Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Relacje pamiętnikarskie z pobytu w jasyrze
     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 9/04/2009, 19:32 Quote Post

Jestem ciekawy czy istnieją jakieś relacje pamiętnikarskie, opisujące pobyt w jasyrze?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
drab
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 390
Nr użytkownika: 16.001

Janek
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: rozne
 
 
post 10/04/2009, 3:30 Quote Post

QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 9/04/2009, 20:32)
Jestem ciekawy czy istnieją jakieś relacje pamiętnikarskie, opisujące pobyt w jasyrze?
*


Witam
Janusz Pajewski w pracy "Buńczuk i koncerz" , wspomina przypadek polskiego szlachcica który będąc galernikiem wziął udział w buncie i udało mu się przedostać do Wenecji na przechwyconej galerze.Szczegółów niestety nie pomnę trzeba by sprawdzić . Mam nadzieję iż nic nie pokręciłem rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Stokrot
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 356
Nr użytkownika: 52.374

Zawód: siedze sobie w pracy
 
 
post 10/04/2009, 11:01 Quote Post

Ja też niewiele wniosę wink.gif
Myśle że zródło o którym pamiętam będzie trudne do zdobycia wink.gif Czytałem kiedys "Tamerlan i jego czasy" M. Małowista. Było tam wspomniane że jednym ze żródeł informacji o Tamerlanie są wspomnienia bawarskiego wojaka, który dostał sie do niewoli tureckiej pod Nikopolis, a po Ankarze zmienił właściciela na Timura.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Stolem
 

Pies Pawłowa na banderowców i banderofili
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 724
Nr użytkownika: 47.298

Stopień akademicki: Obwieszczacz
Zawód: Rozbieracz i Scalacz
 
 
post 10/04/2009, 12:55 Quote Post

QUOTE(Stokrot @ 10/04/2009, 10:01)
Ja też niewiele wniosę wink.gif
Myśle że zródło o którym pamiętam będzie trudne do zdobycia wink.gif Czytałem kiedys "Tamerlan i jego czasy" M. Małowista. Było tam wspomniane że jednym ze żródeł informacji o Tamerlanie są wspomnienia bawarskiego wojaka, który dostał sie do niewoli tureckiej pod Nikopolis, a po Ankarze zmienił właściciela na Timura.
*



To chyba ten...
http://en.wikipedia.org/wiki/Johann_Schiltberger

Pod poniższym adresem znajduje się omówienie jasyru na przykładzie wziętych w jasyr z Rosji, ale los tych ludzi był podobny, czy pochodzili oni z RON-u czy z Rosji.

http://www.econ.hit-u.ac.jp/~areastd/medit...EizoMATSUKI.pdf

Ten post był edytowany przez Stolem: 10/04/2009, 14:58
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Yoozek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 51.667

 
 
post 11/04/2009, 2:57 Quote Post

Wpadły mi w ręce dwie książki o chrześcijanach w muzułmańskiej niewoli: White Gold i Chistian Slaves ... . Niestety, tylko po angielsku. Obie opisują niewolę w arabskiej Afryce. Nie wiem jak to się ma do tatarskiego jasyru ale pomyślałem że z braku innych źródeł może się przyda. Może ktoś napisze czy obie sytuacje wogóle są porównywalne. Jeśli jestem zupełnie poza tematem to przepraszam. sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
mn319
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 104
Nr użytkownika: 7.316

 
 
post 14/04/2009, 22:11 Quote Post

W habeku "Prostki 1656" jest opisany zagon tatarski na terenie Prus Książęcych oraz losy kilku uprowadzonych mieszkańców tych terenów. Niestety bardzo skrótowo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
jabol
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 327
Nr użytkownika: 7.734

 
 
post 19/04/2009, 13:42 Quote Post

QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 9/04/2009, 20:32)
Jestem ciekawy czy istnieją jakieś relacje pamiętnikarskie, opisujące pobyt w jasyrze?
*



"Pamiętnik Stanisława Zygmunta Druszkiewicza", husarza, który do niewoli tatarskiej dostał się dwukrotnie, po Żółtych Wodach oraz Batohu. Fragmenty są w "Fenomenie husarii" R.Sikory.

Polecam jeszcze "Prawem i lewem" W.Łozinskiego gdzie zamieszczony jest rozdział poświęcony ciekawemu procederowi jakim był wykup z jasyru. Łoziński opierajac się na źródłach pisanych przytacza min.słynny w owym czasie proces sądowy pomiedzy Aleksandrem Bałabanem a spadkobiercami Żółkiewskiego, Daniłowiczami, o zwrot 40 tyś zł jakie Bałaban rzekomo wydał na wykup Żółkiewskiego z niewoli po bitwie cecorskiej. Jest tu szczegółowy opis wyprawy z Winnicy z okupem za jeńców , łącznie z sumami jakie wydano za wynajecie Kozaków, Tatarów, bajdaków do przepłynięcia porohów dnieprowych itp. Podobnie opisana jest sprawa Sieniawkich i Potockich z 1648r.
Wszystko to dotyczy jednak jeńców znakomitych, w uwolnienie których zanagażowane były najznamienitsze rody z RON-u a takze potężne rodziny kupieckie nawet z Neapolu. Zawodowo pośrednictwem w wykupie jeńców zajmowali się Karaimowie haliccy, wysoko oceniani w tym procederze Ormianie oraz poturmacy czyli Polacy którzy przyjeli islam i osiedli na Krymie. Najlepszy w tym fachu był szlachcic Białoskórski majacy "dojścia" na chańskim dworze. Magnateria była wszak w stanie zapłacić solidne pieniądze stąd i Tatarom opłacało sie ich długo trzymać w niewoli albo na Krymie w Bakczysaraju lub w ułłusach. Los zwykłego jasyru był zgoła dużo gorszy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej