Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jak wyglądali pierwotni Słowianie ?
     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.081
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/09/2013, 23:30 Quote Post

CODE
Czytalem opinię specjalistów , powodów do optymizmu za wiele nie ma.
Może nawet podam linka .

Podaj.
CODE
No i masz opinię przypadkową

Kwestia ilości..
CODE
Ale ja takich Bałtów nigdy nie widziałem.

Pogrzebałem trochę po necie i pooglądałem. W sumie to ci Estończycy nijak szczególnie od Bałtów czy Finów nie odbiegają. Widać ten szczególnie "nordyczny" przypadek, który widziałeś, nie był zbyt typowy.
CODE
Dlaczego jednak nie zaliczamy ich do narodów bałtyckich?

Bo gadają po fińsku a nie bałtyjsku.
CODE
Przecież wszystkie narody ugrofińskie mają
dość zauważalne cechy rasowe, które wykazują cechy mongoloidalne w większym lub mniejszym stopniu

Jak i wszystkie słowiańskie i bałtyjskie, a nawet u Germanów się trafia. Ural nie Himalaje, dyfuzja genów w obie strony szła od "zawsze".
 
User is online!  PMMini Profile Post #31

     
R.U.R
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 73.892

Stopień akademicki: IT
 
 
post 10/09/2013, 8:52 Quote Post

QUOTE
Pogrzebałem trochę po necie i pooglądałem. W sumie to ci Estończycy nijak szczególnie od Bałtów czy Finów nie odbiegają. Widać ten szczególnie "nordyczny" przypadek, który widziałeś, nie był zbyt typowy.
CODE


Ale przecież rozmawiamy o tym jak ci Finowie i ich krewni wyglądali w przeszłości, chcę zwrócić na to Twoją uwagę. Net to oczywiście wielka rzecz ale istnieje wielkie prawdopodobiećstwo, że oglądałeś fińskich Szwedów .

Już zwracałem Ci uwagę na to, że oglądania nie starczy . (Dlaczego mnie nie słuchasz ?? smile.gif )

QUOTE
No i masz opinię przypadkową
QUOTE

Kwestia ilości..



Chodzi chyba o setki tysięcy zdjęć ? smile.gif


QUOTE
jak i wszystkie słowiańskie i bałtyjskie, a nawet u Germanów się trafia. Ural nie Himalaje, dyfuzja genów w obie strony szła od "zawsze".


Ale nie mamy mongoloidów wśród pokrewnych nam narodów . Jeśli uważasz, że Słowianie są mongoloidami to dość ciężko z Tobą dyskutować.

http://sydaby.eget.net/swe/jp_finns.htm

DNA scientists nevertheless postulate that the Finno-Ugric population absorbed an influx of migrating Indo-European farming communities ("Indo-European" both genetically and, by that stage, also in the language they spoke). The newcomers altered the original genetic makeup of the Finno-Ugric population, but nevertheless adopted their language. This, in a nutshell, explains the origin of the Finns, according to the DNA scientists. [COLOR=blue]


Przetłumaczę Ci , jeśli nie znasz angielskiego

PS
Spodziewałem się, że będzie dyskusja o Słowianach a nie o ludach ugryjskich.

Ten post był edytowany przez R.U.R: 10/09/2013, 9:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Arheim
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.978
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS
 
 
post 10/09/2013, 14:46 Quote Post

QUOTE
http://sydaby.eget.net/swe/jp_finns.htm

DNA scientists nevertheless postulate that the Finno-Ugric population absorbed an influx of migrating Indo-European farming communities ("Indo-European" both genetically and, by that stage, also in the language they spoke). The newcomers altered the original genetic makeup of the Finno-Ugric population, but nevertheless adopted their language. This, in a nutshell, explains the origin of the Finns, according to the DNA scientists. [COLOR=blue]



Zawarte tam stwierdzenie ze ludy wschodniej Europy maja mniejsze zęby jako ceche genetyczna jest nieprawda,to raczej zalezy od skromniejszego konsumowania andronomicznych ryb i zwierzat wypasanych na slabszych trawach od skandynawskich C4.
Do dzisiaj ryb w Polsce zjada sie nie wiele a mleko i witamina D w nim zawarta zalezy od odpowiednij paszy dla zwierzat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.081
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/09/2013, 17:35 Quote Post

CODE
Ale przecież rozmawiamy o tym jak ci Finowie i ich krewni wyglądali w przeszłości, chcę zwrócić na to Twoją uwagę.

No fajno, ale jakie masz dowody,że byli bardziej mongoloidalni niż dziś?
CODE
Już zwracałem Ci uwagę na to, że oglądania nie starczy . (Dlaczego mnie nie słuchasz ?? smile.gif )

Bo taką logikę dyskusji narzuciłeś smile.gif Sam w końcu zacząłeś tworzyć teorie na jednym zdjęciu estońskiej parlamentarzystki smile.gif
CODE
Chodzi chyba o setki tysięcy zdjęć ? smile.gif

A tam setki tysięcy, idiotenstatystyka zaczyna się od 30-stu, a poważna od setki smile.gif
CODE
Ale nie mamy mongoloidów wśród pokrewnych nam narodów .

1) No to co?
2) Po wiekach rusyfikacji sporo z syberyjskich tubylców to właściwie Słowianie..
3) Dlaczego posiadanie mongoloidalnych krewnych miałoby cokolwiek implikować? Anglicy mają etnolingwistycznych krewnych ewidentnie negroidalnych (np. Jamajczycy), a nikt z tego jakichś teorii o pierwotnej afrykańskości Anglosasów nie buduje.
CODE
Jeśli uważasz, że Słowianie są mongoloidami to dość ciężko z Tobą dyskutować.

A uważam confused1.gif
CODE
Przetłumaczę Ci , jeśli nie znasz angielskiego

Rozumiem, ale co ten tekst ma do rzeczy?
 
User is online!  PMMini Profile Post #34

     
R.U.R
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 73.892

Stopień akademicki: IT
 
 
post 10/09/2013, 22:03 Quote Post

QUOTE
Już zwracałem Ci uwagę na to, że oglądania nie starczy . (Dlaczego mnie nie
słuchasz ?? smile.gif )
QUOTE

Bo taką logikę dyskusji narzuciłeś  Sam w końcu zacząłeś tworzyć teorie na jednym zdjęciu estońskiej parlamentarzystki 



Nie,nieprawda, wiesz, że to nieprawda – to właśnie ty tworzysz teorie na zdjęciach nie wiadomo kogo .

Ja mówiłem o pokrewieństwie Finow i Chantów oraz Mansów, I podałem linka do fińskiego artykułu.

QUOTE
No fajno, ale jakie masz dowody,że byli bardziej mongoloidalni niż dziś?

Oczywiście linku który podałem nie przeczytałeś, skoro tak piszesz .

QUOTE
Finnish researchers made the significant discovery that one quarter of the Finns' genetic stock is Siberian, and three quarters is European in origin.


Jeśli rozumiesz angielski, to chodzi o to, że fińskie geny są syberyjskiego i europejskiego pochodzenia i że geny te są odrębne. (Syberyjskie to znaczy, że nie są europejskie w tym kontekście , tj są azjatyckie )

QUOTE
DNA scientists nevertheless postulate that the Finno-Ugric population absorbed an influx of migrating Indo-European farming communities ("Indo-European" both genetically and, by that stage, also in the language they spoke). The newcomers
altered the original genetic makeup of the Finno-Ugric population,


A tu chodzi o to, że Indoeuropejczycy zmienili pierwotny skład genetyczny Finów.
Twoja teoria, że jacyś mongoloidalni Azjaci popsuli życie nordyckim Finom ( i ich pięknym kobietom ) i jest dobrą anegdotą . Hehehehe

Dowcipy i dobry humor - wszyscy lubią dobre dowcipy.

Opowiesz nam jeszcze coś w tym rodzaju ?

Chcę też zwrócić uwagę, że autor artykułu jest_ finskim naukowcem

QUOTE
Po wiekach rusyfikacji sporo z syberyjskich tubylców to właściwie Słowianie


Są to Słowianie wshodni, a tubylcy syberyjscy nie wzięli udziału w etnogenezie Słowian.
Trzeba jakoś generalizować umiarkowanie.... w tempie raczej umiarkowanym .

QUOTE
Rozumiem, ale co ten tekst ma do rzeczy?


Szkoda, że nie zrozumiałeś tekstu.....

Ten post był edytowany przez R.U.R: 10/09/2013, 22:13
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.081
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/09/2013, 23:35 Quote Post

CODE
Nie,nieprawda, wiesz, że to nieprawda – to właśnie ty tworzysz teorie na zdjęciach nie wiadomo kogo .

Pozwolisz że zacytuję:
"Bardzo podobni. Widziałem w telewizji właśnie takiego jakiegoś tam estońskiego posła (europarlament) ."
Do czasu artykułu bez bibliografii najbardziej merytorycznym argumentem był jakiś tam estoński poseł z telewizji.
CODE
Ja mówiłem o pokrewieństwie Finow i Chantów oraz Mansów,

A ja o dużo bliższym Anglików i Jamajczyków.
CODE
Oczywiście linku który podałem nie przeczytałeś, skoro tak piszesz .

CODE
Jeśli rozumiesz angielski, to chodzi o to, że fińskie geny są syberyjskiego i europejskiego pochodzenia i że geny te są odrębne. (Syberyjskie to znaczy, że nie są europejskie w tym kontekście , tj są azjatyckie )

Ja bym jednak sugerował przeczytać coś więcej niż kilka wstępnych zdań. Chłop dalej to kwestionuje:
"Two different types of skull, Europoid and Mongoloid, have been discovered in excavated Mesolithic grave sites in northeast Europe. The two skull types have been cited as evidence for the theory that an early group of settlers migrated to Europe from Siberia. The 'Siberian' element found in Finnish genes is believed to furnish further evidence to back up this claim, but the theory is rendered doubtful by the fact that there is a lack of corroborating archaeological evidence.

According to more recent theories, the two types of skull found in Mesolithic graves do not suggest the presence of two different populations as was formerly believed, but rather they indicate a wide degree of genetic variation within one and the same population. All in all, the peoples of the northeast were very different from those of the west. The decisive difference is in the teeth.

East Europeans have small teeth compared with the relatively large teeth of the Scandinavian, a peculiarity deriving from an age-old genetic distinction. Ancient skulls tell usthat the early settlers of east Europe were mostly descendants of an ancient east European population which lived in prolonged isolation from the Scandinavians. Perhaps the "Siberian" element in Finnish genes is, in fact, east European in origin?"

Czyli chłop poddaje w wątpliwość syberyjskie wpływy i uznaje je za lokalną wschodnioeuropejską specyfikę.
CODE
A tu chodzi o to, że Indoeuropejczycy zmienili pierwotny skład genetyczny Finów.

Gdzie tu masz coś o pierwotnej mongoloidalności Finów?
CODE
Twoja teoria, że jacyś mongoloidalni Azjaci popsuli życie nordyckim Finom ( i ich pięknym kobietom ) i jest dobrą anegdotą .

"Paleoeuropeidalnym" Finom, nie "nordyckim" smile.gif
CODE
Hehehehe

Dowcipy i dobry humor - wszyscy lubią dobre dowcipy.

Opowiesz nam jeszcze coś w tym rodzaju ?

Tak, też kiedyś miałem piętnaście lat..
CODE
Są to Słowianie wshodni, a tubylcy syberyjscy nie wzięli udziału w etnogenezie Słowian.

A ja przypominam że Ural to nie Himalaje, i geny mogą dość swobodnie dyfundować w obie strony. A Podnieprze gdzie ta etnogeneza zachodziła wybitnie daleko jednak od tego Uralu nie jest, a i poważnych barier geograficznych brak po drodze. Do tego wczesna Słowiańszczyzna ocierała się o Hunów i Bułgarów, ludy raczej niezbyt europeidalne..
 
User is online!  PMMini Profile Post #36

     
kalev
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 759
Nr użytkownika: 37.135

Stopień akademicki: miszcz
 
 
post 11/09/2013, 7:39 Quote Post

CODE
Finowie wschodni są mongoidami( albo nie mają albo mają za mało krwi szwedzkiej ) więc nie mogą być podobni do_ Słowian ,w odróżnieniu od Finow zachodnich , którzy są silnie przemieszani ze Szwedami i innymi ludami indoeuropeskimi.

Np. język mongolski jest bliższy fińskiemu niż język szwedzki.


To niewiarygodne, że w tak krótkiej wypowiedzi można zawrzeć tyle bzdur wink.gif

Finowie nie są żadnymi mongoloidami i nie mają z nimi nic wspólnego. To osiemnastowieczny wymysł Blumenbacha, który nigdy Finów na oczy nie widział, powtarzany przez Gobineau i szwedzkojęzycznych nacjonalistów ze stronnictwa Svecoman w XIX wieku w Finlandii, którzy przypisywali Finom rzekome azjatyckie pochodzenie, rasową niższość, a miało to na celu pognębienie przeciwników politycznych. Jak można przypisywać mongoloidalność populacji, w której prawie 90% populacji jest blondynami (i to najczęściej jasnymi), ma niebieskie oczy i wiele innych cech typowych dla nordyków?

Z racji sąsiedztwa Finowie na zachodzie mają bardzo dużo krwi germańskiej, na wschodzie lapońskiej i karelskiej. Wielu Rosjan w okolic Moskwy, Wołogdy, Pskowa czy Nowogrodu ma ugrofińskie korzenie.

CODE
Też tak mi się kiedyś zdawało, dopóki sobie zdjęć nie pooglądałem. W praktyce nie odbiegają istotnie od Rosjan.


Bardziej nordycy i jakieś własne odrębne cechy - od Słowian też się niespecjalnie różnią. Estończycy podobnie, ale jeszcze trudniej byłoby ich od Rosjan odróżnić.

CODE
Mongoloidalność Finów to mit, to w praktyce często wręcz esencja jasnowłosego niebieskookiego północnego Europejczyka, nawet bardziej od Skandynawów.


Myk w tym, że to Finowie są bardziej "aryjscy" od szwedów jeśli chodzi o kolor włosów, oczu itp. Język nie ma nic do rzeczy, liczy się położenie geograficzne. Nawet Alfred Rosenberg, jeden z głównych twórców nazistowskich teorii dotyczących ras, uważał Finów Bałtyckich za aryjczyków, może dlatego że się urodził w Tallinnie i sam miał estońskie korzenie (jego ojciec był estończykiem), a przez kilka lat był żonaty w Estonką.

CODE
Zachodni finowie sa wlasnie przemieszani z nordykami stad tyle tam blondynow ,typowy Fin to raczej brunet ale oczywiscie to jedna tylko z cech do okreslenia rasy.


Wedle twojej logiki prawdziwi Finowie są na wymarciu wink.gif Jeśli wierzyć naukowcom, to 10000 lat temu na świecie żyli jeszcze sami bruneci, a mutacja genetyczna w postaci jasnego koloru włosów dopiero się zaczynała pojawiać. W pewnym sensie wszyscy ludzie to "typowi bruneci" wink.gif

CODE
Ale właśnie w Azji żyją najbliżsi krewni Finów. Dobrze ,odrzućmy rodzinę ałtajską.
Mansi i Chantowie są typowymi mongoloidami i dość bliskimi krewnymi Finów.


Mówisz o pokrewieństwie językowym czy antropologicznym? W przypadku tego pierwszego Finowie z Chantami, Mansami i Węgrami też nie mają prawie nic wspólnego. Łączy ich trochę słów, które mogły stanowić składnik hipotetycznego języka prauralskiego. Jeśli chodzi o antropologię, to najbliżej im do Szwedów i Bałtów, nieco mniej do Rosjan, ale i też z Polakami mają znacznie więcej wspólnego niż z ludami za Uralem.

Wiesz jaki odsetek ludów uralskich żyje w Azji? 1-2 promile. Od tysięcy lat żyli w europejskiej części Rosji i prawdopodobnie też nad Bałtykiem.

CODE
Albo lepiej powiedzieć, że kiedyś byli, bo teraz sytuacja jest inna


Tak uważano w XIX wieku.

CODE
A skąd w ogóle pomysł, że to ci Chantowie reprezentują oryginalnych Ugrofinów, a Finowie zmieszanych z północnymi Europejczykami, a nie na odwrót - oryginalni są Finowie, a Chanto-Mansowie zmieszali się z jakimiś tubylcami?


No właśnie. A istnieje nawet hipoteza, że przodkowie ludów uralskich wywodzą się z terenów dzisiejszej Polski i Ukrainy wink.gif Dlaczego akurat mieliby pochodzić z Azji?

CODE
Przecież wszystkie narody ugrofińskie mają
dość zauważalne cechy rasowe, które wykazują cechy mongoloidalne w większym lub mniejszym stopniu


Bzdura. Język nijak się ma do cech antropologicznych. A wszyscy Żydzi mają garbate nosy i śmierdzą cebulą (to ironia).

CODE
Net to oczywiście wielka rzecz ale istnieje wielkie prawdopodobiećstwo, że oglądałeś fińskich Szwedów .


Nie ma fińskich Szwedów. Są szwedzkojęzyczni Finowie.

CODE
Jeśli uważasz, że Słowianie są mongoloidami to dość ciężko z Tobą dyskutować.


Jeśli uważasz że Finowie są mongoloidami to ciężko z Tobą dyskutować wink.gif

CODE
Jeśli rozumiesz angielski, to chodzi o to, że fińskie geny są syberyjskiego i europejskiego pochodzenia i że geny te są odrębne. (Syberyjskie to znaczy, że nie są europejskie w tym kontekście , tj są azjatyckie )


Kiedyś z badań genetycznych wyszło, że Hitler miał murzyńskie pochodzenie, więc tak bardzo bym nie dowierzał azjatyckiemu pochodzeniu Finów, tylko dlatego że 20000 lat temu wyodrębniła się jakaś haplogrupa, która występuje i w europie i w Azji.

CODE
Twoja teoria, że jacyś mongoloidalni Azjaci popsuli życie nordyckim Finom ( i ich pięknym kobietom ) i jest dobrą anegdotą . Hehehehe


A niby po co Finom Bałtyckim Azjaci coś mieliby psuć? Więcej z mongoloidami mają już Rosjanie, bo kiedyś ich Tatarzy w XIII wieku najechali sleep.gif

CODE
A ja o dużo bliższym Anglików i Jamajczyków.


To ja napomknę o wspólnym pochodzeniu Polaków i Hindusów. Wszak to ta sama indoeuropejska grupa. Zapewne nasi przodkowie stamtąd przybyli i się zmieszali z nordyckimi germanami rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez kalev: 11/09/2013, 9:59
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
R.U.R
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 73.892

Stopień akademicki: IT
 
 
post 11/09/2013, 21:09 Quote Post

QUOTE
R.U.R.
Finowie wschodni są mongoidami( albo nie mają albo mają za mało krwi szwedzkiej ) więc nie mogą być podobni do_ Słowian ,w odróżnieniu od Finow zachodnich , którzy są silnie przemieszani ze Szwedami i innymi ludami indoeuropeskimi.

KALEV
QUOTE

o niewiarygodne, że w tak krótkiej wypowiedzi można zawrzeć tyle bzdur


Takie bzdury zawiewra rosyjska encyklopedia (zdaje się, że nawet jeszcze sowiecka) bo ta wypowiedź przeważnie pochodzi stąd z wyjątkiem części: "więc nie mogą być podobni do_ Słowian "

Kalev
QUOTE
QUOTE
R.U.R.
Przecież wszystkie narody ugrofińskie mają
dość zauważalne cechy rasowe, które wykazują cechy mongoloidalne w większym lub mniejszym stopniu

Kalev:
Bzdura.





Ot co pisze niezależny portl Ugrofinów
http://www.kominarod.ru/finno-ugry/
QUOTE
В антропологическом отношении финно-угорские народы неоднородны. Некоторые ученые выделяют особую уральскую расу, переходную между европеоидами и монголоидами. Всем народам финно-угорской группы присущи как европеоидные, так и монголоидные признаки. Обские угры (ханты и манси), часть марийцев, мордвы обладают более выраженными монголоидными чертами. У остальных, этих черт либо поровну, либо европеоидная составляющая доминирует

Przekład :
Niektórzy naukowcy wyróżniają nawet rasę uralską,
przejściową między europeoidami a mongoloidami,
Wszystkie narody finougryjskie wykazują cechy zarówno "mongoloidalne, jak i europeoidalne.

Kalev, Kmat, możecie powiedzieć więcej niż niezależny portal narodów finougryjskich ?
Czy znacie się na rzeczy lepiej niż same narody
finougryjskie ?
Podejrzewam, że wszystko jest możliwe ....


QUOTE
to w praktyce często wręcz esencja jasnowłosego niebieskookiego północnego Europejczyka, nawet bardziej od Skandynawów.

BADANIA TEGO NIE POTWIERDZAJA

http://sergeyhry.narod.ru/priroda/priroda1923_07_12_40.htm


Tak dla informacji... -
http://www.economist.com/World/europe/disp...tory_id=5323735


Ale już dosc znudziły mnie tematy fińskie, sam proces udowodniania rzeczy oczywistych

Ten post był edytowany przez R.U.R: 11/09/2013, 22:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.081
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 11/09/2013, 22:48 Quote Post

CODE
Ot co pisze niezależny portl Ugrofinów

Człowieku, ile Ty masz lat? To ma być źródło?
CODE
Niektórzy naukowcy wyróżniają nawet rasę uralską,
przejściową między europeoidami a mongoloidami,

Paanie, kiedy to było. Prehistoria antropologii.
CODE
Wszystkie narody finougryjskie wykazują cechy zarówno "mongoloidalne, jak i europeoidalne.

Cechy euro- i mongoloidalne wykazują właściwie wszystkie populacje między Renem a Kamczatką (w różnych proporcjach oczywiście). Finowie nie są tu żadnym wyjątkiem, i wykazują zasadniczo to czego można się spodziewać w zamieszkiwanej przez siebie części tego kontinuum. Czyli europeidalna populacja z pewnymi cechami wschodnimi.
CODE
Kalev, Kmat, możecie powiedzieć więcej niż niezależny portal narodów finougryjskich ?
Czy znacie się na rzeczy lepiej niż sami narody
finougryjskie ?
Podejrzewam, że wszystko jest możliwe ....

O, forum będzie mieć kolejną maskotkę..
CODE
BADANIA TEGO NIE POTWIERDZAJA

Z zamieszczonej tabelki zasadniczo wynika, że Szwedzi z Nilandu najbardziej przypominają.. Finów z Nilandu (i na odwrót), a Szwedzi z południowej "Esterbotni".. Finów z południowej "Esterbotni" (i na odwrót). Sugerowałbym jednak znaleźć jakieś porównanie Finów z autentycznymi Szwedami ze Szwecji..
 
User is online!  PMMini Profile Post #39

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 12/09/2013, 19:41 Quote Post

QUOTE
Takie bzdury zawiewra rosyjska encyklopedia (zdaje się, że nawet jeszcze sowiecka) bo ta wypowiedź przeważnie pochodzi stąd z wyjątkiem części: "więc nie mogą być podobni do_ Słowian "

Nie wpadłeś na to, że sowieckie encyklopedie zawierają z reguły propagandę i to ponad niewygodna treścią?

QUOTE
Kalev, Kmat, możecie powiedzieć więcej niż niezależny portal narodów finougryjskich ?

A znasz może chociaż tak banalną rzecz jak wykształcenie piszących na owym portalu? Bo pisać sobie mogę w języku maya, że Inkowie wywodzili się od rasy wszechwiedzących różowych pegazów i zgodnie z tą logiką, będę wiarygodny jako "tambylec".
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 12/09/2013, 19:53 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 5/04/2008, 10:03)
QUOTE(Cartaphilus @ 17/03/2008, 15:36)
Mam takie pytanko: jak wyglądali prasłowianie (...) a jak to wyglądało w czasach prasłowian  confused1.gif
*



A ja mam również pytanie: co rozumiesz pod sformułowaniem "prasłowianie"? Ja na ten przykład uważam tą "nację" jako mieszkańców stepów południowej Rosji, przed tym jak doszli do niosku, że przeniosą się (tak jak Germanowie i Bałtowie) do Europy Środkowej i Południowej.
Wydaje mi się, że w pytaniu powinno paść sformułowanie "Słowianie", gdyż pod taką (lub podobną) nazwą występowali w źrodłach rzymskich, bizantyjskich i arabskich, już od I w. n.e. No chyba, że interesuje Cię fizjonomia Słowian stepowych, sprzed I w. biggrin.gif

vapnatak
*



Przepraszam za OT, ale mam pytanie: skąd wzięli owi "Prasłowianie/ Słowianie" na stepach południowej Rosji ? Skąd przywędrowali ?
 
Post #41

     
kalev
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 759
Nr użytkownika: 37.135

Stopień akademicki: miszcz
 
 
post 12/09/2013, 19:59 Quote Post

CODE
Takie bzdury zawiewra rosyjska encyklopedia (zdaje się, że nawet jeszcze sowiecka) bo ta wypowiedź przeważnie pochodzi stąd


Podaj link. Bo hipoteza o mongoloidalności Ugrofinów pochodzi z zamierzchłej epoki jak wywodzenie Węgrów bezpośrednio od Hunów.

CODE
Ot co pisze niezależny portl Ugrofinów
http://www.kominarod.ru/finno-ugry/


Ale tam piszą tylko o mongoloidalnym wyglądzie Chantów i Mansów i azjatyckich cechach Mordwinów i Mari, co zresztą mija się mocno z prawdą, bo Mordwini i Mari, choć mają trochę cech tatarskich, nie różnią się zbytnio od Słowian. Nie wiadomo czy te różnice były większe 1000 czy 2000 lat temu, bo przynależność do rasy białej/kaukaskiej nie jest wyłączną cechą Indoeuropejczyków. Wyjaśniam raz jeszcze: Indoeuropejczycy to wyłącznie grupa lingwistyczna, a nie antropologiczna. Wystarczy spojrzeć na różnicy pomiędzy Islandczykami (swoją drogą to islandzka piosenkarka Bjork to musi być ideałem "aryjskości"), a Hindusami lub Turkami a Jakutami.

CODE
Niektórzy naukowcy wyróżniają nawet rasę uralską,
przejściową między europeoidami a mongoloidami,
Wszystkie narody finougryjskie wykazują cechy zarówno "mongoloidalne, jak i europeoidalne.

Kalev, Kmat, możecie powiedzieć więcej niż niezależny portal narodów finougryjskich ?
Czy znacie się na rzeczy lepiej niż same narody
finougryjskie ?
Podejrzewam, że wszystko jest możliwe ....


Po pierwsze to nie finougryjskie, tylko ugrofińskie kolego rolleyes.gif Jeśli już się podejmujesz określenia "rasy" Finów, naucz się prawidłowej nazwy, po drugie - czytaj ze zrozumieniem smile.gif Po trzecie jest to bzdura, bo tzw. rasa uralska to cecha Chantów, Mansów, ludów samojedzkich i nielicznych Ugrofinów po stronie europejskiej. Finów Bałtyckich (Finowie, Estończycy, Karelowie, Liwowie itd.) przyporządkowywano do podtypu bałtyckiego, który jest charakterystyczny dla Bałtów, a także pojawia się na Białorusi i w północnej Polsce, a i w moich stronach nie brakuje osób które takie cechy wykazują. Dzisiaj już się odchodzi od klasyfikowania narodów do jakichś typów antropologicznych, bo nijak ma się to do różnorodności cech wyglądu w danej populacji. W każdym razie jest im bliżej do Litwinów i Rosjan niż do Mordwinów, a porównywanie do Mongołów jest równie trafne jak do Murzynów rolleyes.gif W każdym razie wątpię aby różnili się oni wyglądem od dawnych Słowian, dlatego jak już stwierdziłem kilkanaście postów wcześniej - niemożliwe jest odróżnienie średniowiecznego Słowianina od Ugrofina na podstawie cech antropologicznych.

CODE
to w praktyce często wręcz esencja jasnowłosego niebieskookiego północnego Europejczyka, nawet bardziej od Skandynawów.

BADANIA TEGO NIE POTWIERDZAJA


Jezusie Najsłodszy! blink.gif Weź kiedyś pojedź do Finlandii czy Estonii, a potem odwiedź Mongolię to się zdziwisz.


CODE
http://sergeyhry.narod.ru/priroda/priroda1923_07_12_40.htm


Tak dla informacji... -
http://www.economist.com/World/europe/disp...tory_id=5323735


Drugi link nie działa, a pierwszy ma niby czego dowodzić? Średni wzrost mieszkańców Wysp Alandzkich to było 1,70 m, a średnia krajowa to 1,5 cm mniej.

Podejrzewam Cię o trollowanie, ale niech Ci będzie:
Odsetek populacji o jasnych oczach - ewidentnie wychodzi że największy odsetek jest u Finów Bałtyckich i Bałtów.

Odsetek populacji o jasnych włosach - z tej mapy wynika, że zdecydowanie prym wiodą Finowie, ponad 80% blondynów.

Antropologia Estończyków - wynika stąd, że średni wzrost Finów w okresie międzywojennym to 170,9 cm, Estończyków 172 cm, czyli tyle samo co Szwedów. Bałtofińscy Liwowie mieli 174,2 cm, natomiast Łotysze 171,3 cm, a marnie odżywieni Rosjanie 167,2 cm. To spuszcza w klopie Twoje pseudonaukowe wywody o azjatyckich cechach Finów Bałtyckich wink.gif

Mordwini, Maryjczycy, Udmurci, Komi (zdjecia) - tutaj widoczne są wschodnioeuropejskie cechy, ale poza typową cechą jaką jest u Udmurtów rudy kolor włosów (najbardziej rudowłosa populacja na świecie), nie różnią się istotnie od Rosjan. Widać u nich więcej wschodnioeuropejskich cech. Swoją drogą, niektóre z tamtejszych kobiet bardzo ładne są wink.gif

10 mitów dotyczących Finów (ang.) - tam nawet pojawia się spekulacja, że mutacja genetyczna decydująca o jasnym kolorze włosów pojawiła się jako pierwsza na świecie u przodków współczesnych Ugrofinów 11000 tysięcy lat temu. Takie informacje należy traktować z dystansem, bo wątpię aby istniał jakiś podział na znane nam dzisiaj grupy językowe.

Jeszcze inne dane statystyczne o kolorze oczu w europejskich populacjach

CODE
Z zamieszczonej tabelki zasadniczo wynika, że Szwedzi z Nilandu najbardziej przypominają.. Finów z Nilandu (i na odwrót), a Szwedzi z południowej "Esterbotni".. Finów z południowej "Esterbotni" (i na odwrót). Sugerowałbym jednak znaleźć jakieś porównanie Finów z autentycznymi Szwedami ze Szwecji..


Tyle że w Uusimaa (szwedzki Nyland) nie ma Szwedów, tylko szwedzkojęzyczni Finowie - potomkowie napływowej szwedzkiej ludności i fińskich autochtonów. To samo dotyczy Pohjanmaa ("Esterbotnia") i Wysp Alandzkich.

Ten post był edytowany przez kalev: 12/09/2013, 21:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Krut syn Gryna
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 82.843

 
 
post 12/09/2013, 22:50 Quote Post

Prasłowian na stepach być nie mogło, bo Słowianie byli rolnikami i na stepach nie mieszkali.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
R.U.R
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 38
Nr użytkownika: 73.892

Stopień akademicki: IT
 
 
post 12/09/2013, 23:12 Quote Post

Lehrabia

QUOTE
Nie wpadłeś na to, że sowieckie encyklopedie zawierają z reguły propagandę i to ponad niewygodna treścią?


To,co pisze encyklopedia rosyjska niezbyt się
różni od tego , co pisze Portal Ugrofinów .
Nie zauważyłeś tego ?

Lehrabia
QUOTE
A znasz może chociaż tak banalną rzecz jak wykształcenie piszących na owym portalu? Bo pisać sobie mogę w języku maya, że Inkowie wywodzili się od rasy wszechwiedzących różowych pegazów i zgodnie z tą logiką, będę wiarygodny jako "tambylec".


Rozumiem, że jesteś bardzo wykształcony, nie wątpię w to, ale języki Ugrofinów Rosji wymierają,nie są zbyt popularne nawet wśród Ugrofinów . Nie posiadją też wielu ważnych pojęć bo są to języki kultur wiejskiej, młodzież preferuje rosyjski, dlatego w tym języku piszą na swym portalu .

Nic nie masz przeciwko temu ? Chyba nie wiedziałeś, każdemu się zdarza.........

Kalew


QUOTE
Po pierwsze to nie finougryjskie, tylko ugrofińskie kolego


O nie, nie, nie jestem historykiem, więc Wybacz mi, proszę.
Wałęsa kiedyś pisał ( nie pamiętam w związku z czym ): Grupa jajogłowych nie może mi wybaczyć...
Ale ja chyba zasługuję na to walcząc przeciwko profesjonalistom *?


Kmat

QUOTE

QUOTE

R.U.R.
Ot co pisze niezależny portl Ugrofinów


Kmat
QUOTE
Człowieku, ile Ty masz lat? To ma być źródło?

QUOTE

Niektórzy naukowcy wyróżniają nawet rasę uralską,przejściową między europeoidami a mongoloidami,


Paanie, kiedy to było. Prehistoria antropologii.



Oczywiście ci Ugrofinowie nie wiedzą co piszą o sobie
Nie wiedzą jak było, co było, a piszą...

Kmat i Kalew wiedzą, bo stanowią razem odrębny ugrofiński naród .

http://ru.wikipedia.org/wiki/Фи...;ды

QUOTE
Вопрос о саамской подгруппе остаётся открытым, так как несмотря на родственность языков имеются очень существенные различия в этногенезе (саамы — генетические палеоевропейцы с некоторым азиатским вкраплением, финские племена имеют от одной до двух третей азиатское (забайкальское) происхождение по отцовской линии)[1].

przekład w skrócie:
finowie mają od 1/3 do 2/3 azjatzckie pochodzenie . Twierdzi się , są to najnowsze badania genetyczne.

Wikipedia,ale nie ma wątpliwości,że lepiej czytać wiki niż zajmować się oglądaniem zdjęć niewiadomo kogo i tworzyć na tym teorie .


Kmat, Kalew, Lehrabia za dużo napisaliście resztę jeszcze czytam. Postaram się odpowiedzieć

 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
kalev
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 759
Nr użytkownika: 37.135

Stopień akademicki: miszcz
 
 
post 13/09/2013, 7:58 Quote Post

CODE
Rozumiem, że jesteś bardzo wykształcony, nie wątpię w to, ale języki Ugrofinów Rosji wymierają,nie są zbyt popularne nawet wśród Ugrofinów . Nie posiadją też wielu ważnych pojęć bo są to języki kultur wiejskiej, młodzież preferuje rosyjski, dlatego w tym języku piszą na swym portalu


Gdzie wymierają, tam wymierają. Zależy w której republice. W Republice Mordowii odsetek ugrofińskich autochtonów jest największy od połowy XIX wieku.

CODE
O nie, nie, nie jestem historykiem, więc Wybacz mi, proszę.
Wałęsa kiedyś pisał ( nie pamiętam w związku z czym ): Grupa jajogłowych nie może mi wybaczyć...
Ale ja chyba zasługuję na to walcząc przeciwko profesjonalistom *?


Nie trzeba być profesjonalista, wystarczy trochę wiedzy i nie brnięcie na siłę w swojej koncepcji.

CODE
Oczywiście ci Ugrofinowie nie wiedzą co piszą o sobie
Nie wiedzą jak było, co było, a piszą...


Zaczynasz mi przypominać pewne mieniące się "niezależnymi" gazety, specjalizujące w trotylu i brzozie wink.gif

CODE
przekład w skrócie:
finowie mają od 1/3 do 2/3 azjatzckie pochodzenie . Twierdzi się , są to najnowsze badania genetyczne.


Ale tu jest napisane o Saamach blink.gif Ich pochodzenie rzeczywiście jest zagadką, bo dawniej wyglądem bliżej im było do Nieńców i Selkupów niż do Finów i Estończyków. Dzisiaj jest inaczej na skutek asymilacji. Istnieje teoria, że Saamowie to potomkowie pierwszych ludzi, którzy zasiedlili Europę Północną, a parę tysięcy lat później (V-IV tysiąclecie p.n.e.) mieli się tam pojawić Ugrofinowie i inne ludy uralskie, a na Półwyspie Skandynawskim jakieś inne nieznane ludy.

Ten post był edytowany przez kalev: 13/09/2013, 9:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

8 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej