Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polacy w Waffen SS, czy to prawda ?
     
elwis
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 16.466

 
 
post 10/04/2006, 10:36 Quote Post

Mam pytanie: czy do SS powoływano dzieci emigrantów polskich z początków XX wieku (Zagłębie Ruhry)? Czy musieli oni wyrazić na to zgodę (chęć), czy taki był ich obowiązek? Nie chodzi mi o końcowy etap II WŚ, ale o początek (kampania wrześniowa. Czy jest możliwe, aby dzieci tych emigrantów przybyły do Polski w kampanii wrześniowej jako SS-mani?
I jeszcze jedno pytanie (wybaczcie laikowi smile.gif) czy czarne mundury w tym czasie to tylko SS?
Pozdrawiam elwira
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Von Slavek
 

Unregistered

 
 
post 18/04/2006, 16:02 Quote Post

Ale przecież zorganizowano Dywizję SS Galizien. Werbunek do niej odbywał się w okolicach Lwowa, podobno było niewielu chętnych
 
Post #17

     
Alex Clockwork
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 416
Nr użytkownika: 14.061

Wojtek
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 18/04/2006, 17:02 Quote Post

QUOTE(Slawek 10 @ 18/04/2006, 17:02)
Ale przecież zorganizowano Dywizję SS Galizien. Werbunek do niej odbywał się w okolicach Lwowa, podobno było niewielu chętnych
*


jak to sie ma do tematu? bo z tego co mi wiadomo to dywizja formowana w okolicach Lwowa miala ukraiński skład etniczny

ps. jesli ktos jest w stanie to niech rozwinie wątek Goralenvolk
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Bruno
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 208
Nr użytkownika: 12.162

 
 
post 24/04/2006, 9:16 Quote Post

[quote=Berlin,22/01/2006, 17:47]
[quote=Anakin,17/10/2005, 15:38]
z tego co ja wyczytałem- dowództwo niemieckie próbowalo stworzyc odział ochotników wafen SS na terenach Ślaska, lecz z braku kandydatów, projektu zaniechano
*

[/quote]
Na Śląsku tego nie musieli robic, gdyż jeśli Slązak podpisał volkschlistę, to mógł jeśli chciał jako obywatel Rzeszy wstąpic do Waffen SS. W wielu książkach jest wamianka o tym iż w jednostkach Waffen SS służyli tzw. volkschdeutsche. W mojej rodzinie też tak było i mój dalszy wujek służył w SS "Totenkppf"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 24/04/2006, 10:29 Quote Post

Bruno oczywiście przytoczył cytat Berlina, a nie mój.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 24/04/2006, 10:41 Quote Post

QUOTE(elwis @ 10/04/2006, 11:36)
I jeszcze jedno pytanie (wybaczcie laikowi smile.gif) czy czarne mundury w tym czasie to tylko SS?
Pozdrawiam elwira

Nie "ekspertyzuję się" co prawda w wojskowości niemieckiej II-giej WOjny - ale wydaje mi się, że czarne mundury mieli też niemieccy pancerniacy...

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
konfederat
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 122
Nr użytkownika: 7.652

 
 
post 24/04/2006, 10:46 Quote Post

QUOTE
jeszcze jedno pytanie (wybaczcie laikowi ) czy czarne mundury w tym czasie to tylko SS?
Pozdrawiam elwira


Czarne mundury to Algemaine SS,zaś Waffen SS to mundury koloru zbliżonego do barwy wehrmachtu, co do czarnych mundurów to gestapowiec w czerni to też jedynie wyobrażnia filmowców, inne formacje odziane na czarno to np. włoskie 'czarne koszule" choć oni też podczas wojny często używali mundurów wojskowych, ubrani na czarno chodzili też holenderscy nacjonaliści, podobnie na ciemno umundurowani byli francuscy milicjanci
No i oczywiście panzerwaffe
Ale już artyleria szturmowa posiadała też mundury kolorystycznie zbliżone do wehrmachtu , ale o kroju wojsk pancernych
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
drab
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 390
Nr użytkownika: 16.001

Janek
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: rozne
 
 
post 28/04/2006, 16:41 Quote Post

Witam
Temat ciekawy ale i kontrowersyjny.
Znam tylko jedno jakichkolwiek informacji. Jest to artykol pt. "Polacy w sluzbie III Rzeszy" znajduje sie on w magazynie -Inne Oblicza historii 07-02/2005
AAAAAA nie jestem pracownikiem tego magazynu.To info dla zaintewresowanych a nie reklama


Poprawiłem jest już III smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
diakon.Piotr.UKGK
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 16.164

diakon Piotr Siwicki
Stopień akademicki: doktor
 
 
post 29/04/2006, 7:05 Quote Post

QUOTE(drab @ 28/04/2006, 18:41)
Znam tylko jedno jakichkolwiek informacji. Jest to artykol  pt. "Polacy w sluzbie II Rzeszy"
*



Dotąd naiwnie myślałem, że za Hitlera to była III Rzesza, a II to trochę wcześniej. wink.gif

Na poważnie: kiedyś widziałem film w TVP o łotewskim legionie Waffen-SS, gdzie podano, że walczyli w nim także Polacy, przedwojenni obywatele łotewscy. Bodajże nawet kilku pokazano.

Co do SS-Galizien, to gdzieś czytałem, że gdy nie udawało się zebrać dostatecznej liczby ochotników zdatnych do służby, przeprowadzono
częściowy pobór, którego skutkiem było znalezienie się w szeregach tej formacji jakiejś (zapewne śladowej) ilości Polaków.

Relata refero...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 29/04/2006, 7:26 Quote Post

próbowano stworzyc dywizję złożoną z górali, nabór się chyba nie udał. A twórcy koncepcji tzw Goralenvolk podobno zostali zabici przez podziemie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Albertus Galstold
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.198
Nr użytkownika: 7.826

Stopień akademicki: MBA
Zawód: CEO
 
 
post 29/04/2006, 10:15 Quote Post

http://www.feldgrau.com/poland.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 29/04/2006, 12:14 Quote Post

Strona podana przez uzytkownika Albertus Galstold jest najprawdopodobniej "w budowie" - i w j. angielskim. Ale juz w tej postaci zawiera kontrowersyjne stwierdzenie:
It was from among these groups that the Germans first gathered volunteers from Poland. Although they are not technically thought of as Poles by the Germans, the ethnic German Volksdeutsche were in reality from Poland and can thus be seen as Polish volunteers.
(I wlasnie z tych grup (Volksdeutsche), Niemcy pozyskali pierwszych ochotnikow w Polsce. Mimo, ze Niemcy nie uwazali ich za Polakow, nalezy uznac, ze Volksdeutsche pochodzenia niemieckiego pochodzili z ziem polskich - w zwiazku z czym nalezy ich uznac jako polskich ochotnikow).
Wedlug mnie - bardzo karkolomna konkluzja ! Stosujac tego rodzaju logike nalezaloby przyjac, ze np. taka slynne postacie III Rzeszy jak Rudolf Hess - to Egipcjanin, a Alfred Rosenberg - Estonczyk ! Bez sensu ...

N_S

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Albertus Galstold
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.198
Nr użytkownika: 7.826

Stopień akademicki: MBA
Zawód: CEO
 
 
post 29/04/2006, 18:06 Quote Post

QUOTE
Strona podana przez uzytkownika Albertus Galstold jest najprawdopodobniej "w budowie"

Chyba tak, brakuje "Polnische Polizei"
The Polish Polnische Polizei was a notorious example of such a unit. It was primarily utilised by the Germans to deal with criminal activities, but were also widely used in combating smuggling and in measures against the Jewish population. At their peak in 1943, they numbered some 16,000. They patrolled the ghettos, searched for Jews who had escaped and guarded the gates of the Warsaw Ghetto and 367 of them were used in the suppression of the Warsaw Ghetto uprisings.
http://en.wikipedia.org/wiki/Collaboration...ng_World_War_II

QUOTE
i w j. Angielskim

czy z tym sa jakis problemy?

QUOTE
zawiera kontrowersyjne stwierdzenie:
It was from among these groups that the Germans first gathered volunteers from Poland. Although they are not technically thought of as Poles by the Germans, the ethnic German Volksdeutsche were in reality from Poland and can thus be seen as Polish volunteers.

Zgadamsie, ze biorac pod uwage tamte czasy taka ocena niekorektna
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Lahbrenc
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 19.932

 
 
post 23/07/2006, 21:32 Quote Post

QUOTE(Bruno @ 24/04/2006, 10:16)
Na Śląsku tego nie musieli robic, gdyż jeśli Slązak podpisał volkschlistę, to mógł jeśli chciał jako obywatel Rzeszy wstąpic do Waffen SS. W wielu książkach jest wamianka o tym iż w  jednostkach Waffen SS służyli tzw. volkschdeutsche. W mojej rodzinie też tak było i mój dalszy wujek służył w SS "Totenkppf"
*




By wstąpić do Waffen SS obywatel Rzeszy musiał posiadać - jeśli był volkschdeutchem odpowiednią grupę narodowa. Takim przykładem jest mój dziedek Joachim von Lahbrenc pułkownik 5 Dywizji Pancernej SS "Wiking", a od sierpnia 1944 roku żołnierz 19 Dolnosaksońskiej Dywizji Pancernej. Lista narodowościowa w grupie (stopniu) A (tak zwana Reichlist) uprawniała do zaciągu ochotniczego do Waffen SS, to samo tyczyło się stopnia B, niestety? większość Slązaków, Kaszubów i _obywateli_ Polskich z Pomorza "łapało" się na trzeci i czwarty stopień volkslisty - mogli służyć we wszystkich formacjach sił zbrojnych III Rzeszy z wyjątkiem SS, Waffen SS i formacji tajnych.

Pozdrowienia z Wisły.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Premagape
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 343
Nr użytkownika: 12.316

Stopień akademicki: magister
 
 
post 24/07/2006, 21:37 Quote Post

QUOTE(tuxman @ 24/04/2006, 11:41)
Nie "ekspertyzuję się" co prawda w wojskowości niemieckiej II-giej WOjny - ale wydaje mi się, że czarne mundury mieli też niemieccy pancerniacy...
*


To prawda. Wielu pancerniaków przypłaciło to życiem, bowiem po schwytaniu do niewoli krasnoarmiejcy brali ich mylnie za esesmanów i rozstrzeliwali.

QUOTE(Net_Skater @ 29/04/2006, 13:14)
Ale juz w tej postaci zawiera kontrowersyjne stwierdzenie:
It was from among these groups that the Germans first gathered volunteers from Poland. Although they are not technically thought of as Poles by the Germans, the ethnic German Volksdeutsche were in reality from Poland and can thus be seen as Polish volunteers.
(I wlasnie z tych grup (Volksdeutsche), Niemcy pozyskali pierwszych ochotnikow w Polsce. Mimo, ze Niemcy nie uwazali ich za Polakow, nalezy uznac, ze Volksdeutsche pochodzenia niemieckiego pochodzili z ziem polskich - w zwiazku z czym nalezy ich uznac jako polskich ochotnikow).
Wedlug mnie - bardzo karkolomna konkluzja ! Stosujac tego rodzaju logike nalezaloby przyjac, ze np. taka slynne postacie III Rzeszy jak Rudolf Hess - to Egipcjanin, a Alfred Rosenberg - Estonczyk ! Bez sensu ...
*


To jeszcze nic. Czytałem kiedyś o innym przypadku, który mnie już w ogóle powalił z nóg. W jednej ze szkół podstawowych w Silicon Valley zapytano dzieci z jakiego kraju pochodzili naziści. Wszystkie chórkiem odpowiedziały, że z Polski. blink.gif Nic tylko wallbash.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

6 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej