Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

33 Strony « < 31 32 33 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Który pm II WŚ był najlepszy?

AKMS

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 12.458

post 2/08/2017, 19:51 Quote Post

QUOTE("czarny piotruś")
Ten element pełni dość często określoną rolę konstrukcyjną i moim zdaniem wymaga jednak osobnego terminu nazewniczego.

No to "tylec" jak dla mnie pasuje.

Tylec akurat najbardziej z starymi ckm mi się kojarzy a nie z tym czymś z PPD.

Ja natomiast spotykałem się ze stosowaniem określenia "tylec" w odniesieniu do peemów.

User is offline  PMMini Profile Post #481

czarny piotruś

IX ranga
Nr użytkownika: 77.765

post 2/08/2017, 20:00 Quote Post

Nie kojarzę tylca z żadnej instrukcji pemema z jakim miałem do czynienia a miałem z trzema(PPS, Rak,, Glauberyt). Z drugiej strony te instrukcje to głównie w szufladzie y nas leżały więc spierać się nie będę. Jakieś przykłady tych tylcow z peemów w służbie WP masz?

User is offline  PMMini Profile Post #482

AKMS

VI ranga

post 2/08/2017, 20:10 Quote Post

Nie piszę o instrukcjach obsługi (choć może w jakiejś padło określenie "tylec" w odniesieniu do peemu), ale ogólnie o tym że czytając o broni strzeleckiej zdarzało mi się natknąć na to określenie stosowane w odniesieniu do pistoletu maszynowego.

User is offline  PMMini Profile Post #483

czarny piotruś

IX ranga

post 2/08/2017, 20:25 Quote Post

Próbujemy znaleźć odpowiedniki słowa z rosyjskiej instrukcji do rosyjskiej broni. Naturalnym więc wydaje się znalezienie to samego słowa w polskiej instrukcji broni? Choć PPD jakoś szerzej w WP nie zaistniała więc polskiej instrukcji brak. Kwadratu koła, Nie wiem, może u Kochanowskiego poszukać?
Choć problem błahy i pewnie dla akademickiej dyskusji nie warto kopii kruszyc.

User is offline  PMMini Profile Post #484

AKMS

VI ranga

post 2/08/2017, 20:31 Quote Post

Jak dla mnie trudno do uznać za jakikolwiek problem. Ale do rzeczy, co prawda w "1000 słów o broni i balistyce" Toreckiego jest wzmianka o tym że "tylec" to część stosowana w broni nie posiadającej kolby, ale jak dla mnie kolba ma niewiele do rzeczy- jeśli do jakiejś broni doczepmy pierwszą lepszą kolbę, to jak dla mnie taka zmiana nie spowoduje że "tylec" zniknie. Jednocześnie autor daje do zrozumienia że tylec to część "zamykająca komorę zamkową od tyłu"- jak dla mnie to jest najważniejsze w "tylcowatości tylca", ergo, ten element w PPD to w mojej ocenie "tylec".

User is offline  PMMini Profile Post #485

czarny piotruś

IX ranga

post 2/08/2017, 20:49 Quote Post

Toreckiemu chodzi właśnie o te tyle z ckm w typie Maxima.

User is offline  PMMini Profile Post #486

AKMS

VI ranga

post 2/08/2017, 21:02 Quote Post

Może i chodziło, jednak w mojej ocenie głównym zadaniem tylca jest zamykanie komory zamkowej od tyłu. Jeśli dany element zamyka komorę zamkową od tyłu, to jak dla mnie można nazywać go tylcem, niezależnie od tego czy broń ma dwa pionowe chwyty, czy kolbę.

User is offline  PMMini Profile Post #487

Razorblade1967

VI ranga
Nr użytkownika: 57.526

Zawód: emeryt

post 3/08/2017, 9:30 Quote Post

QUOTE(AKMS @ 2/08/2017, 21:31)
Jednocześnie autor daje do zrozumienia że tylec to część "zamykająca komorę zamkową od tyłu"

I jest to zgodne z definicją w PN-V-01016 (Broń strzelecka - terminologia):

2.3.112
tylec broni strzeleckiej

tylec
zespół lub część broni strzeleckiej zamykająca komorę zamkową od tyłu
small arms back plate (small arms breech)

Szukając wcześniej (w spisie w PN) po prostu nie zwróciłem na to słowo uwagi przyjmując (błędnie) bez sprawdzania, że oznacza coś nieco innego.

Jak dla mnie może sobie być i tylec... nie warto "kruszyć kopii" w zasadzie o nic - i tak wiemy o chodzi i to jest najważniejsze. Choć osobiście przyznam, że to przedwojenne określenie "zapora" (dla elementu demontowalnego... dla stałego po prostu "tylna ściana komory zamkowej") z nomenklatury dot. CSRG - bardziej mi się podoba, bo tylec/tylce bardziej mi się kojarzą z elementem ckm/wkm pełniącym rolę chwytu i mającym tą znaną nam, a przecież charakterystyczną formę. Zresztą (znowu moim osobistym zdaniem - co nic nie znaczy) to słowo "zapora" lepiej oddaje funkcję tego elementu, który nakręcony na tył komory jest faktycznie czymś o co "zapiera się" mechanizm broni.

Ale formalnie przyznaję Tobie rację... w PN jest "tylec" i może być on zarówno stałą "tylną ścianą", jak i taką "nakrętką" jak w PPD (i podobnych rozwiązaniach).

User is offline  PMMini Profile Post #488

AKMS

VI ranga

post 16/09/2017, 18:37 Quote Post

Co do drugowojennych peemów- takie dwa wpisy z bloga Tank Archives. Link oraz link

User is offline  PMMini Profile Post #489

Daweo

III ranga
Nr użytkownika: 77.396

post 16/09/2017, 18:53 Quote Post

QUOTE(AKMS @ 16/09/2017, 18:37)
Co do drugowojennych peemów- takie dwa wpisy z bloga Tank Archives. Link oraz link
*

W pierwszym linku (They also had something called an Esti, but no ammunition for it) może odnosić się do pistoletu maszynowego Tallinn Arsenal zasilanego amunicją 9x20 Browning Long.
Co dokładnie należy rozumieć przez Neuhausen? SIG MKMS? SIG MKPS? SIG MKMO? SIG MKPO? Jakiego kalibru był ten Neuhausen (produkowano różne wersje) confused1.gif

Ten post był edytowany przez Daweo: 16/09/2017, 18:54

User is offline  PMMini Profile Post #490

33 Strony « < 31 32 33 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej