Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony « < 4 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Demokracja szlachecka XVI w.,
 
Czy demokracja szlachecka wprowadziła w Polsce więcej dobrego czy złego?
DOBREGO [ 80 ]  [43.72%]
ZŁEGO [ 92 ]  [50.27%]
NIE MAM ZDANIA [ 11 ]  [6.01%]
Suma głosów: 183
Goście nie mogą głosować 
     
Stanisław August
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 386
Nr użytkownika: 5.424

Zawód: student
 
 
post 16/07/2005, 16:28 Quote Post

Zagłosowałem, że Demokracja Szlachecka wprowadziła więcej dobrego. Sukcesami DS były wg. mnie:
-ruch egzekucyjny
-wykształcenie się sejmu w 1492 r.
-Unia lubelska( jest to sukces ruchu egz.)
-nie został wprowadzony absolutyzm we władzy( jednak patrząc na to dzisiaj może to był minus DS)
-co by zrobił bez szlachty taki np. Zygmunt August, raczej nic, choć może pokazałby ukryte talenty
-rozwoj kultury
Minusami są natomiast:
-wspomniane już Liberum Veto(skąd Ludwik Węgierski mogł wiedziec obiecując przywilej w Budzie i dając go w Koszycach, że doprowadzi to do zrodzenia się Oligarchii magnackiej za 200 lat)
-wolna elekcja, bo to tak jakby dzisiaj prezydenta wybierały te pajace z Wiejskiej wink.gif
Wg. mnie jest więcej plusow niz minusow dlatego decyzje krolow o przyznawaniu przywilejow były właściwe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #76

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 17/07/2005, 20:02 Quote Post

Czolem,
teksty ponizsze polecam i tym ktorzy potepiaja Demokracje Szlachecka oraz tym ktorzy sa jej zwolennikami.
Sam bedac zwolennikem wolnosci jednostki od 'opieki' i nadzoru panstwa, od biurokracji, od podatkow, od wszechwaldnej policji, od mnogiego wojska etc, Rzplita 16 wieku kocham cala piersia, vivat stan szlachecki!
a poza tym sa warte przeczytania
teksty pana Janusza Waluszki:
http://sierp.tc.pl/mitzof.htm
http://sierp.tc.pl/fwjany.htm
http://www.taraka.pl/index.php?id=sarmacja.htm
http://www.taraka.pl/index.php?id=sarmatadzis.htm

tu na dokladke mocno kontrowersyjny dla wielu Polakow tekst pana Stanisława Górki o Targowicy: http://sierp.tc.pl/3maja27.htm

jako ze dane mi byly mieszkac pod czujnymi oczetami:
i) komuny polsko-sowieckeij,
ii)roznych wariantow 'wolnej' unii europejskiej,
iii)kanadyjskiej wersji 'wolnosci'
iv)yankesowskiego 'raju dla bogaczy i pucybutow'
pod tymi tekstami podpisuje moje poparcie smile.gif
Vivat Respublica!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #77

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 30/09/2005, 19:25 Quote Post

QUOTE
Minusami są natomiast:
-wspomniane już Liberum Veto

Gdyby w XVI wieku, w dobie demokracji szlacheckiej, ktoś na sejmie krzyknął "Veto!" to posłowie by go obśmiali, ew. popukali się palcem w czoło, po czym zignorowali. Nawet w 2 poł. XVII wieku niebezpiecznie było zrywać sejmiki, bo szlachta lubiła takich bigosować - potrzebna była "opieka" jakiegoś magnata...a to z demokracją szlachecką ma bardzo niewiele wspólnego.
Przypominam też, że w dobie realnie istniejącej demokracji szlacheckiej sama szlachta wielokrotnie proponowała wprowadzenie ustawy o głosowaniu większością.
QUOTE
-wolna elekcja, bo to tak jakby dzisiaj prezydenta wybierały te pajace z Wiejskiej

Nie...wolna elekcja oznacza tylko tyle, że można wybrać sonie na króla kogokolwiek - tak jak dziś prezydenta. Elekcja viritm, która obowiązywała w Rzplitej, to głosowanie ogółu społeczności (szlacheckiej w tamtym wypadku) - i to znów jest podobnie do dzisiejszych wyborów prezydenta.
 
User is offline  PMMini Profile Post #78

     
Michaleczek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 9.676

Michal Walasek
Zawód: Licealista
 
 
post 9/10/2005, 10:50 Quote Post

Demokracja była na poczatku dobrze funkcjonujacym twojem. Dopiero potem chciwosc szlachty pogorszyła sytuacje. Wina napewno nie mozna obwinc królów. Ostatni któremu udało sie cos zrobic był Batory powiewaz jego uchway pokrywały sie z interesami szlachy. August II poprosty trafił na utalentowanego Piotra I i Karola XII. Na upadek kraju miało wpływ znacznie wiecej czynników. Zgadzacie sie ze mna??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #79

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 9/10/2005, 17:41 Quote Post

Nie zgadzam się.
QUOTE
Dopiero potem chciwosc szlachty pogorszyła sytuacje.

Ustrój, który zakłada brak chciawości jest nierealny. Chciwość zawsze była, jest i będzie.
QUOTE
Wina napewno nie mozna obwinc królów.

Jak to nie? W końcu to w ich interesie powinno leżeć zrobienie czegoś z kulawym ustrojem.
QUOTE
Ostatni któremu udało sie cos zrobic był Batory powiewaz jego uchway pokrywały sie z interesami szlachy.

Udało się zrobić wiele rzeczy wielu królom, z których Batory wcale nie był ostatni. Tyle, że żaden z nich nie zrobił tego, co należało zrobić w sprawie naprawienia ustroju.
 
User is offline  PMMini Profile Post #80

     
mad
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 51
Nr użytkownika: 17.157

Zawód: uczen
 
 
post 11/05/2006, 22:16 Quote Post

demokracja szlachecka swoja droga, ale samowolka szlachty byla naprawde uciazliwa. Zaglosowalem ze zrobila wiecej zlego. Sadze, ze wladza absolutystyczna krola bylaby o niebo lepsza niz taka demokracja szlachecka. Dlaczego? Jeden czlowiek potrafilby wiecej zrobic niz wiele ludzi, bardzo czesto sprzecajacych sie, takze po pijanemu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #81

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 12/05/2006, 16:00 Quote Post

QUOTE
Dlaczego? Jeden czlowiek potrafilby wiecej zrobic niz wiele ludzi, bardzo czesto sprzecajacych sie, takze po pijanemu.

Potrafiłby też zrobić dużo więcej złego - patrz Hitler, Stalin, Mao, Iwan Groźny...
QUOTE
demokracja szlachecka swoja droga, ale samowolka szlachty byla naprawde uciazliwa.

A samowolka szlachty w okresie Jagiellońskim wiązała się głównie z tym, że demokratycznie uchwalane prawa nie wchodziły w życie ze względu na kulejącą administrację państwową - co szlachta ruchu egzekucyjnego nagminnie Zygmuntom wypominała...
 
User is offline  PMMini Profile Post #82

     
Bartek@Szutnik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 420
Nr użytkownika: 5.444

Zawód: student
 
 
post 14/07/2006, 13:25 Quote Post

QUOTE
demokracja szlachecka swoja droga, ale samowolka szlachty byla naprawde uciazliwa. Zaglosowalem ze zrobila wiecej zlego. Sadze, ze wladza absolutystyczna krola bylaby o niebo lepsza niz taka demokracja szlachecka. Dlaczego? Jeden czlowiek potrafilby wiecej zrobic niz wiele ludzi, bardzo czesto sprzecajacych sie, takze po pijanemu.


problem w tym iż postrzegasz szlachte przez pryzmat stereotypu jaki został swtorzony na podstawie zdegenerowanych mas szlacheckich wieku XVIII w rozkwicie czystego sarmatyzmu.

W zasadzie w RP raczej nie mielismy doczynienia z czysta demokracją szlachecką ze wzgledu na to iż poza okresem ruchu egzekucyjnego szlachta raczej była traktowana dosyć instrumentalnie przez króla i senat. Prawda jest iz wlaczyła by sie spod tego wpływy wydostac ale unia lubelska i panowanie batorego całkowicie szanse te pogrzebały. Izba poselska w zasadzie skupiajaca szlachtę pod wzgledem siły przystawała tylko w wyżej wymienionym okresie do senatu w którym miejsca zajmowała albo eliota moznowałdcza wykreowana przez króla albo póxniej magnateria reprezentujaca bardziej swoje partykularne interesy niż państwa. Sama demokracja szlachecka nie była taka zła tyle że niestety jak juz wspomniałem wyżej opierać się miała na swego rodzaju równowadze senatu i izby poselskiej w której to król mógł wystepować w roli mediatora kreujacego przy tym swoja linjkę polityki wew i zewn czy to w oparciu ao izbe czy to o senat. [ dobry przykład => Anglia XVI wieku w casach Elżbiety ]

 
User is offline  PMMini Profile Post #83

     
Hugo z Payns
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 19.650

Zawód: Uczen
 
 
post 14/07/2006, 14:10 Quote Post

Ja i tak powtarzam za Adamem Olizarem: sisto activitatem!
Kto pamieta o glebokiej swiadomosci naradowej szlachty? W naszej swiadomosci jest jednak obraz SZLACHCICA WARCHOLA.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #84

     
Bartek@Szutnik
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 420
Nr użytkownika: 5.444

Zawód: student
 
 
post 14/07/2006, 18:05 Quote Post

QUOTE
Kto pamieta o glebokiej swiadomosci naradowej szlachty? W naszej swiadomosci jest jednak obraz SZLACHCICA WARCHOLA.


wszystko fajnie tylko szlachcic warchoł funkcjonował juz nie w warunkach demokracji szlacheckiej tylko oligarchii magnackiej
 
User is offline  PMMini Profile Post #85

     
Krzychu Rudzki
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 20.011

Krzysztof P
Stopień akademicki: Brak
Zawód: Uczeñ
 
 
post 1/08/2006, 15:04 Quote Post

W Polsce demokracja szlachecka nie miała racji bytu, gdyż w Polsce szlachta dbała tylko o swoją prywatę...
Zreszta widział ktoś z was takie swobody szlacheckie w Europie jak w naszym kraju????

Bo ja nie widziałem.....

Demokracja ta zresztą doprowadziła przecież najpierw do osłabienia Polski w Europie a następnie do rozpadu naszego państwa....

Bo każdy chcial rządzić lecz nikt nie potrafił...rolleyes.gif dry.gif

11 błędów ortograficznych w tak krótkim tekście? Interpunkcyjnych nawet nie poprawiałem. Używaj sprawdzania pisowni w programach taką usługę oferujących (na przykład pakiet Office), następnym razem będzie ostrzeżenie. Rothar
 
User is offline  PMMini Profile Post #86

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 2/08/2006, 17:13 Quote Post

[quote] W polsce demokracja szlachecka niemiala racji bytu gdyż w Polsce szlacta dbała tylko o swoją prywate...[/qoute]

PRze długi czas swej egzystencji demokracja szlachecka była dobra dla naszego kraju, szlachta nie dbała wtedy tak bardzo, jak choćby w XVIII w., o swoje własne dobro. nawet pierwsze liberum veta były przez ogół szlachty potępiane.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #87

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 2/08/2006, 17:47 Quote Post

QUOTE
Zreszta widział ktoś z was takie swobody szlacheckie w europie jak w naszym kraju????
Bo ja niewidziałem.....

W Czechach, na Węgrzech, w Mołdawii, na Wołoszczyznie, w Szwecji, Danii, Norwegii, Anglii, chyba również w Szkocji... Mało Ci?
 
User is offline  PMMini Profile Post #88

     
marlewy
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 23.034

Marcin
Zawód: uczen
 
 
post 14/10/2006, 20:00 Quote Post

Ja uważam że więcej złego bo szlachta walczyła o powiększanie swych praw aż doprowadziła do wolnej elekcji i liberum veto, które według mnie doprowadziły do upadku RP. To przez przekupność szlachty, której oczy przysłoniła władza rosjanie mieli tak wielki wpływ na RP że pierwszy traktat rozbiorowy został zatwierdzony przez sejm bez walki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #89

     
Andrzej80
 

powstaniec
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.321
Nr użytkownika: 16.934

Andrzej
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk archiwista
 
 
post 14/10/2006, 21:50 Quote Post

Demokracja szlachecka to ustrój zły wg mnie.wiecej zaszkodził niż pomógł.Własnie w nim rozwineła się złota wolność szlachecka,szlachta tylko robiła wszystko wedle swego interesu tzn uprawiał prywate. A państwo i jej los był na ostaku. To smutne lecz prawdziwe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #90

8 Strony « < 4 5 6 7 8 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej