Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Katolickie oświecenie sarmackie
     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 12/12/2012, 23:03 Quote Post

Witam. Przeglądając internet natknąłem się na termin katolickie oświecenie sarmackie. Myślę, że oznacza to silne przywiązanie do tradycji, katolicyzmu, ustroju demokracji szlacheckiej i złotej wolności przy jednoczesnym dostrzeganiu wad tego ustroju i dążeniu do naprawienia go np. poprzez ogranicznie (choć nie zniesienie) stosowania liberum veto. Jeżeli wyznaczać ramy czasowe to myślę, że skończyłoby się ono w czasach stanisławowskich kiedy polskie oświecenie zaczęło się radykalizować (chociaż i tak w porównaniu z innymi państwami np. Francją było bardzo umiarkowane). Początkiem byłyby może czasy saskie, może Sobieskiego. Niemniej najczęściej takie bardzo umiarkowane idee naprawy Rzeczpospolitej pojawiały się właśnie w czasach saskich np. "głos wolny wolność ubezpieczający" króla Stanisława Leszczyńskiego. Zapraszam do dyskusji na ten temat.

Ten post był edytowany przez farkas93: 13/12/2012, 15:50
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 4/01/2013, 22:13 Quote Post

Do przedstawicieli tego zjawiska można zaliczyć np. tych, którzy byli przeciwni konstytucji 3 maja, bo uznali, że zbyt dalece odrzuca ona tradycje RON, ale jednocześnie nie przystąpili do targowicy, bo nie chcieli brać udziału w pozbawianiu Rzeczpospolitej niedawno odzyskanej niepodległości.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej