Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Uzbrojenie Wojowników Przeworskich, Jastorfskich.., Spatha i Gladius w rękach barbarzyńców.

Hrolf_Heruler

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 39.082

post 7/01/2008, 12:42 Quote Post

Witam,

Jestem zainteresowany uzbrojeniem zaczepnym i obronnym plemion kultury przeworskiej, luboszyckiej (tutaj raczej topory niż miecze), wielbarskiej (wiem, że niewiele wiadomo - cementarze bez broni ...), grupy tynieckiej (związki z Celtami), kultury jastorfskiej. Jestem głodny wszelkich informacji, zdjęć, rysunków, opisów.

Także jestem ciekaw, czy plemiona zamieszkujące północ europy (w stosunku do Rzymu) cześciej wykorzystywały szmuglowane Spathy, czy Gladiusy??? Zapewnie kupowali tylko głownie, jak więc wyglądały rękojeści, pochwy? Czy noszono je na pasie biodrowym, czy naramiennym??

Czy tarcze przeworskie były okrągłe, czy prostokątne?? A co z łukami, a może tylko włócznie i oszczepy?? Czy trafiały w ręce wielbarczyków łuki refleksyjne od jazygów lub innych sarmatów. Skoro odnaleziono pochówki kobiet z metalowymi lustrami (w kręgu kultury wielbarskiej / czernachowskiej), to może także goci mieli dostęp do uzbrojenia sarmatów?

Co wiadomo o lokalnych wyrobach?

Interesuje mnie wszystko rolleyes.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Huvavnik84

Nowicjusz
Nr użytkownika: 46.005

Konrad
Zawód: student

post 2/06/2008, 14:41 Quote Post

Witam bardzo serdecznie. O uzbrojeniu kultury przeworskiej wiadomo bardzo dużo, również o jastorfskiej oraz luboszyckiej. Jeżeli chodzi o uzbrojenie w kręgu kultur gockich to na terenach ziem Polskich wiemy o nim bardzo mało, ponieważ owe społeczności nakładały na żelazo z którego zrobione były powyższe przedmioty tabu zakazujące im wkładania ich do grobów - które są przecież głównymi obiektami badanymi przez archeologów. Natomiast o uzbrojeniu kultury czernachowskiej i sîntana de mureş wiemy o wiele więcej niż o uzbrojeniu kultury wielbarskiej.To może na początek proponuje rozpocząć od kultury przeworskiej.

User is offline  PMMini Profile Post #2

Huvavnik84

Nowicjusz

Konrad

post 2/06/2008, 14:43 Quote Post

To jest strona internetowa pana dr Bartłomieja Kontnego, gdzie na temat uzbrojenia z okresu rzymskiego w Polsce powiedziane jest bardzo dużo - jest on przecież czołowym badaczem uzbrojenia w owym przediale chronologicznym: http://bartoszkontny.pradzieje.pl/

User is offline  PMMini Profile Post #3

Tukulti

Nowicjusz
Nr użytkownika: 36.358

Zawód: student archeo/hist

post 2/06/2008, 16:43 Quote Post

Co uzbrojenia wielbarskiego mamy kilka znalezisk terenów Polski (m.in. głowica znaleziona na cmentarzysku w Krośnie) jednak jest to ciągle mało..

Huvavniku podałbyś może jakąś literaturkę dotyczącą uzbrojenia k. czerniachowskiej?

User is offline  PMMini Profile Post #4

Huvavnik84

Nowicjusz

Konrad

post 2/06/2008, 21:10 Quote Post

W najbliższym czasie postaram się wrzucić literturę,która w większości będzie obco języczna - niestety.

User is offline  PMMini Profile Post #5

Tukulti

Nowicjusz

post 2/06/2008, 21:28 Quote Post

Jeśli nie w całości:) Z góry dzięki bardzo!

User is offline  PMMini Profile Post #6

Huvavnik84

Nowicjusz

Konrad

post 4/06/2008, 8:53 Quote Post

Znalazłem dwie publikacje, w których myślę że można znaleźć bibliografię związaną z uzbrojeniem kultury czerniachowskiej.

Magomedov B., Cernjachovskaja kultura. Problem etnosa,[w:] Monumenta Studia Gothica I , A Kokowski (red.), Lublin 2001

Vynokur I. S., Istoryja ta kulturaja cernjachivkych plemion, Kyiv 1972.

Nie długo postaram się poszukać czegoś jeszcze. Pozdrawiam serdecznie

User is offline  PMMini Profile Post #7

Tukulti

Nowicjusz

post 6/06/2008, 15:57 Quote Post

Przeglądałem Magomedov'a jednak nie znalazłem tam nic wartościowego o broni;/, do Vynokura niestety nie dotarłem.

Ma ktoś może dobrej jakości fotki spathy znalezionej w Gródku (woj. lubelskie)?

User is offline  PMMini Profile Post #8

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej