Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ankara 1402, Stanisław Rek
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 7/05/2019, 11:51 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Stanisława Reka pt. Ankara 1402.



QUOTE
Szczegóły
U schyłku XIV stulecia chrześcijańska Europa stanęła w obliczu śmiertelnego zagrożenia ze strony nowego mocarstwa muzułmańskiego, które wyrosło na Bliskim Wschodzie -Państwa Turków Osmańskich. W błyskawicznym tempie Turcy zawładnęli posiadłościami Cesarstwa Bizantyjskiego w Azji Mniejszej, sforsowali Cieśniny Czarnomorskie, pokonali Bułgarię i opanowali teren tego kraju, a Serbii zadali ciężką klęskę na Kosowym Polu. W końcu w 1396 roku rozbili pod Nikopolis siły "krzyżowców", na które składały się głównie wojska węgierskie. Gdy wydawało się, że niezwyciężeni Turcy ruszą w głąb Europy i jak kilkaset lat wcześniej Arabowie zagrożą samemu istnieniu średniowiecznej chrześcijańskiej cywilizacji europejskiej, w sukurs Zachodowi przyszła nieoczekiwanie nowa potęga ze Wschodu - Mongołowie.

Ci koczownicy pokonali Chiny, zajęli Azję Centralną, zgotowali rzeź Bagdadowi i ujarzmili Ruś. Siły niepokonanych potęg starły się pod Ankarą w 1402 roku. W decydującej fazie bitwy Mongołowie pod wodzą Tamerlana (Timura Kulawego) okrążyli główne siły tureckie, rozbijając doborową piechotę -janczarów. Turecki sułtan Bajazet I dostał się do niewoli, a resztki armii tureckiej poszły w rozsypkę. Bitwa pod Ankarą na kilkadziesiąt lat odsunęła niebezpieczeństwo tureckie od Europy, ale po opanowaniu kryzysu Porta Ottomańska wróciła do jeszcze większej potęgi. Tymczasem imperium Mongołów wkrótce rozpadło się na mniejsze chanaty, które stopniowo słabły, by w końcu zniknąć z mapy świata.


https://www.swiatksiazki.pl/ankara-1402-6515032-ksiazka.html



Mogę dodać, iż jest już efekt działań Michała - pojawił się biogram autora smile.gif.

Spis treści podrzuciłem na fb: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=647...3&theater&ifg=1
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 7/05/2019, 12:37 Quote Post

Po spisie sądząc, obiecująco to wszystko wygląda. A tak z ciekawości- gdzie ten biogram? Na tylnej okładce, zamiast fragmentu tekstu?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 7/05/2019, 12:39 Quote Post

Nie, na stronie za spisem treści, przed stroną, na której są umieszczane informacje o ostatnich tytułach wraz z zapowiedzią, co ukaże się następnego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 7/05/2019, 12:46 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 7/05/2019, 12:39)
Nie, na stronie za spisem treści, przed stroną, na której są umieszczane informacje o ostatnich tytułach wraz z zapowiedzią, co ukaże się następnego.
*


OK. Dzięki- krok w dobrą stronę tak czy inaczej. Podobnie jak dwa indeksy (!). Grubość też zadowala, podobnie jak rozłożenie proporcji tematycznych w rozdziałach. Czyli, o ile nie będzie potwierdzonych info o jakiejś wtopie (wątpię, bo autor raczej sprawdzony) - na listę zakupową z tym habekiem. user posted image

Ten post był edytowany przez emigrant: 7/05/2019, 18:27
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
redbaron
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.421
Nr użytkownika: 50.772

Jaroslaw Centek
Stopień akademicki: dr hab.
Zawód: historyk
 
 
post 7/05/2019, 19:14 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 7/05/2019, 12:46)
. Podobnie jak dwa indeksy (!).
*


Dokładnie, to już porządny krok naprzód! Biogram autora to ciekawy dodatek, ale z pewnością dużo mniej przydatny niż wspomniane indeksy. Mam nadzieję, że poprawione zostaną też mapy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Damian W.
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

 
 
post 8/05/2019, 20:18 Quote Post

Można prosić o biogram autora? Byłoby miło wiedzieć kto to? wink.gif

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 9/05/2019, 9:22 Quote Post

QUOTE(Damian W. @ 8/05/2019, 21:18)
Można prosić o biogram autora? Byłoby miło wiedzieć kto to? wink.gif

Pozdrawiam,
DW
*


Autor raczej już znany, napisał Manzikert 1071 i Kosowe Pole 1389 wink.gif.
Ale mamy podane, że urodził się 25 sierpnia 1956 r., zajmuje się historią Bizancjum i Bałkanów, jest uczniem prof. Tadeusza Wasilewskiego. I że w serii wyda jeszcze Myriokefalon 1176 oraz Nikopolis 1396.

 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 9/05/2019, 11:43 Quote Post

Wspaniale bo te dwie pozycje będą uzupełniać Kosowe Pole i Manzikert.Wczoraj napisałem na naszej facebookowej stronie że już Ankare sobie zamówiłem i we wtorek będę ją miał.Ale to tylko dzięki Rafałowi który wrzucił spis treści ,dzięki temu mogłem się zastanowić czy warto ją kupić smile.gif .
Także Koledzy, będą mieli większe szanse zdobycia jej w konkursie ,który na pewno niedługo będzie ogłoszony.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.243
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 9/05/2019, 13:38 Quote Post

Nie mozna tego zamówić jakoś w formacie elektronicznym - plik pdf albo e-book? Nie mam miejsca na książki papierowe sad.gif

a Nikopolis 1396 sama bym zamówiła.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
TytusPullo
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 516
Nr użytkownika: 98.752

£ukasz
Zawód: urzêdnik
 
 
post 9/05/2019, 14:01 Quote Post

Ostatnio chyba wszystko wychodziło i na papierze i elektronicznie. Poczekaj chwilę a za jakiś czas na pewno się pojawi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.876
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 9/05/2019, 14:10 Quote Post

QUOTE(Wilczyca24823 @ 9/05/2019, 14:38)
Nie mozna tego zamówić jakoś w formacie elektronicznym - plik pdf albo e-book? Nie mam miejsca na książki papierowe sad.gif

a Nikopolis 1396 sama bym zamówiła.
*


Tak jak napisał Tytus - trzeba trochę zaczekać.
Na tyle okładki jest podane, że HB-ek ma mieć wersję elektroniczną.

 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 9/05/2019, 14:31 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 9/05/2019, 9:22)
... I że w serii wyda jeszcze Myriokefalon 1176 oraz Nikopolis 1396.
*

Świetnie! Najprawdopodobniej następne pozycje do przeczytania. Zwłaszcza Nikopolis jestem ciekawy. To jest jeden z autorów, na jakich, sądząc po jego dotychczasowych pozycjach jakie przeczytałem, powinna moim zdaniem stawiać Bellona, jeśli chodzi o tę serię.

Ten post był edytowany przez emigrant: 9/05/2019, 14:33
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.284
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 10/05/2019, 23:26 Quote Post

QUOTE(redbaron @ 7/05/2019, 20:14)
Mam nadzieję, że poprawione zostaną też mapy.
*



O nich chyba nikt nie wspomniał. A więc mamy ich tu 4:

- Bitwa pod Ankarą
- Ustawienie wojsk w momencie rozpoczęcia bitwy pod Ankarą
- Kampania Timura w Anatolii (1402)
- Państwo Timura
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 14/05/2019, 12:17 Quote Post

Książka jest już w moim posiadaniu.Pachnie jeszcze nowością.Potwierdzam wcześniejszy post Gajusza z ilością map,dosyć szczegółowa przedstawiająca kampanię Timura w Anatolii i co ważne ,,imperium Timura ''i kraje wasalne zmieściło się na jednej stronie wink.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 18/05/2019, 12:11 Quote Post

Witam!.

Książka przeczytana ,więc skrobnę parę słów o niej.Styl,narracja oraz okres przed bitwą jak i po bitwie ,na bardzo wysokim poziomie,według mnie dużo lepszy niż w poprzedniej pracy tego ,,Kosowym Polu ".
Co ważne autor nie zanudza czytelnika początkami powstania Imperium Osmanów czy jego antagonisty Imperium Timura nie cofa się do czasów podbojów Czyngis-Chana ,choć władca ten od czasu do czsu jest przyłowywany w tej książce ,ale tylko w celu przybliżenia podobieńst cechujących podboje dokonywanych przez tych mongolskich zdobywców.
Autor rzeczowo i merytorycznie jeśli chodzi o moją skromną wiedzę w tym temacie przedstawia sytuacje obydwóch Imperiów w przeddzień starcia ,które wpłyneło niewątpliwie na historię świata.
Czytelnik z książki, dowie się także, o sytuacji politycznej Bliskiego Wschodu ,mameluckiego Egiptu itp.
Także charakterystyki głównych przeciwników, sułtana Bajezyta I i Timura Chromego wyśmienicie przedstawiają te postacie,ich cechy charakteru,zamiary,postępowanie ich wady i zalety.W moim odczuciu autor trochę bardziej ,,sympatyzuję z władcą tureckim w tej charakterystyce ,ale czyny i rozkazy wykonywane z polecenia Timura ,pokazzują ,że był wielkim i charyzmatycznym wodzem i przywódcą ,ale także okrutnym ,wyrachowanym tyranem ,by rzecz można sadystą.
Autor przedstawia obrazowo ,okrucieństwo Timura i jego wojsk w czasie podbojów i wypraw zbrojnych.
Bezwzględne okrucieństwo ,wyrzynanie ludności ,gwałty ,obracanie wszzystkiego w perzynę jest tu jak najbardziej pokazane .Dla mnie wstrząsem było czytanie tego że nie miano litości także do dzieci i jak okrutnie je mordowano np .tratując je końmi .Sterty kopców z głów szerokie i wysokie na parę metrów ,także mogą wywołać szokujące wrażenie jak to ludzie mogą zbydlęcieć .
Ale nie opisując już okropności ,które musiały się zlaleźć się w tej publikacji ,żeby przedstawić smutną a jednak prawdziwą historię wydarzeń ,autor równie rzetelnie przedstawił wojskowość obu stron ,uzbrojenie ,oddziały wchodzące w skład wojsk ,uzbrojenie ,taktykę ,to tylko można dodać jako wielki plus do treści książki .
Także przebieg kampanii poprzedzającej bitwę ,jak i przedstawienie bitwy ,mogę tylko dać kolejny duży plus tej publikacji .Na koniec autor krótko ,ale merytoryczne przedstawia skutki bitwy ,co po niej się działo i los obydwu głównych przeciwników i jak bitwa wpłynęła na losy obydwóch Imperiów.
Kończąc ,cieszę się że w końcu w ramach serii Historyczne Bitwy powstała rzetelna i merytoryczna książka ,dotycząca jednej z głównych bitew która wpłynęła na losy świata.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej