Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Obcokrajowcy w Powstaniu Warszawskim
     
Luj
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 224
Nr użytkownika: 3.539

Stopień akademicki: magister
Zawód: wymarzony
 
 
post 11/03/2005, 23:47 Quote Post

Cos takiego znalazlem w necie. cyt. "Ciekawe czy ktoś też coś takiego wychwycił. Otoż jeśli dobrze pamiętam w jednej z publikacji wspomnieniowej jest wzmianka o... niemieckim(dokładniej austriackim) żołnierzu,który przeszedł na stronę AK! Czy to jedynie mit?! Może ktoś też coś takiego przeczytał,nie pamiętam już ksiażki w której to było. Gość jeśli dobrze pamiętam miał na imię Johann, był Austriakiem. Jego macierzystą jednostką była jedna z dywizji 9 Armii. Jak dziś pamiętam książkowy fragment wspomnień jednego z powstańców "Johann podczas obrony barykady nieźle tłucze ze swojego MP-40. To austriacki antyfaszysta,przeszedł na naszą stronę na Mokotowie. Zginął potem podczas ewakuacji na Starówkę" Cżyżby ktoś taki istniał naprawdę?"

Wlasnie. Czy ktos cos o kims takim slyszal?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Kolegium A
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 98
Nr użytkownika: 2.692

Wojciech
Zawód: nauka
 
 
post 12/03/2005, 13:34 Quote Post

QUOTE(Luj @ Mar 12 2005, 12:47 AM)
To austriacki antyfaszysta,przeszedł na naszą stronę na Mokotowie. Zginął potem podczas ewakuacji na Starówkę" 
*



Tak gwoli ścisłości to nie było żadnej ewakuacji z Mokotowa na Starówkę. Jedyna ewakuacja z Mokotowa miała miejsce do Śródmiescia przez cały 26 i 27 września 1944 rankiem. I zapewne o tą ewakuację chodzi. Ale przechodząc do sedna to o tym przypadku nie słyszałem.... confused1.gif Ale ogółem mówiąc to takie przypadki sie zdarzały, więc i ten jest bardzo mozliwy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Luj
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 224
Nr użytkownika: 3.539

Stopień akademicki: magister
Zawód: wymarzony
 
 
post 12/03/2005, 23:46 Quote Post

cyt. "Ale ogółem mówiąc to takie przypadki sie zdarzały, więc i ten jest bardzo mozliwy"

Znasz jakies przyklady? biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Kolegium A
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 98
Nr użytkownika: 2.692

Wojciech
Zawód: nauka
 
 
post 13/03/2005, 10:43 Quote Post

Znam liczne przypadki obcokrajowców walczących w Powstaniu Warszawskim. Akurat co sie tyczy Austriaków i Niemców to nie słyszałem, ale byli np. Ukraińcy, czy Azerowie którzy przechodzili na polską stronę. Nie pamiętam za dobrze i nie chcę popełnić gafy, ale chyba część z nich walczyła na Czerniakowie w plutonie Słowaków por."Stanko". Myślę więc, że przypadek wyżej wymienionego przez Ciebie Austriaka jest dosyć prawdopodobny. smile.gif

Zresztą poszperam trochę w książkach i na forum MPW, może coś znajdę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Gregorius
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 3.773

 
 
post 1/04/2005, 17:23 Quote Post

Oj Luj Twoja wypowiedź bardzo dobrze wpisuje się w ostatnio celebrowaną uroczystość w MPW, gdzie wmurowano tablice m.in ku czci walczących na barykadach Powstania Warszawskiego Azerów (udokumentowane są dwa takie przypadki - masz racje pluton 535 Słowaków)Po stronie niemieckiej blisko 700 w pułku Bergmanna. Pozostawiam to wszystko bez komentarza...
co do waszych Niemców, austriaków itd. to odsyłam do podstawowej lektury, a mianowicie książki Okęckiego tytuł mniej więcej: cudzoziemcy w polskim ruchu oporu 1939-1945. Jest tam ciekawy rozdział o Powstaniu Warszawskim. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
orz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 293
Nr użytkownika: 2.201

 
 
post 1/04/2005, 20:48 Quote Post

bylem wtedy chlopaczkiem kilkunastoletnim,kiedy odwiedzil moich krewnych zolnierz niemiecki Austriak ,poznany przez nich przed wojna ksiadz katolicki,pamietam ,ze mowilo sie o nim jako o takim ,ktory przeszedl by na nasza strone jego nazwisko zaczynalo sie na Spich.calego chyba nie powinienem wymieniac.
Wynika z tego ,ze mogly byc przypadki o ktorych mowa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Szepsel
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 20.558

mati
Zawód: student
 
 
post 28/08/2006, 13:09 Quote Post

Witam. Co wiecie na temat udziału żołnierzy innych narodowości walczących w szeregach AK podczas Powstania Warszawskiego? Z tego co wiem to m.in na Czerniakowie walczył oddział Słowaków. W AK walczyła też pewna liczba alianckich żołnierzy - zbiegów z obozów jenieckich , a także dezerterzy z Wehrmachtu np. Alzatczycy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.266
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 28/08/2006, 23:40 Quote Post

O Słowakach w Powstaniu Warszawskim:
535 pluton AK - pluton Słowaków. Pluton Słowaków dowodzony przez ppor. Mirosława Iringha ps. "Stanko" powstał w końcu 1943 r. z inicjatywy działającego w Warszawie Słowackiego Komitetu Narodowego. Do lipca 1944 r. w plutonie prowadzono szkolenie bojowe i sanitarne, a jego żołnierze uczestniczyli między innymi w akcjach sabotażowo-dywersyjnych. Przed Powstaniem Warszawskim pododdział ten uznany został za 535 pluton Armii Krajowej na prawach kadrowej kompanii. Wszedł on w skład 2 Rejonu I Obwodu Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. W lecie 1944 r. pluton liczył około 60 ludzi w tym 22 Słowaków. W plutonie byli też Węgrzy i zbiegli z niewoli żołnierze radzieccy. Blisko połowę stanu plutonu stanowili Polacy.
535 pluton podzielony na trzy drużyny brał czynny udział w walkach o Warszawę, głównie w składzie zgrupowania kpt. Zygmunta Netzera ps. "Kryska", walcząc na Czerniakowie, między innymi w rejonie Kępy Czerniakowskiej. Jedna z drużyn włączyła się do działań w Śródmieściu, walcząc w rejonie Uniwesytetu. Część plutonu wzięła udział w akcji powstańczej na Pradze. Po ciężkich walkach na Czerniakowie resztki plutonu wraz z dowódcą przeprawiły się na prawy brzeg Wisły.
(informacja za: M. Ney-Krwawicz, Z i M. Siemaszko "Bojowe sztandary i proporce Armii Krajowej", Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1991)
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
bradl
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 20.849

Stopień akademicki: magister historii
Zawód: propagandzista
 
 
post 31/08/2006, 15:54 Quote Post

A wiecie, że w Powstaniu Warszawskim walczył jeden indianin. I to nie jest wcale żart.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Fidel-F2
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 70
Nr użytkownika: 20.649

 
 
post 31/08/2006, 15:56 Quote Post

coś więcej na ten temat? I skąd ta wiadomość?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Gandalf de Grey
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 496
Nr użytkownika: 10.578

 
 
post 2/09/2006, 15:58 Quote Post

Salvete,

Hmmm a ja chyba gdzies czytalem, ze w czasie powstania z szeregow niemieckich przeszedl jakis Francuz, ktory potem polegl....
Niepamietam, gdzie to czytalem?

Pozdrawiam

Gandalf de Grey
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
xyxy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 131
Nr użytkownika: 10.739

 
 
post 2/09/2006, 18:07 Quote Post

"Rożek" - Roger Barlet, alzatczyk, dezerter w plutonie "Felek" z baonie Zośka. Polegl pod koniec sierpnia na Starowce.
Byli tez Rosjanie, Wloch - Bucello Salvatore, wegierscy, a nawet jeden turecki Zyd, z tych, ktorych uwolniono na Gesiowce, angielski lotnik John Word, Holender Lodovikus Stevens, zonaty z Polka, Belg o nazwisku Lauvertis na Czerniakowie i wielu innych, ktorych teraz nie pamietam..
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
bradl
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 20.849

Stopień akademicki: magister historii
Zawód: propagandzista
 
 
post 13/09/2006, 12:14 Quote Post

W jednym z postów napisałem: (A wiecie, że w Powstaniu Warszawskim walczył jeden indianin. I to nie jest wcale żart)

Przepraszam za pomyłkę. Rzeczywiście w AK walczył pół-indianin, ale mylnie podałem, że brał udział w Powstaniu Warszawskim. Brał natomiast udział w "Burzy" na Kielecczyźnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
kubal2
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 21.391

czarek kubalski
Zawód: uczen
 
 
post 19/09/2006, 16:20 Quote Post

Co do obcokrajowców w Powstaniu, to walczył w nim też Australijczyk, uciekinier z obozu jenieckiego, ale z tego co wiem, to zginął w pierwszych dniach walk.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Nerwa
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 247
Nr użytkownika: 25.708

Przemyslaw
Stopień akademicki: magister
Zawód: prawnik
 
 
post 12/02/2007, 23:54 Quote Post

QUOTE(Luj @ 12/03/2005, 23:46)
cyt. "Ale ogółem mówiąc to takie przypadki sie zdarzały, więc i ten jest bardzo mozliwy"

Znasz jakies przyklady?  biggrin.gif
*


Tak (http://www.1944.pl/index.php?a=site_text&id=12119&se_id=12261):
CUDZOZIEMCY Z POWSTAńCZĄ OPASKĄ
W Powstaniu Warszawskim obok Polaków walczą ochotniczo przedstawiciele wielu narodowości. Najliczniejszą grupą są Żydzi. Słowacy tworzą 535. pluton „Słowaków”, w skład którego wchodzą też: Gruzini, Ormianie, Azerowie, Czesi i Ukraińcy. W Powstaniu bierze również udział kilkunastu Francuzów i Węgrów, kilku Belgów, Holendrów, Greków, Anglików i Włochów. Walczą też Rumun i Australijczyk. Powstańcy-obcokrajowcy to przeważnie zbiegowie z obozów jenieckich. Ale są też wśród nich osoby, które los wcześniej związał z Warszawą.
http://www.naszapolonia.com/mozaic/Slowacy.htm
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej