Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Chrzcielnica Z Tryde, Szukami fotografii
     
Radagast
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 10.066

 
 
post 20/02/2007, 13:15 Quote Post

Witam

Spotkaliście się może z jakimiś przyzwoitymi fotografiami lub szkicami płaskorzeźb z chrzcielnicy w Tryde. Mimo poszukiwań nie znalazłem takich ani w literaturze, ani internecie (jedynie małe, kipskiej jakości fotki).Interesują mnie szczególnie płaskorzeźby z dolnej części zabytku.
Będę wdzięczny za namiary.
Radagast
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 20/02/2007, 14:08 Quote Post

Swego czasu zajmowałem się trochę tym zabytkiem sztuki więc mogę podać literaturę, gdzie powinny być i zdjęcia. Trochę później "wpadła" mi w ręce także książka, gdzie z tego co pamiętam były dużych rozmiarów fotografie tego zabytku. Nie jestem teraz pewien, ale była to chyba A. Tulse, Skandynawia romańska. Zabytki architektury i sztuki Danii, Norwegii i Szwecji, Warszawa 1970 (w każdym razie książka miała w tytule coś z architekturą średniowiecznej Skandynawii). Z polskich autorów chcielnicą tą zajmowali się m. in. W. Semkowicz, Sprawa św. Stanisława w świetle nowego źródła ikonograficznego, [w:] Księga pamiątkowa ku czci O. Balzera, Kraków 1925 oraz M. Gębarowicz, Początki kultu św. Stanisława i jego średniowieczny zabytek w Szwecji, Lwów 1927. O chcielnicy tej pisali także R. Grodecki oraz M. Plezia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 20/02/2007, 14:30 Quote Post

Trzy linki. Nie wiem, czy będziesz usatysfakcjonowany? confused1.gif

http://www.formonline.se/kyrkor/Tynell/For.../183_Tryde.html

http://www.svenskakyrkan.se/tomelilla/Dopf...yde%20kyrka.htm

http://sv.wikipedia.org/wiki/Tryde_kyrka

Pozdrawiam! rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Radagast
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 10.066

 
 
post 20/02/2007, 18:08 Quote Post

Witam

Dzięki panowie za szybką odpowiedź. Fotografie spodziewałem się znaleźć w nowszych opracowaniach, a tu prosze do Semkowicza i Gębarowicza trzeba było najpierw zajrzeć smile.gif Rozejrzę się też za "Skandynawią".

Primo właśnie te zdjęcia pisząc o małych fotkach miałem na myśli. Niestety brak na nich dwóch przedstawień z podstawy chrzcielnicy, na ktorych właśnie najbardziej mi zależy.

Belfrze domyślałem się że interesujesz się sprawą św. Stanisława. Czytałeś może pracę K. Skierczyńskiego, Recepcja idei gregoriańskich w Polsce do początku XIII wieku, Wrocław 2005? Mimo dość mylącego tytułu po większej części dotyczy właśnie tego problemu, ujętego na szerokim tle porównawczym.

Pozdr Radagast
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 20/02/2007, 20:15 Quote Post

Niestety pracy Skierczyńskiego nie czytałem, ponieważ "sprawą św. Stanisława" interesowałem się trochę wczesniej.
Zapewne Twoje zainteresowanie tym zabytkiem sztuki także jest podyktowane zainteresowaniem dla "factum św. Stanisława". Jak pisałem w cytowanych przez ze mnie pracach znajdziesz wyczerpujące informacje na temat interpretacji wyobrażeń na tej chrzcielnicy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 22/02/2007, 0:32 Quote Post

QUOTE(Radagast @ 20/02/2007, 18:08)
Primo właśnie te zdjęcia pisząc o małych fotkach miałem na myśli. Niestety brak na nich dwóch przedstawień z podstawy chrzcielnicy, na ktorych właśnie najbardziej mi zależy.
*


Nic lepszego w internecie raczej nie znajdziemy. sad.gif Popytam jeszcze swoich znajomych ze Szwecji. Mam nadzieję, że sprawa nie jest na cito.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Radagast
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 10.066

 
 
post 25/02/2007, 23:35 Quote Post

Hej
Primo jeśli nie sprawi Ci to kłopotu będę wdzięczny. W "moich" bibliotekach jak zwykle pustki.
Radagast
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Westa
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 155
Nr użytkownika: 37.768

Zawód: student
 
 
post 26/05/2008, 14:43 Quote Post

hejka smile.gif czy moglby ktos napisac cos o samej chcielnicy ? tzn wiem ze znajduje sie w tryde wiem ze znajduja sie na niej 4 sceny : chrystus w majestaci, wskrzeszenie (jakie wskrzeszenie?) przyprowadzenie przez krola wskrzeszonego w mitrze biskupiej, sad nad biskupem... i u podnoza 2 sceny krol wrecza przedmiot (jaki przedmiot komu?), na 2giej diabel chwyta za pas krola ... i 2 interpretacje datacji albo na xii albo na xiii wiek... i moje pytania sa takie :

co ma ta chcielnica do stanislawa? w sensie skad wiadomo ze to stanislaw? i dlaczego ta chrzcielnica jest taka wazna? czy oznacza ona jedynie tyle ze kult swietego sie rozprzestrzenil czy ze stanislaw byl juz wtedy uwazany za swietego czy o co chodzi ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Radagast
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 10.066

 
 
post 31/05/2008, 15:38 Quote Post

Witam

Jak narazie nikt nie udowodnił w sposób przekonywujący, że chrzcielnica ma cokolwiek wspólnego z biskupem krakowskim. Za taką tezą opowiadali się dawniejsi badacza, zwłaszcza W. Sawicki. Ostatnio Plezia i Labuda odrzucają (czy ich wywody są słuszne - tego nie oceniam) tezę łączącą sceny na chrzcielnicy z wydarzeniami z ok 1079 roku.

Ciekawy artykuł Sawickiego na temat chrzcielnicy znajdziesz w ABMK 21 (1970), s. 175 i n. Dostępny w: Bibliotece Cyfrowej Diecezji Tarnowskiej

Pozdr
Radagast
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 15/08/2008, 15:59 Quote Post

Co do pytań Westy to Tryde jest niewielka wsią w Skanii na południu Szwecji. Chrzcielnica znajduje się w miejscowym kościele i jest jedną z pozostałości po znajdującej się w tym miejscu budowli romańskiej. Na zabytku tym znajdują się cztery płaskorzeżby z czego trzy z nich mają wyobrażać sceny z legendy o wskrzeszeniu przez św. Stanisława rycerza Piotra i stawieniu go jako świadka na procesie przed królem Bolesławem Szczodrym o czym można przeczytać w Żywocie mniejszym św. Stanisława z połowy XIII w. Zdaniem W. Semkowicza kult św. Stanisława miał przenieść się do Szwecji poprzez małżeństwa córki Bolesława Krzywoustego - Ryksy.
Jeśli jednak to nie legenda o św. Stanisławie została przedstawiona na szwedzkim zabytku to jaka??? Wg. niektórych badaczy byłaby to pochodząca z Nadrenii legenda o św. Fridolinie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Temperantia
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 44.546

.
Zawód: .
 
 
post 18/08/2008, 20:15 Quote Post

W książce Labudy - "Święty Stanisław - biskup krakowski,patron polski", nt. chrzcielnicy jest cały podrozdzialik.
Gerard przytacza opinię szwedzkiego historyka sztuki (z którym zgadza się np. Semkowicz), który powiązał treść płaskorzeźb z cudem wskrzeszenia komesa Piotra przez biskupa Stanisława podczas procesu o wieś Piotrowin i zaliczył chrzcielnice do zabytków wieku XII, czyli miałoby to być jednocześnie pierwsze świadectwo kultu bp poza granicami Polski.Odmienne zapatrywanie ma natomiast Gębarowicz, który datuje chrzcielnice dopiero na połowę wieku XIII i inaczej interpretuje występujące na niej przedstawienia.
Sam Labuda uznał związek płaskorzeźb chrzcielnicy z legendą o wskrzeszeniu komesa Piotra przez biskupa Stanisława za "więcej niż wątpliwy" po przytoczeniu kilku innych możliwości interpretacji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 18/08/2008, 21:01 Quote Post

Fakt, M. Plezia, odrzucił tezę Roosvala-Semkowicza, i można powiedzieć, że przynajmniej pośrednio opowiedział się za przedstawieniem legendy o Św. Frydolinie na chrzcielnicy z Tryde, przytaczając bogaty materiał dowodowy (prace szwedzkie i artykuł M. Gębarowicza w BHS). W Szwecji o legendzie o Św. Frydolinie pisali T. Eriksson i A. Bennet.
O ile pamiętam, T. Grudziński w swej pracy Bolesław Śmiały-Szczodry i biskup Stanisław. Dzieje konfliktu, nie znając jeszcze wyników najnowszych badań, przyjmował chrzcielnicę jako źródło do badań nad konflitem polskiego biskupa i władcy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej