Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Poznań
     
savoy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 189
Nr użytkownika: 46.818

Zawód: BANITA
 
 
post 23/09/2008, 11:57 Quote Post

Poznań. Oczywiście niekoniecznie Stare Miasto, Katedra i kościoły, Opera, zamek Cesarski ale stare forty, Cytadela ktoś kto lubi zwiedzać takie rzeczy będzie usatysfakcjonowany. Można się przejść nad wartę i zobaczyć naprawdę dziką przyrodę praktycznie w centrum miasta. Szczególnie między mostami Cybińskim a Lecha w ciągu ul. Lechickiej. Swoją drogą zobaczyć przejazd mostu po moście jak to miało miejsce jakiś czas temu właśnie z mostem Cybińskim jeżdżącym po moście Mieszka I - niezapomniane.
Kilka kroków od katedry po drugiej stronie torów kolejowych albo przy elektrowni można spotkać jelenia, sarny, lisy, ptaki.
Nowe ZOO olbrzymi teren gdzie w większości zlikwidowano klatki i siatki lub tak ukształtowano wybiegi zwierząt, że faktycznie nie przeszkadzają zwierzakom i tym tam mieszkającym i tym z biletami w ręku.
Jak ktoś lubi kajakarstwo to oczywiście Malta najpiękniejszy tego typu obiekt na świecie.A przy okazji warto wziąć narty i pojeździć sobie bez względu na porę roku. Przejechać się kolejką wąskotorową lub zjechać na sankach po specjalnym torze.
Fajny jest też Sołacz z parkiem i całym założeniem architektonicznym miasta ogrodu.
Muzeum broni pancernej na Golęcinine ciężko wejść bo to teren szkoły wojskowej ale odrobina wysiłku się opłaca. Eksponatów oczywiście mniej niż na Kubince czy w Aberdeen ale każdy ma swoją historię np. Rudy 102 oryginalny, którym jeździł Grigorij (http://www.tutej.pl/cms.php?i=28947).
Dla miłośników techniki najstarsza w Polsce czynna zajezdnia tramwajowa i muzeum komunikacji miejskiej w zajezdni na Głogowskiej.
Zakupowicze mogą zajrzeć do Starego Browaru a miłośnicy piwa do Brovarii i napić się świeżego piwka a później na Franowo obejrzeć jak puszkują Lecha.
kibice powinni zajrzeć na Bułgarską i zobaczyć jak dopinguje się piłkarzy na w połowie nowym stadionie, który obok Śląskiego jest póki co jedynym nie wirtualnym stadionem na Euro w Polsce.
Ci co chcą się przenieść w tropiki to muszą zajrzeć na Łazarz do Palmiarni w Parku Wilsona.
Wieczorem wyszaleć się na jakimś koncercie w Arenie a w niedzielę spokojnie posłuchać dźwięku silników naszych dzielnych obrońców ojczystego nieba w ich Jaszczompach jak je ochrzciła Pani Maria K. ewentualnie wyśledzić datę wyścigów motorowych na Torze Poznań też hałas i spalin trochę możne powdychać (ostatni weekend to Puchar Europy motocykli wszystkich klas).
A potem kilka muzeów, kościołków, dwa zamki, Cmentarz Zasłużonych, Stare Miasto z zabytkami i makietą średniowiecznego Poznania, Katedra, Fara no ale to standard.
Dla ciekawych nowinek w rożnych branżach warto polecić targi. Ostatnio skończyły się targi żywności a za chwilę będą targi rolne. Dzieci mogą zobaczyć, że mleko niekoniecznie bierze się ze sklepu.Przy okazji w Bednarach rolnicy mogą zobaczyć pokazy maszyn rolniczycha w Sielinku zwierząt hodowlanych.
A potem do Kórnika - Zamek, rynek, jeziorko, czasem Giertych na zakupach albo w ogródku, Wolsztyn z parowozami, Pobiedziska z miniaturami wielkopolskich zabytków, Gniezno (wiadomo), Giecz z muzeum i pozostałościami średniowiecznego grodu, Skoki i jeziorka, Wielkopolski Park Narodowy, Żydzi mogą się pomodlić w pięknej synagodze w Buku, w Szreniawie zobaczyć można historię polskiego rolnictwa, Rydzyna z zamkiem Leszczyńskiego i dziesiątki innych miejscowości w okolicach Poznania a w każdej coś ciekawego...
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Gruszka
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 59.477

Zawód: inzynier
 
 
post 3/11/2009, 12:58 Quote Post

Z jakiego przewodnika wziąłeś kolego ten tekst ? Mówimy o śladach historii , a nie o stadionach , torach wioslarskich czy centrach handlowych. A co do zabytków historycznych to tak naprawdę od wielu lat nic się nie zmieniło.Jestem Poznaniakiem i jest mi naprawdę wstyd , że w moim mieście propagowanie historii ma znaczenie marginalne. Te same muzealne wystawy , nieciekawe zresztą , jeszcze od czasów komuny. Prawie całkowity brak atrakcyjnej informacji o historycznej przeszłości miasta. Nie wykorzystany potencjał . Brak jakichkolwiek imprez tematycznych. Jak sie to porówna do tego co sie dzieje np. na Dolnym Sląsku to wyłania sie obraz nędzy i rozpaczy i całkowitej obojętności władz miasta i mieszkańców wobec własnej chwalebnej i ciekawej przeszłości. Siermiężnie i ubogo.
Np. forty. Zwiedzac mozna tylko fragmenty fortu VII . A cała reszta? A przejścia podziemne łączace je ze sobą i z Cytadelą ? Wyobraż sobie jaka atrakcją turystyczną byłaby taka trasa podziemna
A propos : prawdziwego koncertu rockowego nie było w Poznaniu od lat
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 3/11/2009, 13:52 Quote Post

Gruszka, nie wiem, jak z rockowymi, ale metalowych koncertów jest w Poznaniu sporo. W sobotę jadę na kolejny.
Jeśli chodzi o muzea, to nie powiesz mi chyba, że muzeum w Cytadeli ma ekspozycję z czasów komuny?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Gruszka
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 59.477

Zawód: inzynier
 
 
post 3/11/2009, 14:49 Quote Post

QUOTE(Necrotrup @ 3/11/2009, 14:52)
Gruszka, nie wiem, jak z rockowymi, ale metalowych koncertów jest w Poznaniu sporo. W sobotę jadę na kolejny.
Jeśli chodzi o muzea, to nie powiesz mi chyba, że muzeum w Cytadeli ma ekspozycję z czasów komuny?
*



Chodzi mi o koncerty gigantów rocka. W arenie w latach 80-tych byłem dwa razy na Iro Maden . A teraz co ? G...o ! Jak leci coś z pierwszego sortu ,to W-a , Wrocław czy Katowice.
Ale na temat : Cytadela owszem , ale znając ogrom tego obiektu o ile większe możliwości dałoby wykorzystanie tych fortyfikacji chociaz w 50%-tach...? Największa sieć podziemnych korytarzy pod miastem w Polsce. Poszedłbyś na taką wycieczkę ? Bo ja choćby z latarką na kasku. Dalej : muzeum Powstania Wielkopolskiego jest , ale co z choćby niewielką ekspozycją na temat Armii Hallera ? W tej armii służyło tysiące wielkopolan , min. mój dziadek. Chciałbym coś takiego zwiedzić . Nie odnosisz wrażenia , że jesli chodzi o kultywowanie własnej przeszłości to ci ze stolicy lub Krakowa mogą nas przykryć czapką ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 3/11/2009, 16:52 Quote Post

Z koncertami gigantów rocka to w całej Polsce jest cienko. Jedynie Ironi zjawiają się co 2 lata.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Gruszka
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 59.477

Zawód: inzynier
 
 
post 3/11/2009, 18:33 Quote Post

QUOTE(Necrotrup @ 3/11/2009, 17:52)
Z koncertami gigantów rocka to w całej Polsce jest cienko. Jedynie Ironi zjawiają się co 2 lata.
*



W 2002 byłem w stolycy na Joe Satrianim . Nooo...to było smile.gif . Gigant gitary. Ale przeciez mieliśmy nie o tym sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Papkin78
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 73.602

Zawód: amator
 
 
post 18/07/2011, 11:33 Quote Post

Temat nie żyje, a Poznań to jedno z piękniejszych miast w Polsce. Zwiedzając je można zastosować wiele kluczy, w zależności od zainteresowań. Wszystkie trasy (z grubsza ujmując...) łączy w jedno Trakt Królewsko - Cesarski, szlak, który prezentuje najważniejsze atrakcje miasta. Zaczynając przygodę ze stolicą Wielkopolski warto przejrzeć jego poszczególne punkty i w zależności od czasu i upodobań, wybrać to, co nas interesuje najbardziej:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Trakt_Kr%C3%B...rski_w_Poznaniu

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Micza
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 46.459

Stopień akademicki: UAM
Zawód: iluminarz
 
 
post 18/07/2011, 14:32 Quote Post

Pozdrawiam , zwłaszcza Łazarzan, szkoda że nie ma starej nazwy Święty Łazarz, co do szlaków to oczywiście Szlak Piastowski, gdzie Krakowiacy nie mogą się równać (chyba że zamki - szlak Orlich Gniazd), do tego prócz wymienionego mamy przecież Szlak Napoleona oraz !!! wielkopolską trasę Szlaku Cysterskiego. Co do uwagi o historii naszego miasta, to jest ona piastowska bardzo, zgadzam się z autorem postu, co do jego, historii, przedstawiania to trzeba samemu zwiedzić, zobaczyć, poszukać, wystarczy wyjechać kilka km za Poznań żeby poznać Pałuki, Kujawy (blisko) czy małe z wielką historią podpoznańskie miejsca. Bardzo lubię osobiście Strzelno, tam się nic nie zmieniło od średniowiecza. O historii można się dowiedzieć też na Starym Rynku, bardzo często odbywają się w Towarzystwie Miłośników Miasta Poznania ciekawe wykłady.
ZOO to także historia !!! mamy najstarsze ZOO w Polsce.
To jest prawda, że w Poznaniu historia to wiele warstw. Ja osobiście najbardziej sobie cenię ten średniowieczny. Forty poniemieckie mogłyby dla mnie nie istnieć, ich kosztem odnowiłbym starsze, polskie mury wokół miasta, tak jak to miało miejsce z Basztą Strażacką czy teraz odnawianym Zamkiem na Wzgórzu Przemysła.
Co wspólnego ma Iron Maiden z Poznaniem nie wiem, czy niestety ?!?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Papkin78
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 73.602

Zawód: amator
 
 
post 19/07/2011, 13:18 Quote Post

Strzelno jest na mojej liście miejsc do zobaczenia, cały czas mi się odwleka niestety... Mam podobnie jak Ty, średniowieczne pozostałości kręcą mnie najbardziej:)

A stare ZOO jest najstarsze jeśli chodzi o nieprzerwaną działalność, bo wcześniej powstały ogrody zoologiczne zdaje się w Wawie i Toruniu

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Micza
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 46.459

Stopień akademicki: UAM
Zawód: iluminarz
 
 
post 6/08/2011, 6:27 Quote Post

Pozdrawiam, w warszawskim byłem, nic szczegolnego nie zapamietalem, w Toruniu (bardzo sredniowiecznie) niestety nie widzialem.
Jesli chodzi o date zalozenia to calkiem mozliwe ze masz slusznosc.
Jednak spogladajac na to ze strony lazarskiej... to mysle zadne ZOO w Polsce, moze na swiecie nie mialo tak starej Slonicy jak Kinga nasza kochana... , poza tym budynki Starego ZOO pochodza z XIX wieku i jako takie (trudno juz trzymac tam zwierzeta ? zwlaszcza ze to obecnie srodek miasta) stanowia zabytek:
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/95791...d9dfe7d7b0fbd1/
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
rene z Poznania
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 178
Nr użytkownika: 54.354

rene poznan
Zawód: taki tam
 
 
post 4/11/2011, 16:01 Quote Post

Ech. Kinga. Piękne czasy.
Odeszła i niech jej słoniowe niebo będzie przychylne. Ta nowa słoniarnia. OK. Ale Kingi tam nie ma.
A wszystkim miłośnikom fortyfikacji polecam Cytadelę. Ale trzeba wejść głębiej - w te rejony od Winograd. Cudo.
Kiedyś - jak jeszcze były możliwości łaziłem po tych kazamatach - i było to dość wstrząsające przeżycie. Szczegółów lepiej nie zdradzać.
wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Papkin78
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 73.602

Zawód: amator
 
 
post 5/11/2011, 22:54 Quote Post

QUOTE(Micza @ 6/08/2011, 6:27)
Pozdrawiam, w warszawskim byłem, nic szczegolnego nie zapamietalem, w Toruniu (bardzo sredniowiecznie) niestety nie widzialem.
Jesli chodzi o date zalozenia to calkiem mozliwe ze masz slusznosc.
Jednak spogladajac na to ze strony lazarskiej... to mysle zadne ZOO w Polsce, moze na swiecie nie mialo tak starej Slonicy jak Kinga nasza kochana... , poza tym budynki Starego ZOO pochodza z XIX wieku i jako takie (trudno juz trzymac tam zwierzeta ? zwlaszcza ze to obecnie srodek miasta) stanowia zabytek:
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/95791...d9dfe7d7b0fbd1/
*



Dlatego Stare Zoo zostało przemianowane na park i np. wstęp jest za free, tylko do niektórych części jest płatny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
rene z Poznania
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 178
Nr użytkownika: 54.354

rene poznan
Zawód: taki tam
 
 
post 5/11/2011, 23:00 Quote Post



Dlatego Stare Zoo zostało przemianowane na park i np. wstęp jest za free, tylko do niektórych części jest płatny.
*

[/quote]

Bo tam już niewiele jest zwierząt - a jedynie dwa czy trzy pawilony tematyczne - zresztą ciekawe.
Natomiast jest to obiekt zabytkowy i jedyna w tym rejonie miasta enklawa zieleni. Więc wymyślono by z niej zrobić ogólnodostępny park. Chyba dobry pomysł.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Papkin78
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 73.602

Zawód: amator
 
 
post 5/11/2011, 23:51 Quote Post

Bardzo dobry. Jesteś (chyba)z Poznania, więc sam wiesz najlepiej, że na Jeżycach za dużo zieleni nie ma:(
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Micza
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 46.459

Stopień akademicki: UAM
Zawód: iluminarz
 
 
post 6/11/2011, 15:12 Quote Post

Mam i czuję podobną serdeczność do Kingi...
Moim zdaniem stare dużo straciło już w czasach, kiedy przenieśli koty na Maltę. Czy pamiętacie ten stary pawilon z pumami, tygrysami i lwami. Swego czasu (tam gdzie dawniej były niedżwiedzie, i biały był ok. 1980 roku)żył Karakal, fajne to było kocisko.
Dużo zyskuje Malta , [termy] i nowe, wolności dla zwierząt, przestrzennej pełne miejsce.
W starym można jeszcze zobaczyć (rosnące jak na drożdżach) smoki z Galapagos.
Swoją drogą , nawiązując do tego co nierozerwalne z Poznaniem to godna zobaczenia jest palmiarnia, pod każdym względem cenna, najpiękniejsze akwaria w mieście no i ten amerykański prezydent (fajna historia).
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej