawdą że zatopienie USS Indianapolis było przyczyną największych strat osobowych w historii US Navy.

Ten post był edytowany przez czarny piotruś: 20/08/2017, 11:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.258
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 20/08/2017, 12:20 Quote Post

Żeby zapomnieć o Arizonie rolleyes.gif ...

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=23092
https://www.paulallen.com/wreckage-from-uss...philippine-sea/

user posted image
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej