Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dokładna liczebność WP w 1939
     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 25/01/2015, 18:23 Quote Post

QUOTE(Sarissoforoj @ 25/01/2015, 12:23)
QUOTE(ciekawy @ 25/01/2015, 8:05)
QUOTE(toff68 @ 25/01/2015, 4:26)
Tych szwadronów kawalerii w A. Poznań to ja widzę 26 w BK + 4 w DP.
*


Posiadaliśmy w sumie 8 BK 3 pułkowych (liczących po 6143 żołnierzy), i 3 BK 4 pułkowe (liczące sobie po 7184 żołnierzy). W skład Armii "Poznań" wchodziły dwie BK: Wielkopolska i Podolska. Wielkopolska BK była brygadą 4 pułkową, Podolska - 3 pułkową. Pułk kawalerii dzielił się na cztery szwadrony liniowe, i szwadron ckm (+ poczet dowódcy pułku i kwatermistrzostwo, pluton ppanc., pluton kolarzy, pluton łączności, itd.). Szwadron liniowy pułku kawalerii:
*


Coś ci się pomyliło. Wielkopolska BK była brygada trzy-pułkową. Składała się 15 i 17 puł oraz 7 psk. Nie licząc dak-u
*

To prawda - zagalopowałem się. Obydwie BK Armii "Poznań" posiadały po 3 pułki kawalerii.
 
Post #31

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 25/01/2015, 19:14 Quote Post

QUOTE(Sarissoforoj @ 25/01/2015, 18:18)
Już skorygowałem, chodziło mi o 12 puł.


To chyba trzeba będzie skorygować treść postu jeszcze raz.
Garnizon 12puł to Białokrynica k. Krzemieńca i był to obszar OK II.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 25/01/2015, 21:29 Quote Post

12pu to Wołyńska BK. Jednak i jego będzie ciężko "policzyć", ponieważ jego poszczególne szwadrony walczyły w różnych częściach kraju (np. pod Łomiankami, pod Krasnobrodem). DOK II mobilizował m.inn. 3, 13, i 27.DP, 2pak, i Wołyńską BK.
 
Post #33

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 25/01/2015, 23:18 Quote Post

QUOTE(ciekawy @ 25/01/2015, 21:29)
DOK II mobilizował m.inn. ... 2pak .... .


Komedii pomyłek ciąg dalszy ...

2pak istniał tylko w okresie 18IV21-10X21, miał w składzie 3,6,8,9 dak, siedziba dowództwa pułku we Lwowie, podległość DOK VI

Być może chodzi użytkownikowi ciekawy o 2pac?
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.914
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 26/01/2015, 1:19 Quote Post

QUOTE(ciekawy @ 25/01/2015, 21:29)
12pu to Wołyńska BK. Jednak i jego będzie ciężko "policzyć", ponieważ jego poszczególne szwadrony walczyły w różnych częściach kraju (np. pod Łomiankami, pod  Krasnobrodem). DOK II mobilizował m.inn. 3, 13, i 27.DP, 2pak, i Wołyńską BK.
*


12 puł to Wołyńska BK, ale w czasie wojny. Pułk etatowo należał do Kresowej BK. Gdyby etatowe zmiany nastąpiły, to też nastąpiły by zmiany w 13 dak Kresowej BK i 2 dak Wołyńskiej BK. Wynikało to z tego, że ilość pułków kawalerii w brygadach odpowiadała ilości baterii artylerii w dak organicznych brygad. A skoro tego nie zrealizowano, to zmiany li tylko wynikały z chwilowych potrzeb taktycznych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 26/01/2015, 14:38 Quote Post

QUOTE
Być może chodzi użytkownikowi ciekawy o 2pac?

Tak użytkowniku obodrzyto - ciekawemu chodzi o 2.Pułk Artylerii Ciężkiej z Chełma. Mobilizowało go DOK II Lublin, dla potrzeb poszczególnych wielkich jednostek, tedy dyony tego pułku walczyły w różnych częściach kraju (do tego pułk był mobilizowany w trzech rzutach: w jednym mobilizacji alarmowej, i w dwu mobilizacji powszechnej).
QUOTE
12 puł to Wołyńska BK, ale w czasie wojny. Pułk etatowo należał do Kresowej BK. Gdyby etatowe zmiany nastąpiły, to też nastąpiły by zmiany w 13 dak Kresowej BK i 2 dak Wołyńskiej BK. Wynikało to z tego, że ilość pułków kawalerii w brygadach odpowiadała ilości baterii artylerii w dak organicznych brygad. A skoro tego nie zrealizowano, to zmiany li tylko wynikały z chwilowych potrzeb taktycznych.

No tak, ale nas nie interesuje, to co istniało na stopie pokojowej przed wojną, tylko to, co walczyło (rzecz jasna - na stopie wojennej) w Wrześniu 1939 r. Wiadomym jest, że pułki kawalerii miały różne stany, a to dzięki podporządkowanym im różnym pododdziałom i służbom. To jest struktura pułku: http://wp39.struktury.net/pulk-kawalerii-rekonstrukcja.html
 
Post #36

     
toff68
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 96.013

Tomasz Folwarski
Zawód: maga¯ynier
 
 
post 28/01/2015, 7:37 Quote Post

Próbowałem znaleźć skład szwadronu sztabowego BK, niestety przez bałagan w moich regałach (sam go zrobiłem), nie mam pojęcia w której publikacji został przedstawiony. Na razie podam fragment Wrześniowej Księgi Chwały Kawalerii Polskiej. "Szwadron SZTABOWY BK (skład normalnego szwadronu liniowego)pozostawał w zasadzie w dyspozycji komendanta Kwatery Głównej brygady, przez niego pozostawiał w dyspozycji szefa sztabu. Bardzo często do szwadronu sztabowego wcielano pluton ckm ochrony sztabu, który w zasadzie miał własny odrębny etat i również mobilizowany był przez pułki kawalerii""
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
obodrzyta
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.844
Nr użytkownika: 88.774

Stopień akademicki: mgr historia
 
 
post 28/01/2015, 13:48 Quote Post

QUOTE(toff68 @ 28/01/2015, 7:37)
Próbowałem znaleźć skład szwadronu sztabowego BK, niestety przez bałagan w moich regałach (sam go zrobiłem), nie mam pojęcia w której publikacji został przedstawiony. Na razie podam fragment Wrześniowej Księgi Chwały Kawalerii Polskiej.   "Szwadron SZTABOWY BK (skład normalnego szwadronu liniowego)pozostawał w zasadzie w dyspozycji komendanta Kwatery Głównej brygady, przez niego pozostawiał w dyspozycji szefa sztabu. Bardzo często do szwadronu sztabowego  wcielano pluton ckm ochrony sztabu, który w zasadzie miał własny odrębny etat i również mobilizowany był przez  pułki kawalerii""


Podałem różnice w ilości żołnierzy, koni i wozów pomiędzy szwadronem liniowym a sztabowym. Jeszcze raz zwracam uwagę na dwukrotnie większą liczbę wozów przy mniejszej o 1/3 liczbie żołnierzy i koni w szwadronie sztabowym. Wozy zostały przydzielone w jakimś celu a nie tylko aby były na stanie.

W literaturze kampanii polskiej 1939r nie spotkałem się z realizacją działań bojowych przez szwadrony sztabowe (w przeciwieństwie do innych brygadowych oddziałów samodzielnych jak np sam.pl.ckm na taczankach czy szw.kolarzy) co jest trochę dziwne gdyby były to oddziały przeznaczone do bezpośredniej walki jak szwadrony liniowe.

W obsadach personalnych brygad kawalerii nie spotkałem się z podaniem dowódców plutonów (jeżeli takie istniały) w ramach szwadronu sztabowego. Przy szwadronach liniowych są oni wymieniani. Dowódcami szwadronów sztabowych byli zaś chyba tylko oficerowie rezerwy (?), w przeciwieństwie do dowódców szwadronów liniowych.

W pracy "Armia Kraków 1939" autorstwa Władysława Steblika na str.724 (wyd.II z 1989r) przy podaniu obsady personalnej Krakowskiej BK brakuje d-cy szwadronu sztabowego natomiast występuje d-ca szwadronu gospodarczego brygady por.rez. Kazimierz Chwirut. Jest to o tyle dziwne, iż etat BK nie uwzględniał "szwadronu gospodarczego brygady"
Przypuszczam, że Steblikowi chodziło właśnie o szwadron sztabowy.
Jeżeli jest to pomyłka - to z czegoś wynikająca.

Być może szwadron sztabowy zabezpieczał dowództwo,sztab i KG brygady kawalerii bardziej od strony "gospodarczej" (logistycznej) a nie jako sensu stricto oddział bojowy. Na to wskazywałby też jego skład.

Moja hipoteza może jest błędna (nie znam organizacji tego szwadronu).

Ten post był edytowany przez obodrzyta: 28/01/2015, 14:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej