Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Partowie-uczeni Sasanidzi- Wojownicy, czy tak ich postrzega historia ???
     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 12/01/2007, 19:30 Quote Post

Dwa tygodnie temu oglądałem film na kanale Discovery Civilisation
pt.,,Barbarzyńcy według Terrego Jhonsa"

Szanowny pan zaczął opowiadać o wojnach Rzymu z Partami po cierpliwym i bacznym słuchaniu jego tekstów póki co zgadzających się z moimi informacjami .Zaskoczył mnie stwierdzeniem że od przejęcia władzy w Persji przez Sasanidów zaczął się jej upadek pod względem kulturalnym.
Autor opisywał Partów jako krzewicieli kultury ,twórców literatury poetów, matematyków , dbający o edukacje nawet najniższych warstw Gdy doszedł do Sasanidzkiego okresu historii Persów mówił że po przejęciu władzy Sasanidzi skoncentrowali się jedynie na rozbudowie armii kosztem sztuki ze o nią nie dbali i zamiast posyłać młodzieńców do szkół posyłali ich na wojnę.

Ja osobiście czytałem że za Sasnidów kultura Perska
odrzuciła Hellenizm i stała się kopią kultury Achmedów czyli przeżyła swój renesans, czytałem również że Zatrustyzm (nie wiem czy dobrze napisałem) przeżył swój renesans.Zdaje sobie sprawę ze Sasanidzi byli bardziej zmilitaryzowani niż Partowie co pokazuje nam historia ich zmagań z Bizancjum jedną z przyczyn upadku Sasanidów były wyczerpujące wojny ,nadmierne podatki ale czy tylko z tego powodu 3eba ich zapamiętać jako barbarzyńskich wojowników ?????

PS.Dla zainteresowanych wyżej wymienionym programem leci on w każdą sobotę o 12:40 i 18:40 na Discovery Civil polecam !!!!!

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Roxofarnes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 3.898

 
 
post 18/01/2007, 11:47 Quote Post

Trudno mi się odnieść do programu, który oglądałem jednym okiem krojąc mięso na obiad ale nie podobał mi się wówczas a teraz wydaje mi się wręcz szkodliwym. Choć popularyzuje temat mi bliski - jednocześnie zniekształca go w sposób trudny do przyjęcia.

Historia państwa partyjskiego rozciąga się pomiędzy poł. III w p.n.e. a pocz. III w n.e. Trudno ujednolicać tak długi okres. Filhellenizm wczesnych Arsakidów można z powodzeniem skonfrontować z antyzachodnim nastawieniem I-II w n.e. Sama natura rzekomego filhellenizmu nie jest klarowna - trwają dyskusje czy w hellenistycznej treści wyrażano treści irańskie czy forma odpowiada zaimportowanym ideom. Należy jednak zadać pytanie cóż takiego szczególnie uczonego uczynili Partowie. Ich piśmiennictwo jest wyjątkowo ubogie. W porównaniu z zabytkami literatury Persji sasanidzkiej - można powiedzieć, że w ogóle nie istnieje. Nawet podobno partyjski Wis i Ramin zachował sie tylko wpóźniejszym odpisie czyli można podejrzewać, że w cale partyjski być nie musi. Według niektórych Awestę spisano właśnie podczas panowania Sasanidów (wcześniej miałaby istnieć tylko w formie ustnej).

Dabiran - czyli uczeni/piśmienni/skrybowie cieszyli się bardzo wysokim statusem społecznym podczas panowania Sasnidów. Oczywiście dostęp do wiedzy był ściśle reglamentowany i zarezerwowany dla wyższych warstw społecznych ale w przypadku Persów jest to oznaka atencji jaką darzyli naukę. A dokąd przeniosła sie Akademia po wygnaniu z chrześcijańskich Aten - na dwór sasanidzki.

Czy sztuka sasanidzka zerwała z hellenizmem? Zależy jak zdefiniujemy hellenizm w sztuce. W ścisłym sensie - dokładnego podążania za wzorami greckimi - hellenizm zanikł wśród Partów, ale w sensie szerszym - kultywowania elementów sztuki/estetyki greckiej (np. cały hellenizm indyjski) - hellenizm żył w sztuce perskiej do końca panowania Sasanidów. Jasne, że to nowa jakość ale podobnie nową jakością jest np. sztuka Gandhary. Prosty hellenizm Starej Nisy nie był kontynuowany przez Partów n.e. Ale też i na Zachodzie sztuka się zmieniła...

W zasadzie tytuł topicu możnaby odwrócić: Partowie - wojownicy, Sasnidzi - uczeni.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej