Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pieniadz w "Chlopach" Reymonta, Na podstawie serialu Rybkowskiego 1972
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.872
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 2/11/2016, 20:37 Quote Post

QUOTE(zajączek @ 2/11/2016, 21:31)
QUOTE
Srebrny rubel zawiera 18 gramów srebra.
Gram czystego srebra kosztuje aktualnie 2 PLN.
18x2=36 Czyli trzydzieści sześć PLN.

Czyli współcześnie kaucja którą musiała zapłacić Hanka za zwolnienie Antka nie była by aż taka wysoka, zwłaszcza że nie "brzęczącą monetą", a w rublach papierowych musiała ją uiścić.
*


Toż właśnie chassepot zwracał uwagę, ze takie liczenie nie ma za bardzo sensu. Ja dałem konkretny przykład skoków cen srebra.

Porównywać można tylko poprzez porównanie cen i usług, np. trofę (choć ta też jest dyskusyjna, przykład w linku): https://pl.wikipedia.org/wiki/Trofa_(numizmatyka) .
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 2/11/2016, 21:20 Quote Post

Ad. Przemysław Czarnecki.
Przelicznik przeze mnie zastosowany jest niby prawidłowy, ale nie ma odzwierciedlenia w sile nabywczej.
Może cena chleba będzie tu jakimś odnośnikiem.
Podałeś iż za dniówkę można było nabyć wówczas 15 kilogramów chleba żytniego.
Podałeś również iż żywność była stosunkowo droga.
Tu jeszcze by pasowało porównać względem czego.
Aktualnie kilogram chleba żytniego można nabyć za ok. 3 PLN.
Czyli by wychodziło circa 45 PLN za dniówkę.
Tylko co znaczyła ta dniówka?
Czy to było 8 godzin? Raczej nie.
Dawano jedzonko pracownikowi, ubierano go?
Raczej tak.
Za dużo niewiadomych.



Ten post był edytowany przez Net_Skater: 3/11/2016, 9:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Grzegorz_B
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 747
Nr użytkownika: 99.929

Stopień akademicki: dr
Zawód: IT
 
 
post 2/11/2016, 21:53 Quote Post

Dokładnie - z takimi porównaniami trzeba ostrożnie, zwłaszcza w przypadku parobków którzy mieli zapewniony wikt i opierunek.

Samo porównanie typu "ile kg chleba za całą pensję" np. z Kubą nie uwzględnia dwóch podstawowych elementów:
- tego że on tego chleba praktycznie nie potrzebował bo jadł u Boryny
- tego że Ty musisz zapłacić najpierw czynsz, prąd, wodę i sto innych obowiązkowych opłat które dla niego nie istniały, więc do kupowania czegokolwiek innego startujesz nie z pensją, tylko (powiedzmy) jej połową...

Antek co prawda był nieco bardziej "na swoim" i nie miał tych wszystkich bonusów, ale i tak sensowniej by się porównywało np. do realiów "Ziemi Obiecanej".
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.872
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 2/11/2016, 22:08 Quote Post

QUOTE
Aktualnie kilogram chleba żytniego można nabyć za ok. 3 PLN.

To masz dostęp do bardzo taniego chleba żytniego, albo on jest "żytni" wink.gif.

Ja na targu najtaniej ten chleb mam na wagę, i on kosztuje wtedy 6 zł za kg. W bochenku wychodzi jakieś 6,85 (przeliczając z najtaniej wychodzącego o wadze 0,7 kg), natomiast w sklepach on może kosztować (ten sam bochenek, ta sama piekarnia, ładnie zapakowany w folię, w przeliczeniu na kg) nawet 10 zł.
To ceny z miasta.


Ale problem podstawowy zapewne leży w tym, że wtedy chleb żytni był chlebem najtańszym, teraz to w pewnym sensie rarytas. Więc zapewne porównywać trzeba by było do dzisiejszego najtańszego, czyli pszenicznego. Co prawda jak Ty kupujesz kg żytniego za ok. 3 zł, to tu nawet pszeniczny nie powalczy cenowo wink.gif.

I też trzeba porównywać z pewną dozą "plus-minus", bo trzeba by brać też pod uwagę ile dzisiaj potrzebuje kalorii człowiek a ile potrzebował kiedyś, i jaką m.in. te chleby mają/miały wydajność.


Także proste wyliczenie - 1 rubel to bach, 36 złotych, to zabawa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 2/11/2016, 23:33 Quote Post

To ostatnie nie jest do końca zabawą, ponieważ opiera się na konkretnych obliczeniach.
Ale dobra;
Cena za kilogram chleba żytniego aktualnie, to coś w przedziale 3-6 PLN. Ja podałem minimalną stawkę.
Gdybym podał maksymalną, to by doszło do absurdu polegającego na tym, że zarobki takiego Antka równają się moim i takiego magazyniera, zwanego Rafałem, który też ciężko pracuje.

Co tu może być nie tak?
Koszyk dóbr.
Ile można było tych dóbr kupić niegdyś za te 75 kopiejek, czyli przysłowiowe Antkowe 5 złotych?

Na przełomie XIX i XX wieku połapano się na tym, że parytet walut opartych na metalach szlachetnych nie sprawdza się.
Więc ustalono coś w Bretton Woods.
Jednak nadal próbowano się oprzeć na złocie. 35 dolarów = 1 uncja złota. Czyli jeden dolar wartał 0,8 grama złota.
Aktualnie byłby wart O,63 grama złota.
Ten system utrzymał się do 1971 roku.
Jednak w końcu postanowiono przejść na płynny kurs walutowy.
Polegał on na tym, że liczyła się siła nabywcza, a nie parytet oparty na metalach szlachetnych.

Wiem że wykroczyłem poza meritum, ale tylko częściowo.

Ten post był edytowany przez poldas372: 3/11/2016, 0:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
ŁUKASZ1980
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 98.363

³ukasz szyposzyñski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: inwestor gie³dowy
 
 
post 3/11/2016, 16:37 Quote Post

...znalazłem gdzieś informację,że w zaborze pruskim koszt utrzymania jednej osoby w połowie XIX wieku to... 2 1/2 grama srebra.
z czego nie można wnioskować,że jest to tylko 5 zeta na dziś[ gram dziś około 2 pln wartość]
wiadomo,że srebro miało wtedy realnie większą wartość niż dziś.ilu krotnie nie wiadomo ale pewnie co najmniej kilku-krotnie w średniowieczu pewnie z 20-30? krotnie.
co do cen zywności to się nie zgodzę,że było jakoś drogo.w miastach tak.ale nie na wsi. są dane ,które pokazują ceny na wsi i prowincji 2-3 krotnie niższe niż w miastach.
to w mieście w XIX wieku było ciężko przeżyć!musieli nieźle kombinować.




Ten post był edytowany przez ŁUKASZ1980: 3/11/2016, 16:52
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 3/11/2016, 17:36 Quote Post

W XIX wieku srebro miało stabilny kurs.
Ok. 100 $ (tych dzisiejszych) za uncję.
Czyli te dwa i pół grama srebra jako kosztu utrzymania kogoś pod pruskim zaborem to coś ok. 36 PLN.

Drogo się mnie to widzi.

Ten post był edytowany przez poldas372: 3/11/2016, 17:38
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.872
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 3/11/2016, 22:07 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 3/11/2016, 18:36)
W XIX wieku srebro miało stabilny kurs.
Ok. 100 $ (tych dzisiejszych) za uncję.
Czyli te dwa i pół grama srebra jako kosztu utrzymania kogoś pod pruskim zaborem to coś ok. 36 PLN.

Drogo się mnie to widzi.
*


W takich przypadkach można się zastanawiać po co w tym temacie umieszczać jakiekolwiek dane wink.gif?
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 3/11/2016, 22:18 Quote Post

Tu jeszcze o to chodzi, czy o koszt dzienny się rozchodzi.
Może Łukasz, albo ktoś inny, Nas oświeci.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
chassepot
 

Tata Kubusia
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.660
Nr użytkownika: 4.559

Przemek Czarnecki
Stopień akademicki: wyksztalciuch
Zawód: zatwardzia³y ojkofob
 
 
post 4/11/2016, 8:53 Quote Post

Te 2 i 1/2 g srebra to odpowiednik niecałej reymontowskiej złotówki, a ściślej 27-28 groszy. Podejrzewam zatem, że są do dane minimalne.

 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 4/11/2016, 10:07 Quote Post

Vitam

Toż właśnie chassepot zwracał uwagę, ze takie liczenie nie ma za bardzo sensu. Ja dałem konkretny przykład skoków cen srebra. (wysoki)

Takoż bardzo przestrzegam przed różnymi "prostymi przelicznikami". Nie tylko koszyk dóbr i usług się zmienił (w różniej ilości różne rzeczy wkładamy do koszyka), ale i wzajemne relacje cenowe między składnikami koszyka.
Mówimy o latach 80. XIX wieku. Z czasów dużo nam bliższych (o 100 lat) mam przykład "przeliczania ceny", o którymś już kiedyś na Forum pisałem. Otóż na początku lat 80. ubiegłego (XX) wieku, moi Rodzice kupili mieszkanie. Za ówczesne 600 tysięcy złotych.
Przeliczając po kursie czarnorynkowym $ (wówczas bodaj 610 zł za 1$) daje to 1000$ czyli obecnie jakieś 4000 zł.
Przeliczając na "maluchy" (wtedy bodaj po 120 tyś sztuka) było to 5 maluchów, czyli obecnie razem jakieś kilkanaście tysięcy zł za 5 samochodów porównywalnej klasy.
Przeliczając na średnie pensje było ich coś ponad 200, czyli obecnie może ze 400 tysięcy.
Przeliczając na bilety jednorazowego kasowania w MPK było tego coś koło 1.200.000 przejazdów, czyli jakieś 3,5 miliona zł na obecne.
A 2 lata temu sprzedali to mieszkanie za, bodajże, 160 tysięcy.
Który przelicznik 600.000 sprzed raptem 35 lat jest słuszny: 4.000, 15.000, 160.000, 400.000 czy 3.500.000?
Głupie 35 lat przewróciło wszystko do góry nogami - a cóż dopiero mówić o 135 latach i kompletnie innych realiach?
 
Post #41

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.872
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 4/11/2016, 12:03 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 3/11/2016, 23:18)
Tu jeszcze o to chodzi, czy o koszt dzienny się rozchodzi.
Może Łukasz, albo ktoś inny, Nas oświeci.
*


Przede wszystkim jakby tak zacząć rozchodzi się choćby o to stwierdzenie: "W XIX wieku srebro miało stabilny kurs".

Zerknąłeś może przed napisaniem tej opinii chociaż do linku jaki wyżej wrzuciłem z przeciętnymi kursami srebra?

Bo naturalnie nasuwa się pytanie - po co produkować się w wątku z wrzucaniem konkretnych informacji jeśli ktoś inny w nim dyskutujący w ogóle na nie nie zwraca uwagi i dalej pisze z "głowy" i wyobraźni?

 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
ŁUKASZ1980
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 98.363

³ukasz szyposzyñski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: inwestor gie³dowy
 
 
post 4/11/2016, 12:43 Quote Post

podaż pieniądza.
skoro cały czas drukujemy i co raz więcej pieniadza jest w obrocie,ludzie zarabaja co raz wiecej, nie dziwota ,że od lat powoli postepuje wzrost cen.

jeszcze słowo o cenach.
Dionizy sidorski w ksiażce ,"Szalony jasnowidz" czyli rzecz o maurycym mochnackim.

ceny w roku 1830 warszawa;
korzec pszenicy -26 złp,13 groszy.
korzec mąki pszennej -40 zlp.
funt masła -29 gr.
funt słoniny-16 gr.
buty para-12gr.
mieszkanie 4 pokoje i kuchnia-360 zlp.rocznie koszt wynajmu.
utrzymanie dzienne 5 osobowej rodziny -15 zlp!!!
robotnik zarabiał 1,20-1,50 zlp.!!! dziennie
woźny magistratu -600 złp. rocznie
policjant -1440 złp. rocznie
urzędnik magistratu 2000-3000 złp rocznie
Prezydent miasta -15000 złp rocznie

jednym słowem cięzko było.

Ten post był edytowany przez ŁUKASZ1980: 4/11/2016, 15:33
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
zajączek
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.640
Nr użytkownika: 3.463

 
 
post 4/11/2016, 15:53 Quote Post

QUOTE(ŁUKASZ1980 @ 23/10/2016, 14:10)
W odcinku 5 Antek idzie do karczmy. Chce "do alkowy", płaci papier czyli 1 rubla ale Jankiel mówi mu, że  kupcy przyjechały i wszystkie panienki zajęte!

W mieście 1 rubla to Rzecki z "Lalki" zapłacił za śniadanie, niezbyt wykwintne ale i nie ubogie. Więc zbyt droga ta usługa "panienki" to jednak nie była na wsi wink.gif
Ojciec Hanki dostał 2 złote za "postronkowe" przy sprzedaży krowy wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 4/11/2016, 17:06 Quote Post

Ad. Rafał;
QUOTE
Zerknąłeś może przed napisaniem tej opinii chociaż do linku jaki wyżej wrzuciłem z przeciętnymi kursami srebra?
Tak.
Oparłem się na tym 650-letnim wykresie.
Z niego wynika że kurs srebra nie miał większych wahań w XIX wieku i oscylował około 100 dolarów za uncję, czyli 28,35 grama. Tąpnięcie nastąpiło dopiero u schyłku tego wieku. Tak wyszło z podziału i przeliczenia na współczesny kurs złotówki do dolara.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej