Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
52 Strony « < 13 14 15 16 17 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ADAM MICHNIK, Ocena, opinie
     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 4/11/2010, 15:36 Quote Post

QUOTE
Napisz coś więcej o związkach Michnika z maoizmem

Koledze chyba chodziło o trockizm, który pod wpływem Ludwika Hassa fascynował ówczesne pokolenie komandosów.

QUOTE
Kolejne bajki. Został przez parlament (np. z Kaczyńskim włacznie) wybrany do komisji sejmowej. Udzielał sie w niej z jej członków najmniej. A co robił jest wiadome z protokołów i sprawozdań tej komisji. Jednak lepiej pisać nie wiadomo, zamiast sprawdzić.


QUOTE
Komisja Michnika

Kto w kwietniu 1990 r. powołał tzw. komisję Michnika? Czy była to rzeczywiście komisja, czy prywatna inicjatywa? Jakim prawem kilka osób miało dostęp do archiwów MSW i teczek SB? Co Adam Michnik przeczytał w teczkach bezpieki?

Badająca na początku lat 90. teczki SB komisja, w której skład wchodził Adam Michnik, została powołana przez Sejm - przekonywała w ubiegłą środę "Gazeta Wyborcza". To kłamstwo. Komisję składającą się z historyków Andrzeja Ajnenkiela, Jerzego Holzera i Bogdana Krolla oraz ówczesnego posła Adama Michnika powołał minister edukacji w rządzie Mazowieckiego - Henryk Samsonowicz. Grupa działała od 12 kwietnia do 27 czerwca 1990 r.
- Prawem kaduka członkom komisji umożliwiono przeglądanie dokumentów opatrzonych klauzulą "tajne specjalnego znaczenia", obecnie klasyfikowanych jako ściśle tajne. Nie wiem jak inni, ale Michnik, wówczas poseł, miał prawo dostępu tylko do dokumentów "tajnych". Członkowie komisji chodzili od regału do regału i mogli brać to, co im się podobało. To ewenement - mówi Antoni Macierewicz, były minister spraw wewnętrznych.
Krzysztof Wyszkowski, który pierwszy kwestionował legalność komisji Michnika, twierdzi, iż zaufana współpracownica ministra Samsonowicza powiedziała mu, że jej szef został w całą sprawę wmanewrowany. - Mówiła, że wszystko zaczęło się od tego, iż ówczesny wiceminister spraw wewnętrznych Krzysztof Kozłowski poprosił Samsonowicza, żeby wystawił cztery imienne zaproszenia na naradę do MSW dla wybranych osób. I to właśnie zostało wykorzystane do zalegalizowania komisji - wyjaśnia Wyszkowski. - Komisja to był mój pomysł. Dowiedziałem się, że gdzieś pod Konstancinem palone są akta MSW. Sytuacja była delikatna, bo szefem resortu był Czesław Kiszczak. Sprokurowałem więc komisję, która miała sprawdzić, co się dzieje w archiwach. Michnik trafił do niej nie tylko jako przedstawiciel Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, ale również historyk - tłumaczy prof. Samsonowicz.
Nikt nie wie, co robili członkowie komisji Michnika w archiwum MSW, bo nikt tego nie kontrolował. Nikt nie rejestrował, kto przeglądał jakie teczki. Efektem prac rzekomej komisji był kilkustronicowy, lakoniczny raport. - Byłem wtedy zabiegany, kierowałem Polskim Towarzystwem Historycznym, więc nie miałem za dużo czasu na czytanie akt. Naszym zadaniem było utrudnić niszczenie akt. Chodziliśmy po pokojach i przeglądaliśmy wyrywkowo dokumenty. Nie wiem, czy ktoś wchodził do archiwum sam. Ja w każdym razie tego nie robiłem - zapewnia prof. Andrzej Ajnenkiel.


 
User is offline  PMMini Profile Post #211

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 4/11/2010, 16:18 Quote Post

QUOTE(Dziadek Jacek @ 24/10/2010, 15:38)
QUOTE
QUOTE
Tym bardziej Michnik niczego i nikomu gwarantować nie może, bowiem żadnej realnej władzy w Polsce nie posiada, szczególnie nad wymiarem sprawiedliwości.


I nikt nie mówił że ma. Miał natomiast sporą siłę propagandową i używał ją do wspierania takich lub innych rozwiązań.


Jak sobie przypominam, miał Michnik również nieograniczony dostęp do "teczek" i nie wiadomo co z tym robił wink.gif
*



Balum
QUOTE
Kolejne bajki. Został przez parlament (np. z Kaczyńskim włacznie) wybrany do komisji sejmowej. Udzielał sie w niej z jej członków najmniej. A co robił jest wiadome z protokołów i sprawozdań tej komisji. Jednak lepiej pisać nie wiadomo, zamiast sprawdzić.


... może jakiś link do sprawozdań tej komisji wink.gif

 
User is offline  PMMini Profile Post #212

     
Beukot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.470
Nr użytkownika: 16.122

Stopień akademicki: dla przyjaciol: megi
 
 
post 5/11/2010, 14:09 Quote Post

Z innej beczki.
Nie macie wrażenia, że Bronisław Komorowski właśnie bardzo sprytnie posłużył się Michnikiem żeby przeczyścić kapitułę orderu Orła Białego?

Nb. nie zdawałem sobie sprawy, że ta kapituła ma *taki* skład. Niezła beka. Brakowało tylko Rydzyka, Macierewicza i Ziobry.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #213

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 5/11/2010, 14:12 Quote Post

Hm, cos za prosto... Komisja zrobiła porządną, uczciwą kwerendę ze wszystkimi dbałościami o szczegóły, a tymczasem od 20 lat pogłoski krążą zupełnie inne i nikt jakoś oprócz ciebie ich nie sprostował. A propos, widzialeś te sprawozdania?
http://www.antyk.org.pl/ojczyzna/agentura/komisja.htm
http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/kraj/wilds...,wiadomosc.html
http://www.abcnet.com.pl/node/3149?page=6
http://www.wpolityce.pl/view/3113/Czesc_ta...procedura_.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #214

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 5/11/2010, 20:10 Quote Post

QUOTE(Bełkot @ 5/11/2010, 15:09)
Z innej beczki.
Nie macie wrażenia, że Bronisław Komorowski właśnie bardzo sprytnie posłużył się Michnikiem żeby przeczyścić kapitułę orderu Orła Białego?

Nb. nie zdawałem sobie sprawy, że ta kapituła ma *taki* skład. Niezła beka. Brakowało tylko Rydzyka, Macierewicza i Ziobry.
*



No bo to była kapituła orderu Orła Białego nie zaś sierpa i młota ani beki. Proste. Ale czy teraz dalej taka będzie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #215

     
Beukot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.470
Nr użytkownika: 16.122

Stopień akademicki: dla przyjaciol: megi
 
 
post 6/11/2010, 9:47 Quote Post

QUOTE(Dagome @ 5/11/2010, 20:10)
No bo to była kapituła orderu Orła Białego nie zaś sierpa i młota ani beki.

Ależ była była. Beka wręcz podręcznikowo gimnazjalna.
Taki żarcik w typowym stylu byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego brata.
QUOTE(Dagome @ 5/11/2010, 20:10)
Ale czy teraz dalej taka będzie?

Sam jestem ciekaw. Ale raczej nie jestem optymistą.
Wcale nie życzę znękanej polskiej prawicy kapituły złożonej z Palikota, Urbana, Leppera i Kryżego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #216

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 6/11/2010, 17:49 Quote Post

QUOTE(Bełkot @ 6/11/2010, 10:47)

Taki żarcik w typowym stylu byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego brata.
*



Nigdy nie spotkałem się z takimi żartami z ich strony. Nawet nieprzychylnym mediom nie udało się czegoś takiego wychwycić, a pojeździłyby sobie oj pojeździłyby. Obawiam się że to tylko imaginacja usera, coś a la geremkowski fakt prasowy. Jak to mówią jak sie kto naucy tak spi i mrucy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #217

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 8/11/2010, 9:22 Quote Post

QUOTE
Nie macie wrażenia, że Bronisław Komorowski właśnie bardzo sprytnie posłużył się Michnikiem żeby przeczyścić kapitułę orderu Orła Białego?

Nie sadzę, aby na to wpadł. Ukochany Bronek Gajowy nie jest osobą tego formatu intelektualnego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #218

     
Dziadek Jacek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.413
Nr użytkownika: 53.918

 
 
post 8/11/2010, 10:01 Quote Post

QUOTE(godfrydl @ 8/11/2010, 9:22)
QUOTE
Nie macie wrażenia, że Bronisław Komorowski właśnie bardzo sprytnie posłużył się Michnikiem żeby przeczyścić kapitułę orderu Orła Białego?

Nie sadzę, aby na to wpadł. Ukochany Bronek Gajowy nie jest osobą tego formatu intelektualnego.
*


... "koledzy z poprzedniej pracy" tak mu podpowiedzieli. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #219

     
kuki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 59.865

 
 
post 8/11/2010, 10:27 Quote Post



Balum, daj spokój bo umrę ze śmiechu!
Przecież wszyscy wiemy że:
„Negatywne treści na temat Adama Michnika redaktora naczelnego Gazety Wyborczej oraz wydawcy tej gazety Agory S.A. są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego”.
Sędzia Agnieszka Matlak.
 
User is offline  PMMini Profile Post #220

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 8/11/2010, 12:15 Quote Post

QUOTE(Dziadek Jacek @ 8/11/2010, 10:01)
QUOTE(godfrydl @ 8/11/2010, 9:22)
QUOTE
Nie macie wrażenia, że Bronisław Komorowski właśnie bardzo sprytnie posłużył się Michnikiem żeby przeczyścić kapitułę orderu Orła Białego?

Nie sadzę, aby na to wpadł. Ukochany Bronek Gajowy nie jest osobą tego formatu intelektualnego.
*


... "koledzy z poprzedniej pracy" tak mu podpowiedzieli. wink.gif
*


To znaczy z której? Chodzi Ci o Wyższe Seminarium Duchowne? Nie wiem, czy jako 'propaństwowiec" nie powinieneś zmienić trochę tonu, zapamiętaj: "Pan Prezydent RP Bronisław Komorowski".
 
User is offline  PMMini Profile Post #221

     
kuki
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 266
Nr użytkownika: 59.865

 
 
post 11/11/2010, 12:44 Quote Post




Sprawa stara jak świat, nie wierzę że jej nie znasz. Proces dotyczący krytycznej w stosunku do GW książki Stanisława Remuszki „Prawda o Gazecie Wyborczej", 26 września 2005, Wysoki Sąd w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej (sygn. III C 1225, sędzia przewodnicząca Agnieszka Matlak).
Ta sama "rozgrzana" Agnieszka Matlak która orzekała (przypadek?) w procesie wyborczym Komorowski-Kaczyński. Uzasadnienie przygotowała w ekspresowym tempie, dwie godziny po przesłuchaniu Bronisława Komorowskiego! A zanim nastapiło wydanie wyroku, Ewa Kopacz stwierdziła, że: „Jarosław Kaczyński musi przeprosić pacjentów”. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #222

     
Nurglitch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.474
Nr użytkownika: 11.929

Piotr Smolañski
Zawód: Informatyk
 
 
post 11/11/2010, 14:33 Quote Post

QUOTE(kuki @ 8/11/2010, 8:27)
Przecież wszyscy wiemy że:
„Negatywne treści na temat Adama Michnika redaktora naczelnego Gazety Wyborczej oraz wydawcy tej gazety Agory S.A. są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego”.
Sędzia Agnieszka Matlak.


Twierdzę, że to jest jednak lepsze:
„W ocenie sądu apelacyjnego stanowisko sądu okręgowego, zajęte w oparciu o ocenę wskazanych dowodów, zasługuje na uwzględnienie, albowiem mieści się ono w granicach dowolnej swobody, której nie można przypisać cech dowolności”

To ze sprawy Michnik kontra Zybertowicz.

Ten post był edytowany przez Nurglitch: 11/11/2010, 14:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #223

     
Nurglitch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.474
Nr użytkownika: 11.929

Piotr Smolañski
Zawód: Informatyk
 
 
post 11/11/2010, 14:36 Quote Post



Z tego co wiem uzasadnienia wyroków nie są przez sądy publikowane w sieci. Cytat pochodzi z artykułu Zybertowicza w RP.
 
User is offline  PMMini Profile Post #224

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 11/11/2010, 19:32 Quote Post

Po tym jednym zdaniu mogę sądzić co najwyżej, że sędzia piszący to zdanie po prostu się pomylił - "swoboda" jest "sędziowska", a nie "dowolna".
Nb. sami zainteresowani nie opublikowali gdzieś tych wyroków, np. na stronach internetowych? Skan do pdf-a, ściągnąć i nie ma sprawy.
 
Post #225

52 Strony « < 13 14 15 16 17 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej