Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
12 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dwie bitwy pod Tomaszowem Lubelskim, Poszukuje materialow, informacji
     
Mastah Historicus
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Nr użytkownika: 16.672

Zawód: uczen
 
 
post 21/07/2006, 9:51 Quote Post

http://www.1939.pl/bitwy/piotrkow_trybunalski.htm
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 30/07/2006, 8:05 Quote Post

QUOTE(drab @ 12/04/2006, 17:46)
Witam  rolleyes.gif

Zaciekawila mnie ostatni z kilku wzgledow bitwa pod Tomaszowem Lubelskim. Po wstepnych poszukiwaniach jestem zasmucony faktem iz raczej niewiele wiadomosci o niej mozna znalezc sad.gif
*



QUOTE
http://www.1939.pl/bitwy/piotrkow_trybunalski.htm


Kolego, jak tam u ciebie z geografią? Miejscowości o nazwie "Tomaszów" jest niewątpliwie sporo w naszym pięknym Kraju, ale tematem postu jest bitwa pod Tomaszowem Lubelskim.A Tomaszów Lubelski bywa Tomaszowem Mazowieckim raczej rzadko wink.gif- uważniej wczytujmy się w tematy. smile.gif

pzdr.
 
Post #17

     
dziki
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 22.492

 
 
post 4/10/2006, 15:51 Quote Post

Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim była tylko małym epizodem w kampani wrzesniowej 1939 Aczkolwiek nie można pomniejszać wysiłku żołnierz polskiego i wkładu jakiego doknał w walce z niemcami. Grupom ,które usiłowały się przedrzeć do Rumuni zgrodziły drogę wojska niemieckie , a 17 wrzesnia sowieci zatakowali Polskę niwecząc wszelkie plany na możliwość wyrwania się z matni.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
drab
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 390
Nr użytkownika: 16.001

Janek
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: rozne
 
 
post 5/10/2006, 1:03 Quote Post

QUOTE(dziki @ 4/10/2006, 17:51)
QUOTE
Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim była tylko małym epizodem w kampani wrzesniowej 1939
Aczkolwiek nie można pomniejszać wysiłku żołnierz polskiego i wkładu jakiego doknał w walce z niemcami. Grupom ,które usiłowały się przedrzeć do Rumuni zgrodziły drogę wojska niemieckie , a 17 wrzesnia sowieci zatakowali Polskę niwecząc wszelkie plany na możliwość wyrwania się z matni.
*


Witam
Dość niefortunny początek kolego "dziki".
W tych EPIZODYCZNYCH starciach (pierwsze 17-20 września , drugie kilka dni później 21-23)łącznie walczyło ok 60 000 żołnierzy polskich .Pierwsza bitwa pod Tomaszowam Lubelskim jest również określana największą "bitwą pancerną" Kampanii Wrześniowej.To chyba troche dużo jak na epizod sleep.gif .Osobiście uważam iż bitwy pod Tomaszowem Lubelskim były ostatecznym pogrzebaniem prób ustabilizowania jakiegoś frontu.Potem poprostu nie było już zwartych jednostek mogących podjąć sie takiego zadania.
Wątek ten założyłem właśnie po to aby lepiej przybliżyc te starcia.Idzie to powoli ale jestem dobrej myśli. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
bolas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 395
Nr użytkownika: 19.442

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 5/10/2006, 14:04 Quote Post

Obie bitwy kojarzą mi się z "The End" Doors'ów ...

QUOTE
This is the end
Beautiful friend
This is the end
My only friend, the end

Of our elaborate plans, the end
Of everything that stands, the end
No safety or surprise, the end
I'll never look into your eyes...again

(...)
Kill, kill, kill, kill, kill, kill

This is the end
Beautiful friend
This is the end
My only friend, the end

It hurts to set you free
But you'll never follow me
The end of laughter and soft lies
The end of nights we tried to die

This is the end


Bitwa w obu ettapach była wielkim wydarzeniem i walczyłą w niej masa polskich żołnierzy. Często porównuje się ją do Bzury. Oba akty tej bitwy symbolizują koniec. Nie próbę stablizacji a koniec w dwóch aktach odegrany z rozmachem przez polskie armie Kraków i Lublin pod d-ctwem gen. Piskora, a poźniej epilog w wydaniu Frontu Północnego pod d-ctwem Dęba-Biernackiego. Kopałem kiedyś w tym rejonie - jak znajdę jakieś fotki wrzucę. Co do źródeł - polecam wiekszość wrzęsniowych wspomnień (poza Bzurowymi) kończy się w rejonie Krasnobród, Biłgoraj, Tomaszów Lubelski.

Parę fotek z okolicy:
user posted image
user posted image

Składowisko zdobycznej broni w Tomaszowie Lub.:
user posted image

Porzucony TKS także z rejonu
user posted image

Jest sporo zdjęc z jeńcami naszymi z rejonu, niestety nie mam nic pod ręką.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 5/10/2006, 21:18 Quote Post

QUOTE
Bitwa w obu ettapach była wielkim wydarzeniem i walczyłą w niej masa polskich żołnierzy. Często porównuje się ją do Bzury. Oba akty tej bitwy symbolizują koniec. Nie próbę stablizacji a koniec w dwóch aktach odegrany z rozmachem przez polskie armie Kraków i Lublin pod d-ctwem gen. Piskora, a poźniej epilog w wydaniu Frontu Północnego pod d-ctwem Dęba-Biernackiego. Kopałem kiedyś w tym rejonie - jak znajdę jakieś fotki wrzucę. Co do źródeł - polecam wiekszość wrzęsniowych wspomnień (poza Bzurowymi) kończy się w rejonie Krasnobród, Biłgoraj, Tomaszów Lubelski.


Oczywiście, że były to dwie największe Bitwy po Bzurze w Wojnie Obronnej'39r. (kto twierdzi inaczej jest ignorantem dry.gif ). Ja sam, będąc co roku w Krasnobrodzie staram się odwiedzać miejsca, związane z tymi Bitwami (lase ciągnące się w kierunku Tomaszowa). Moim skromnym zdaniem te dwie Bitwy (którę darzę naprawdę sporą estymą) nie symbolizują końca, ale raczej rozpaczliwe, beznadziejne próby przebicia się resztek naszych Sił w kier. Lwowa. Kluczowe znaczenie ma tu rozkaz wydany Armii "Kraków", ktora ma wycofywać się w kierunku Wisły i Sanu, a nierównolegle do granicy, na wschód.

pzdr.
 
Post #21

     
bolas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 395
Nr użytkownika: 19.442

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 6/10/2006, 10:49 Quote Post

Niemniej jednak dla ogromej większości żołnierzy polskich, walka pod Tomaszowem Lubelskim kończyła ich wrześniowy wysiłek. Stąd to "the end".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 6/10/2006, 20:03 Quote Post

QUOTE(bolas @ 6/10/2006, 11:49)
Niemniej jednak dla ogromej większości żołnierzy polskich, walka pod Tomaszowem Lubelskim kończyła ich wrześniowy wysiłek. Stąd to "the end".
*



to prawda. Ciekawi mnie natomiast co innego: Te dwie, drugie co do wielkości Bitwy Wojny Obronnej'39r. nie doczekały się solidnej monografi (pisze o nich po trochu Steblik, Jurga, Szubański, Wróblewski, Karbowski, i oczywiście Głowacki. W przeciwieństwie do Bitwy nad Bzurą te dwie bitwy są jakoby społeczeństwu mniej znane. A naprawdę wielka szkoda - w obydwóch krew przelewało niemal 60 000 żołnierzy.

pzdr.
 
Post #23

     
fullcaffe
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 19.387

 
 
post 5/06/2007, 8:54 Quote Post

Witam!!!
Bolas mam prożbę czy mógłbyś dać więcej fotek z tego regionu lub podać gdzie je mogę znalść
pozdro
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
bolas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 395
Nr użytkownika: 19.442

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 5/06/2007, 11:46 Quote Post

Jest sobie w sieci takie forum poszukiwawcze, a na nim masa tematów o 1939. W ciągu paru lat temat Tomaszowa Lubelskiego wałkowano tam setki razy, pojawiło się też sporo zdjęć. Wejdź, skorzystaj z wyszukiwarki ... smile.gif

http://odkrywca.pl/forum.php?id_forum=10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
swalencz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 29.699

 
 
post 9/09/2007, 13:33 Quote Post

A wracając do pierwszego pytania, oprócz pozycji już wymienionych dodałbym St. Maksimiec "Armia Lublin we wrześniu 1939" oraz W. Zaleski "W Warszawskiej Brygadzie Pancerno - Motorowej 1939".

Pozdrawiam

Sławek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
drab
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 390
Nr użytkownika: 16.001

Janek
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: rozne
 
 
post 20/09/2007, 13:45 Quote Post

QUOTE(swalencz @ 9/09/2007, 14:33)
A wracając do pierwszego pytania, oprócz pozycji już wymienionych dodałbym St. Maksimiec "Armia Lublin we wrześniu 1939" oraz W. Zaleski "W Warszawskiej Brygadzie Pancerno - Motorowej 1939".

Pozdrawiam

Sławek
*


Witam
W moim pierwotnym pytaniu chodzilo raczej w pytaniu o materialy mialem na mysli .Pewne pamietniki : zolnierzy , dowodcow .
Prace o armi lublin ; Glowackiego Maksimca itp. Znam wink.gif chodzi mi raczej o relacje na ktore czasem sie natykamy czytajac czyjes wspomnienia, jak np. Zaleskiego . A tych niestety jest raczej niewiele. Sa relacje w opracowaniach dotyczacych GO "JAGMIN". Ale poza tym niue bardzo potrafie sobie cos przypomniec sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
M@Ti_ToM
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 36.750

mm
Stopień akademicki: --------
Zawód: --------
 
 
post 4/11/2007, 13:09 Quote Post

smile.gif siemka
Nie zrozumcie mnie żle ale myśle ze wiem najwięcej o tych bitwach gdyz mieszkam na byłym składzie broni zdobywczej i moj dziadek jeszcze jak zył opowiadał mi duzo historii o tych bitwach bo walczył jako tartyzant. Była to walka zbrojna w których zwycięrzyła potęga niemieckich uzbrojeń a przegrała polska kawaleria .
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 4/11/2007, 20:35 Quote Post

QUOTE
Nie zrozumcie mnie żle ale myśle ze wiem najwięcej o tych bitwach


Rozumiemy, rozumiemy - a jakże. Czy oprócz argumentu mieszkania na składach broni zdobywczej (!) masz jeszcze jakieś wsparcie ?

QUOTE
tartyzant


Kto zacz confused1.gif To jakiś nowy rodzaj formacji (obok dajmy na to obok szwoleżerów i saperów) ?

QUOTE
moj dziadek jeszcze jak zył opowiadał mi duzo historii o tych bitwach bo walczył jako tartyzant.


Acha - to wraz z armią gen. Piskora walczyli ramię w ramię ... partyzanci ? Ciekawe rzeczy prawisz człeku ...

QUOTE
Była to walka zbrojna w których zwycięrzyła potęga niemieckich uzbrojeń a przegrała polska kawaleria .


W wypadku pierwszej Bitwy Tomaszowskiej kawalerii było niewiele - ot, resztki szwadronów dywizyjnych, i osłaniająca koncentrację od pn. zach., przetrzebiona Krakowska BK gen. Piaseckiego.
 
Post #29

     
M@Ti_ToM
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 36.750

mm
Stopień akademicki: --------
Zawód: --------
 
 
post 11/11/2007, 18:35 Quote Post

mieszkał tam i walczył razem a co ty mozesz wiedziec to co ci net pokarze ?? ze mi sie macisnełoo t zamiast p to juz jestem takim idiotoł ... widac ze twoje zagrania to sa typowe zagrania kujońskie
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

12 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej