Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Reformy walutowe
     
Axun
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 12.284

 
 
post 5/03/2006, 17:43 Quote Post

Witam, mam mały problem.Szukałem już jak tylko mogłem,ale nie mogę odszukac pewnej rzeczy.
Jakie reformy walutowe miały miejsce w latach 1945-1955 w Polsce?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 6/03/2006, 22:06 Quote Post

Napiszę w skrócie, to kilka pobieżnych faktów, mogę napisać więcej (musiałbym sięgnąć do głębszych źródeł), lecz jeśli naprawdę chcesz więcej informacji najlepiej będzie odwiedzić stosowną bibliotekę (najlepiej jakiejś uczelni ekonomicznej lub ministerstwa finansów).

W czasie wojny istniały na terenie przedwojennej Polski dwa systemy walutowe. Pierwszym była marka, kontrolowana przez Bank Rzeszy, drugą zaś złote okupacyjne (młynarki, możesz je też kojarzyć pod nazwą złotych krakowskich). Były one wydawane w Generalnej Guberni przez Feliksa Młynarskiego w tzw. Banku Emisyjnym.

Stosunkowo bez komplikacji zeszło wprowadzenie złotego zamiast waluty okupacyjnej, która ze względu na zbytnią emisję w czasie wojny się strasznie zdewaluowała (dwucyfrowa inflacja). Samo zaś państwo zyskało na tej wymianie sporo gotówki.

W 1945 powstał NBP, złotówka była walutą niewymienialną, stąd po obradach Komisji Dewizowej uznano, że 25 złotych będzie równych 1 koronie szwedzkiej. To zaś oznaczało, że 1 dolar amerykański = 100 złotych. W 1947 wydano zarządzenie o likwidacji weksli. W 1949 zakazano wszelkich klauzul waloryzacyjnych i przyjęto zasadę nominalizmu (wartość 1 zł to było tylko i wyłącznie 1 zł), co było unikatowym rozwiązaniem.

Kolejna duża reforma walutowa miała miejsce 22 października 1950 i była przygotowaniem do planu sześcioletniego. Wprowadzono nowego złotego z parytetem równym radzieckiemu rublowi, ustawiono jednostkę 4:1 w stosunku do dolara amerykańskiego (złoty dewizowy), służył on głównie do handlu z państwami zachodnimi. Przy czym warto dodać, że:
  • Nowy złoty w stosunku do starego (wg cen i wkładów) miał się jak 3:100
  • Gotówkę wymieniano w stosunku 1:100
Co też przyniosło PRL-owi trochę świeżej gotówki.

Wtedy też wprowadzono prawo, że posiadanie obcych walut, złota i platyny stało się przestępstwem. W 1950 roku też zniesiono kartki. szybko jednak okazało się, że reforma nie uspokoiła wcale sytuacji, pierwsze lata 50-te to 30%-40% inflacja. Wprowadzili więc szybko na powrót kartki, w 1953 zatrzymano inflację przez reformę cen (podniesienie cen o kilkadziesiąt procent i usunięcie systemu kartkowego). Od tamtej chwili sytuacja uległa względnej stabilizacji, co pozwalało nawet na obniżki poszczególnych artykułów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Axun
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 12.284

 
 
post 11/03/2006, 14:17 Quote Post

dzięki wielkie!
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej