Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Emigracja a koncepcje zmian w kraju
     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 8/01/2018, 10:19 Quote Post

Wczoraj uzytkownik Blyy, offtopujac w watku dotyczacym protestow w Iranie, jako argument popierajacy jego opinie, uzyl nastepujacego okreslenia:

QUOTE
Jak dobrze pamiętam to Polacy na uchodźstwie w czasach zimnej wojny to wielu z nich głosiło, aby Polacy w kraju nie wszczynali protestów z hasłami antykomunistycznemy, a jedynie ekonomicznymi, aby w ten sposób wymusić na władzy ustępstwa, która poprzez coraz to większe wydatki przyczynić się mogą do przyspieszenia upadku komunizmu.


Jak to bardzo czesto bywa, powyzsze stwierdzenie nie jest oparte na na jakichkolwiek zrodlach tylko zawiera magiczna formulke "Jak dobrze pamiętam". To ciut za malo. Z wlasnego doswiadczenia, zyjac dosc dlugo poza PL, nie przypominam sobie abym spotkal sie z tego rodzaju tezami, koncepcjami, programami. Ale to, ze ja sie z tym nie spotkalem, nie oznacza, iz tego rodzaju koncepcje nie istnialy nie byly gloszone. Pytanie jest: przez kogo, gdzie i kiedy.


N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
saywiehu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 662
Nr użytkownika: 21.212

Zawód: szybki- nie wolny
 
 
post 8/01/2018, 14:39 Quote Post

QUOTE(Net_Skater @ 8/01/2018, 11:19)
Wczoraj uzytkownik Blyy, offtopujac w watku dotyczacym protestow w Iranie, jako argument popierajacy jego opinie, uzyl nastepujacego okreslenia:

QUOTE
Jak dobrze pamiętam to Polacy na uchodźstwie w czasach zimnej wojny to wielu z nich głosiło, aby Polacy w kraju nie wszczynali protestów z hasłami antykomunistycznemy, a jedynie ekonomicznymi, aby w ten sposób wymusić na władzy ustępstwa, która poprzez coraz to większe wydatki przyczynić się mogą do przyspieszenia upadku komunizmu.


Jak to bardzo czesto bywa, powyzsze stwierdzenie nie jest oparte na na jakichkolwiek zrodlach tylko zawiera magiczna formulke "Jak dobrze pamiętam". To ciut za malo. Z wlasnego doswiadczenia, zyjac dosc dlugo poza PL, nie przypominam sobie abym spotkal sie z tego rodzaju tezami, koncepcjami, programami. Ale to, ze ja sie z tym nie spotkalem, nie oznacza, iz tego rodzaju koncepcje nie istnialy nie byly gloszone. Pytanie jest: przez kogo, gdzie i kiedy.


N_S
*


Net Skaterze, ale ja również pamiętam takie wypowiedzi, które pojawiały się również na Wolnej Europie. Oczywiście nie jestem w stanie podać jakichkolwiek źródeł, ale hasło "wykończyć komunę ekonomicznie" istniało, na pewno istniało.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 9/01/2018, 18:01 Quote Post

QUOTE(saywiehu @ 8/01/2018, 14:39)
QUOTE(Net_Skater @ 8/01/2018, 11:19)
Wczoraj uzytkownik Blyy, offtopujac w watku dotyczacym protestow w Iranie, jako argument popierajacy jego opinie, uzyl nastepujacego okreslenia:

QUOTE
Jak dobrze pamiętam to Polacy na uchodźstwie w czasach zimnej wojny to wielu z nich głosiło, aby Polacy w kraju nie wszczynali protestów z hasłami antykomunistycznemy, a jedynie ekonomicznymi, aby w ten sposób wymusić na władzy ustępstwa, która poprzez coraz to większe wydatki przyczynić się mogą do przyspieszenia upadku komunizmu.


Jak to bardzo czesto bywa, powyzsze stwierdzenie nie jest oparte na na jakichkolwiek zrodlach tylko zawiera magiczna formulke "Jak dobrze pamiętam". To ciut za malo. Z wlasnego doswiadczenia, zyjac dosc dlugo poza PL, nie przypominam sobie abym spotkal sie z tego rodzaju tezami, koncepcjami, programami. Ale to, ze ja sie z tym nie spotkalem, nie oznacza, iz tego rodzaju koncepcje nie istnialy nie byly gloszone. Pytanie jest: przez kogo, gdzie i kiedy.


N_S
*


Net Skaterze, ale ja również pamiętam takie wypowiedzi, które pojawiały się również na Wolnej Europie. Oczywiście nie jestem w stanie podać jakichkolwiek źródeł, ale hasło "wykończyć komunę ekonomicznie" istniało, na pewno istniało.
*


Nie mam źródeł, bo to nie jest okres historyczny, którym się interesuję, ale takie twierdzenie polskiej migracji pamiętam jedynie z zajęć na doktoracie, które po prostu chciałem przeżyć i zostawić w tyle za sobą. Że polska migracja uważała, aby nie głosić haseł wprost antykomunistycznych, bo może dojść do rozlewu krwi, a jedynie ograniczyć się do ekonomicznych, bo też komunistów zaboli. Jakbym chciał ewidentnie głosić bajki to zapewne użyłbym przykładu rządu lub kraju większego kalibru niż mało znaczący wtedy Polacy na uchodźstwie.

Ten post był edytowany przez BLyy: 9/01/2018, 18:07
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 9/01/2018, 20:28 Quote Post

Zajrzałem specjalnie do książek różnych, np. od Friszke. Było napisane, że emigracja apelowała, aby zachować umiar, aby nie denerwować Rosji. Z zajęć pamiętam, żeby nie używano zbytnio haseł politycznych uderzających bezpośrednio w komunistów, a skupili się bardziej na ekonomicznym aspekcie, bo tak to przegrają z komunizmem.
Tyle pamiętam. Fakt, nie jestem wstanie tego zweryfikować, aby tutaj na forum to udowodnić zainteresowanym. Mogę się z tych słów wycofać z tych, bo wiem, że tutaj zainteresowani woleliby o tym poczytać w źródle, a ja żadnego wskazać nie potrafię. Jeśli bym coś przekręcił to tylko nieświadomie, za co z góry przeprosiłbym. Ten okres historyczny, a także sprawa polskiej migracji jest odległa od moich zainteresowań badawczych, toteż w tych sprawach mogę jedynie powiedzieć to, co pamiętam z zajęć. Dlatego poza tym przykładem, podałem inne pewniejsze w tamtym wątku, które takiej wątpliwości wielkiej tam nie budzą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 11/01/2018, 16:01 Quote Post

BLyy:
QUOTE
Zajrzałem specjalnie do książek różnych, np. od Friszke. Było napisane, że emigracja apelowała, aby zachować umiar, aby nie denerwować Rosji. Z zajęć pamiętam, żeby nie używano zbytnio haseł politycznych uderzających bezpośrednio w komunistów, a skupili się bardziej na ekonomicznym aspekcie, bo tak to przegrają z komunizmem.


Bezdyskusyjnie, znalezc konkretny przyklad kto, kiedy i gdzie zglaszal propozycje o ktorych dyskutujemy - jest bardzo trudne. Zacznijmy od "kto" i "gdzie". Zgodzimy sie, ze sprawa obraca sie w aspektach ekonomicznych. Rozwazania w tej kategorii mogly pojawiac sie czasami w paryskiej "Kulturze". "Kiedy": w gre wchodzi okres lat szescdziesiatych i siedemdziesiatych bo lata osiemdziesiate odpadaja z prostego powodu: unikalna sytuacja wewnetrzna PL skonczyla tematyke mozliwosci ekonomicznego rozlozenia systemu. W tym okresie pisalo sie nie o ekonomicznych drogach rozpadu komuny - ale kiedy to sie stanie.
Do "Kultury" dodalbym jednak (okres lat 80-tych) kwartalnik "Aneks". Z tego co pamietam w "Aneksie" byly tez artykuly dotyczace spraw ekonomicznych.
Kwarenda tych dwoch publikacji moglaby przyniesc rezultaty ale byloby to bardzo czasochlonne a na dodatek nie mam dostepu do tych publikacji. Caly moj zbior (a prenumerowalem obydwa wydawnictwa) siedzi teraz w biliotece Instytutu Pilsudskiego w Nowym Jorku.


N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 11/01/2018, 16:12 Quote Post

Emigracja prezentowała tutaj (i w wielu innych kwestiach także zresztą) całą gamę poglądów. Najogólniej rzecz biorąc i w olbrzymim skrócie rozróżnia się dwa stanowiska: paryskiej Kultury (Z Giedroyciem na czele, oczywiście) i tzw. Nieprzejednanych, czyli najogólniej emigracją tzw. londyńską skupioną wokół emigracyjnych "Wiadomości" Grydzewskiego. Najogólniej, ich podejście zaczęło się różnić od Października 56, bo w latach 44-56 raczej panowała zgodność.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 11/01/2018, 18:07
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 29/05/2018, 0:36 Quote Post

Właśnie namierzyłem książkę, którą zresztą zamierzam nabyć, a która traktuje także o tych sprawach:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/187738/emig...zacji-w-prl-w-l
Poza tym dość dobrze opisuje podejście do tych kwestii części środowisk emigracyjnych (związanych z RWE tym razem) JNJeziorański w swoich wspomnieniach "Wojna w eterze" i "Polska z oddali". Generalnie można te podstawę streścić tak, że przyjęli założenie, że w Kraju lepiej znają swoją sytuację i lepiej wiedzą jak się bronić i w jaki sposób. W związku z tym rozgłośnia ogranicza się do pomocy i informowania, nie pouczania czy doradzania co robić. Było to bardzo rozsądne i trafne podejście, którego np. nie zastosowali Węgrzy w Monachium w 56 roku i drogo za to zapłacili (O mały włos cała rozgłośnia czyli jej polska część też).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Karawadżjo
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 99.544

 
 
post 30/05/2018, 7:51 Quote Post

QUOTE(Net_Skater @ 11/01/2018, 16:01)
BLyy:
QUOTE
Zajrzałem specjalnie do książek różnych, np. od Friszke. Było napisane, że emigracja apelowała, aby zachować umiar, aby nie denerwować Rosji. Z zajęć pamiętam, żeby nie używano zbytnio haseł politycznych uderzających bezpośrednio w komunistów, a skupili się bardziej na ekonomicznym aspekcie, bo tak to przegrają z komunizmem.


Bezdyskusyjnie, znalezc konkretny przyklad kto, kiedy i gdzie zglaszal propozycje o ktorych dyskutujemy - jest bardzo trudne. Zacznijmy od "kto" i "gdzie". Zgodzimy sie, ze sprawa obraca sie w aspektach ekonomicznych. Rozwazania w tej kategorii mogly pojawiac sie czasami w paryskiej "Kulturze". "Kiedy": w gre wchodzi okres lat szescdziesiatych i siedemdziesiatych bo lata osiemdziesiate odpadaja z prostego powodu: unikalna sytuacja wewnetrzna PL skonczyla tematyke mozliwosci ekonomicznego rozlozenia systemu. W tym okresie pisalo sie nie o ekonomicznych drogach rozpadu komuny - ale kiedy to sie stanie.
Do "Kultury" dodalbym jednak (okres lat 80-tych) kwartalnik "Aneks". Z tego co pamietam w "Aneksie" byly tez artykuly dotyczace spraw ekonomicznych.
Kwarenda tych dwoch publikacji moglaby przyniesc rezultaty ale byloby to bardzo czasochlonne a na dodatek nie mam dostepu do tych publikacji. Caly moj zbior (a prenumerowalem obydwa wydawnictwa) siedzi teraz w biliotece Instytutu Pilsudskiego w Nowym Jorku.


N_S
*



''Kultura''(jak również ''Zeszyty historyczne'') gdyby ktoś był zainteresowany jest dostępna online:

http://kulturaparyska.com/pl/historia/publikacje/1975
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej