Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Grenada 1492, Roman Warszewski
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 27/07/2018, 11:13 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Romana Warszewskiego pt. Grenada 1492.


QUOTE
Rok 1492 był jednym z najbardziej niezwykłych momentów w dziejach Europy, ba... świata. A w Grenadzie, w Andaluzji, był jeszcze bardziej niesamowity niż gdzie indziej. Rok wspaniały, rok okrutny. Bo oto kończy się trwająca blisko osiem stuleci rekonkwista i Grenada wraz z osławioną Alhambrą, ostatnia ostoja Maurów na półwyspie Iberyjskim, po dziesięcioletniej wojnie i wielotygodniowym oblężeniu trafia w ręce chrześcijańskich wojsk dowodzonych przez Izabelę i Ferdynanda. Jednocześnie pod murami miasta wyzwolonego przez katolickich monarchów z mauretańskich rąk zostaje podpisane porozumienie z Krzysztofem Kolumbem, dotyczące jego pierwszej podroży do Indii. Rekonkwista niepostrzeżenie przeistacza się w konkwistę. Ale tak naprawdę Europa wstrzymuje oddech. W Kastylii i w Leonie lada dzień ma zostać ogłoszony królewski dekret o wygnaniu Żydów.

https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9396



I od razu seria zdjęć Macieja z grupy na fejsie, czyli spis treści, przykładowe ilustracje oraz przykładowa mapa: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=185...3&theater&ifg=1

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 27/07/2018, 12:52 Quote Post

Kolejna dobra robota Macieja smile.gif .Patrząc na spis treści to większość rozdziałów dotyczy królowej Izabel,to taka nasza królowa Jadwiga ,tylko że późniejsza ,która z mężem rządziła coraz potężniejszym krajem/mi a na tym skorzystali małżonkowie dłużej panując i utrwalając potęgę rządząnych krain.
Maciek narobił mi smaka,choć i tak zamierzałem zakupić tą ,,publication'' wink.gif .


I com napisał,tom zrobił,książka zamówiona .

Ten post był edytowany przez arturus.miłośnik historii: 27/07/2018, 13:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.421
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 27/07/2018, 13:11 Quote Post

Ciekaw jestem, jak autor podszedł do kwestii militarnych - porównanie wojsk, taktyki, uzbrojenia, bo widzę jedynie temat tyczący się artylerii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 27/07/2018, 13:25 Quote Post

Od razu podrzucę zamieszczony przez autora na jego stronie fragment książki: http://www.warszewski.info/index.php?czytaj=354
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Karol XII
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 49.163

 
 
post 27/07/2018, 18:50 Quote Post

Od kiedy panu Warszawskiemu zaczęła się ta maniera z fabularyzowaniem swoich książek? Vilcabamba i Kuba to jeszcze standardowe opracowania popularnonaukowe.

Ten post był edytowany przez Karol XII: 27/07/2018, 18:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 1/08/2018, 12:20 Quote Post

Dzisiaj odebrałem ta książkę.

Na razie napiszę tylko tyle, że jest to moja pierwsza książka pana Warszewskiego którą przeczytam (miała być Cholula ,ale jeszcze do mnie nie doszła).Można tylko napisać że trochę wstyd ,bo pan Roman trochę książek już napisał,ale niestety do tej pory tematyka jego książek nie komponowała się z moimi zainteresowaniami.Ale że człowiek doszedł już do wieku dojrzałego,więc chce spróbować czegoś nowego,a że alkohol,narkotyki i inne używki jakoś mi nie smakowały wink.gif ,a różna tematyka książek historycznych owszem ,postanowiłem spróbować .
Na razie mogę tylko napisać, że książka ta będzie pewnie w dużej mierze powieścią historyczną z dodatkiem ,,faktów historycznych'',choć wstęp który już zdążyłem przeczytać ,bardzo mi się spodobał.
Mapki są 3 ,pierwsza przedstawia zasięg islamu ok.750,dwie dalsze przedstawiają mapy państw Półwyspu Iberyjskiego ,w drugiej jest ,,nawet ''pokazany Emirat Grenady co cieszy ,bo człowiek lubi jak w książce dotyczącej danego tematu jest pokazane dana mapa terytorium ,miasta czy innego opisywanego miejsca.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
TytusPullo
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 516
Nr użytkownika: 98.752

£ukasz
Zawód: urzêdnik
 
 
post 1/08/2018, 12:39 Quote Post

I ja odebrałem książkę, jedno jest pewne może być zakończenie współpracy z wydawnictwem z przytupem, ponad 300 stron i tak na szybko po przekartkowaniu to chyba tytuł "Grenada" będzie lekko mylący. Jak przeczytam to coś skrobnę. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 1/08/2018, 13:06 Quote Post

Pewnie że tytuł będzie lekko mylący,lepszy by był Granda 1492 wink.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 1/08/2018, 17:49 Quote Post


Czy narracja autora zawiera dużo opisów w stylu:

"Kopyta osła zastukały na belkach mostu. Na chwilę wyrwało go to ze smutnej zadumy. Rozejrzał się wokół. Czy naprawdę rosły tu jakieś sosny?"

Forma "Grenady 1492" to praca popularno-naukowa czy raczej literatura piękna?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 1/08/2018, 19:05 Quote Post

Tutaj sam autor o swojej książce, przy okazji dodając drobne uzupełnienia. Dostajemy jeden przypis oraz jeszcze jedną mapę, przedstawiającą samą Grenadę oraz trasę nocnego wypadu w celu jej zajęcia: http://www.warszewski.info/index.php?czytaj=385
Map można sobie powiększyć, więc na pewno efekt jest lepszy niż gdyby poszła w książce, w której byłaby raczej mało czytelna.

Panie Romanie, wielkie dzięki smile.gif!
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 6/08/2018, 12:40 Quote Post

Witam.

Książka przeczytana ,więc podzielę się trochę swoimi wrażeniami po jej lekturze.
Generalnie książkę tą czyta się przyjemnie,to co autor zamieścił w niej jest przystępne ,zrozumiałe,do tego nie można się przyczepić,chodzi jednak o parę szczegółów których w tej publikacji mi brakuje.
Na pierwszym miejscu kwestii militarnych,jak siły przeciwników ,uzbrojenie ,taktyka ,jest to o tyle ważnym brakiem ,gdyż akurat gdy kończyła się epoka średniowiecza a rozpoczynała renesansu na Starym Kontynencie zachodziły ważne zmiany w tych kwestiach,szczególnie brakuje mi wojskowości ,,Maurów''.
Jest tam niby, zawarta wzmianka o nowej roli artylerii,nawet jak wyrabiano ją w nowy sposób,a w aneksie 2 ceny uzbrojenia ,ale to stanowczo za mało,przynajmniej dla mnie.
Tło polityczne i rekoknkwisty przed wojną o Grenadę jest dobrze przedstawione i zrozumiale ,ale autor niepotrzebnie cofa się do epoki Mahometa,wystarczyło by przedstawić rekonkwiste w Hiszpani od bitwy pod Las Navas De Tolosa w 1212.Zresztą rekonkwista w tej książce przedstawia tylko poczynania Kastylii,brak wiadomości o,, wyzwalaniu '' Aragonii i Portugalii.
Książka ta ma też pewien brak ,bo o ile jest przedstawiona historia do czasu przejęcia władzy przez Izabelę,a później konflikt o ziemie emiratu Grenady ,to brakuje tematu początków panowania Izabelii ,jak reformowała kraj w którym roku doszło do unii z Aragonią ,dzięki temu że Ferdynand będąc małżonkiem odziedziczył koronę Aragonii,jedyna wzmianka o tych latach to reaktywowanie w 1478 Tribunak del Santo Oficio de la Inquisicion-Świętej Inkwizycji.
Poza tym konflikt i to co się działo po jego zakończeniu ,z buntami Maurów ,wygnaniem Izraelitów z Hiszpanii ,rola Krzysztofa Kolumba i dramaty rodzinne królowej Izabeli są ciekawie,przedstawione.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.421
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 6/08/2018, 20:18 Quote Post

Tego, co się obawiałem po spisie treści. Brak wzmianki o wojskowości sad.gif A chociaż tytułowa Grenada została dobrze opisana?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 7/08/2018, 12:04 Quote Post

Raczej tak ,chociaż najpiękniej autor napisał o Alhambrze.Dla pasjonata sztuki,nawet poezji to prawdziwa gratka wink.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 7/08/2018, 12:46 Quote Post

QUOTE(Karol XII @ 27/07/2018, 19:50)
Od kiedy panu Warszawskiemu zaczęła się ta maniera z fabularyzowaniem swoich książek? Vilcabamba i Kuba to jeszcze standardowe opracowania popularnonaukowe.
*



Chyba autor chciał nawiązać do innej serii - "Żółtego Tygrysa" wink.gif To jednak nie zmienia faktu, że zarówno ten tytuł i wspomniane przez Ciebie, w ogóle nie pasują do serii. Jak wiele innych tytułów zresztą...

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Paul Yank
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.085
Nr użytkownika: 74.131

Pawel
Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 9/08/2018, 8:29 Quote Post

Przeczytałem. W mojej subiektywnej ocenie to dobra książka tylko nie pasuje do serii ,,Historyczne Bitwy". Czyli niestety seria HB straciła kolejny interesujący temat. Największy żal mam do autora o to, że prawie całkowicie pominął temat wojskowości obu stron. Nawet nie chciało mu się chcieć zerknąć do Osprey'a.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej