Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Drogi rozpowszechnienia pisma
     
matthewx
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 74.806

Maciej
Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 20/10/2011, 17:04 Quote Post

Interesuje mnie droga rozpowszechnienia pisma, czyli: skąd?(ten aspekt raczej nieaktualny, odpowiedz jest oczywista) , dokąd? , kto? i dlaczego? ciągle to mnie nurtuje...

Przejrzałem podobne wątki forum, ale nie znalazłem interesującego mnie wytłumaczenia, tak samo jak w internecie. Niestety brakuje mi dostępu do literatury naukowej na ten temat więc nie potrafię sam tego wątku rozstrzygnąć.

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.080
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/10/2011, 18:52 Quote Post

CODE
kto?

W naszej części świata Fenicjanie, a potem Grecy.

CODE
i dlaczego?

Błędne pytanie. Oni celowo go nie rozprzestrzeniali, to tubylcy je przyswajali. A dlaczego? Bo to praktyczna rzecz jest.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 21/10/2011, 19:05 Quote Post

W kilku częściach świata powstało pismo niezależnie od siebie. W Chinach, Sumerze, Egipcie, Meksyku i w Peru. Pismo pojawiło się także w Indiach. Z pisma klinowego Sumeru zainspirowało potem alfabety pisane. W naszej części świata rzeczywiście prekursorem był alfabet fenicki. Był to alfabet częściowo obrazkowy, gdyż poszczególne litery odpowiadały poszczególnym przedmiotom, ale można było je łączyć tworząc pismo (litery traciły pierwotne znaczenie). Z alfabetu fenickiego wyewoluowały alfabety grecki, łaciński, a później alfabety słowiańskie. Wywarł on także wpływ na alfabety hebrajski, arabski i indyjski.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
A.Mączka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 579
Nr użytkownika: 55.481

Arkadiusz Maczka
 
 
post 22/10/2011, 1:54 Quote Post

matthewx
Jeśli jesteś w stanie przebrnąć przez czeski język naukowy, to ciekawymi pracami są:
Encyklopedie pisem sveta, Lubor Mojdl, PRAHA 2005, wyd.Libri-w książce tej są podane w duże ilości tablice, pokazujące jak pismo jednego rodzaju ewoluowało w pismo innego rodzaju;
następną dobrą pozycją jest książka, opisującą pismo i języki starożytnej Italii, gdzie jest również mnóstwo tabel pokazujących ewolucję pisma od pisma etruskiego do klasycznego łacińskiego. Tytuł tej książki to
Narody Staroveke Italie, jejich jazyky a pisma, Daniela Urbanova, Vaclav Blazek, Brno 2008, wyd. Host
W języku polskim jest dostępna książka popularno-naukowa, która w przystępnej formie opisuje historię pisma. Jej tytuł to Pismo-pamięć ludzkości, Georges Jean, Wrocław 1994, Wydawnictwo Dolnośląskie. Książka została wydana w serii Krajobrazy Cywilizacji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
matthewx
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 74.806

Maciej
Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 22/10/2011, 23:16 Quote Post

Ze wszystkim się zgadzam. Bardziej interesuje mnie raczej pismo piktograficzne a potem klinowe w Mezopotamii wynalezione przez Sumerów.


Udało mi się dostać do C.B.F Wakler'a "Pismo klinowe"-
otóż umownie przyjmujemy za twórców pisma Sumerów (Południowy Irak ok. 3000lat p.n.e), jednakże w książce Wakler’a (rozdział I „Początek i rozwuj”) wyczytać można ,że pismo powstawało toż samie w kilku różnych ośrodkach gdzie rozwijała się cywilizacja takich jak Niniwie(Północny Irak) a także w Suzie, Czoga Misz, Godin Tepe (Zachodni Iran) oraz tell Brak i Habuba Kabira (Północna Syria). Pismo dalej wędrowało na rózne strony świata (oczywiście wedle ówczesnych możliwości)za pośrednictwem kupców, oraz wypraw wojennych prowadzonych przez królów „miast-państw”. Gdzie podbite ludy przejmowały zwyczaje i technologię w tym także pismo cywilizacji podbijającej.

A co do Egiptu to zupełnie inna bajka, nie posiadam na jego temat wiedzy dlatego nie potrafię się odnieść

Ten post był edytowany przez matthewx: 22/10/2011, 23:19
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 23/10/2011, 16:44 Quote Post

Najstarsze ślady pisma piktograficznego pochodzą z warstwy IVa Uruk datowanej na późną fazę tej kultury.Początkowo funkcja pisma była ściśle ekonomiczna a początki wywodzi się z tzw bulle - przedmiotów niewielkich rozmiarów ułatwiających liczenie na których wierzchu umieszczano ryte przedstawienia konkretnych towarów.

Ten post był edytowany przez Marthinus: 23/10/2011, 16:45
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej