Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jerycho: czy to najstarsze miasto ?, Czy Jerycho to miasto czy wies ?
     
Radek Malicki
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 70
Nr użytkownika: 978

Stopień akademicki: mgr historii
Zawód: historyk
 
 
post 11/09/2004, 16:14 Quote Post

Nie wiem czemu uważasz, że fakt ten omijany jest w podręcznikach. Powszechnie wiadomo, że Jerycho jest najstarszym miastem na świecie(ok.8500 p.n.e): pierwszym otoczonym (kamiennymi) murami (wys. 3,6 m), fosą (wykutą w skale), było strzeżone przez wysokie wieże (jedyna, która się zachowała liczy sobie 10 m wysokości). Powierzchnia miasta wynosiła 4 akry to jest ok.1,6 ha.

"Istnienie tych umocnień- pierwszy tego typu znany przypadek na świecie-jest bardzo ważne z dwu powodów. Po pierwsze dowodzi, że ta starożytna społeczność rolnicza mogła zorganizować większą liczbę mieszkańców do wspólnej pracy przy zbiorowych przedsięzięciach; po drugie świadczy, że akumulacja bogactw osiągnęła taki stopień, że za rzecz niezbedną uważano istnienie trwałych, masywnych umocnień obronnych."

Geoffrey Barraclough, Ilustrowana historia świata (pod redakcją Geoffreya Parkera), rozd. 3, s.44
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
nabuhodonozzor
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 719

 
 
post 12/09/2004, 9:40 Quote Post

W sumie to nie ma znaczenia czemu nie ma tej informacji w podrecznikach (chodzi mi tutaj o trojaczki do historii starozytnej Musiał,Stępień,Jaczynowska) A troche wiecej informacji na ten temat?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Radek Malicki
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 70
Nr użytkownika: 978

Stopień akademicki: mgr historii
Zawód: historyk
 
 
post 13/09/2004, 15:54 Quote Post

QUOTE(nabuhodonozzor @ Sep 12 2004, 10:40 AM)
A troche wiecej informacji na ten temat?
*



R.Whitehouse, The First Cities, Oxford 1977
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Grzesiek
 

I ranga
*
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 22
Nr użytkownika: 376

 
 
post 19/09/2004, 14:17 Quote Post

Jakiś czas temu w serwisie Gazeta.pl znalazłem pewien artykuł - http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,37469,2240672.html nie wiem co o tym sądzić...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Nazija
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 118
Nr użytkownika: 1.456

 
 
post 19/09/2004, 20:39 Quote Post

a ja słyszałam że najstarsze miasto to Tureckie Catalhoyuk 8000r.p.n.e coś około tego
a może to była tylko taka osada? Bo miasto warowne to raczej nie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
nabuhodonozzor
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 719

 
 
post 25/09/2004, 9:02 Quote Post

raczej chodzi tu bardziej o pojedyncze znaleziska lepiej rozwinietej kultury najslawniejszy to posazek kobiety o niesamowicie pelnych ksztaltach:-) jesli chodzi o ten artykul to moim zdaniem pelno jest takich znalezisk ktore moga uchodzic za najwczesniej rowiniete miasta ale by do tego naukowcy ustosunkowali w dogodny sposob trzeba wiele lat badan i analiz a takze wielu zwolennikow takich odkryc...mozemy sie wybrac na ta pustynie i sami sprawdzic..tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 25/09/2004, 9:41 Quote Post

Temat taki już funcjonuje tutaj
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 26/09/2004, 7:30 Quote Post

W paru książkach znalazłem informacje,iż najstarszym miastem Catal Huyuk.Powszechnie wiadomo,że Catal Huyuk powstało ok.VIII tysiąclecia p.n.e,a Jerycho ok.X tysiąclecia p.n.e.W Catal Huyuk mieszkało niespełna 500 osób,więc można to nazwać dzisiaj wsią,choć dla tych,co żyli w tamtych czasach,mogła być to ogromna metropolia tak jak obecnie dla nas Nowy Jork czy Mexico City.W Jerycho mieszkało prawdopodobnie od 700 do góra 2000 osób.Wiadomo także,że w żadnych z tych "miast-państw" nie było schodów,tylko wszędzie wchodziło się na drewninaych drabinach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
nabuhodonozzor
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 719

 
 
post 27/09/2004, 15:05 Quote Post

slyszalem tez (na wykladzie)ze do tych domow wchodzilo sie jakby dachem...nie wiem z czym bylo to zwiazane moze budynki osadzone byly po czesci pod ziemia?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
ugedej
 

?
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 561
Nr użytkownika: 1.240

?
Stopień akademicki: doktorant historii
Zawód: soldier
 
 
post 28/09/2004, 12:15 Quote Post

Ostatnio znalazłem taką ciekawostkę na temat Jerycha(8000 p.n.e.) – Jerycho – pierwsze „miasto” otoczone murem (2-3 tys.mieszk.)

Więcej nie napiszę bo nie interesuje sie tym okresem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Domino
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 1.706

 
 
post 8/10/2004, 13:58 Quote Post

Jeśli uznać, że najstarsze wciąż zamieszkałe, to pewnie tak. Niemniej, wygrzebałem w serwisie www.archeologica.org, że Francuzi wykopali jakieś miasto u Beduinów i jest to generalnie niezły zonk. Po wejściu na serwis wejdźcie na "newspage" i tam gdzieś w informacjach z zeszłego miesiąca powinno być.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
_nowy_
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 4.397

 
 
post 14/03/2005, 16:04 Quote Post

ta a niedawno gdzies czytalem ze na pustyni gdzies w egipcie odkryto starozytne miasto sprzed 15 000 lat... wie ktos cos wiecej o tym?
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
August II Mocny
 

Spamer!
****
Grupa: Banita
Postów: 434
Nr użytkownika: 2.434

 
 
post 14/03/2005, 16:28 Quote Post

Zdaje się że faktycznie jerycho jest dosć małe jak na miasto..ALE był to tern zabudowany gesto(pierwszy taki przypadek), obwarowany MURAMI a mieszkanców jak na tamte czasy miał nawet pokaźną liczbę (histor. podają do 10 tys.!)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
August II Mocny
 

Spamer!
****
Grupa: Banita
Postów: 434
Nr użytkownika: 2.434

 
 
post 14/03/2005, 16:28 Quote Post

Zdaje się że faktycznie jerycho jest dosć małe jak na miasto..ALE był to tern zabudowany gesto(pierwszy taki przypadek), obwarowany MURAMI a mieszkanców jak na tamte czasy miał nawet pokaźną liczbę (histor. podają do 10 tys.!)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Nalotta
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 141
Nr użytkownika: 4.143

Zawód: archeolozka:)
 
 
post 14/03/2005, 16:32 Quote Post

Kiedyś w internecie znalazłam taki oto artykuł:"Polski archeolog odkrył osadę, która może się okazać najstarszym miastem świata. Chociaż to dopiero początek badań tej osady, dziennikarce WiŻ udało się już nieco dowiedzieć od profesora Ryszarda F. Mazurowskiego.
Osadę Tell Qaramel, którą odkrył Pan w północno-zachodniej Syrii, porównuje się z Jerychem. Dlaczego?
Tell Qaramel przypomina tamtą, w obu są wieże. W Jerychu odsłonięto mur i fosę, my również spodziewamy się odkryć mur. Qaramel to osada współczesna Jerychu, ale być może wieża w Qaramel jest nawet nieco od niego starsza. Dużo na to wskazuje. Z całą pewnością będę mógł to powiedzieć dopiero po przeprowadzeniu badań metodą radiowęglową.(..)"
Wiecie coś więcej na ten temat?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej