Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bezkrólewie, co działo się między 1382 a 1385
     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 3/08/2006, 8:24 Quote Post

Spotkałem się z informacją, że Maria już 17 IX 1382 została desygnowana na tron węgierski. Zygmunt był wtedy w Polsce. Starostwie złożyli mu hołd. W 1383 r. wysłał Zygmunt do Anglii kupca krakowskiego Jana Czolnera
"ad comparandum supradicta frusta panni ad dicti marchionis coronacionem et ad sue curie usum atque necessitatem"
http://www1.uni-hamburg.de/Landesforschung...s-jp/js-jp4.htm

List miesczan toruńskich do królowej Anny w sprawie wspomnianego Jana Czolnera.
Niezaleznie na jaką koronacje (węgierska czy polską0 ów kupiec miał przywieźć te "frusta panni" to nie doszła ona wtedy do skutku. Zygmunt na króla Węgier został koronowany w 1387 r. Zastanawia mnie fakt dlaczego to go nieopierzonego 15-latka posłano na czele węgierskiego wojska na rozprawę z Siemowitem IV.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Tomasz Rajtar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 20.075

Tomasz Rajtar
 
 
post 3/08/2006, 13:14 Quote Post

Jeszcze wcześniej oblegał ze sporymi siłami Odolanów (oblężenie zwinęło się na wieść o śmierci Ludwika Węgierskiego), więc najwidoczniej nie był aż tak nieopierzony (choć Jan z Czarnkowa pisze o nim chyba per "młokos").
Elżbieta Bośniaczka widziała Zygmunta również w roli gubernatora Polski - od czegoś tam są doradcy/opiekunowie, a na wojnie dowódcy polowi... wink.gif

-
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 5/08/2006, 11:07 Quote Post

Zygmunt Luksemburczyk podjął działania militarne przeciwko Bartoszowi z Odolanowa z inicjatywy króla Ludwika Węgierskiego. Faktycznymi dowódcami jego wojsk byli zapewne starosta generalny Domarat z Pierzchna oraz starosta krakowski i wojewoda kaliski Sędziwój z Szubina. Zygmunt w 1382 roku miał 14 lat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Dombek7
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 37.584

Rafal Dabrowski
 
 
post 20/11/2007, 0:35 Quote Post

Witam wszystkich
Odgrzewam trochę stary temat...ale myślę że moje pytanie powinno być tu ulokowane ponieważ chodzi mi o postać, która przewijała się w tym wątku. Poszukuję wszelkich informacji o Peregrynie z Węgleszyna i ewentualnie o Tomku (Tomaszu) z Węgleszyna. Czy mógłby mi ktoś pomóc w tej sprawie?.............jakieś informacje o tych postaciach albo wskazówki gdzie ich szukać?. Przyznam się że nie zajmuję się zawodowo historią i nie bardzo orientuję się w tej materii ale chętnie bym się dowiedział czegoś o postaciach z mojej rodzinnej miejscowości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 20/11/2007, 12:07 Quote Post

Sprawdź w POLSKIM SŁOWNIKU BIOGRAFICZNYM. W zeszłym bodaj roku ukazał się tom z biogramami na literę S. Po niej jest już T, ale czy kolejny tom został wydany nie wiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Dombek7
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 37.584

Rafal Dabrowski
 
 
post 20/11/2007, 14:45 Quote Post

Dziękuję Belfer za podpowiedź
Niestety nie ma jeszcze tomu z "T". Jest natomiast t. XXV z "P" i tu bedę próbował znaleźć coś o Peregrynie z Węgleszyna. Pozostają tylko biblioteki bo tego tomu nie ma w sprzedaży, chyba że ktoś go ma i chciałby mi pomóc?

hm..."Dlaczego poszedłem za nim? - Nie wiem.
Wiem tylko, że kiedy na mnie wskazał musiałem za nim podążyć.
Od tamtej chwili podróżowaliśmy razem.
Na wschód. Zawsze na wschód"...........to brzmi znajomo. Może mamy podobne zinteresowania?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Kajtuś
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 39.048

Kajetan Rajski
Zawód: uczen
 
 
post 27/01/2008, 17:12 Quote Post

Warto wspomnieć że w 1383 r. podczas wojny domowej w Wielkiopolsce po raz pierwszy użyto armat - kamień wyrzucony z armaty przebił podwójną bramę i "poraził na miejskiej ulicy naprzeciw wrót przypatrującego się Mikołaja, plebana z Bechowa, który padłszy, nagle ducha wyzionął". Czyżby to była pierwsza polska ofiara kuli armatniej???
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 29/01/2008, 11:57 Quote Post

to brzmi znajomo. Może mamy podobne zinteresowania?

Jeśli myślisz o tym samym to jak najbardziej smile.gif.

Co do biogramów to o Peregrynie z Węgleszyna na pewno znajdziesz w PSB. Skoro druga z tych osób również pochodziła z tej samej miejscowosci to na pewno będzie o niej wspomniane przy okazji notki o Peregrynie.
Z racji wspólnych zainteresowań mógłbym ci pomóc bo właśnie siedzę w czytelni biblioteki pedagogiczne w swojej miejscowości i widzę na półkach tomy PSB, ale akurat brakuje tomów z literą "P" sad.gif.

Czyżby to była pierwsza polska ofiara kuli armatniej???

Najpewniej właśnie tak.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
kroliczek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 39.960

Lukasz
Zawód: Uczen
 
 
post 2/02/2008, 19:47 Quote Post

A przepraszam czy chodzi o ten odolanów w pobliżu Ostrowa Wlkp?

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 5/02/2008, 12:25 Quote Post

Tak chodzi o ten sam Odolanów w granicach dzisiejszego województwa wielkopolskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
pawel1973
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 156
Nr użytkownika: 45.806

Stopień akademicki: kombinator
Zawód: hodowca kota
 
 
post 28/05/2008, 11:48 Quote Post

Poradźcie,gdzie zdobyć informacje(a może ktoś wie i od razu mnie oświeci),czy dokonywano prób lokalizacji wsi Piotrkowice,obecnie nieistniejącej w okolicy której odbyła się bitwa stronnictw Grzymałów i Nałęczów,zakończona oblężeniem Ostrorogu.Janko podkreśla iż bitwa byla krwawa(może bolał nad nieszczęściem wojny domowej),a że odbyła się zimą i zakończyła pościgiem byc może warta jest znalezienia(a zwłaszcza pobojowisko)jako potencjalny przyczynek do studiów wojskowości polskiej tego okresu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
pawel1973
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 156
Nr użytkownika: 45.806

Stopień akademicki: kombinator
Zawód: hodowca kota
 
 
post 25/01/2011, 0:19 Quote Post

W rękach Domarata pozostawał zamek poznański, Międzychód, Międzyrzecz, Wieleń, Zbąszyń, Kębłowo i Nakło oraz miasto i zamek Koźmin. Informacje Jana z Czarnkowa nie potwierdzają przewagi konfederatów pod względem posiadania większej liczby solidnych zamków. zaryzykowałbym, że nawet temu przeczą, jeśli weżmiemy pod uwagę, że Domarat zatrzymał zamki pograniczne i "stołeczny"-poznański.
Ponadto pod Piotrkowicami bitwa nie trwała dwa dni, tylko dwie bitwy rozegrały sie jednego dnia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.214
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 26/01/2011, 12:30 Quote Post

Witam!
QUOTE(PAN PREZES @ 26/01/2011, 13:19)
to w czasie jak bezkrolweia krolem byl ksiądz ?
*


W pewnym sensie-tak. Nie jakiś zwykły ksiądz, a prymas Polski, to raz. Dwa, nie był królem, a międzykrólem, a to nie to samo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
PiotrLdz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 66.445

Piotr Jot
Stopień akademicki: madrala
Zawód: wieczny student
 
 
post 14/02/2011, 23:42 Quote Post

QUOTE
(Tromp @ 26/01/2011, 12:30) W pewnym sensie-tak. Nie jakiś zwykły ksiądz, a prymas Polski


W latach od śmierci Ludwika dużą władzę zdobyła Elżbieta Bośniaczka, ale regentem był chyba Sędziwój, a z tego co pamiętam to nie był prymasem Polski, a osobą świecką :]
Pierwszym regentem z strony kościoła będzie dopiero Oleśnicki po śmierci Warneńczyka,

Pozdrawiam Piotr.

Ten post był edytowany przez PiotrLdz: 14/02/2011, 23:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
kristian11345
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 295
Nr użytkownika: 70.706

Wilhelm Schawarzenberg
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 19/04/2016, 19:03 Quote Post

Dlaczego Elżbieta Bośniaczka chciała Marię na tronie w Budzie a Jadwigę w Krakowie ? Jakie to miało dla niej znaczenie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej