Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Naród kaszubski
     
Cinusss
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 507
Nr użytkownika: 79.926

Marcin
Zawód: uczen
 
 
post 21/04/2013, 15:44 Quote Post

Wyraziłem się niejasno Ramondzie. Masz zupełną rację - chyba nawet już greccy filozofowie mówili o narodzie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 21/04/2013, 15:56 Quote Post

QUOTE
Emm - średnia się zgadza, ale odchylenie standardowe nie. To ostatnie wynosi 11,43143813.

Tak, myślałem (niestety za późno), że to coś trochę za dużo. Pominąłem nieuważnie dzielenie przez ilość składników. Przepraszam. Rozlosować wiek jeszcze raz?
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 21/04/2013, 16:16 Quote Post

QUOTE
Pominąłem nieuważnie dzielenie przez ilość składników.

Przez liczbę składników minus jeden, dokładniej rzecz biorąc (to odchylenie z próby, nie z całej populacji).
QUOTE
Rozlosować wiek jeszcze raz?

IMO nie ma takiej potrzeby, wyniki nie są jakieś dramatycznie nierealne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 21/04/2013, 18:23 Quote Post

Dobrze. Czy dyskutanci zgadzają się co do granic podziału dzielnicy, jakie umieściłem na mapce z postu #17? I przy okazji, trzeba by trzech braci trzecich smile.gif pożenić. Jako kandydatki z Piastów proponuję: Jadwigę głogowską dla Mściwoja III, Annę legnicką dla Warcisława III oraz Salomeę Siemowitowiczównę dla Sambora III - tego pana przydało by się zneutralizować. Wasza opinia...?
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Krut syn Gryna
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 82.843

 
 
post 21/06/2013, 19:33 Quote Post

Przykład języka kaszubskiego z roku 1601:

"Ja [tutaj imię i nazwisko przysięgającego] przimawiony obieczuye y przissiegam Nayassnieyssemu wisoko urodzonemu Kziażecziu y panu Panu Boguslawowy, kiazecziu Sczeczinskie[mu], Pomorskie[mu], Kassubskiemu, Wandalskiemu, Rugiskiemu Graffowie[s] Guczkowskiemu, panu powiatow Lamborskiemu, Bithowskiemu, thei ziemie kziazecziu y panu y Jego M'lczi pothomkom prawa y wierną przirodzona hulda, thak ze Jego M'czi chcze bicz wiernim, poslusnym y pokornim Jego M'lczi lepsse go wiedziecz skodi wistrzecz wedle mego przemozenia zabiegacz. Nathim mieczschu nye stane, gdzie by Jego M'lcz w ossobie we czczy wasneschi y dobr ktore Jego M'lcz theras ma y przislich czasów dostanie, obrazon albo zaskodzon. Jeśli o dobra rade bede napomnion zawzi, tho chcze radzicz, czo wedlug mojego rozumu Jego Mi'czi do czczi y dobrego przichodzi. Od thego mye niema odwiescz ynssego laski albo niełaski. Thaiemnosczi, które mnye beda od Jego Ml'czi zawierzone nie chcze do skody albo utrathy wyjawicz ale do smierczi y pogrzebu mego zachowacz. Jesli bim ja jakich dobr mi[s] zathaionich sie dowiedzial, chcze trish wiernie wyjawicz. Ja chcze moie Dobra lenne, ktore mam od Jego Ml'czi y Domu thego Sczeczinskie[go], Pomorskie[go] indzie nie jako od Jego Mczi y od pothomkow // ktorzi ssie bedo po Jego Ml'czi rodzili. A jesli bi thich nie bolo od Naiasniejssego, Wisoko Urodzone[go] kziazeczia y Pana, Pana Kazimira, Kziazeczia Sczecinskie[go], Pomorskiego etc, mojemu the[mu] Ml'czi kziazecziu y Panu y Jego Ml'czi pothomkom mescziznom y thak dalej według zgody y zapisu, ktora ssie stala Wolyniu od inssich Ich Ml'czi kziazad[s] Sczecinskich, Pomorskich etc. Ich Mlczi pothomkom mesczizni zawzdi prossicz, sukacz, odebracz prawa, dochodzicz y zasiugowacz. A jeslibi ssie przigodzilo, ys bi czi therazniejssi Ich Ml'czi wisocze drodzoni kziazetha y panowie Sczecinskie, Pomorskie etc, moie przirodzone kziazeta y panowie y ich Mll'czi potomkowie mesczizni przes smiercz czto Pan Bog Wssechmogaczi na dlugi czas przestrzecz y zachowacz raczy, odesly przes potomkow swoich wlasnich mesczizni zesle zamarly, yze by tak moich przyrodzonich panow pomorskich narodu wieczej nie stale, thak w tim przimierzu chcze themu Najaśnieissemu, Wisoczo Urodzonemu kziazecziu y Panu Panu Jochimowi Fridrichowi, Margraby Brandeburskie[mu], Swiethej Rzessy Aerczikomornikowi y Korfirstowi w Sląsku; na Korsnewie kziazecziu, Burgraby Nur//berskie[mu] Jego M'lczi y pothomkom Margrabom Brandeborskim zawsse thim korfirsthamy bedaczim y thim, ktorzi ssie od nich rodzą, za moye Pani thei ziemie przyacz y zaras jako thi przimierza wyssey wspomionen staną przes odmowy y odwloki przirodna holda y wszistko tho czinicz mam y chcze, czo mnie wiernemu podanemu nalezi swoiemu przirodzonemu panu y kziazecziu powinien y zawiazani jest wiernie przes wsselakiej zdrady, jako mnye Pan Bog pomoze przes Jezu Christa."

====================================

Dla porównania przykład języka polskiego z roku 1475 (ſ czytamy jak s lub ś, a ſſ jak sz):

"Otcze naſs genz gſi nanyebeſach oſwyentcze
gmye twe budz twa wuola. yako na
nebi tako nazemy. Chleb naſs wſſedny
day nam diſſa od puſſtz nam naſſe wynny
yako my odpuſſtiame naſſim wynowatczom.
Ee newodyz nas napokuſchenya ale
zbaw nas odzleho Amen".

"Szdrawa Maria miloſtczi pylna Bog ſt
abu boguſlawyenas ti myezi newyeſticzami
bgiſlaweny owocz plod brzuchat tuego
ſuantego ihezus criſtus Amen".

Oraz:

user posted image

A tutaj inne zabytki dawnej mowy polskiej:

http://www.kpbc.ukw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=39403

Ten post był edytowany przez Krut syn Gryna: 21/06/2013, 19:34
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Belgard
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 34.259

 
 
post 7/08/2013, 18:21 Quote Post

Kaszubi sa narodem bez posiadania wlasnego panstwa to ze grupa Polakow ich za narod nie uznaje nic nie zmienia a dodam ze jezyk kszubski nie jest dialektem jezyka polskiego tyko osobnym niezaleznym jezykiem z wlasna literatura slownictwem gramatyka itd itd

Bo Ty tak mówisz? -Ramond

Ten post był edytowany przez Ramond: 7/08/2013, 18:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 7/08/2013, 18:38 Quote Post

QUOTE
Kaszubi sa narodem bez posiadania wlasnego panstwa

Romowie też, Tatarzy też, Ślązacy też, Karelowie też...

QUOTE
to ze grupa Polakow ich za narod nie uznaje nic nie zmienia

Ależ oczywiście, że zdanie Polaków niewiele w temacie zmienia - za to zdanie niektórych Kaszubów już COŚ chyba znaczy w temacie, prawda?

QUOTE
a dodam ze jezyk kszubski nie jest dialektem jezyka polskiego tyko osobnym niezaleznym jezykiem z wlasna literatura slownictwem gramatyka itd itd

Tu mogę nieśmiało przytaknąć.

Ale przy okazji - kolega zauważył nazwę działu - Historia Polski - alternatywna. Na forum są już tematy z taką dyskusją.
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 7/08/2013, 19:04 Quote Post


QUOTE
Romowie też, Tatarzy też, Ślązacy też, Karelowie też...

Kiepskie porównanie Romowie niewątpliwie są Narodem , Tatarzy tez tyle ze Ci polscy Tatarzy od wieków wrośnięci w polskość są już jedynie polską grupą etnograficzną , co do Ślązaków są takowi polscy , niemieccy , a ci co tworzą nowy "naród" tworzą tez nową surrealistyczną rzeczywistość , o Karelach nie mam zdania wink.gif
 
Post #38

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 7/08/2013, 19:08 Quote Post

QUOTE
Kiepskie porównanie Romowie niewątpliwie są Narodem

Są. Dlaczego jest kiepskie? Jak najbardziej są przecież Kaszubi uważający się za odrębny od Polaków naród.

QUOTE
Tatarzy tez tyle ze Ci polscy Tatarzy od wieków wrośnięci w polskość są już jedynie polską grupą etnograficzną

Dlatego lepiej mówić Lipkowie.

QUOTE
co do Ślązaków są takowi polscy , niemieccy , a ci co tworzą nowy "naród" tworzą tez nową surrealistyczną rzeczywistość ,

Ślązacy to taki sam naród jak Kaszubi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 7/08/2013, 19:25 Quote Post

QUOTE
Kiepskie porównanie Romowie niewątpliwie są Narodem

Są. Dlaczego jest kiepskie? Jak najbardziej są przecież Kaszubi uważający się za odrębny od Polaków naród.

Sam widzisz Romowie kolokwialnie mowiac Cyganie są narodem , ktorego odprysk żyje w Polsce , co do reszty zgoda .
 
Post #40

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 7/08/2013, 19:28 Quote Post

QUOTE
Sam widzisz Romowie kolokwialnie mowiac Cyganie są narodem , ktorego odprysk żyje w Polsce ,

Nie wiem, co kolokwialnego jest w określeniu Cygan pisanym z wielkiej litery. Co do reszty - zgoda.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 8/08/2013, 13:06 Quote Post

Vitam

Kochani, dyskusję o tym, co to jest naród, można ciągnąć w nieskończoność. I nie dojdzie się przy tym do żadnej definicji - bo takowej zwyczajnie nie ma. Członkostwo w narodzie to subiektywna, prywatna deklaracja moralna.
Więc kończymy puste dywagacje o istnieniu / nieistnieniu narodu kaszubskiego. I wracamy do założenia o trzech synach. I to pod sankcjami przewidzianymi przez Regulamin.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 17/08/2013, 16:04 Quote Post

QUOTE
Uważam również, że ew. istnienie państwa kaszubskiego w przeszłości zakończyłoby się trwałym włączeniem do Rzeszy, jak to było ze wszelkimi innymi księstwami sąsiadującymi z Niemcami.

Księstwo, o którym tu rozprawiono, wcale nie sąsiadowało z Niemcami.

QUOTE
A bardzo możliwe, że w '45 bez względu na wszystko Stalin i tak zarządziłby włączenie Kaszub do Polski.

Czy kolega zna takie pojęcie jak "efekt motyla"? Wprowadzenie zmiany w średniowieczu może sprawić, że w ogóle żadnego Stalina nie będzie.

QUOTE
Co najwyżej dziś rodziłyby się śmieszne Ruchy Autonomii Kaszub, które byłyby irracjonalne wobec polskości Prus i Pomorza Zachodniego.

Skąd tak pewna "polskość Prus i Pomorza Zachodniego"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Peterus99
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 83.466

 
 
post 17/08/2013, 18:06 Quote Post

QUOTE
Księstwo, o którym tu rozprawiono, wcale nie sąsiadowało z Niemcami.

Księstwo o którym tu rozprawiano nie, aczkolwiek Kaszuby w późniejszym czasie były regionem znajdującym się niedaleko granicy Polski i Niemiec, często część Kaszub była polska, a część niemiecka.
QUOTE
Czy kolega zna takie pojęcie jak "efekt motyla"? Wprowadzenie zmiany w średniowieczu może sprawić, że w ogóle żadnego Stalina nie będzie.

Stalin doszedł do władzy pośrednio w wyniku rewolucji październikowej. Nie sądzę, żeby powstanie małego księstwa na północy Polski kilkaset lat wcześniej mogło zapobiec rewolucji.
QUOTE
Skąd tak pewna "polskość Prus i Pomorza Zachodniego"?

Mówię o czasach współczesnych, a jak dobrze wiemy tereny Prus i Pomorza Zachodniego zostały po wojnie zasiedlone ludnością Kresów Wschodnich II RP.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 17/08/2013, 18:23 Quote Post

QUOTE
Księstwo o którym tu rozprawiano nie, aczkolwiek Kaszuby w późniejszym czasie były regionem znajdującym się niedaleko granicy Polski i Niemiec, często część Kaszub była polska, a część niemiecka.

A ta o której rozprawiamy to była która?

QUOTE
Stalin doszedł do władzy pośrednio w wyniku rewolucji październikowej. Nie sądzę, żeby powstanie małego księstwa na północy Polski kilkaset lat wcześniej mogło zapobiec rewolucji.

Zamach stanu Jana Sobieskiego też niby nie może doprowadzić do upadku Rosji i trwania mocarstwowości Szwecji, prawda? A w wątku "Dynastia Sobieskich" to się jakoś, w wyniku 450 stron dyskusji, stało... Więc nie można powiedzieć - tak będzie, i koniec, 600 lat nie robi różnicy.

QUOTE
Mówię o czasach współczesnych, a jak dobrze wiemy tereny Prus i Pomorza Zachodniego zostały po wojnie zasiedlone ludnością Kresów Wschodnich II RP.

Tu może nie być żadnych kresów wschodnich i żadnej II RP oraz żadnej drugiej wojny światowej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

6 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej