Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Szukanie przodków nie majac informacji
     
Centaur044
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 79.913

Leszek
Zawód: Elektromonter
 
 
post 7/11/2012, 16:21 Quote Post

Witam Wszystkich. smile.gif
My z kuzynką robiliśmy pierwsze poszukiwania naszych 2x pradziadków.
Linia rodziny idzie z Wielkopola wsi gniazdowej Królewszczyzny Zamościa. Mieszkał i żył tam również
Józef Sobieski ojciec Króla Jana III Sobieskiego.
Co było tam wcześniej oprócz sporu o "pola uprawne" w relacji Parafii Gorzkowskiej a Hrabią Gorzkowskim,
też trudno dociec.
W każdym bądź razie powiodła się nam ta turystyczna eskapada i uzyskaliśmy od Proboszcza Parafii w Gorzkowie akty urodzenia 2x pra babci jak i 2x pradziadka. I od tego wszystkiego dopiero się zaczęło. smile.gif)
Obecnie w moim drzewku mam ponad 100 osób. A zaczynałem mając dane o kilkunastu i to na dodatek z korespondencji rodzinnej mojej cioci do mamy.
Ale jak się chce, to i można znaleźć takie kontakty, że pójdzie to szybciej, i będzie dopiero ciekawiej jak się człowiek zacznie z Akt dowiadywać co kiedyś w "trawie dawno dawno temu" piszczało. smile.gif))

@teemem jeśli chodzi o Ukrainę, to mój wujek jak żył jeszcze w latach 70-tych znalazł w końcu Jego przodka - na zdjęciu
w Ich albumie rodzinnym widnieje jakiś oficer, obwalony medalami, z przepaszonym pasem z prawej ręki podparty o szablę, a w lewej trzyma owalną długą czapę. Postać z długimi "bokobrodami" wygląda na pułkownika, bądź generała Armii carskiej. Jest to przodek rodu Bojko-Bańkowskich.

user posted image


Ale że te akty są we Lwowie to już coś ! smile.gif

Chętnych zobaczyć więcej fajnych historycznych fotek, zapraszam na stronę LTG. smile.gif
http://forumgenealogiczne.pl/viewtopic.php...r=asc&start=195

Pozdrawiam.
Leszek

Ten post był edytowany przez Centaur044: 7/11/2012, 16:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 8/11/2012, 21:27 Quote Post

QUOTE(Centaur044 @ 7/11/2012, 17:21)
wygląda na pułkownika, bądź generała Armii carskiej
*


Mam parę fotek carskich wysokich oficerów - wszyscy mają wypasione pagony, i ordery przypięte równiutko, nie byle jak po całej klacie. Na zdjęciu szabli coś nie mogę się dopatrzeć. W lewej ręce to pewnie nakrycie głowy - wygląda na cywilne.
To na pewno wojskowy? Car umundurował pół imperium, może to jakiś urzędnik, powiedzmy statskij sowietnik?
QUOTE
jeśli chodzi o Ukrainę

Jeżeli ze Lwowa czy Tarnopola to nie może być carski, tylko cesarsko - królewski.

Ten post był edytowany przez teemem: 8/11/2012, 21:40
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 8/11/2012, 21:49 Quote Post

QUOTE(teemem @ 6/11/2012, 20:18)
QUOTE(przemchelm @ 6/11/2012, 12:46)
do jakich lat prowadzono księgi metrykalne - ale unickie?

Rozumiem, że ma być "od" tongue.gif
Nie wiem. Myślę, że od zawsze, tzn. XVI/XVII - ale to nieistotne; ważne, że najstarsze zachowane w RP pochodzą z 1728.
http://www.agad.archiwa.gov.pl/pomoce/gr298.xml
Bogaty zbiór ksiąg metrykalnych wyznania greckokatolickiego znajduje się w Centralnym Historycznym Archiwum Państwowym Ukrainy we Lwowie. Według informacji z 1995 r. jest to zespół liczący 7409 ksiąg w układzie alfabetycznym.
Pewnie da się coś wygooglać.
QUOTE
znalazłem Petro Oluchę co to do Ameryki przybył

W tym momencie nieważne dokąd, ale skąd. Ja bym się przyjrzał miejscowości Olesko (Олесько) międy Lwowem a Krzemieńcem.
*



Akurat Oluchowie od zawsze siedzieli w Kongresówce więc raczej to może być zły trop. Wiem też, że nie muszą to być akurat "moi" - do mojej prababki startowało 5 Oluchów, z czego najmłodszy został pradziadkiem wink.gif (i żaden z nich nie był ze sobą spokrewniony). Ale dzięki za pomoc i tak, chodziło od biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
gienia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 82.162

G.H.
Zawód: sekretarka
 
 
post 17/04/2013, 17:45 Quote Post

Witam
Ja od jakiegoś czasu zbieram po rodzinie różne dokumenty, może kiedyś zajmę się tym na serio. Na razie natrafiłam na poważny problem z aktem ślubu pradziadków. Może ktoś podsunąłby mi jakieś pomysł.
W akcie panna młoda ma przykładowo napisane (po łacinie): Zofia Nowak córka Jana Kowalskiego, panna. Danych matki brak. Tymczasem po stronie pana młodego jest wszytsko jak nalezy.
I tu się w rodzinie zrobiła tajemnica, bo nie ma nikogo starszego, żeby zapytać. Jakim cudem panna ma nazwisko Nowak a jej ojciec Kowalski? Dlaczego nie wpisanao żadnych danych jej matki? Jeśli była dzieckiem nieślubnym nie wpisywano by przecież jej ojca. Zupełnie nie wiem, jak rozgryźć historię z tymi nazwiskami.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 21/04/2013, 21:00 Quote Post

QUOTE(gienia @ 17/04/2013, 17:45)
Witam
Ja od jakiegoś czasu zbieram po rodzinie różne dokumenty, może kiedyś zajmę się tym na serio. Na razie natrafiłam na poważny problem z aktem ślubu pradziadków. Może ktoś podsunąłby mi jakieś pomysł.
W akcie panna młoda ma przykładowo napisane (po łacinie): Zofia Nowak córka Jana Kowalskiego, panna. Danych matki brak. Tymczasem po stronie pana młodego jest wszytsko jak nalezy.
I tu się w rodzinie zrobiła tajemnica, bo nie ma nikogo starszego, żeby zapytać. Jakim cudem panna ma nazwisko Nowak a jej ojciec Kowalski? Dlaczego nie wpisanao żadnych danych jej matki? Jeśli była dzieckiem nieślubnym nie wpisywano by przecież jej ojca. Zupełnie nie wiem, jak rozgryźć historię z tymi nazwiskami.
*



Ja przeglądając metryki, czy też inne stare dokumenty w archiwach często natrafiałem na tzw. czynnik ludzki, czyli ten co pisał też był tylko człowiekiem smile.gif , błędy się zdarzają.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
gienia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 82.162

G.H.
Zawód: sekretarka
 
 
post 21/05/2013, 15:53 Quote Post

Biorę pod uwagę czynnik ludzki smile.gif. Tylko jest dla mnie mało prawdopodobne pomylenie zupełnie innego nazwiska. Kowalski to nie Nowak. Tu nie chodzi o przekręcenie czy literówki smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Wisznia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 93.178

Michal Wiszniewski
Zawód: student
 
 
post 26/05/2014, 20:01 Quote Post

Witajcie!

Tak jak w tytule, w tym wątku chciałbym poprosić Was o pomoc w poszukiwaniach dawnej karty w historii mojego rodu. Mam tutaj na myśli historię, mówiącą o niejakim Raymundzie Wiśniewskim, pułkowniku Powstania Styczniowego.

Postanowiłem zabrać się za odszukanie jakichkolwiek śladów, czy dowodów historycznych, póki jest jeszcze jakaś w miarę świeża wiedza o tamtych zdarzeniach. Wiem, że jeszcze przed II Wojną Światową istniały dokumenty i inne dowody historyczne, jednak ten trop urywa się w 1939.

Pozwólcie, że teraz podzielę się z Wami garścią informacji, jakie znam:

- w Powstaniu walczył mój Pra pra pra... (właśnie ilości tych "pra" nie jesteśmy pewni) Raymund Wiśniewski, razem ze swoim synem Lucyanem (nie wiem, czy miał więcej synów, wiem tylko że pochodzę własnie od Lucjana)

- siedzibą Rodu najprawdopodobniej było Wiśniewo znajdujące się w Guberni Łomżyńskiej (nie jest to na 100% pewne, wiem jedynie, że dalsza część rodziny mieszka do dziś w Grajewie)

- Raymund miał stopień pułkownika - ojciec miał okazję rozmawiać ze swoim wujkiem, który jeszcze przed wojną widział dokumenty (rozkazy) podpisane wraz ze stopniem i zapieczętowane herbem

- Oddział Raymunda wsławił się (i tutaj nie znam daty tego wydarzenia) napadem rabunkowym na rosyjski pociąg wiozący żołd dla rosyjskich żołnierzy w garnizonie Warszawa (podobno właśnie dzięki tej akcji został pułkownikiem)

- Od dziadka tego wujka mojego ojca wiemy także, że oddział Raymunda walczył jeszcze po oficjalnej kapitulacji Powstania, jednak aby uniknąć represji skierowanych przeciwko rodzinie, wyemigrował, najprawdopodobniej do USA

- jeszcze przed wojną w blizej nieokreślonym kościele właśnie w rejonie Wiśniewa, znajdował się grób Lucjana (i/lub Raymunda, wujek ojca nie pamiętał - Raymund mógł przecież wrócić, jak i zostać pochowany "symbolicznie")


To tyle. Wiem, że ta garść informacji nie zapewnia żadnych szczegółów, żadnych nazwisk innych jak Wiśniewski, ani nawet dokładnych lokalizacji, jednak może ktoś z Was miał już do czynienia z podobną sytuacją, albo jakimś cudem zna źródła historyczne mówiące o tych wydarzeniach. Proszę Was także, drodzy Forumowicze, o pomoc w postaci wskazówek - gdzie powinienem szukać itp.

Za każdą pomoc z góry dziękuję! wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
darktic
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 102.202

Kacper Szeptucho
Zawód: Student
 
 
post 22/08/2017, 14:24 Quote Post

Witam,
Od naprawde długiego czasu moja rodzina chcę stworzyć drzewo genealogiczne. Jedyny problem który mamy jest taki że gdy dojdziemy do 5. generacji, to mamy ślepy zaułek. Po prostu nie ma więcej informacji kto by był następny w rodzinie itd. Wiem jak dziadek (5. generacji) się nazywał, i że jego syn się urodził w 1877 r. w Białorusi. Wiem też że członek mojej rodziny był radnym w 16 wieku w mieście Kamionki (tego się dowiedziałem przez przypadek po wielu godzinach na internecie, ale też jest ślepy zaułek) Na nazwisko mam Szeptucho, i z tego co mi wiadomo to jesteśmy jedyną rodziną na świecie z tym nazwiskiem. Może i dlatego tak trudno się cokolwiek dowiedzieć. Jeśli ktoś by miał jakieś sugestie w sprawie kolejnych kroków, i w jaki sposób dowiedzieć się więcej informacji o rodzinie to byłbym wdzięczny.

Ps. Przepraszam za jakiekolwiek błędy gramatyczne itd, ale większość życia mieszkam w Anglii. I zanim ktoś mi powie spytaj się rodziny (pradziadków itd), mój pradziadek nie żyje a prababcia nikomu z rodziny nic nie powie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.524
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/08/2017, 15:02 Quote Post

Czy próbowałeś szukać tutaj - http://geneteka.genealodzy.pl/index.php?lang=pol?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Kiton
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 306
Nr użytkownika: 2.272

 
 
post 22/08/2017, 16:24 Quote Post

http://nazwiska-polskie.pl/Szeptucho
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/szeptucho.html
https://www.myheritage.pl/research?s=125217...me+ln.Szeptucho



------------------------------
http://nihilum.republika.pl/

Ten post był edytowany przez Kiton: 22/08/2017, 16:33
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.690
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 22/08/2017, 23:31 Quote Post

Wszyscy ci ludzie w rejonie Wrocławia są napływowi. Ta grupa na mapce może być jedną rodziną. Z mapki wynika, że za wschodnią granicą może być tych nazwisk wiecej. Czy wiesz skąd Twoi przdkowie przywedrowali w rejon Wrocławia? Musisz to najpierw ustalić i szukać dalej we właściwym archiwum historycznym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej